اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

AMd - Intel معرفی و مقایسه

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام علی جان ،

مرسی و سپاسگذارم

پاینده باشید.
    گر جان عاشق دم زند آتش بر این عالم زند
    وین عالم بی اصل را چون ذره ها بر هم زند

دیدگاه

سلام علیکم .
      من راستش قصد داشتم سیستم بخرم .
      اما با اوضاع فعلی می خوام چند ماه دیگه صبر کنم .
      در واقع با آمدن هسته جدید اینتل یعنی Conroe تمام پردازنده های به شدت کاهش قیمت خواهند داشت .
      در پست قبلی در مورد پردازنده های AMD صحبت کردم .
      اما حالا اینکه پردازنده Pentium D 805 اینتل که دو هسته ای هست و الان با قیمت 135 هزار تومن در بازار تهرا هست با آمدن هسته جدید به زیر 90 هزار تومن تنزل پیدا می کنه !!
      خلاصه اینکه اگه می خواید سیستم بخرید تا زمان عرضه صبر کنید .
      بعد با یه پول کم حال پردازندتون رو ببرید !!
      -----------------------------------------------

علی حداد

دیدگاه

این هم خبر از سایت xbitlabs :

The introduction of the new desktop chips, which boast with low-power high-performance micro-architecture, will trigger Intel to lower the pricing of its dual-core microprocessors based on the aging NetBurst architecture, namely Pentium D. Even though the latter do not win all performance benchmarks against current rivals Athlon 62 X2 chips, their decreased price, lowered power consumption and some other advantages may improve popularity of such chips among performance-demanding end-users.

Intel is planning, if the slides published are to be believed, a price slash on the 4th of June, when it will lower the whole-sale cost of Intel Pentium D 960 to $224, whereas the models 930, 920 and 820 will cost $178. On the 23rd of July, Intel will decrease the pricing of Intel Pentium D 960, 950, 945, 940 and 820 to $316, $224, $163, $183, $133 and $113, respectively. Meanwhile, its Pentium D 805 will cost only $93, starting from that date.

خلاصه پولاتونو جمع کنید واسه یه تغییر رویایی !!

دیدگاه

سلام
          بعد از مدت ها این تاپیک رو پدیت می کنم .
          طی 5 پست متوالی در مورد پردازنده های AMD ( از Sempron تا Opteron ) مطلب می نویسم .
          این مطالب بیشتر در مورد ویژگی های معماری این پردازنده ها است و نکات و اصطلاحات بکار رفته در این مطالب رو قبلا در بخش تکنولوژی های جدید سخت افزاری معرفی کردم ( مقاله شماره 2 )
          امیدوارم خوشتون بیاد - بابا یه نظر هم بدید - خودمو می کشم از دستتون....
          علی حداد

دیدگاه

Sempron

پردازنده های Sempron بر اساس دو معماری متفاوت AMD64 و Athlon XP طراحی شده اند . این پردازنده ها در ابتدا 32 بیتی بوده اما در حال حاضر نوع 64 بیتی آنها نیز ارایه شده است . بر روی دو سوکت 754 ( معماری AMD64 ) و سوکت A ( معماری Athlon XP ) سوار می شوند .
            با معرفی سوکت AM2 پردازنده های Sempron متناسب با این سوکت نیز معرفی شده اند .
            حال به بررسی ویژگی های این سری از پردازنده ها می پردازیم :

ویژگی های کلی :

دارای تکنولوژی های AMD64 و Enhanced Virus Protection می باشند . قبلا 32 بیتی بوده ولی اکنون 64 بیتی آن نیز موجود است و توانایی پردازش 32/64 بیتی را داراست .

توانایی آدرس دهی بیشتر از 4GB

در مجموع 256 یا 384 کیلوبایت کش خواهد داشت بصورت زیر :
            64 کیلوبایت کش داده L1
            64 کیلوبایت کش دستورالعمل L2
            128 یا 256 کیلوبایت کش L2

دارای یک لینک Hyper Transport 16 بیتی با فرکانس حداکثر 2000Mhz و پهنای باند حداکثر 6.4GB/s

آدرس های فیزیکی 40 بیتی – آدرس های مجازی 48 بیتی .
            16رجیستر 64 بیتی Integer
            16 رجیستر 128 بیتی SSE/SSE2/SSE3

نکات مربوط به سوکت ها :

1) سوکت 754 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR ( 200 266 333 400 ) با اینترفیس 64 بیتی / با حداکثر پهنای باند 3.2GB/s - از Dual Channel پشتیبانی نمی کند .

2) سوکت AM2 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR2 ( 400 533 667 ) با اینترفیس 128 بیتی / حداکثر پهنای باند 10.6 GB/s با پشتیبانی از Dual Channel .

نکته 1 : طبق نتایجی که در سایت AMD نیز موجود است Power Consumption در سوکت AM2 بسیار کمتر است .
            نکته 2 : Hyper Transport یک لینک 16 بیتی سریع و Bidirectional یا بعبارتی دو طرفه همزمان
            می باشد .
            در صورتیکه FSB بصورت دوطرفه غیر همزمان یا Half-Duplex است .

دیدگاه

Athlon 64

این پردازنده ها نیز بر اساس معماری AMD64 طراحی شده اند و از قدرت و پردازش بالاتری نسبت به پردازنده های Sempron برخوردارند . این پردازنده ها بر روی سوکت 939سوار می شوند و با ارایه سوکت AM2 پردازنده هایی متناسب با این سوکت نیز ارایه شده اند .
              حال به بررسی ویژگی های این پردازنده های می پردازیم :

ویژگی های کلی :

دارای تکنولوژی های AMD64 و Enhanced Virus Protection می باشند و 64 بیتی بوده و توانایی پردازش 32/64 بیتی را داراست .

در مجموع 640 یا 1152 کیلوبایت کش خواهد داشت بصورت زیر :
              64 کیلوبایت کش داده L1
              512 یا 1024 کیلوبایت کش L2

دارای یک لینک Hyper Transport 16 بیتی با فرکانس حداکثر 2000Mhz و پهنای باند حداکثر 8 GB/s

16رجیستر 64 بیتی Integer

پشتیبانی از دستورات MMX SSE/SSE2/SSE3

نکات مربوط به سوکت ها :

1) سوکت 939 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR ( 200 266 333 400 ) با اینترفیس 64 بیتی / 128 بیتی با حداکثر پهنای باند 6.4 GB/s با پشتیبانی از Dual Channel .

2) سوکت AM2 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR2 ( 400 533 667 ) با اینترفیس 128 بیتی / حداکثر پهنای باند 10.6 GB/s با پشتیبانی از Dual Channel .

دیدگاه

Athlon 64 FX

این پردازنده ها یکی از قویترین پردازنده های AMD هستند که 64 بیتی بوده و توانایی پردازش 64/32 بیتی را دارند . این پردازنده ها نیز مانند Athlon 64 بر روی سوکت 939 و AM2 و در برخی از مدل ها سوکت 940 سوار می شوند .
                نسبت به پردازنده های Athlon 64 دارای قدرت پردازش بیشتری هستند و در 2 مدل تک هسته ای و دو هسته ای ارایه شده اند .
                حال به توضیح ویژگی های کلی آنها می پردازیم :

ویژگی های کلی :

دارای تکنولوژی های AMD64 و Enhanced Virus Protection می باشند .

حافظه کش بصورت زیر :
                64 کیلوبایت کش داده L1
                1024 کیلوبایت کش L2 در هر هسته .
                لذا دارای جمعا 1152 کیلوبایت در هر هسته و 2304 کیلوبایت در هر پردازنده ( دو هسته ای ) .

دارای یک لینک Hyper Transport 16 بیتی با فرکانس حداکثر 2000Mhz و پهنای باند حداکثر 8 GB/s

1) سوکت 939 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR ( 200 266 333 400 ) با اینترفیس 128 بیتی با حداکثر پهنای باند 6.4 GB/s با پشتیبانی از Dual Channel .

2) سوکت AM2 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR2 ( 400 533 667 800 ) با اینترفیس 128 بیتی / حداکثر پهنای باند 12.8 GB/s با پشتیبانی از Dual Channel .

دیدگاه

MMX مجموعه 57 دستور مولتی مدیا است که توسط اینتل به پردازنده های X86 اضافه شد .
                  AMD هم پشتیبانی از این دستورات رو در پردازنده های خودش قرار داد .
                  بعد AMD مجموعه دستورات 3d Now ! رو بعنوان یک مجموعه متمم به MMX اضافه کرد تا دستورات مولتی مدیا کامل بشه .
                  یک سال بعد اینتل دستورات SSE رو اضافه کرد که با 3D Now ! سازگار نبود .
                  برای همین AMD هم مجبور شد SSE رو به مجموعه دستوراتش اضافه کنه .
                  از اون زمان به اینور اینتل SSE2 و SSE3 رو هم اضافه کرد که AMD هم این مجموعه رو به پردازنده های خودش اضافه کرد .

دیدگاه

Athlon 64 X2

در راستای معرفی پردازنده های AMD این بار نوبت Athlon 64 X2

این پردازنده ها دو هسته ای بوده و قدرت پردازش بسیار بالایی دارند . سوکت مربوط به آنها نیز 939 و AM2 می باشد . ویژگی های آنها عبارتست از :

ویژگی های کلی :

دارای تکنولوژی های AMD64 و Enhanced Virus Protection می باشند و 64 بیتی بوده و توانایی پردازش 32/64 بیتی را داراست .

دارای حافظه کش مناسب بصورت زیر :
                    64 KB L1 کش داده
                    64 KB L2 کش دستورالعمل
                    512 یا 1024 کیلوبایت کش L2 برای هر هسته .
                    لذا در مجموع دارای 640 یا 1152 کیلوبایت برای هر هسته و 1280 یا 2304 کیلوبایت برای دو هسته .

16رجیستر 64 بیتی Integer

1) سوکت 939 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR ( 200 266 333 400 ) با اینترفیس 128 بیتی با حداکثر پهنای باند 6.4 GB/s با پشتیبانی از Dual Channel .

2) سوکت AM2 :

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR2 ( 400 533 667 800 ) با اینترفیس 128 بیتی / حداکثر پهنای باند 12.8 GB/s با پشتیبانی از Dual Channel .

دیدگاه

Opteron

این هم آخرین پست از این سری - Opteron Processors

پردازنده های سرور شرکت AMD . در مورد این پردازنده ها مطلب بسیار است اما به نکات کوتاهی از ساختار و معماری آنها اشاره می کنیم . این سری از پردازنده های سرور دارای مدل های دو هسته ای و تک هسته ای می باشد .
                      از مهمترین ویژگی های آن عبارت است از :

تکنولوژی AMD64 و توانایی پردازش 64/32 بیتی .

Direct Connect Architecture :

• حافظه بصورت مستقیم به پردازنده متصل شده و Performance حافظه بدین ترتیب بهینه سازی شده است .
                      • I/O بصورت مستقیم به پردازنده متصل شده که قابلیت عبوردهی ( و توان عملیاتی ) را متعادل تر می سازد .
                      • پردازنده ها نیز بصورت مستقیم به پردازنده های دیگر متصل می شوند که چند پردازشی خطی
                      ( طولی ) متقارن را بهتر و بیشتر فراهم می آورد .

Memory Controller ادغام شده با توانایی پشتیبانی از DDR و حداکثر پهنای باند 6.4 GB/s
                      با پشتیبانی از Dual Channel .
                      کنترلر DDR DRAM توانایی پشتیبانی از حداکثر 8 Registered DDR DRAM در هر پردازنده را دارد .

Hyper Transport :

دارای سه لینک مرتبط بهم هر یک با پهنای باند حداکثر 8 GB/s و در مجموع 24 GB/s .

-------------------------------------------------------------------------------------------

PDF کلی این 5 پست رو به زودی قرار می دهم - امید وارم مورد تایید و مفید واقع شده باشه .
                      ممنون - علی

دیدگاه

سلام
                        خیلی وقت بود این تاپیک رو پدیت نکرده بودم .
                        حالا می خوام یه چند تا خبر - معرفی اینجا بنویسم .
                        امیدوارم مفید باشه .

--------------------------------------------------------------

14 جولای همین چند روز پیش باشه اینتل بالاخره پردازنده های نسل Core 2 خودش رو رسما معرفی کرد . این پردازنده ها بر اساس معماری Core ساخته شده و نسبت به پردازنده های قبلی با معماری NetBurst دچار تغییر و تحول عظیمی شدن .
                        فعلا اینتل 5 مدا رو معرفی کرده :
                        X6800 - E6700 - E6600 - E6400 - E6300
                        مدل اول که با X معرفی شده در رده Core 2 XExtreme و بقیه مدل ها در رده Core 2 Duo هستن .
                        این پردازنده ها در قیاس با قویترین پردازنده AMD یعنی FX 62 با امتیاز قابل توجهی پیروز شدن .
                        طوریکه بعد از نسل Athlon 64 که چند سالی بازار رو کاملا در اختیار خودش قرار داده بود حالا با ورود Core 2 برتری مجددا به اینتل رسیده است .

البته هنوز اینتل در Performance مربوط به حافظه از AMD عقب ایت و آن هم بدلیل Memory Controller ادغام شده در داخل پردازنده های AMD است . خود شرکت اینتل هم به این قضیه اعتراف کرده !!

-------------------------------------------

اخبار مهم دیگه ای که با حضور Conroe مطرح شده کاهش قیمت پردازنده های قبلی اینتل بخصوص Pentium D هاست .
                        این افت قیمت به حدی است که خریداران و البته کسانی که مدت ها تو کف دو هسته ای بودن ( مثل خودم ) را وسوسه کرده که نسبت به خرید این ها اقدام کنن .

از طرفی AMD هم که فعلا تا سال 2008 قصد ارایه نسل جدید رو نداره برای اینکه در مقابل Intel کم نیاره پردازنده های خودش رو با قیمت های بسیار پایین تر ارایه کرده .
                        مثلا X2 3880 که قیمتش حول حوش 320 هزار تومن بده قراره با قیمت 152 دلار ارایه بشه .
                        این یه مورد هم بد جوری ما رو گذاشته تو کف !!

البته باید بگم X2 3800 پردازنده دو هسته ای و بسیار قدرتمند AMD هست که در مقابل دو هسته ای های اینتل بسیار عالی عمل کرده .

--------------------------------------------

خبر مهم و جالب توچجه دیگه اینکه AMD شرمت ATi رو خرید !!
                        البته من خودم در این مورد زیاد تحقیق نکردم که ببینم جزئیات کریشون چیه ولی یکی از خبر هایی بوده که بعد از آمده Conroe دنیای سخت افزار رو دوباره ترکوند !!
                        حالا ببینیم چه شود ....!

------------------------------------------
                        آخر مورد هم توصیه برای خرید هستش .
                        پول هاتونو جمع کنید که اگه می خواید چیزی بخرید الان وقتشه .
                        یه سیستم رویایی میتونید ببندید !!
                        کافیه حداکثر 10 روز صبر کنید تا برسه ایران ( البته اگه برسه و بازاری ها قیمت ها رو درست اعمال کنن )

موفق باشید .

دیدگاه

آقا من هر فرومی می رم همه تو کف AMD & Intel هستن . بحث و کل کل می کنن .
                          اینجا کسی پایه نیست ؟ :cry:

دیدگاه

پاسخ : AMd - Intel معرفی و مقایسه

مشخصات:
                            CPU: 2800+ Athlon (Barton) Catch 512kb L2
                            Motherboard: Gigabyte GA-7N400 Pro2
                            Ram: 2*512mb geil ddr400
                            در کل راضی هستم و تا به حال باهاش مشکلی نداشتم.حدود 14 ماهه که خریدمش و در حالت کار دما حدود 65 درجه و در حالت بیکاری دما حدود 55 درجه.

دیدگاه

من توی یک شرکت کامپیوتری کار می کنم و مسیول سخت افزار اون شرکت هستم سه سا ل پیش با مسیولیت خودم سیستمهای amd رو جایگزین سیستمهای اینتل کردم فقط به خاطر دمای پایین amd برخلاف نظر همگان که در سخت ترین شرایت از 45 درجه بالاتر نمیره در حاللت کلی مزایای amd نسبت به اینتل خنک کار کردن اون و از همه مهمتر 64 بیتی بودن اونه که اگه بخوای اینده نگری کنی هیچ وقت سراغ اینتل نمیری . من خودم اینتل پنتیوم 2000 با کش 512 و رم 512 دارم با مادربرد گیگا

دیدگاه

سلام.
                                2.4GHz
                                Intel
                                motherboard: Giga

در حدود 3 سال هستش که دارم از این سیستم بطور شبانه روزی ( گاهاً سه روز پشت سر هم خاموش نشده!! اکثراً روزی 18 17 ساعت روشنه!) بدون هیچ مشکلی کار کرده! Fan رو هم نیازی به تع.یضش نبوده، تنها مشکل گرد و خاک توی Case خوب یه بار بازش کردیم خونه تکونیش کردیم. همین! ولی در مورد AMDه به همین صورت کاتر کنه، فکر کنم نیاز به تعویض Fan خواهد داشت. در ضمن من شندهم AMD برخی از برنامه هارو باز نمیکنه و تنها برای کاربران تخصصی که کارشون با گرافیک هستش خوبه! ا«ی مطلاب تا چه حدی صحت داره؟
                                BNTSTBNT

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X