اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کد کامل شبکه عصبی MLP

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کد کامل شبکه عصبی MLP

می بخشید این رو می پرسم شاید اشبتاه می کنم ولی اصل شبکه عصبی مینیمم محلی و فرقی نمی کنه ورودی چه اندازه ای داره و تو این برنامه استفاده از نرمال سازی برداری بیهوده است و فقط وقت سخت افزار را بخصوص با داده زیاد میگیره :smile:

دیدگاه

با سلام جناب آقای نحوی بنده برای پیش بینی میزان نشست زمین با شبکه عصبی نیاز به راهنمایی دارم
      در نشست زمین 5 پرامتر را دخیل دانسته ام و تنها یک خروجی داریم

می خواستم بدانم برای ایجاد این شبکه باید نمونه های واقعی را دخیل کنم یعنی از میزان نشست های اتفاق افتاده در پروژه های قبلی استفاده کنم
      مثلا برای شبکه تعریف کنم در 50 مورد با این 5 متغیر ورودی در هر موردY میزان نشست رخ داده و شبکه را ایجاد کنم

ویا باید از روابط ریاضی تعیین نشست استفاده کنم

با تشکر

دیدگاه

سلام وقت بخیر
        مرسی کد تون!!
        من چندتایی سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدید
        1-این کد MLP-BP ینی پس انتشار هست؟
        2- تابع انتفالش چیه؟ لجستیکه؟
        3-من شبکه عصبی رو تقریبا خوب بلدم اما متلب رو دست و پا شکسته سوال اصلیم اینه که شما 7 تا فانکشن نوشتید و یه mfile که از اینا استفاده کردید و اگه میشه در حد نیم خظ بگید هر فانکشن تون چیه و چیکار میکنه البته بعضی هاش مشخصه ولی اگه لطف کنید بگید ممنون میشم
        4-من یه اکسلی دارم که میخام اون رو بگیره و اونجایی که در ام فایل تون لود نوشتید رو چجوری تغییر بدم؟
        5-من میخام با مثلا 90% اموزش بدم و با 10% دیتاهام تست بگیرم برا اساس ستون هدفم ! و کارم پیش بینی یه نوع بیماری خاص هست! میخاستم بدونم که این کد محظ برا ی الکترونیک هست؟ یا نه کد کاربردی هست و منم میتونم استفاده کنم؟ یا نه کامل از اول باید خودم کد بزنم و اصلا دنبالش نگردم دیگه
        باتشکر فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2575
          سلام خسته نباشید
          مرسی از بابت وبلاگتون ولی کاش اطلاعت جامع تری از کد نویسی شبکه ی عصبی MLP میذاشتید تا ماهم بتونیم برا انجام پروژه هامون ازش استفاده کنیم :cry:

کدشبکه ی عصبی MLPکه گذاشتید از الگوریتم backpropagation استفاده کرده؟
          می تونیم برای برنامه ی تشخیص کاراکترهای انگلیسی با فرض اینکه داده های خودمون رو load کنیم ازش استفاده کنیم.
          آقای دکتر نحوی منتظر جوابتون هستم وقتم محدوده.
          با تشکر
          سلام.
          اصلاحاتی بر روی کد اعمال کردم مشکل out of memory برای پایگاه داده های بزرگ حل شد. ان شاالله اگر فرصتی پیدا کنم به همراه توضیحات کد رو خواهم گذاشت.
          بله به روش BPآ‌هست.
          بله اگر به درستی ورودی ها رو اعمال کنید نتایج خوبی خواهید گرفت.
          پوزش از تاخیر
          شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
          هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
          چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pegmangasem
            می بخشید این رو می پرسم شاید اشبتاه می کنم ولی اصل شبکه عصبی مینیمم محلی و فرقی نمی کنه ورودی چه اندازه ای داره و تو این برنامه استفاده از نرمال سازی برداری بیهوده است و فقط وقت سخت افزار را بخصوص با داده زیاد میگیره :smile:
            دقیق متوجه مطلب که فرمودید نشد. علت نرمال سازی این هست که اگر ورودی ها اعداد بزرگی باشند، ضرب در وزن ها که بین 1- تا 1 هستند ضرب شده دو خروجی اعداد بزرگی خواند بود، این اعداد بزرگ ورودی توابع نرون هستند و سبب میشن که نرون از ناحیه فعال خارج شده و به حالت اشباع بره، یعنی نرون یا همیشه 1 هست یا همیشه 0 و این سبب میشه که شبکه به درستی آموزش نبینه.
            موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kazemimsd
              با سلام جناب آقای نحوی بنده برای پیش بینی میزان نشست زمین با شبکه عصبی نیاز به راهنمایی دارم
              در نشست زمین 5 پرامتر را دخیل دانسته ام و تنها یک خروجی داریم

می خواستم بدانم برای ایجاد این شبکه باید نمونه های واقعی را دخیل کنم یعنی از میزان نشست های اتفاق افتاده در پروژه های قبلی استفاده کنم
              مثلا برای شبکه تعریف کنم در 50 مورد با این 5 متغیر ورودی در هر موردY میزان نشست رخ داده و شبکه را ایجاد کنم

ویا باید از روابط ریاضی تعیین نشست استفاده کنم

با تشکر
              سلام.
              در مورد آموزش شبکه برای موارد عمرانی یا زمین شناسی تجربه کمی دارم. ولی در همون تجربه های کم هم به این نتیجه رسیدم که این موارد پارامتر های زیادی دارن و باید در آموزش شبکه از اونها استفاده بشه.
              این یک مطلب هست و مطلب دیگه اینکه تعداد داده ها باید خیلی زیاد باشن .
              و مسئله دیگه اینکه پارامتر های شما از یک جنس نیستن. مثلا فرض کنید دمای هوا دارید و مسئله فشار اتمسفر، اینها واحد های متفاوتی دارند و باید در کنار هم گذاشتن اینها و اعمال به شبکه دقت کرد.

باید امتحان کنید. اگر ورودی شبکه شما 5 تایی هست و 1 خروجی دارید به نظرم بسته به سختی مسئله بین 300 تا 1000 نمونه برای آموزش شبکه نیاز دارید.
              نرمالیزه داده ها رو هم بر حسب پارامتر ها انجام بدید. یعنی داده های آموزش را مشخص کنید بعد مشخص کنید که از بین کل داده های آموزش، بیشینه و کمینه پارامتر اول چقدر هست و اون رو نرمالیزه کنید به صفر تا 1 یا 1- تا 1 و به همین ترتیب برای پارامتر های دیگه.
              موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط najmehtr
                سلام وقت بخیر
                مرسی کد تون!!
                من چندتایی سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدید
                1-این کد MLP-BP ینی پس انتشار هست؟
                2- تابع انتفالش چیه؟ لجستیکه؟
                3-من شبکه عصبی رو تقریبا خوب بلدم اما متلب رو دست و پا شکسته سوال اصلیم اینه که شما 7 تا فانکشن نوشتید و یه mfile که از اینا استفاده کردید و اگه میشه در حد نیم خظ بگید هر فانکشن تون چیه و چیکار میکنه البته بعضی هاش مشخصه ولی اگه لطف کنید بگید ممنون میشم
                4-من یه اکسلی دارم که میخام اون رو بگیره و اونجایی که در ام فایل تون لود نوشتید رو چجوری تغییر بدم؟
                5-من میخام با مثلا 90% اموزش بدم و با 10% دیتاهام تست بگیرم برا اساس ستون هدفم ! و کارم پیش بینی یه نوع بیماری خاص هست! میخاستم بدونم که این کد محظ برا ی الکترونیک هست؟ یا نه کد کاربردی هست و منم میتونم استفاده کنم؟ یا نه کامل از اول باید خودم کد بزنم و اصلا دنبالش نگردم دیگه
                باتشکر فراوان
                سلام.
                1- بله BP هست.

2- تابع انتقال نرون رو خودتون میتونید تعیین کنید. فکر میکنم در این کدی که گذاشتم BSF که مخفف Bipolar sigmoid function یا USF که مخفف Unipolar sigmoid function هست. یا LNRآ‌ که مخفف Linear هست.

3- تنظیمات اصلی در CMLP انجام میشه. اینکه چند تا شبکه رو چند بار آموزش بده و در هر بار آموزش چند بار داده ها رو به شبکه اعمال کنه. 3 تا تابع که واضح هستن، یکی وزن دهی اولیه انجام میده، یکی وزن ها رو آموزش میده و دیگری تست میکنه. بقیه هم توابع نرون هستند یا برای نرمال سازی یا برای مخلوط کردن نمونه ها استفاده میشن.

4- فکر میکنم باید با دستور xlsread اینکار رو انجام بدید. در یک ام فایل جدا گانه داده ها رو لود کنید و target و ماتریس P رو ایجاد کنید و این داده ها رو به صورت یک mat. ذخیره کنید. بعد این رو در برنامه لود کنید.

5- کد شبکه عصبی کاملا عمومیه. ولی شاید در بدو امر پاسخی که انتظار دارید نگیرید چون شبکه عصبی قلق زیاد داره. مثلا همین که اگر داده های کلاس های مختلف رو پشت سر هم بدید شبکه آموزش نمیبینه. مثلا 100 تا نمونه کلاس 1 بعد 100 تا نمونه کلاس 2 و ... اینطوری شبکه آموزش نمیبینه باید ترتیب کلاس ها مخلوط باشن. مثلا 2 تا کلاس 1 بعد 5 تا کلاس 4 بعد 1 کلاس 7 و... . از طرفی تنظیم تعداد نرون لایه میانی و تنظیم نرخ یادگیری هم مهم هستن. نرمالیزه کردن نمونه های ورودی هم خیلی مهمه.
                یه توصیه دیگه اینکه که اگه بیماری 3 وضعیت داره فرض کنید وضعیت 0 یعنی بیمار نیست، وضعیت 1 نشان دهنده بیماری با شدت 1 هست و وضعیت 2 نشان دهنده بیماری با شدت 2 هست. اگر شبکه رو با یک نرون خروجی آموزش بدید و انتظار داده باشید که شبکه خروجی 0 و 1 و 2 به شما بده نتایج ضعیفی خواهید گرفت. به جای این 3 تا نرون در خروجی بذارید. اگر وضعیت 0 بود فقط نرون اول fire کنه یعنی خروجی اون بشه 1و 2 تا خروجی دیگه صفر باشد. اگر وضعیت 1 بود خروجی نرون وسطی بشه 1 بقیه صفر باشد و ... .
                موفق باشید.

دیدگاه

سلام دوستان اگه امکان داشته باشه بهم کمک کنین
                  الگوریتم پیش بینی درامد رو لازم داشتم
                  چطوری میشه این رو نوشت؟؟؟

دیدگاه

سلام.
                    !!؟؟ :rolleyes:

داده ها رو باید داشته باشید، کد شبکه هم اینجا هست، آموزش بدید بعد اگه مشکلی خوردید اینجا مطرح کنید.

دیدگاه

سلام و تشکر ویژه خدمت مهندس محمد نحوی
                      من تازه میخوام با شبکه عصبی کار کنم...ولی خوب تلاش کردم اطلاعاتم رو بالا ببرم و الان میتونم یک شبکه عصبی طراحی کنم اونم با nntool و newffو nnstart و..
                      میخوام یک شکل موج به ورودی شبکه عصبی بدم و در صورتی که این شکل موج را مشاهده کند خروجی مقدارش یک شود.
                      البته ورودی من شامل یک سیگنال قلبی است ....
                      میتونم باهاتون تماس داشته باشم...
                      با تشکر

دیدگاه

سلام
                        من می خوام برنامه xor را با دستور learnp پیاده کنم. (mlp) در نهایت یک نمودار خروجی که نحوه جداسازی را نشان میدهد را داشته باشم.
                        لطفا کمک کنید.
                        خیلی ضروری و من هم مبتدی!!!!!!!!!!!
                        ممنون.

دیدگاه

با سلام
                          رشته من ارشد ارزیابی اراضی-کشاورزی است و از نرم افزار متلب زیاد نمیدونم
                          داده های پایان نامه من 18 داده مستقل محیطی و 2 داده وابسته مربوط به عملکرد گیاه می باشد. با توجه به آنالیزهای انجام شده به روشهای مختلف به این نتیجه رسیدم که روابط موجود بین داده های وابسته و مستقل غیرخطی است و باید از طریق شبکه عصبی پرسپترون چندلایه، مقادیر پیش بینی متغیرهای وابسته بدست آید و از طریق آنالیز حساسیت مدل، حساسیت این متغیرهای وابسته نسبت به متغیرهای مستقل بررسی شود.
                          من با متلب زیاد کار نکردم، و به موسسه ای برای یادگیری دسترسی ندارم. خواهش می کنم راهنماییم کنید چطور پروژه را در محیط متلب انجام دهم
                          با تشکر

دیدگاه

سلام
                            ممنون از سایت تون
                            ممکنه لطف کنید و نمونه ای ورودی های این کد رو برام ایمیل کنید؟
                            ممنون میشم
                            elnaz.vgh@gmail.com

دیدگاه

سلام دوستان کسی مقاله شبکه عصبی داره با پیاده سازی برام میل کنه خیلی فوری نیاز دارم . el.rajabi4@gmail.com

دیدگاه

سلام به همه . ممنون میشم راهنماییم کنید .
                                میخواستم بدونم اشکال یا محدودیتی برای پیاده سازی یک شبکه ی عصبی مثلا mlp با زبانی مثل java وجود داره ؟ فعلا در حال یاد گیری الگوریتم ریاضی هستم تا بتونم خودم پیاده سازیش کنم . ممون از همه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X