اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز در باره چسب All Info Glue

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز در باره چسب All Info Glue

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز ،
    بنده به دنبال ماده ای هستم که برای آب بندی بردها استفاده کنم ، تا بحال از چسب اکواریوم استفاده میکردم ، این چسب دوتا مشکل داره ، یک اینکه برای کار بنده گرونه و دو اینکه چسبندگیش بالا هست و به قطعات الکترونیکی میچسبه و کار تعمیرات رو سخت و غیر ممکن میکنه ،
    در دستگاهای چینی از ماده ای ژله ای استفاده میکنن که متوجه نشدم چیه ، خیلی راحت کنده میشه ، رنگ و شفافیتش هم مهم نیست ،
    یک دوستی میگفت از لاتکس به همراه فیلرهایی مثله تالک یا کربنات کلسیم استفاده کنم ، اما خواستم نظر شما رو هم بدونم ،
    فقط این ویژگی ها برام مهمه : ارزان باشه ، اشتعال پذیر نباشه ، راحت مثله ژله کنده بشه ،
    با تشکر
    اون چسب سیلیکون RTV هست که توی بردهای چینی هم میبینید...سیلیکون RTV برای قالبگیری را هم اگه دیده باشید دقیقا همچین بافت و ویژگی هایی داره ولی خوب چسبش تک جزئی هست...خودم تا حالا مدل و برندی رو در این زمینه تست نکردم.
    در کل برای آببندی دو تا چیز استفاده میشه.یکی رزین اپوکسی که برای آببندی و عایق کردن یا پلمپ دائم استفاده میشه.مثل چیزی که مثلا توی رله ها میبینید ... دیگری هم چسب سیلیکون RTV هست که کاربردی داره که خودتون بهش اشاره کردید.
    در مورد قیمت هیچکدوم فکر نمیکنم ارزونتر از چیزی باشه که الان استفاده میکنید...

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز .... در مورد چسب دوقلو ایرانی چند روزیست که
    در حال سرچ کردن هستم و به برندهای زیر رسیدم....
    غفاری - رازی - جلاسنج - هل - زیپر
    نظرتان در مورد این برندها چیست و هر کدام چه نقاط قوت و ضعف های دارند؟
    هر کدام از این برندها دارای دو مدل ارزان و معمولی (شفاف و مات) و یک نمونه حرفه ای گران هستند....
    منتظر راهنمایی های خوب شما هستین... با تشکر
    شخصا به جز زیپر از بقیه استفاده کردم.رازی را هم دوقلو تا حالا استفاده نکردم...یک دوره ای برای یک پروژه خیلی دنبال چسب بودم...ولی از اونجایی که مثل شما دنبال بهترین میگشتم هیچکدوم از اینا نیازم رو برآورده نکرد..برای مصارف عمومی خودم تفاوت خاصی ندیدم که بگم فقط فلان مدل خوبه...
    چیزی که یادم هست اینه که هل اصلا ماندگاری نداشت.بعد یک مدت کوتاهی انگار فاسد میشد...غفاری هم یک مدل قدیمی ازش داشتم که واقعا عالی بود ولی پیداش نکردم دیگه...

انواع چسب سیلیکنی مورد استفاده در الکترونیک (نوع عایق high voltage و نوع انتقال حرار):
    دوست عزیز یک تحقیق در موردبرند
    Kafuter انجام دادم و متوجه شدم چسب سیلیکنی دو مدل می باشد....
    البته برای کاربرد الکترونیک آن....
    1- نوع اول که بیشتر عایق بوده تا انتقال دهنده حرارت و میزان
    انتقال حرارت این سری پایین می باشد و شباهت زیادی به چسبهای سیلیکنی درز گیری مثل چسب آکواریوم
    را دارد.... در برند Kafuter با شماره 3 رقمی که اول آن 7 میباشد شروع میشود ... مانند
    704....
    این سری برای پوش دادن ترانسهای هسته فریت و قطعات های ولتاژ (high voltage) کاربرد دارد.....جلوی لرزش را گرفته
    و عایق الکتریکی برای جلوگیری از آرک زدن مدارها می باشد....من یک بار اشتباها از این سری برای TEC استفاده
    کردم که بیشتر به عنوان عایق عمل کرده و کاملا TEC را از کار انداخت و تجربه خوبی شد....
    2-نوع دوم که برای انتقال حرارت می باشد و بیشتر برای انتقال حرارت چیپ ها یا LED پاور به هیتسینک استفاده می شود...
    در برند Kafuter سری
    520x برای این کار می باشد و سری521x نیز خمیر سیلیکنی آن است
    عدد آخر ضریب انتقال حرارت آن چسب یا خمیر میباشد... که من با x نمایش دادم....
    مثلا 5202 ضریب انتقال حرارتش 0.8 می باشد... و 5203 ضریب انتقال 1.2 داشته و 5204 ضریب انتقال 1.6 است
    که سری K-5204 k که سری پیشوند K است با بالا بودن ضریب انتقال حرارت برای CUP کامپیوتر هم استفاده می شود ....

عالییی بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
      شخصا به جز زیپر از بقیه استفاده کردم.رازی را هم دوقلو تا حالا استفاده نکردم...یک دوره ای برای یک پروژه خیلی دنبال چسب بودم...ولی از اونجایی که مثل شما دنبال بهترین میگشتم هیچکدوم از اینا نیازم رو برآورده نکرد..برای مصارف عمومی خودم تفاوت خاصی ندیدم که بگم فقط فلان مدل خوبه...
      چیزی که یادم هست اینه که هل اصلا ماندگاری نداشت.بعد یک مدت کوتاهی انگار فاسد میشد...غفاری هم یک مدل قدیمی ازش داشتم که واقعا عالی بود ولی پیداش نکردم دیگه...
      سلام دوست عزیز
      بله دقیقا... من حدودا چند سال پیش برای ساخت سیستم واتر کولینگ و قسمت رادیاتور و برای
      این که ارزانتر تمام شود... یک رادیاتور بخاری پراید را بر سر ورودی هایش دو سر شلنگی برنجی
      قرار دادم تا قابل استفاده شود... ابتدا به سمت جوش دادن رفتم که به نتیجه نرسیدم تا پیشنهاد
      شد از هل استفاده کنم و استفاده کردم و نتیجه داد... اما چند وقت پیش بعد از مدتها از کشو خارجش
      کردم ... دقیقا دیدم چسب سر رادیات رنگش برگشته و مثل واشری که فاصد میشود... شده بود...
      پ.ن: زیپر یک برند جدید است که بر دو رنگ قرمز (کدر) و سبز (شفاف) ساخته میشود و قرمز آن دقیقا هل است و
      رنگ کدر سفید مایل به شیری (بعد ترکیب) و دقیقا با هل از نظر مشخصال برابری دارد... اما سبز آن شفاف بوده
      و یک سرو گردن از قرمز آن بالاتر است.... بی بو - ضد آن-دمای تحمل بالا-420 کیلو در هر سانتیمتر.... قیمت هم پایین است...
      برای بازار یابی اولیه و کسب بازاربیشتر....البته فیلمهای تبلیغاتی و توضیحات اینترنتی این را میگویند و باید تست شود....
      غفاری هم خوب من بارها استفاده کردم و تا حالا فکر میکردم جلاسنج است و این چند روز متوجه شدم برند دیگریست
      برای کاری میگرفتم و استفاده میکردم و میانداختم دور .... کیفیت کدرش بهتر است ولی شفافش هم تست شده... خوب است...
      دقیقا... به نظرم از هل بهتر باشد... مثلا رفته بودم کارواش... یک افغانی پر انرژی زد دوربین دنده عقب من را شکاند و بردم
      نمایندگی و گفت باید تعویض شود و قیمت بالا......پیش یک تعویض کار شیشه وآینه بردم ... گفت بچسبان و از قطره ای
      و 123 استفاده نکن...فقط دو قلو... غفاری شفاف و تاریخ مصرف گذشته ای داشتم و همان را زدم و محکم محکم دو سالیست
      که چسبیده و تکان نمیخورد.... البته عرض کردم که فکر میکردئم جلاسنج است و جعبه های شبیه به هم داشتند...

آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
        سلام دوست عزیز ،
        بنده به دنبال ماده ای هستم که برای آب بندی بردها استفاده کنم ، تا بحال از چسب اکواریوم استفاده میکردم ، این چسب دوتا مشکل داره ، یک اینکه برای کار بنده گرونه و دو اینکه چسبندگیش بالا هست و به قطعات الکترونیکی میچسبه و کار تعمیرات رو سخت و غیر ممکن میکنه ،
        در دستگاهای چینی از ماده ای ژله ای استفاده میکنن که متوجه نشدم چیه ، خیلی راحت کنده میشه ، رنگ و شفافیتش هم مهم نیست ،
        یک دوستی میگفت از لاتکس به همراه فیلرهایی مثله تالک یا کربنات کلسیم استفاده کنم ، اما خواستم نظر شما رو هم بدونم ،
        فقط این ویژگی ها برام مهمه : ارزان باشه ، اشتعال پذیر نباشه ، راحت مثله ژله کنده بشه ،
        با تشکر
        با سلام
        برای آب بندی بردها در مقابل رطوبت من از کیلر فلز استفاده میکنم. شفاف و روشن هست و تقریبا میشه گفت ظاهر برد رو تغییر نمیده.
        بعد از خشک شدن لایه ی نازکی روی برد میمونه. برای ضخامت بیشتر باید چند دست زده بشه. استفاده از اسپری اش گرونتر در میاد. اما برای کارهای کم تعداد خوبه.
        برای تیراژ بهتره از کیلویی ش استفاده بشه. اشتعال پذیریش رو چک نکردم و البته در این مورد دمای اعمال شده هم مهمه.
        کنده شدن مثل ژله رو هم روی یه مدل برد وطنی دیدم ریخته بودن که بظاهر چسب سیلیکون بود. اما به برد و قطعات تقریبا چسبندگی نداشت و با کشیدن یه سره در میومد.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام و عرض ادب و احترام....
          دوستان در مورد نوار چسبهای دو طرفه انتقال حرارت که در محل اتصال گروهی از هیتسینکها
          که در بازار به فروش میرسد ... وجود دارد .... اطلاعی دارند....
          چسبی همانند قیر سفت که کاملا کشتسان است ....
          دوستان میدانند که از کجا میشود آن را تهیه کرد و ضریب انتقال حرارت آن چه میزان است؟
          تا جایی که در اینترنت سرچ کردم برندی به نام 3M این نوع چسب را میسازد... ولی در فروشگاه های
          اینترنتی ... آن را نیافتم.....

جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۰۹:۴۷ ۱۳۹۸/۰۶/۲۸.
          مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
          _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

یه نکته جالب عرض کنم که من سالها از چسب سیلیکون های مختلف معمولا برند غفاری برای کاربردهای گوناگون استفاده میکردم و تقریبا مشکلی وجود نداشت.
            یکی دو سال پیش تو یه کاری لازم بود ورق عایق سیلیکونی رو به بدنه دستگاهی تولیدی بچسبونم. جالب اینجا بود که تقریبا هیچ نوع چسبی به این ورق سیلیکونی نمی چسبید!
            انواع زیادی از چسبها رو امتحان کردم و در نهایت تنها دو نوع چسب با استحکام قابل قبول به سیلیکون چسبید. یکیش چسب قطره ای قرمز رنگ رازی بود و یکی دیگه هم چسب سیلیکون مورد استفاده در خودرو معروف به چسب واشر ساز یا چسب مزدا.
            البته از نظر کیفیت چسبندگی و انعطاف پذیری قطعا چسب مزدا بهتر بود. از اونجا که سیلیکون جنسیه که تقریبا چسبی بهش نمی چسبه اینم تجربه ی جالبی بود.
            نکته: کاغذهای زرد رنگ پشت برچسبها که دوستان ازش برای چاپ مدار به روش اتو استفاده میکنن هم در اصل کاغذ سیلیکونیزه شده هست و با یه لایه ی نازک سیلیکونی پوشونده شده تا بر چسب براحتی ازش جدا بشه.

دوستان در مورد نوار چسبهای دو طرفه انتقال حرارت که در محل اتصال گروهی از هیتسینکها
            دوستان میدانند که از کجا میشود آن را تهیه کرد و ضریب انتقال حرارت آن چه میزان است؟
            تا جایی که در اینترنت سرچ کردم برندی به نام 3M این نوع چسب را میسازد... ولی در فروشگاه های

این عکسی که گذاشتین رو فکر کنم تو فروشگاه کافه ربات دیدم بنام چسب فومی دو طرفه.
            اما چیزی در موردانتقال حرارت و استفاده برای هیت سینک نگفته بود!

دیدگاه

من این رو دیده بودم...خودم استفاده نکردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                یه نکته جالب عرض کنم که من سالها از چسب سیلیکون های مختلف معمولا برند غفاری برای کاربردهای گوناگون استفاده میکردم و تقریبا مشکلی وجود نداشت.
                یکی دو سال پیش تو یه کاری لازم بود ورق عایق سیلیکونی رو به بدنه دستگاهی تولیدی بچسبونم. جالب اینجا بود که تقریبا هیچ نوع چسبی به این ورق سیلیکونی نمی چسبید!
                انواع زیادی از چسبها رو امتحان کردم و در نهایت تنها دو نوع چسب با استحکام قابل قبول به سیلیکون چسبید. یکیش چسب قطره ای قرمز رنگ رازی بود و یکی دیگه هم چسب سیلیکون مورد استفاده در خودرو معروف به چسب واشر ساز یا چسب مزدا.
                البته از نظر کیفیت چسبندگی و انعطاف پذیری قطعا چسب مزدا بهتر بود. از اونجا که سیلیکون جنسیه که تقریبا چسبی بهش نمی چسبه اینم تجربه ی جالبی بود.
                نکته: کاغذهای زرد رنگ پشت برچسبها که دوستان ازش برای چاپ مدار به روش اتو استفاده میکنن هم در اصل کاغذ سیلیکونیزه شده هست و با یه لایه ی نازک سیلیکونی پوشونده شده تا بر چسب براحتی ازش جدا بشه.
                سلام و خسته نباشید دوست عزیز... ممنون برای به اشتراک گذاشتن تجربیات با ارزشتان...
                با این صورت که میفرمایید اگر چسب مزدا را با خمیر سیلیکنی مخلوص کنیم....
                چسب انتقال حرات میتوانیم بسازیم؟

این عکسی که گذاشتین را فکر کنم تو فروشگاه کافه ربات دیدم بنام چسب فومی دو طرفه.
                اما چیزی در موردانتقال حرارت و استفاده برای هیت سینک نگفته بود!

نه دوست من این اولین عکسیست که در سرچ گوگل برای برند 3M آمد و قرار دادم
                3M از چسب رسانا میسازد تا چسب نسورز و از چسب عایق حرارت تا انتقال حرارت...
                هیتسینکهای چسب دار خارجی را دیده اید که یک چسب دو طرفه دارد به رنگ مشکی و با
                همان چسب هیتسینک را به چیپ چسبانده و به راحتی انتقال حرارت صورت میگیرد....

من این رو دیده بودم...خودم استفاده نکردم

https://shop.aftabrayaneh.com/Therma...A9%D9%88%D9%86
                سلام دوست عزیز
                اینها پد حرارتی یا پد انتقال حرارت هستن نه چسب دو طرفه انتقال حرارت ....
                استفاده : مثلا شما میخواهید بین هیتسینک و TEC یک فاصله بیندازید...
                یا CPU یا هر چیپی نیاز به یک فاصله برای اتصال به هیتسینک دارد و پد این فاصله را
                پر کرده و معمولا پدها خیلی گران قیمت هستند و حتی به CPU کامپیوتر هم متصل میشوند...

دیدگاه

منظورتون از چسب حالت نواری هست...چسب دوطرفه به شکل پد هم هست دیگه
                  برند 3M خداست من چسب دوطرفه هاش رو دارم...فوق العادست...
                  .......................
                  این لینک محصولات انتقال حرارت 3M:

دیتاشیت سری 8800 :

بروشور :

مدل چسب نواریش را ندیدم اینجا بفروشن،هرچند قیمتی هم نداره (احتمالا تقاضا براش نیست). تو سایت چینی ها زیاد هست مدل های معادل 3M ... شاید بتونید به eca سفارش بدید براتون بیارند

دیدگاه

منظورتون از چسب حالت نواری هست...چسب دوطرفه به شکل پد هم هست دیگه
                    برند 3M خداست من چسب دوطرفه هاش رو دارم...فوق العادست...
                    .......................
                    این لینک محصولات انتقال حرارت 3M:

دیتاشیت سری 8800 :

بروشور :

مدل چسب نواریش را ندیدم اینجا بفروشن،هرچند قیمتی هم نداره (احتمالا تقاضا براش نیست). تو سایت چینی ها زیاد هست مدل های معادل 3M ... شاید بتونید به eca سفارش بدید براتون بیارند
                    سلام...
                    بله دقیقا .... مدل پدهای فومی.... گروهی کمی چسب دارد و گروهی اصلا ندارد...
                    این پدهای فومی باز باید بین مثلا TEC و هیت سینک قرار میگیرد (برای ایجاد گپ...)
                    با پیچ و مهره سفت شوند و پد کمی فشرده شده تا انتقال خوب انجام شود... گروهی از پدهای
                    بدون چسب هم ... باز باید بین دو سطح خمیر سیلیکنی زده شود (دو طرف پد).....
                    خوب برای المان سرد کننده مشکلی نیست و مثلا میخواهیم دیواره زخیم یخچال را با پد پوشش دهیم
                    و مثلا از 5 عدد پد 4 میلیمتری که روی هم سوار شده اند و بینشان خمیر خرده ... استفاده میکنیم...
                    بعد باید پیچ و مهره کنیم.... اما مشکل اینجاست که مثلا ما یک برد روزپبری پای داریم و میخواهیم یک
                    هیتسینک کوچک بر روی چیپ اصلی ARM آن بچسبانیم...خمیر میزنیم و هیتسینک را قرار میدهیم..
                    با یک تکان هیتسینک از روی چیپ میافتد... به فکر چسب برای ثابت کردنش می افتیم... چسب حرارتی؟
                    نه .... حرارت هیتسینک بازش میکند... چسب قطره ای و دو قلو..... نه .... مواد شیمیایی دارد و چیپ و برد را
                    از بین میبرد.... چسب سیلیکنی مثل چسب اکواریم .... بودار بوده و دیر خشک شده و برد را بد ریخت میکند....
                    اگر تجربه استفاده از هیتسینکهای کوچک چسب دار را داشته باشید ... راحت برچسب روی آن را کنده و میچسبانید و یک
                    فشار کوچک..... محکم شده و اگر بخواهید بکنید .... نیاز به نیروی بسیار زیادی دارید....
                    مثلا این مدل پایین را من قبلا از آفتاب گرفتم و هر بار که بر روی چیپی میچسبانم.... راحت و آسوده.... همین مدل را سایت
                    دارد ولی بدون چسب است..... مکافات فیکس کردن آن روی قطعه.....
                    پ.ن: 3M باید آمریکایش باشد طرح و مدل مشابهش... 3M نمیشود.... مانند چسب تسا آلمان(Tesa)

بسته 2تایی هیت سینک آلومینیومی 9x9 میلی متری ویژه درایورهای Reprap

دیدگاه

پد که لزوما فومی نیست.اصلا پد فومی که برای انتقال حرارت بکار نمیره بلکه عایق هست.فوم یعنی متخلخل و هر چیزی که هوا توش باشه عایق هست... اون مدلی که از آفتاب دادم اصلا فومی نیست و حالت لاستیکی داره و اکثر چسبها چه پد چه نواری انتقال گرما جنسشون همونه فقط در ضخامت های متفاوتی ارائه میشن.
                      اون هیت سینکی هم که شما از آفتاب گرفتی چینیه و چسب پشتش یک چسب دو طرفه معمولیه.از این هیت سینک ها انواعش رو از جاهای مختلف گرفتم و هیچ کدوم چسب انتقال حرارت روش نیست.خودم چسبش رو میکنم و چسب سیلیکون kafuter میزنم.

دیدگاه

سلام و خسته نباشید دوست عزیز... ممنون برای به اشتراک گذاشتن تجربیات با ارزشتان...
                        با این صورت که میفرمایید اگر چسب مزدا را با خمیر سیلیکنی مخلوص کنیم....
                        چسب انتقال حرات میتوانیم بسازیم؟
                        درود
                        فکر نکنم مخلوط کردنشون کار صحیحی باشه. اما چسبهای سیلیکونی همه شون خاصیت انتقال حرارت خوبی دارن. اینو بدون عدد و تجربی میگم.
                        من مدتهاست برای چسباندن هیت سینکها به قطعات کوچک مثل میکروها و CPLD ها که امکان پیچ کردنشون وجود نداره از چسب سیلیکون استفاده میکنم و حرارت بطور قابل قبولی به هیت سینک منتقل میشه.

دیدگاه

پد که لزوما فومی نیست.اصلا پد فومی که برای انتقال حرارت بکار نمیره بلکه عایق هست.فوم یعنی متخلخل و هر چیزی که هوا توش باشه عایق هست... اون مدلی که از آفتاب دادم اصلا فومی نیست و حالت لاستیکی داره و اکثر چسبها چه پد چه نواری انتقال گرما جنسشون همونه فقط در ضخامت های متفاوتی ارائه میشن.
                          اون هیت سینکی هم که شما از آفتاب گرفتی چینیه و چسب پشتش یک چسب دو طرفه معمولیه.از این هیت سینک ها انواعش رو از جاهای مختلف گرفتم و هیچ کدوم چسب انتقال حرارت روش نیست.خودم چسبش رو میکنم و چسب سیلیکون kafuter میزنم.
                          سلام و عرض ادب و احترام...
                          چرا دوست من دقیقا فوم هست... البته اون مدلی که من عرض میکنم....

https://digiko.org/product/%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D9%84%DB%8C%DA%A9%D9%88%D9%86-%D9%81%D9%84%D8%AA/

آن مدل که شما میفرمایید چسب دو طرفه مشکی و همانند قیر هست و قطرهای مختلف دارد...
                          و دقیقا برند 3M همان را تولید میکند..... مدلی را هم که من از آفتاب راینه گرفتم دقیقا مشکی است و
                          روی برچسب برند 3M زده شده..... و کاملا حرارت را به درستی انتقال میدهد.... بله یک مدل هم از جمهوری
                          گرفتم که ایرانی بود و چسب دو طرفه شیشه ای و یا سفید به آن زده بود... حرف شما دقیقا درست است...
                          برایتان از هیتسینکها عکس گرفتم.....در این چند عددی که مانده به درستی نوشه 3M مشخص نیست
                          ولی در تعداد قبلی دقیقا نوشته 3M و کد محصول روی تعدادی کاملا مشخص بود... مشکل اینجاست که
                          دقیقا فقط این سایر هیتسین در این فروشگاه چسب دارد... ممکن است به هیتسینک بزرگتر و یا
                          کوتاه قد تر نیاز باشد.... اینجا به مشکل بر خواهیم خورد...

Thermal Foams For Heat Sink

چسب واشر ساز-

یک خمیر لاستیکی ،یک جزئی، کم بو، غیرخورنده، که در مجاورت با رطوبت هوا و دمای اتاق خشک شده و به لاستیک سیلیکونی منعطف تبدیل می شود، بنابراین می تواند جایگزین اکثر واشرها شود.
                          چسب واشر ساز بدون سخت شدن، جمع شدن و ترک برداشتن در برابر فرسودگی و چرخه حرارتی مقاوم است. همچنین این محصول به گونه ای طراحی شده است که به سنسورها آسیب نمی رساند و تا دمای ۶۵۰ درجه فارنهایت را تحمل می کند و دارای مقاومت خوب در برابر روغن، آب، ضدیخ و نشت مایعات می باشد.
                          یک خمیر لاستیکی ،یک جزئی، کم بو، غیرخورنده، که در مجاورت با رطوبت هوا و دمای اتاق خشک شده و به لاستیک سیلیکونی منعطف تبدیل می شود، بنابراین می تواند جایگزین اکثر واشرها شود.
                          چسب واشر ساز
                          کاربردها
                          چسب واشر ساز بطور عمده در بخش های مختلف خودرو از قبیل پوشش شیرآلات، پمپ های آب، اگزوز، کارتل روغن، پوشش اکسل، ترموستات، محفظه تسمه تایم و فلنج پمپ روغن کاربرد دارد
                          طریقه مصرف چسب واشر ساز:
                          ۱- تمام سطوح را کاملاً تمیز نمایید و تمام چسب های واشرساز قبلی را از بین ببرید و سطوح فلنج را آماده کنید. همچنین سطوح را خشک کرده و عاری از هر گونه روغن و گریس نمایید.
                          ۲- یک خط ممتد و یکدست با ضخامت ۱ الی ۴ میلی متر از چسب را اطراف یکی از سطوح اعمال نمایید بطوریکه کاملاً محل سوراخ پیچ را بپوشاند.
                          ۳- ۱۰دقیقه منتظر بمانید تا سیلیکون خشک شود، سپس قطعه ها را دوباره سرهم نمایید. سیلیکون به مدت ساعت خشک می شود ولی اجازه دهید ۲۴ ساعت بگذرد تا کاملاً خشک شده و بچسبد
                          چسب واشر ساز
                          لینک منبع: http://payazhic.co.ir/?product=%DA%86%D8%B3%D8%A8-%D9%88%D8%A7%D8%B4%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D9%85%D8%A7%D8%AA%DA%A9%D8%B3-permatex

درود
                          فکر نکنم مخلوط کردنشون کار صحیحی باشه. اما چسبهای سیلیکونی همه شون خاصیت انتقال حرارت خوبی دارن. اینو بدون عدد و تجربی میگم.
                          من مدتهاست برای چسباندن هیت سینکها به قطعات کوچک مثل میکروها و CPLD ها که امکان پیچ کردنشون وجود نداره از چسب سیلیکون استفاده میکنم و حرارت بطور قابل قبولی به هیت سینک منتقل میشه.
                          سلام و خسته نباشید....
                          شما دوست عزیز مرکز چیپی که چسبانده این را تست دما کردید؟ من این موضوع را
                          در زمان اتصال TEC به هیتسینک با چسب سیلیکنی معمولی پی بردم......
                          بله انتقال انجام میشود ولی به درستی خیر.... شما چیپهای را چسب زده اید که حرارت
                          کمی تولید میکنند و اگر چسب دو طرفه هم میزدید همین میزان انتقال را داشتید ولی
                          مرکزیت چیپ چه میشود؟ با یک دماسنج لیزری بی رحمت چکشان کنید....

دیدگاه

عجب...sina1359 جان اون عکس هایی که گذاشتید را حداقل مطالبش رو هم مطالعه میکردید...
                            عکس اول که مربوط به فوم آلومینیوم هست که برای تولید خود هیت سینک بکار میره ( فلز هست!) و ربطی به چسب نداره.این لینک مقاله sciencedirect
                            عکس دوم هم فوم فلزی هست برای ساخت خود هیت سینک ...مطالعه بفرمایید : https://www.electronicproducts.com/T...evolution.aspx
                            عکس سوم هم فیلر خمیری هست و فوم نیست! این هم مطالعه بفرمایید https://www.stockwell.com/thermal-gap-filler-pads/

تا جایی که من اطلاع دارم هیچ فومی برای انتقال حرارت بین چیپ و هیت سینک استفاده نمیشه و اصلا در تضاد هست. فومی بودن خود هیت سینک که داستانش فرق داره...

دیدگاه

سلام و خسته نباشید....
                              شما دوست عزیز مرکز چیپی که چسبانده این را تست دما کردید؟ من این موضوع را
                              در زمان اتصال TEC به هیتسینک با چسب سیلیکنی معمولی پی بردم......
                              بله انتقال انجام میشود ولی به درستی خیر.... شما چیپهای را چسب زده اید که حرارت
                              کمی تولید میکنند و اگر چسب دو طرفه هم میزدید همین میزان انتقال را داشتید ولی
                              مرکزیت چیپ چه میشود؟ با یک دماسنج لیزری بی رحمت چکشان کنید....
                              اینکه عرض کردم خوب منتقل میکنه به این دلیل بود که قطعه بدون هیت سینک هم کار میکرد و مشکلی ایجاد نمی شد. اما داغ بود طوری که نمیشد دست رو روش گذاشت.
                              وقتی هیت سینک بهش چسبوندم هیت سینک هم داغ شد. بطوریکه به سختی می شد دست رو روش نگهداشت و این یعنی انتقال حرارت مناسبی داره انجام میشه.
                              به هر صورت مقاومت حرارتی متریالها و مواد مختلف با هم متفاوته. همچنین میزان حرارت تولید شده در یک چیپ با حرارتی که TEC تولید میکنه قابل قیاس نیست.
                              یعنی دو سه وات تلفات با حدود صد وات، خیلی تفاوت داره و حتما باید مکانیزم دفع حرارتشون هم تفاوت داشته باشه.
                              الان متاسفانه اون محصول رو ندارم که تستش کنم و اطلاع بدم.

دیدگاه

عجب...sina1359 جان اون عکس هایی که گذاشتید را حداقل مطالبش رو هم مطالعه میکردید...
                                عکس اول که مربوط به فوم آلومینیوم هست که برای تولید خود هیت سینک بکار میره ( فلز هست!) و ربطی به چسب نداره.این لینک مقاله sciencedirect
                                عکس دوم هم فوم فلزی هست برای ساخت خود هیت سینک ...مطالعه بفرمایید : https://www.electronicproducts.com/T...evolution.aspx
                                عکس سوم هم فیلر خمیری هست و فوم نیست! این هم مطالعه بفرمایید https://www.stockwell.com/thermal-gap-filler-pads/

تا جایی که من اطلاع دارم هیچ فومی برای انتقال حرارت بین چیپ و هیت سینک استفاده نمیشه و اصلا در تضاد هست. فومی بودن خود هیت سینک که داستانش فرق داره...
                                بله دو عکس را سریع با یک سرچ قرار دام و بعد از این که قرار دادم فهمیدم که عکس هیتسینک اسفنجی است
                                نه فلز اسفنجی ساخت هیتسینک...البته مدل تراشکاری شده آن را هم سرچ کردم بود .... چی بگم ممکنه درست بفرمایید
                                البته هیتسینکهای پره ای موجود با تکه آلمینیوم سبک ساخته میشوند....فیلمهای ساخت هیتسینک را پیدا کردم برایتان قرار میدهم
                                که بایک قطعه آلمینیم و یک مته و کمی مایع خنک کننده که نمیدانم چه چیزیست... هیتسینک پره ای ساخته میشود..
                                نصل جدید هیتسینک که قرار است ساخته شود.... تا جایی که من میدانم با نانو کربن است با پره های نانو و دفع حرارت بسیار بالا....
                                این هیتسینکهای اسفنجی هم برای دفع بهتر باید ساخته شده باشد..... باید مطلب را بخوانم ببیم دقیقا چیست.....
                                در مورد همان که شما میفرمایید خمیر .... خوب همان فوم که عرض کردم و باید کمی فشرده شود... است.... ..... فوم منظورتان دقیقا چه
                                فومی است ... شما مد نظر اسفنج ابر مانند را میفرمایید؟ بهتر است بگویم پد حرارتی..... فوم لغت درستی نباشد.... شما یاد ابر و فوم مبلمان میافتید
                                دقیقا شرایط به همین صورت است که عرض کردم و چسبی در این پد ها موجود نیست و برای پر کردن فاصله چیپ تا هیتسینک میباشد....
                                باز مشکل پیچ و مهره وجود دارد.....
                                هیتسبنکهای آفتاب را دیدید؟ دقیقا چسبهای انتقال حرارت است؟ نظرتان را نفرمودید...!!!
                                در مورد چسبهای واشر ساز هم راهنمایی بفرمایید....
                                پ.ن: شما من را یاد یک استادی میاندازید که در فروم دیگری با ایشون آشنا شدم دوستی قدیمی ....

پد رسانای حرارتی سیلیکونی Chinaheatsink برای تولید کنندگان لپ تاپ، پد رسانای حرارتی سیلیکونی هیت سینک برای کارخانه لپ تاپ، تامین کنندگان بهترین قیمت.

اینکه عرض کردم خوب منتقل میکنه به این دلیل بود که قطعه بدون هیت سینک هم کار میکرد و مشکلی ایجاد نمی شد. اما داغ بود طوری که نمیشد دست رو روش گذاشت.
                                وقتی هیت سینک بهش چسبوندم هیت سینک هم داغ شد. بطوریکه به سختی می شد دست رو روش نگهداشت و این یعنی انتقال حرارت مناسبی داره انجام میشه.
                                به هر صورت مقاومت حرارتی متریالها و مواد مختلف با هم متفاوته. همچنین میزان حرارت تولید شده در یک چیپ با حرارتی که TEC تولید میکنه قابل قیاس نیست.
                                یعنی دو سه وات تلفات با حدود صد وات، خیلی تفاوت داره و حتما باید مکانیزم دفع حرارتشون هم تفاوت داشته باشه.
                                الان متاسفانه اون محصول رو ندارم که تستش کنم و اطلاع بدم.
                                سلام دوست عزیز
                                به نظر شما مخلوط کردن چسب آکواریوم و خمیر سیلیکن فکر خوبی نیست؟شما تست نکردید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X