اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
    منبع من پاور کامپیوتر هست که وقتی خنک کننده رو بهش وصل میکنم ولتاژ از 12.3 به11.8 میرسه با یه سوعیجینگ 12ولت 10آمپر هم تست کردم ولی نشد
    سلام
    اون اولای تاپیک رو اگه بخونید منم همین مشکل رو داشتم
    برای اینکه بهتر بشه باید یه مقاومت به 5 ولت منبعت وصل کنی که اونم کمی بهترش میکنه(دلیلش رو همونجا بچه ها توضیح دادن)
    کلا با پاور کامپیوتر خوب جواب نمیده

همونطور که آقای بلورچیان فرمودن حداقل یه 10 آمپری نیاز دارید
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

آقا شما کاپوت ماشینو بزن بالا وصلش کن به باتری ماشین ببین چند آمپر میکشه. در ضمن آمپرسنج که میخواید استفاده کنید. سیم مولتی متر رو در بیارید به جاش دو تا سیم ضخیم تر بذارید. چون سیم مولتی متر خیلی مقاومت داره باعث میشه کمتر نشون بده.
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
        سلام
        ماست بند که نمیگه ماستم ترشه
        اونا میخوان جنسشون رو بفروشن
        مال من که عکسش رو هم دیدید مشخصات کاملش روش نوشته شده بود :rolleyes:
        راستی 12آمپریش هم هست که عمرا جایی بشه پیداش کرد....برو براش تعریف کن :icon_razz:
        راجب برفک نزدن و چینی بودش هم ......الکی گفته....مال من رو که دیدین.....اینقد برفک میزد که بیش از حد انتظارم بود :biggrin:
        باهش هر نوع جسم فلزی رو پلاستیکی رو منجمد میکردم ( باز هم تصویرش در صفحات قبل هست)
        اگه دورش باز باشه.....امکان اینکه آسیب ببینه زیاد میشه
        چون وقتی برفک بزنه و برفک هاش آب بشه و اون آب وارد اِلمان بشه...به احتمال زیاد اون رو خراب میکنه...
        اگه یه روزی مجبور شدی بخری..... :rolleyes:......حتما با چسب سلیکن دور تا دور اون رو با چسب بپوشونی
        خلاصه...جالب بود...مرسی.....
        حالا شاید اون فروشنده دنبال منجمد کردن و ... نبوده. شاید منظورش این بوده که به خودی خود و بدون تجهیزات واتر کولینگ منجمد میکنه یا نه.
        در هر صورت تاپیک مفید و قابل استفاده ای بود. تشکر از دوستان

دیدگاه

سلام
          از دوستانی که مطالب مفید رو در اختیار گذاشتند تشکر می کنم.
          بنده باید پروژه ای انجام بدم که در اون دما و رطوبت در محدوده ی معینی کنترل بشه. برای گرم کردن و مرطوب کردن از المنت و پیزوی بخار میشه استفاده کرد. برای تخلیه رطوبت هم از فن(ساده) میشه استفاده کرد.
          برای خنک کردن(یعنی وقتی سیستم در حالتی با دمای بیش از دمای مطلوب هست) میخواستم ببینم میشه از tec استفاده کرد؟
          محفظه ی مورد نظر در حدود مکعبی به طول و عرض و ارتفاع نیم متره.
          وقتی این تاپیک رو میخوندم به این نتیجه داشتم می رسیدم که بیخیال tec بشم. تا اینکه مطلب زیر امیدی را زنده کرد(!):
          نوشته اصلی توسط sina1359
          از این شیوه برای خنک کردن چنین محفظه ای میشه استفاده کرد؟ تا چه حدی؟ مثلا اگه دما 70 باشه و بخواهیم برسونیم به 10 (یا منفی 10) این شیوه مناسبه؟
          دیدگاه

سلام دوست عزیز
            بله میشه از TEC برای چنین باکسی استفاده کنید
            مدت زمان کاهش دما براتون مهم است و باید در زمان کوتاهی باکستون کاهش دما داشته باشه یا خیر؟
            فکر کنم با یک ترمو الکتریک 60 وات کارتون راه بیفته
            من به شما سیستم ایر کولین را به جای واتر کولینگ پیشنهاد میکنم
            یا یک هیتسینک مسی خارجی بخرید با فن کوچک (و صدای کم) و یا یک هیتسینک آلومینیومی بزرگ با فن دور بالا (با صدای زیاد)
            و یا از این هیتسینک های جدید سی پی یو که جدیدا چند سالیست وارد بازار کامپیوتر شده و داخل لوله مسی آن گاز یخچال هست (و تا حدی نیم سیکل عمل چرخه گاز یخچال را شبیهسازی میکند...)
            را پیشنهاد میکنم , فنی بسیار بیصدا و خنک کنندگی در حد سیستم واتر کولینگ و یک رادیاتور بخاری پراید دارد و به راحتی دو TEC را ساپرت میکند...

آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
              سلام دوست عزیز
              بله میشه از TEC برای چنین باکسی استفاده کنید
              مدت زمان کاهش دما براتون مهم است و باید در زمان کوتاهی باکستون کاهش دما داشته باشه یا خیر؟
              فکر کنم با یک ترمو الکتریک 60 وات کارتون راه بیفته
              من به شما سیستم ایر کولین را به جای واتر کولینگ پیشنهاد میکنم
              یا یک هیتسینک مسی خارجی بخرید با فن کوچک (و صدای کم) و یا یک هیتسینک آلومینیومی بزرگ با فن دور بالا (با صدای زیاد)
              و یا از این هیتسینک های جدید سی پی یو که جدیدا چند سالیست وارد بازار کامپیوتر شده و داخل لوله مسی آن گاز یخچال هست (و تا حدی نیم سیکل عمل چرخه گاز یخچال را شبیهسازی میکند...)
              را پیشنهاد میکنم , فنی بسیار بیصدا و خنک کنندگی در حد سیستم واتر کولینگ و یک رادیاتور بخاری پراید دارد و به راحتی دو TEC را ساپرت میکند...

سلام
              چه جالب اینا میتونن تک رو خنک کنن؟؟؟
              دو سه سال پیش یه دونه خریدم(فکر کنم پایینترین مدل تو بازار بود) 25 تومن!
              تقریبا 10 درجه دمای CPU با حالت عادی فرق کرد
              آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                چه خوب خریده بودید
                حالا ارزونترینش (مدل چینی) خدود 85 تومان هست...

---------------------------------------------------------------------

این هم یک طراحی با همین هیتسینکهای گازی هست (سیستم ایر کولینگ نصل جدید)

از یک TEC برای خنک کردن آب آکواریوم برای نوعی سمندر که در آب سرد زندگی میکنه

استفاده کرده و دمای آب را پایین 20 درجه برای زیست این موجود نگه میداره...

http://familab.org/blog/2011/12/thermo-electric-axolotl-cooling/

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

من یه المانایی در اندازه مقاومت آجری 5 وات دارم که خیلی داغ میکنن. خیلی خیلی . به نظرتون اگر از این المانای خنک کننده استفاده کنم دماش روی چند میاره؟؟ فکنم المانم دماش به 100 درجه هم برسه در حال کار کردن.شایدم بیشتر. به نظرتون اگر از این المان استفاده کنم دماش چقد میشه. و یه سوال دیگه اینکه توی بازار ایران 220 ولت اینا هم موجوده؟؟ یا ولتاژ بالاتر و آمپر پایینتر؟؟
                  طب اسلامی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdifaheca
                    من یه المانایی در اندازه مقاومت آجری 5 وات دارم که خیلی داغ میکنن. خیلی خیلی . به نظرتون اگر از این المانای خنک کننده استفاده کنم دماش روی چند میاره؟؟ فکنم المانم دماش به 100 درجه هم برسه در حال کار کردن.شایدم بیشتر. به نظرتون اگر از این المان استفاده کنم دماش چقد میشه. و یه سوال دیگه اینکه توی بازار ایران 220 ولت اینا هم موجوده؟؟ یا ولتاژ بالاتر و آمپر پایینتر؟؟

سلام دوست عزیز
                    درجه حرارت در اینجا مد نظر ما نیست (چون مقاومت شما کم کم دماش بالا میره..)
                    وات مقاومت آجری شما مهم است
                    مثلا TEC ما حدود 50 تا 60 وات توان مصرفی داره که حدود 35 تا 40 وات بازده را براش اگر در نظر بگیریم
                    و اگر از مقاومت شما 30 وات عبور کنه که حدود 15 تا 20 وات آن به صورت حرارت خارج بشه
                    در این صورت TEC ما میتونه این قطعه را به بهترین شکل خنک کنه (در صورت درست دفع کردن حرارت در سمت گرم TEC )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                      سلام دوست عزیز
                      چه خوب خریده بودید
                      حالا ارزونترینش (مدل چینی) خدود 85 تومان هست...
                      خب این از اون چینیش هم بیخودتره
                      http://www.deepcool.com/product/cpuc...12/7_120.shtml
                      http://www.rayansaba.com/index.php?productID=7526
                      ولی خب بنده خدا کار منو راه انداخت

این سمندره؟
                      چه قیافه بامزه ای

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
                        خب این از اون چینیش هم بیخودتره
                        http://www.deepcool.com/product/cpuc...12/7_120.shtml
                        http://www.rayansaba.com/index.php?productID=7526
                        ولی خب بنده خدا کار منو راه انداخت
                        این که خیلی خوبه !
                        اگر این قیمت که میگید باشه که خیلی عالی میشه....

این سمندره؟
                        چه قیافه بامزه ای

اینجور تو سایتش نوشته بود
                        شبیه موجودات ما قبل تاریخه :mrgreen:
                        به نظر شما این همه خرج برقو هیتسینکو ترمو الکتریک کنیم
                        بعد این جونور بیریختو تو اتاقمون نگه داریم
                        شب یک دفعه نیاد بیرون , انگار این جونورا دو زیست هستن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                          این که خیلی خوبه !
                          اگر این قیمت که میگید باشه که خیلی عالی میشه....

اینجور تو سایتش نوشته بود
                          شبیه موجودات ما قبل تاریخه :mrgreen:
                          به نظر شما این همه خرج برقو هیتسینکو ترمو الکتریک کنیم
                          بعد این جونور بیریختو تو اتاقمون نگه داریم
                          شب یک دفعه نیاد بیرون , انگار این جونورا دو زیست هستن
                          25 تومن بود اون زمان من 1000 تومن چونه زدم
                          الان که زده 47 تومن

oo:
                          بیاد بیرون کی میخواد اینو بگیره برگردونه سر جاش؟؟؟

دیدگاه

[b]25 تومن بود اون زمان من 1000 تومن چونه زدم
                            الان که زده 47 تومن
                            سلام مسعود خان
                            اگر این بار تشریف بردید جمهوری
                            یک سری به مغازه های هیتسینک فروشی بزنید
                            همین هیتسینکهای بزرگ و بی کیفیت آلومینیومی ایرانی که حتی با یک فن بزرگ و صدا دار
                            باز هم داغ میکنند (به دلیل طراحی بد و...) هیت سینکی که برای TEC بخواهید استفاده کنید
                            که از یک بشقاب بزرگتر هست , زیر 30 تا 40 تومن نمیتونید پیدا کنید (تازه این هیتسینکهای ایرانی ارزونترین هیتسینکهای موجود در بازار هستند)
                            چه برسه به هیتسینکهای مسی خارجی که زیر 200 تومن نیستند
                            پس 47 تومن برای این چنین هیتسینک گازی , خیلی خیلی مناسب است....

پ.ن: این را هم فراموش نکنید که هیتسینک ایرانی به جز پول هیتسینک باید پول یک فن دور بالا بولبیرینگ دار
                            (20تا 25 تومن) را هم باید به آن اضافه کنید و دردسر چگونه سوار کردن فن بر روی هیتسینک را به جون بخرید
                            بعد تازه مشکل اتصال TEC به آن ....
                            و بعد از مونتاژ مشکل صدای بالای فن و.....

خودتان قضاوت کنید:

+

این را فراموش نکنید که برای رفع مشکل طراحی بد هیتسینکهای ایرانی و ساختار تمام آلومینیومی آنها و برای جلوگیری از گرم شدن بیرویه
                            باید جرم هیتسینک را افزایش داد و دور فن را بالا برد تا بتوان به نتیجه رسید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                              سلام مسعود خان
                              اگر این بار تشریف بردید جمهوری
                              یک سری به مغازه های هیتسینک فروشی بزنید
                              همین هیتسینکهای بزرگ و بی کیفیت آلومینیومی ایرانی که حتی با یک فن بزرگ و صدا دار
                              باز هم داغ میکنند (به دلیل طراحی بد و...) هیت سینکی که برای TEC بخواهید استفاده کنید
                              که از یک بشقاب بزرگتر هست , زیر 30 تا 40 تومن نمیتونید پیدا کنید (تازه این هیتسینکهای ایرانی ارزونترین هیتسینکهای موجود در بازار هستند)
                              چه برسه به هیتسینکهای مسی خارجی که زیر 200 تومن نیستند
                              پس 47 تومن برای این چنین هیتسینک گازی , خیلی خیلی مناسب است....

پ.ن: این را هم فراموش نکنید که هیتسینک ایرانی به جز پول هیتسینک باید پول یک فن دور بالا بولبیرینگ دار
                              (20تا 25 تومن) را هم باید به آن اضافه کنید و دردسر چگونه سوار کردن فن بر روی هیتسینک را به جون بخرید
                              بعد تازه مشکل اتصال TEC به آن ....
                              و بعد از مونتاژ مشکل صدای بالای فن و.....

خودتان قضاوت کنید:

این را فراموش نکنید که برای رفع مشکل طراحی بد هیتسینکهای ایرانی و ساختار تمام آلومینیومی آنها و برای جلوگیری از گرم شدن بیرویه
                              باید جرم هیتسینک را افزایش داد و دور فن را بالا برد تا بتوان به نتیجه رسید
                              سلام بر شما
                              آره اینا رو میدونم
                              اگه عکسهایی که اولای تاپیک گذاشتم ببینید؛ هیتسنک منم از همینایی بود که عکسشو گذاشتین
                              به شدت اذیت میکنه
                              اصلا گرما رو انتقال نمیده
                              ولی من تا حالا به این فکر نکرده بودم که چرا به جای این همه دردسر یکی از همین هیت سینکا نذاریم؟
                              به نظر من حتی تا 100 تومن هم باشه به صرفه تره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359

سلام دوست عزیز
                                درجه حرارت در اینجا مد نظر ما نیست (چون مقاومت شما کم کم دماش بالا میره..)
                                وات مقاومت آجری شما مهم است
                                مثلا TEC ما حدود 50 تا 60 وات توان مصرفی داره که حدود 35 تا 40 وات بازده را براش اگر در نظر بگیریم
                                و اگر از مقاومت شما 30 وات عبور کنه که حدود 15 تا 20 وات آن به صورت حرارت خارج بشه
                                در این صورت TEC ما میتونه این قطعه را به بهترین شکل خنک کنه (در صورت درست دفع کردن حرارت در سمت گرم TEC )
                                آقا اگه از روش ایر کولینگ استفاده کنم به نظرتون میتونه مقاومتم خنک نگه داره؟؟ با یه هیدسینک معمولی و یه فن ۱۰ یا ۱۵ تومنی؟؟
                                طب اسلامی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X