اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار با dspic در پروژه ی کارشناسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کار با dspic در پروژه ی کارشناسی

نوشته اصلی توسط سید عبدالله حسنی
    راستش من تو پروگرم کردنش دچار مشکل شدم
    سلام دوستان
    ایراد نه از پروگرمر بود و نه از IC.به یه note در دیتاشیت دقت نکرده بودم! این که پایه های AVdd و AVss هنگام پروگرم کردن باید وصل باشن.
    حالا یه بدبختی دیگه!
    پروگرم شد(یعنی error نمیده) ولی هیچ کاری نمی کنه.
    یه برنامه نوشتم که جواب نداد.بعدش اومدم یه برنامه خیلی ساده نوشتم که فقط یه پورت رو روشن و خاموش کنه.اما بازم.... :NO::angry:
    راستش نمی دونم ایراد از کجاست! :sad:
    برنامه اینقدر سادست که فکر نکنم ........با این حال گذاشتمش:
    void init()
    {
    ADPCFG=0xffff;
    PORTB=0x0000;
    TRISB=0x0000;
    }
    void main()

{
    init();
    while(1)
    {
    PORTB=~PORTB;
    Delay_ms(1000);
    }
    }
    مدار رو هم روی برد بورد بستم(البته مدار که چه عرض کنم........)

لطفا" راهنمایی کنید. :sad:
    دیگه حالم داره از این آی سی به هم میخوره!!!! :angry:آخه نمی دونم چی کارش کنم!
    امتحانات میان ترم هم شروع شده.... :angry:

دیدگاه

سلام

مقدار کریستال؟ فبوز بیت مربوطه؟

چند مورد:
      1) اگر در مورد پروژه توضیح بدی شاید بشه راهنمایی کرد :wow:
      2) کار با dsPIC و PIC24 براحتی PIC های معمولی انجام می شه ولی کار با هر میکروی جدید نیازمند یک سری اطلاعات اولیه و مقدماتی در ارتباط با ساختار داخلی، پروگرامر و کامپایلر مورد استفاده داره :agree:
      3)قشنگی کار هم به اینه که بخاطر یک مورد جریی یکم آدم سرکار بره تا چندین مورد کلی و مهم رو متوجه بشه و در عین حال وقتی جواب داد لذتش رو ببره
      4) بهتر بود برای اول کار بحای dsPIC30F6014 با یک dsPIC از نوع dip مثل dsPIC30F2011 یا dsPIC30F4013 کار می کردید. :bye

دیدگاه

سلام
        نوشته اصلی توسط Mohandes2000
        مقدار کریستال؟ فبوز بیت مربوطه؟
        از انواع و اقسامش استفاده کردم،داخلی (فیوزبیت frc)..............خارجی(کریستال 2مگ و فیوز بیتXT-PLL4 )و....
        از کامپایلر mikro c استفاده می کنم.البته فعلا بدون کرکش رو!

1) چشم.توضیح میدم.البته عنوانش رو اجازه ندارم بگم :redface:چون پروژه ای که دانشکده میخواد تکمیلش کنه(واسه ایجاد همین تاپیک هم از استاد راهنمام اجازه گرفتم!!)
        توضیح کلی:یه سیگنال ورودی دارم که باید چند تا پارامتر آماری اون رو حساب کنم و هم رو glcd نشون بدم و هم بفرستم به pc (توضیح بیشتر=pm)

علت استفاده از این dspic ها هم به خاطر دستورات dsp و هم کلاک بالاش(نسبت به avr) و همچنین A/D 12 بیتی با 200ksps که خیلی به کارم میاد.راستش dspic رو خودم به استاد پیشنهاد دادم.آخه امکاناتش رو دیدم خیلی خوب بود.ولی الان که شروع کردم هر کی رو می بینم بدشون رو میگه :sad:.نمونه هاش از افراد مختلف:
        نقل قول:
        -اه اه ....مال شرکت میکروچیپه!اصلا خوب نیست از من می شنوی برو سراغ یه چیز دیگه.
        -من یه مدت با محصولات میکروچیپ کار می کردم دیتاشیتاش پر غلط غولوطه.هر چند وقت یه بار تو سایتشون errata میزارن!
        -من کلاک بالا نتونستم ازش جواب بگیرم. :surprised:
        -کرک mikro c افتضاحه.منو 2ماه سر کار گذاشت.اصلا نمی شه بهش اعتماد کرد.
        و....

یه نفر پیدا نشد ازشون تعریف کنه. :sad:

2)درسته .حق با شماست.اگه درسا بزارن در حال خوندن دیتاشیت و pdf هستم.ولی میخواستم لااقل یه led چشمک بزنه دلم خوش شه.یه کم امیدوار شم.

3)قبوله.حق با شماست :agree:

4)بازم حق با شماست.ولی اینجا (اصفهان،البته اصفهانی نیستما )این ic ها گیر نمیاد.دو تا 6014A از تهران خریدم.(تازه اونم دانشکده زحمتشو کشید)
        حتی برد رابط 80پایه هم که بشه رو برد بورد باش کار کرد،اینجا گیرم نیومد.pcb رو کشیدم دادم بیرون واسم زدن.pcb زدن و لحیم کردنش هم حکایتی داشت که مجال گفتنش نیست.
        راستی به اشتباه گفته بودم 6014.با 6014A کار میکنم.(البته اگه اشتباه نکنم فرقشون فقط در انتخاب کلاک و فیوزبیته)

جناب Mohandes2000 از راهنمایی هاتون بسیار بسیار متشکرم. :applause:از بقیه دوستان هم سپاس گزارم.پست قبلی رو بلافاصله بعد از این که جواب نگرفتم زدم اعصابم اینجوری بود :biggrin:.الانم تا یه دو روزی گذاشتمش کنار برسم به درسا.

با آرزوی موفقیت برای تمام دوستان

دیدگاه

سلام
          بلاخره چشمک زد :wow: مشکل از کامپایلر بود!!! :angry:
          به پیشنهاد یکی از دوستان ورژن 3رو نصب کردم بدون هیچ تغییر دیگه ای جواب داد!!! :eek:

دیدگاه

سلام

آقای حسنی تبریک می گم :applause: اینم هدیه من به شما و تمام علاقمندان

فهرست پروژه های ارائه شده به Microchip 16-Bit Embedded Control 2007 Design Contest به همراه اطلاعات مفید شامل توضیحات، شماتیک و سورس برنامه
            http://www.circuitcellar.com/microchip2007/winners/DE/index.html

فهرست پروژه های برتر:
            http://www.circuitcellar.com/microchip2007/

در ضمن آخرین نسخه کامپایلرهای mikroBasic و mikroC برای dsPIC بترتیب 5 و 4 است :bye

دیدگاه

سلام

کتاب آموزشی Online برای کامپایلر mikroBasic for dsPIC
              http://www.mikroe.com/en/books/dspicbook/mikrobasic/

کتاب آموزشی Online برای کامپایلر mikroC for dsPIC
              http://www.mikroe.com/en/books/dspicbook/mikroc/

کتاب آموزشی Online برای کامپایلر mikroPascal for dsPIC
              http://www.mikroe.com/en/books/dspicbook/mikropascal/

دیدگاه

سلام
                کد زیر یه برنامه ساده است که با استفاده از اینتراپت تایمر هر 2ثانیه یه بار ولتاژ متغیری رو از کانال 5 می خونه و روی LCD نمایش میده!! :smile:

*/
                MCU: dsPIC30F6014A
                Oscillator: XT-PLL8, 16.000MHz
                SW: mikroC for dsPIC30/33 and PIC24 v3.0.0.0
                */
                char str[15];
                float adcRes;
                void Timer1Int() org 0x1A// Timer1 address in the interrupt vector table
                {
                adcRes = Adc_Read(5);
                adcRes=adcRes*(5.0/4096.0);

IFS0 = IFS0 & 0xFFF7; // Interrupt flag reset
                }

void main()
                {

PORTB = 0x0000;
                TRISB = 0xFFFF;
                TRISC = 0x0000;
                TRISD = 0x0000;

Lcd_Custom_Config(&PORTD, 7,6,5,4, &PORTC, 1,2,3);

IPC0 = IPC0 | 0x1000; // Priority level is 1
                IEC0 = IEC0 | 0x0008; // Timer1 interrupt enabled
                PR1 = 62500; // Interrupt period is 62500 clocks (if input clock=4meg and pll=8
                T1CON = 0x8030; // Timer1 enabled (internal clock divided by 256)

while(1){

sprintf(str, "volume="
                Lcd_Custom_Out(1,1,str);

sprintf(str, "%f", adcRes);
                Lcd_Custom_Out(2,7,str);

}

}

دیدگاه

تا امروز خوب بودا!!!
                  امروز می خواستم یه LCD گرافیکی 64*128 رو باش را بندازم.....که دوباره قاطی کرد!! :sad:
                  از کدی که در help کامپایلر هست استفاده کردم،و همخون سخت افزاری که نشون داده رو بستم(بدون هیچ تغییری!!) ولی نمی دونم چرا چرت و پرت نشون
                  می ده.برنامه کار میکنه(آخه معلومه که شکل ها عوض میشن ولی همون طور که گفتم عجیب غریبن!!!)
                  یه برنامه هم خودم نوشتم(با استفاده از توابع) ولی بازم ....!!
                  گفتم شاید چون روی برد بورد بستم، کلاکم بالاست...کلاک رو کم کردم بازم نشد(4مگ و PLL*8 بود عوضش کردم به 2مگ و PLL*4)

به نظرتون ایراد از کجاست؟
                  پیشاپیش از راهنماییتون ممنون!

دیدگاه

پاسخ : کار با dspic در پروژه ی کارشناسی(مشکل با LCD گرافیکی!!)

سلام
                    از دستور ) Glcd_Fill(0xff که استفاده می کنم تمام pixel ها روشن نمى شن!!(هر دفعه که reset کنم چند pixel خاموشه)
                    و همین طور دستور ) Glcd_Fill(0x00 تمام pixel ها خاموش نمى شن و قسمتى از صفحه به صورت random روشن می مونه!!
                    Glcd_Write_Text("Hello", 0, 0, 1) با این دستور یه همچین شکلی داد :sad:
                    مثلا الان تمام پیکسل ها خاموشه و فقط نوشته :sad:HELLO

فقط خودم میفهمم که نوشته HELLO!!! :biggrin:
                    ممکنه مشکل از خود LCD باشه!؟ :question:

دیدگاه

پاسخ : کار با dspic در پروژه ی کارشناسی(مشکل با LCD گرافیکی)

من با GLCD یکی از دوستانم هم تست کردم.دقیقا همون شکلی بود!!
                      یکی از دوستان (جناب Mohandes2000) لطف می کرد و جواب ما رو می داد،که ایشونم مثل اینکه چند وقتیه نیستن :sad:
                      به نظرم مشکل یا از کامپایلره یا از library !!
                      می خوام بدون استفاده از کتابخونش باش کار کنم،ولی یکم سخته خو

دیدگاه

سلام
                        در ابتدا باید بگم که به هیچکس به اندازه mplab تو کامپایلرهای pic یا dspic اعتماد نکنید اما این به معنی استفاده نکردن از mikroc نیست.

آقای حسنی این مشکل فعلیه شمارو من قبلا تو راه انداختن glcd تو avr داشتم و راستش این کارو با این چیپ های میکروچیپ نکردم اما اون موقع مشکل من با نوشتن کد کتابخانه به صورت دستی و عدم استفاده از کتابخانه های آماده حل شد. البته سورس کتابخانه های آماده کمکت میکنه که راحت تر کد بنویسی. بعضی کتابخونه ها مقادیری مثل cs1 و cs2 رو برعکس مقداردهی کردن خودت اگه عوض کنی درست میشه...
                        این پروژه های circuitcellar نمی تونه کمکت کنه؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                          ممنون از پاسختون
                          در مورد Mplab کاملا حق با شماست.ولی کتابخونه های Mikroc آدم رو وسوسه می کنه که باهاش کار کنه(خیلی گلابیه)
                          راستش در مورد استفاده نکردن از کتابخونه که فرمودید یه کد واسه راه اندازیش پیدا کردم البته واسه AVR بوده یه کم تغییرش دادم.ولی نمی دونم چرا تو کامپایلر Mikroc ،خطا میگیره!!(خطای نبودن سمیکالن ; )!!فعلا دارم باش ور میرم بلکه درست شه.(امتحانات هم داره شروع میشه ،منم حتما حتما باید تا مرداد ماه دفاع کنم!! :cry2
                          در مورد CS1 و CS2 درسته .اتفاقا باید برعکس وصلشون کنم که درست کار کنه!!البته خیلی فرقی نمی کنه.(به جایی که سمت چپ نشون بده راست نشون میده)

در مورد پروژه های circuitcellar یادم رفته بود ببینم.البته چند تاشو قبلا دانلود کردم.مرسی

تو فروم MikroC هم مشکلم رو گفتم ولی فقط یه نفر پرسید کنترل کننده ی GLCDیه چیه؟همین!! :cry2:

دیدگاه

سلام، خدمت دوست عزیز عرض شود که در مورد کامپایلر mikroc باید عرض کنم واقعا کامپایلر کاملی است اما یکم حساس و باید در نوشتن برنامه نهایت دقت را بفرمایید چون ممکن است که در اجرای برنامه مشکلی پیش بیاید اما من هم مانند شما همین مشکل را داشتم و برنامه من روی میکرو کار نمی کرد. حتی یک پورت رو خاموش روشن نمی کرد، تنها مشکل کار من این بود که انتخاب کریستال من مشکل داشت. یعنی در موقع پروگرام باید حالت کریستال را انتخاب می کردم. اما الان همین امروز این مشکل را برطرف کردم. شما باید برای راحتی کار حالت RC را برای کریستال انتخاب کنید. حالا یا در منوی پروگرامر شما وجود دارد یا اینکه با تنظیم کردن فیوزبیت های مربوط به foc . در این حالت کریستال مقاومت خازنی انتخاب می شود. در این زمان شما باد در مدار خود یک مقاومت 10k را به vcc وصل کرده و سر دیگر آنرا به پایه foc1 و یک خازن عدسی با مقدار 30pf به زمین و سر دیگر آنرا به پایه foc1 وصل کنید.

*- ضمنا حتما باید مدار ریست میکرو نیز وصل شده باشد که برای اینکار پایه mclr/vpp را با یک مقاومت 10k به vcc متصل کنید.
                            *- منظور از vcc همان برق 5 ولت می باشد.

{امضاء خلاف قوانین}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-scorpion
                              سلام، خدمت دوست عزیز عرض شود که در مورد کامپایلر mikroc باید عرض کنم واقعا کامپایلر کاملی است اما یکم حساس و باید در نوشتن برنامه نهایت دقت را بفرمایید چون ممکن است که در اجرای برنامه مشکلی پیش بیاید اما من هم مانند شما همین مشکل را داشتم و برنامه من روی میکرو کار نمی کرد. حتی یک پورت رو خاموش روشن نمی کرد، تنها مشکل کار من این بود که انتخاب کریستال من مشکل داشت. یعنی در موقع پروگرام باید حالت کریستال را انتخاب می کردم. اما الان همین امروز این مشکل را برطرف کردم. شما باید برای راحتی کار حالت RC را برای کریستال انتخاب کنید. حالا یا در منوی پروگرامر شما وجود دارد یا اینکه با تنظیم کردن فیوزبیت های مربوط به foc . در این حالت کریستال مقاومت خازنی انتخاب می شود. در این زمان شما باد در مدار خود یک مقاومت 10k را به vcc وصل کرده و سر دیگر آنرا به پایه foc1 و یک خازن عدسی با مقدار 30pf به زمین و سر دیگر آنرا به پایه foc1 وصل کنید.

*- ضمنا حتما باید مدار ریست میکرو نیز وصل شده باشد که برای اینکار پایه mclr/vpp را با یک مقاومت 10k به vcc متصل کنید.
                              *- منظور از vcc همان برق 5 ولت می باشد.
                              سلام دوست عزیز
                              ولی من خوشبختانه با کلاک و کریستالش مشکلی نداشتم!در مورد RC هم فکر نکنم پایداری خوبی داشته باشه!اون هم خازن عدسی که بهش دست بزنی مقدارش تغییر میکنه!!!(ولی خوب به هر حال داره کار میکنه!!)شما رو برد بورد کار می کنید؟ چرا از کریستال خارجی استفاده نمی کنید؟

دیدگاه

سلام
                                آقا من یه سوال در مورد PCB برای dsPIC30F6014 دارم:
                                شما این رو خودتون زدین یا اماده گرفتید
                                اگر خودتون زدید در چه برنامه ای و با چه footprintی؟
                                ممنون
                                نمیدونم چی بگم
                                نکاتی در رابطه با Altium Designer 6.9
                                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42247.15

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X