اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تجربه و درس عبرت در کار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تجربه و درس عبرت برای کار با قطعات الکترونیک

نوشته اصلی توسط امین غفاری
    لگه قراره بردی رو مونتاژ کنید که هم قطعات SMD داره و هم DIP بهتره اول قطعات SMD رو مونتاژ کنید
    در ادامه
    توی مونتاژ برد اول از قطعات با ارتفاع کم شروع کنید
    یعنی به ترتیب زیر قطعات رو لحیم کنبد
    1-جامپر
    2-مقاومت ها و سلفایی که به شکل مقاومت هستند و دیود ها و کریستال
    3-خازن های عدسی و ترانزیستور های کوچک و led و پین هدر و تک سوئیچ و دیپ سوئیچ
    4-خازن های الکترولیت و سوکت آی سی ها
    5-سلف های بشکه های و ترانزیستو ر و ماسفت های متوسط و بزرگ و روگولاتور ها
    6-.......

مونتاژ به ترتیب ارتفاع کار لحیم کاری را خیلی آسان میکند

دیدگاه

چشم هایت دروغ می گویند، به مولتی مترت و اسیلوسکوپ ات توجه کن.. :agree:
      برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
      http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

اگه واسه راه اندازی یه وسیله از یکی از پورت های میکرو استفاده کردی و جواب نداد، اول پورتت رو عوض کن.
        یه mega32 داشتم پورت Aش کار نمیکرد. چند تا lpc2103 هم خریدم همشون P0.2و P0.3 کار نمیکرد.
        گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

عمده نویز ظاهر شده در قطعات صوتی به خاطر کثیفی قسمت های آنالوگ و نشتی خازن ها بوجود میآن
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوک هویه ی ازین ژاپنی ها رو با هاش هرگز پلاستیک سوراخ نکنید چون خراب شه دیگه با حتی تمیز کردن درست نمیشه

دیدگاه

پراب مولتی متر باید دارای قسمت برامده ای در نوک پلاستیکیش باشه تا از سر خوردن انگشت و لمس اتفاقی قسمت فلزی جلوگیری کنه این مطلب برای حفظ ایمنی جانی شخص در برابر برق گرفتگی است
              نوع فیش پراب در اینجا banana plug باید دارای غلاف محافظ باشه تا هم از شخص هم از مولتی متر محافظت کنه (پراب داخل عکس نداره اینو)
              عکس رو دقت کنید

مولتی متری که پیچ های قابش به پلاستیک بسته میشن (طراحی رایج چینی) بعد از 3-4 بار بازو بسته شدن فاتحه حالا هر چقدرم مواظبش باشیم در حالی که مولتی متر ها و کلن ابزار های اندازه گیری یه چیزین که باید یه عمر باهاش سرو کله بزنیم اگه جنسای با کیفیت رو ببینید داخل سوراخ جا پیچ یه رزوه فلزی داره که کار مهره رو انجام میده و محکم پیچ رو میگیره و از خوردگی پلاستیک جلوگیری میکنه

پ . ن
              دوستان اگه به مباحث نکات مهم در خرید ابزار ها و لوازم علاقه دارند توی تاپیک جدا یا همینجا بیشتر بهش بپردازیم
              من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

1-اگه یه وقت دیدین آوومتر اعداد قاطی پاتی نشون میده و ضربه یا ... بهش وارد نشده به احتمال زیاد مشکل از باطریشه.
                2-اگه آمپی درست کردید و میخاین تستش کنید(به خصوص از نوع گسسته) به ولتاژ آمپ حتما توجه کنید چون اگه نسوزه بایاس مدار رو بهم میزنه.
                3- اگه دارید برای دستگاهی قاب پلکسی میزنید و دستگاه رو قراره به مشتری تحویل بدید حتی الامکان محافظ پلکسی رو موقع تحویل به مشتری جدا کنید تا اثر انگشت و...روش نمونه.
                4-هیچوقت به اعداد و ارقام سیمولاتور ها اعتماد نکنید.
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام
                  حیف بود این تاپیک خوب گم بشه یک پیشنهاد و یا تجربه شخصی رو اینجا میگم شاید بدرد دوستان بخوره
                  پیشنهاد میکنم از پروژه ها و مدارهایی که میبندید یک گزارش برای خودتون تهیه کنید که شامل تمام نکات و تجربیات و یا اشتباهاتی باشه که توی اون پروژه داشتید
                  اینکار باعث میشه برای دفعات بعدی اولا" یک دید کلی از اون پروژه دستتون باشه و ثانیا" با مرور این یادداشت ها دوباره اون اشتباهات رو تکرار نکنید . موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی م.
                    چشم هایت دروغ می گویند، به مولتی مترت و اسیلوسکوپ ات توجه کن.. :agree:
                    هیچ چیز راست نمیگوید همیشه مشکوک باش !!
                    بعضا دیده شده که مولتی متر و اسیلوسکوپ هم بدون توجه به کیفیت و نوعشون مواردی رو نشون میدن که ممکنه شخص رو به اشتباه بندازه اگه احتیاج بود بیشتر توضیح بدم

دیدگاه

اگه سیم لحیم مخصوص SMDنداری یا کارت کوچیکه ونمیخوای هزینه کنی .همین سیم لحیم معمولی رو بزارید لای انبردست (بهتره روی قسمت اجر دارش باشه) اون موقع پهن میشه ومیتونید قسمتیشو بردارید.
                      من اولین بارم بود SMD خودم لحیم میکردم خیلی خوب جواب داد :mrgreen:

یه چیز دیگه
                      این نوک هویه SMDمارک گات میلش که داخل هویه میره نازکه وداخل هویه معمولی بازی میکنه
                      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                        این نوک هویه SMDمارک گات میلش که داخل هویه میره نازکه وداخل هویه معمولی بازی میکنه
                        یکم فویل آلومینیوم بپیچین دورش درست میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
                          خوب احتمالا سُر نمی خوره ؟ یا باعث کم کردن انتقال گرما نمیشه ؟

نوشته اصلی توسط ah rad
                          اگه سیم لحیم مخصوص SMDنداری یا کارت کوچیکه ونمیخوای هزینه کنی .همین سیم لحیم معمولی رو بزارید لای انبردست (بهتره روی قسمت اجر دارش باشه) اون موقع پهن میشه ومیتونید قسمتیشو بردارید.
                          من اولین بارم بود SMD خودم لحیم میکردم خیلی خوب جواب داد :mrgreen:
                          آقای ah rad ، کم هزینه ترین آدمی هستی که تو عمرم دیدم.
                          [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
                          درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
                            از یکم بیشتر میخواد.خیلی خالی داشت. من کامل بردم تو تا پیچو روی اون برامدگی جلوش ببندم.کارمو انجام داد اما نوکش مثل مداد شده بود خیلی کوتاه و در دراز مدت اون محل خراب میشه
                            نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
                            خوب احتمالا سُر نمی خوره ؟ یا باعث کم کردن انتقال گرما نمیشه ؟

آقای ah rad ، کم هزینه ترین آدمی هستی که تو عمرم دیدم.
                            من کلا ادم اینجوری هستم به چند دلیل
                            اولی( که نظر شخصیمه):ادم باید باباش دراد تا چیزی رو یاد بگیره وگرنه میشه مثلا رفت کلاس لحیم کاری بعد لوپ و هیتر واینا بخری که بیای یه ای سی مثلا لحیم کنی (اما اگه کارت زیاد باشه حتما باید خرید)
                            دومی :پول ندارم :mrgreen:
                            سوم: کارم کم بود
                            چهار: جا ندارم برای نگهداریشون
                            پنجم: کلا من اینجوریم
                            [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

دیدگاه

خیلی وقته تاپیک ارسال نداشته ها :sad:
                              تجربه ها تموم شدن ؟
                              نوشته اصلی توسط musefian
                              اکثر هویه های ارزون قیمت و بی کیفیت در نوکشون ولتاز دارن که در حین لحیم کاری ممکنه به قطعات اسیب برسونه.
                              اولش به این حرف اهمیت ندادم تا چند روز پیش موقع لحیم led smd دیدم که روشن شده !!! :biggrin: اول هنگ کردم :eek:و بعد یاد این پست افتادم مرسی و ممنون

اینم از تجربه های جدید :
                              استفاده از فلاکس در کیفیت کار و راحتی کار بسیار موثر هست
                              مولتی متر با بازر تاخیری فقط روی اعصاب میره و برای تست ترک ها کلن اذیت میکنه
                              در ساخت ابزار لذتی هست که در خرید اونها نیست :biggrin: :biggrin:

دیدگاه

بچه ها این ولتاز داشتن نوک هویه رو چه طوری میفهمید؟یادم یه بار دیگه هم بحث شد اما کسی چیز خاصی نگفت.
                                من الان یدونه ازاین هویه دسته چوبیا دارم فازمتر میزارم روش روشن نمیشه اماهمین فازمترو میزارم روی ترانزیستور2N3055که روش 30ولت افتاده روشن میشه.
                                حالا موندم یعنی این هویه من یعنی خوبه یا باید جوری دیگه تست کنم :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X