اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار با dspic در پروژه ی کارشناسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کار با dspic در پروژه ی کارشناسی

نوشته اصلی توسط habib-avr
    سلام
    آقا من یه سوال در مورد PCB برای dsPIC30F6014 دارم:
    شما این رو خودتون زدین یا اماده گرفتید
    اگر خودتون زدید در چه برنامه ای و با چه footprintی؟
    ممنون
    سلام
    آماده گیرم نیومد(البته تو اصفهان)شاید تهران باشه.من از پروتیوس استفاده کردم یه فوت پرینت 80 پایه داشت که ضخامت و اندازشو تغییر دادم.اگه به دردتون می خوره بفرمایید تا فایلشو بزارم.می خواید رو برد بورد کار کنید؟

دیدگاه

سلام
      من با پروتل کار می کنم و تو پروتل یک footprint پیدا کردم ولی سایزش بزرگتر از dsPIC30F6014 بود
      ایا راهی هست که این footprint رو کوچکتر کرد یا این footprintی که شما تو Proteus استفاده کردید رو میشه تو پروتل اورد یا نه؟
      در ضمن اگر براتون میسر فایل رو برای من بفرستید
      ممنون
      نمیدونم چی بگم
      نکاتی در رابطه با Altium Designer 6.9
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42247.15

دیدگاه

سلام من با پروتل کار نکردم ولی باید بشه!

یا راهی هست که این footprint رو کوچکتر کرد یا این footprintی که شما تو Proteus استفاده کردید رو میشه تو پروتل اورد یا نه؟
        یه سرچی تو انجمن کن فکر کنم یه تاپیکی راجع بهش دیدم.مطمئن نیستم.

این pcb که گذاشتم فاصله کانکتورهاش جوریه که وسط دو تا برد بورد به هم چسبیده جا میشه.
        http://www.4shared.com/file/59918324/64448197/6014.html

دیدگاه

سلام آقای حسنی
          به سلامتی کی دفاع می کنید؟ جواب گرفتن از PIC هنر میخواد (تجربه پروژه کارشناسی) ولی کار با اونها را دوست دارم بهرحال ما را از نتیجه ها بی خبر نگذارین ممنون و خسته نباشین. :nerd: :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman110
            سلام آقای حسنی
            به سلامتی کی دفاع می کنید؟ جواب گرفتن از PIC هنر میخواد (تجربه پروژه کارشناسی) ولی کار با اونها را دوست دارم بهرحال ما را از نتیجه ها بی خبر نگذارین ممنون و خسته نباشین. :nerd: :applause:
            سلام
            ممنون
            اگه خدا بخواد هفته دیگه دفاع می کنم.
            فعلا که 8 روزه منتظرم یه pcb برام بزنن.چون متالیزه بود یارو گفت 3،4روز.اینقدر امروز فردا کردن تا شد 8روز!! حالا خوبه pcb مشکل داشته باشه!!!اون وقت خر بیار و....
            در مورد جواب گرفتن هم خدا رو شکر جواب داده.من بعد از اون مشکل lcd مشکل حافظه (کمبود ram) هم داشتم .به خاطر همین تصمیم گرفتم قسمت نمایشی رو بزارم به عهده avr.اینجوری خیلی بهتر شد ،تمام فضای ram موند واسه کار پردازش وحافظه مورد نیاز lcd گرافیکی هم avr تامین می کرد.
            روالش هم اینجوری شد که بعد از پردازش و به دست آوردن نتایج ،دیتا از طریق SPI به avr فرستاده و نمایش داده شد.
            گزارشم رو هم نوشتم .یه فصلشو از قسمت های پورت ها و اینتراپت وتایمر ها و A/D و SPI از همون کتابی که Mohandes2000 لینکش رو گذاشتن ترجمه کردم.بقیشم راجع به خود دستگاه و از این جور چیزا...!

دیدگاه

احسنت
              حالا یه سوال برام پیش اومد آیا میشد از external memory برای کمبود ram استفاده کنید؟ بخواید یه نمره بدید به این پردازنده چند میدید؟! یعنی بازم مایلید با dspic کاری کنید؟
              متشکرم

دیدگاه

سلام
                بله میشد. اتفاقا Mikro C برای استفاده از external memory داره.ولی من به دلیل اینکه سرعت پردازشم پایین میومد نمی تونستم از حافظه خارجی استفاده کنم.
                در مورد اظهار نظر در مورد dsPIC شاید من نتونم نظر درستی بدم.آخه من که از تمام قابلیت هاش استفاده نکردم و این اولین پروژم بوده!اما در مورد کامپایلر Mikro c می تونم نظر بدم (آخه کلی اعصابم رو ریخت به هم) این کامپایلر خوبیش فقط راحتی کد نوشتن و کتابخونه هاشه.بدیشم کرکی بودنشه که بعضی وقتا قاط می زنه.(بعضی وقتا لج میکرد کامپایل نمی کرد باید برنامه رو می بستی و دوباره باز می کردی بعضی وقتا هم باید سیستم رو ریست می کردی!!!)
                در مورد کتابخونه هاشم من فقط از SPI استفاده کردم.کتابخونه ای که واسه A/D داره.کاربر رو خیلی محدود کرده و نمی تونید از تمام قابلیت های A/D پردازنده استفاده کنید!کتابخونه LCDگرافیکیشم که با ما لج کرده بود!! شاید بقیه library هاش کار کنه من تست نکردم.
                در مورد نمره دادن به خود dsPIC اول باید ببینم فرکانس بالا بهم جواب می ده یا نه.امروز بلاخره PCB رو گرفتم!!آخرشم چاپ قطعات رو نزده!!گفتم چرا نزدی ؟گفت باید قبلا می گفتی اگه میزدم پولشو نمی دادی چی؟؟؟اصفهانین دیگه!!! :mrgreen::icon_razz:(شوخی)
                حالا تا مدار رو ببندم و تست کنم می گم خوبه یا بد!!

دیدگاه

سلام
                  فکر کنم کسی نباشه که صابون micro C به تنش نخورده باشه! شاید موقع اون باشه که سری به MPLAB بزنیم.
                  زمان دفاعتون را بگید تا بیایم تشویق کنیم (و شیرینی بخوریم!)
                  :wow:
                  موفق باشین :nerd:

دیدگاه

سلام
                    آره به نظر منم کار با mplab بهتر باشه.هرچی کد تو اینترنت هست با همین mplab.البته MikroC هم فروم خوبی داره.ولی برنامه ای که با MikroC نوشته شده باشه کم گیر میاد و محدود به سایت خودشه.
                    زمان دفاع شاید این هفته باشه.دیشب داشتم مدار رو می بستم .دیدم 14 جا رو یادشون رفته سوراخ کاری کنن oo:!!!(اینقدر بشون بد و بیرا گفتم.البته تو دلم!!! oo منم حالشو نداشتم واسه یه سوراخ کاری پا شم برم اصفهان.یه دریل گیر آوردم سوراخ سوراخش کردم!!

اگه افتخار بدید خوشحال می شم.البته من شاهین شهرم.شیرینی که سهله. شام در خدمتیم.زمان دفاع رو هم خدمتتون عرض می کنم. :smile:

دیدگاه

سلام
                      اقا من خواستم یه چراغ روشن کنم هر کاری کردم نشد
                      برنامه ام مشکلی ندارد و IC هم پروگرام می شود
                      من با mplab کار می کنم
                      اگه لطف کنید و شماتیک یه مدار خاموش روشن کردن یهLED رو بذارید ممنون می شم
                      بعد اینکه چرا اینقدر VCC و GND داره
                      ممنون

نمیدونم چی بگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط habib-avr
                        سلام
                        اقا من خواستم یه چراغ روشن کنم هر کاری کردم نشد
                        برنامه ام مشکلی ندارد و IC هم پروگرام می شود
                        من با mplab کار می کنم
                        اگه لطف کنید و شماتیک یه مدار خاموش روشن کردن یهLED رو بذارید ممنون می شم
                        بعد اینکه چرا اینقدر VCC و GND داره
                        ممنون
                        سلام
                        شماتیک خاصی نمی خواد ،توضیح می دم خدمتتون:
                        من هم این مشکل رو داشتم و کلی سر کار رفتم.مشکل من از کامپایلر بود که اصلا کامپایل نمی کرد و مشکل کرک داشت.شما از نسخه ی student استفاده می کنید یا کرکی؟اول مطمئن شید که کامپایل می کنه.شاید نسخه ی student فقط demo باشه و کامپایل نکنه!!!
                        1.همه ی Vcc و گراندها رو باید وصل کنید به خصوص AVcc و AGnd که اگه وصل نشه احتمالا پروگرم نمی شه.در مورد زیاد بودن Vcc وGND ها یکی از دوستان می گفت به خاطر مسئله ی نویزه.تو طراحی pcb هم این مورد رعایت میشه که مثلا فقط از یک مسیر Vcc استفاده نمی کنن و اون رو تو همه جای مدار به حالت ستاره توزیع میکنن.
                        2.بین هر Vcc و GND حتما یک خازن 100n بذارید.(در نزدیک ترین مکان به IC و ترجیحا مولتی لایر یا تانتالیوم)
                        3.فیوز بیت ها ی کلاک رو چطور تنظیم کردید؟فعلا از کلاک پایین و PLL کم استفاده کنید.
                        4.پایه MCLR رو با یه مقاوت 10k باید به Vcc وصل کنید.
                        5.با بازر مولتی متر اتصالاتتون رو چک کنید بد نیست.
                        6.اون led بیچاره رو هم یه تستی کنید بد نیست!!نسوخته باشه!!
                        این موارد رو رعایت کردید؟اگه آره من احتمال میدم مشکل از کامپایلرتونه.چون مدار دیگه نکته ی خاصی نداره.

دیدگاه

سلام
                          pcb من جواب داد. اگه خدا بخواد پس فردا دفاع می کنم.
                          فعلا :bye

دیدگاه

سلام
                            اقا برنامه ی mplab من کرک شده است و درست و کامل برنامه رو کامپایل می کنه
                            نمیدونم چی بگم

دیدگاه

سلام
                              واسه منم درست و کامل کامپایل می کرد!! فایل هگزم تولید میکرد!! oo:
                              از کجا فهمیدم مشکل داره؟ از اونجا که هر برنامه ای نوشتم مقدار فضای ram اشغال شده رو می زد 0 درصد!!
                              اگه اون موارد بالا رو رعایت کرده باشید،و کامپایلر مشکلی نداشته باشه ،باید درست کار کنه!!با توجه به اینکه پروگرم می شه پس نمیشه گفت سوخته.
                              از چه پروگرمری استفاده می کنید؟
                              اگه رو برد بورد کار میکنید فعلا کلاک رو از 2مگ بیشتر نکنید.
                              نگفتید فیوز بیت ها ی کلاک رو چطور تنظیم کردید؟

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

منم بلاخره دیروز دفاع کردم.دیگه آخرای کار خیلی خسته شده بودم!ولی شیرینی تموم شدنش خستگی رو از تنم بیرون کرد. :smile:
                              یکی از دوستان گفته بودن که اگه ماکزیمم کلاک باهاش کار کنید گرم میشه ولی مال من گرم که چه عرض کنم،داغ میشد!طوری که نمیشد بیشتر از 1ثانیه انگشت رو روش نگه داشت!!ولی خوب کار خودشو میکرد و خدا رو شکر مشکلی پیش نیومد.در مورد خود پردازنده : استاد راهنمام که اصلا از pic ها خوشش نمی یومد.از همون اولش به من گفت برو سراغ dspهای تگزاس.
                              به نظر خودم این dsPIC واسه هر کاری خوب نیست.به عبارتی general purpose نیست.ولی امکانات جانبی خوبی داره که ممکنه تو بعضی کاربردها ارزششو داشته باشه که باهاش کار کنید و با کامپایلرش سرو کله بزنید!!
                              از همه ی دوستانی که لطف کردن و بنده رو راهنمایی کردند خیلی خیلی ممنونم، به خصوص از دوست عزیز جناب آقای سپاس یار که از دو تا از مقالاتشون(معرفی تراشه های سری dsPIC30f و آشنایی با باس SPI )در پایان نامم استفاده کردم.

این هم تصویری از pcb :

تجربه ی اول بود دیگه...!

دیدگاه

سلام
                                اقا بالاخره کار کرد :applause: :wow: :nice: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:
                                مشکل رو با یه بار پاک کردن و دوباره نصب کردن درایور پروگرامر حل کردم
                                هووووووووووووووووووووووووووووراااااااااااااااااااا اااااااااااااااااااااااااااااا :wow:

درضمن من هم با نظر شمت در مورد یspic موافقم
                                اما وقتی که پروگرامر برای dsp های تگزاس 450000تومنه چه کار میشه کرد؟
                                نمیدونم چی بگم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X