اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

ببخشید من یه سوال دیگه هم دارم
    من نمیدونم درست فهمیدم یا نه که مقاومتهای Rg,Rsc و دیود شاتکی به خاطر حفاظت از ولتاژ منفی روی پایه Vs هستند
    حالا سوال من اینه که این ولتاژ منفی چطوری ایجاد میشه؟ واصلا خازن بوت استرپ چطوری منفی شارژ میشه یا اینطوری بگم Vbs منفی میشه؟ مگه میشه؟
    حالا فرضا که شد.وقتی های ساید روشنه سوئیچ به جای اینکه مثل قبل روشن بشه از طریق دیود داخلیش جریان رو عبور میده؟ اشتباه میگم؟خب بعد چی میشه؟
    من پی دی افارو خوندم ولی چون زبانم قوی نیست کامل متوجه مفهمومش نمیشم
    لطفا و خواهشا یکی به زبان خودش اینارو توضیح بده
    و یه سوال دیگه اینکه این خازن 100نانو که موازی ب خازن بوت هست واسه چیه؟ جناب طراح شما یبار فرمودین که چون این خازن رو گذاشتیم دیگه نیازی به خازن 22پیکو بین vssو زمین نیست چرا؟؟
    بازم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asghar.khodayari
      اول اینکه این مدار چجوری کار میکنه؟
      3 موج PWM که سینوسی های ایجاد کننده آنها دارای اختلاف فاز 120 هستند، توسط میکروکنترلر تولید می شود و از طریق 74240 و IR2130، در نهایت 3 جفت خروجی PWM که هر جفت Not هم هستند و Dead time هم به آنها اضافه شده به پل سه فاز بخش قدرت اعمال می شوند. بنابراین در خروجی نهایی سه PWM با دامنه تعیین شده توسط ولتاژ DC ناشی از یکسوسازی برق شهر ایجاد می شود که به موتور اعمال می شوند. به دلیل مشخصه پائین گذر موتور سه فاز، بخش فرکانس بالای این سه شکل موج عملا توسط موتور دیده نمی شود و سه سینوسی مورد نیاز با اختلاف فاز 120 درجه و دامنه و فرکانس متغیر برای موتور تامین خواهد شد که تغییر فرکانس باعث تغییر دور موتور می شود.

نوشته اصلی توسط vorojak1
      Cb x (Vcc - Vrs - Vf - VBSmin) > 2Qg + (Iqbs/fc) (1)
      این فرمول شکل خلاصه تری از طرفین-وسطین شده فرمول بعدی است که بعضی از جملات در آن وجود ندارند و فرمول دوم کاملتر است.

نوشته اصلی توسط vorojak1
      حالا سوال من اینه که این ولتاژ منفی چطوری ایجاد میشه؟ واصلا خازن بوت استرپ چطوری منفی شارژ میشه یا اینطوری بگم Vbs منفی میشه؟ مگه میشه؟
      حالا فرضا که شد.وقتی های ساید روشنه سوئیچ به جای اینکه مثل قبل روشن بشه از طریق دیود داخلیش جریان رو عبور میده؟ اشتباه میگم؟خب بعد چی میشه؟
      و یه سوال دیگه اینکه این خازن 100نانو که موازی ب خازن بوت هست واسه چیه؟ جناب طراح شما یبار فرمودین که چون این خازن رو گذاشتیم دیگه نیازی به خازن 22پیکو بین vssو زمین نیست چرا؟؟
      مدل واقعی مدار شامل یکسری سلف و خازن پارازیتیک است و بنابراین ایجاد ولتاژ منفی در حالت های گذرای مدار چندان غیرمحتمل نیست. قسمت بعدی سوال در مورد عبور جریان از دیود داخلی هم تا حدی نامفهوم است. دلیل موازی کردن خازن های با ظرفیت پائین تر با خازن الکترولیت، مدل واقعی خازن های الکترولیت است که از یک فرکانس به بعد به عنوان سلف عمل می کند و نقش خازنی خود را از دست می دهد. برای توضیح بیشتر می توانید به بخش اول فیلم آموزش طراحی آنالوگ مراجعه کنید.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

خیلی ممنون از جوابتون
        منظورم این بود این ولتاژ منفی رو کدوم قسمت تاثیر داره؟عملکردش چطوریه؟
        منظور لین تیکه رو نمیفهمم
        The most effective way of eliminating a potential shoot through is to eliminate the overstress condition
        of a negative voltage on VBS. Prior to a power up, if Vbs is biased to negative voltage which
        exceeds more than -0.3V as specified in the Absolute Maximum Rating specification - i.e. the condition
        #3 mentioned above -, then a forward diode current would flow through the ESD diode for the
        internal circuit in the high side as well as all P/N junctions in the high side well. One of the cause for
        such an overstress condition could be that, under a no load condition – i.e. condition #1 mentioned
        above -, the VS node is floating and the VS voltage could be high anywhere between DC+ and COM
        prior to charging up the bootstrap capacitor. To avoid both negative bias on VBS and a high dv/dt on
        the Vs node when the low side turns on, one can connect a bleeding resistor (Rsc) between VS and
        COM (Figure 2) so that the high side voltage can stay roughly at the negative DC bus potential prior to
        normal operation mode. Note that the Rsc value should both satisfy normal operation condition and
        minimize the power dissipation across Rsc – e.g when M1 switches on, the Rsc should be able to
        dissipate Pd = DC+ x DC+ / Rsc.
        مجددا خیلی ممنون که جواب میدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vorojak1
          منظورم این بود این ولتاژ منفی رو کدوم قسمت تاثیر داره؟
          دو بحث مطرح است که 1- چه دلیلی باعث بوجود آمدن ولتاژ منفی می شود و 2- این منفی شدن ولتاژ چه تبعاتی دارد که ظاهرا منظور شما مورد دوم است. منفی شدن این ولتاژ می تواند باعث روشن شدن ناخواسته دو سوئیچ موجود در یک بازو توسط درایور IR21xx و جریان کشی شدید و از بین رفتن سوئیچ های مدار شود.
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

نسخه جدید سخت افزار:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...5219#msg275219

نسخه جدید نرم افزار:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...7790#msg247790

توضیح درباره عملکرد نرم افزار جدید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...0767#msg510767

پست های اضافی هم حذف شدند.

دیدگاه

سلام با تشکر از زحمات بی دریغ جناب مهندس کی نژاد و برنامه واقعا عالی شون و دیگر دوستان
              ببخشید من سوالم رو دوباره تکرار می کنم.این خازن اسنابر رو چه حسابی 100 نانو شده؟اگه میشه یکم توضیح بدین

دیدگاه

با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس کی نژاد و جناب مهندس زوار و بقیه دوستان خیلی خوشحالم که پروژه به پایان رسید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vorojak1
                  این خازن اسنابر رو چه حسابی 100 نانو شده؟
                  مقدار این خازن هرچه بزرگتر باشد مطلوب تر است که با توجه به موجود بودن در بازار و قیمت و مقادیری که در نقشه های معتبر مورد استفاده قرار می گیرد، این عدد انتخاب شده و اندکی کم یا زیاد شدن مقدار خازن مسئله خاصی را ایجاد نمی کند.

نوشته اصلی توسط alidel
                  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس کی نژاد و جناب مهندس زوار و بقیه دوستان خیلی خوشحالم که پروژه به پایان رسید
                  با تشکر از حسن توجه شما، لطفا از ارسال پست های تشکر و نظایر آن به منظور حفظ انسجام در تاپیک خودداری کنید.

دیدگاه

سلام دوستان اگه موقع پروگرام کردن ریست به vcc وصل باشه ایسی میسوزه؟برای تست کردن حتما باید موتور وصل باشد؟میشه اول با ولتاژ پایین تست کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alidel
                      سلام دوستان اگه موقع پروگرام کردن ریست به vcc وصل باشه ایسی میسوزه؟برای تست کردن حتما باید موتور وصل باشد؟میشه اول با ولتاژ پایین تست کرد؟
                      با سلام خیر نمیسوزه اما ممکنه پروگرامر کار نکنه ،خیر اول بدون موتور پالسها را در خروجی ir2130 وروی گیت igbt ها ببینید بعد موتور را وصل کنی،بله میتوانید از واریاک استفاده کنید وولتاژ را کم کم بالا ببرید

دیدگاه

با سلام به همه دوستان
                        من مدار را بستم خلیی خوب کار مکنه چند روزه زیر باره یک فن 1.5 کیلو وات. همه چیر عالی هست ولی هرکاری که میکنم سرعت از 80% بیشتر نمیشه لطفا راهنمای کنید

دیدگاه

با تشکر از زحمات آقایان طراح و زوار

من مدارو تو پروتئوس دارم می کشم می خواستم ببینم ولتاژ DC_BUS باید چند باشه ؟

و اینکه مدار تو پروتئوس درست جواب میده یا نه ؟
                          عالمانه سخن گوييد تا قدر شما روشن گردد .
                          امام علی(ع)
                          علت هر شکستی،عمل کردن بدون فکر است. (الکسآ‌مکنزی)
                          هیچ وقت به گمان اینکه وقت دارید ننشینید زیرا در عمل خواهید دید که همیشه وقت کم و کوتاه است. (فرانکلین)

دیدگاه

سلام من چندتا سوال از شما با پیغام خصوصی پرسیدم که هیچکدوما جواب ندادید! اما د رروش spwm چون ولتاژ مکزیمم به 87 % لینک dc میرسه دور موتور هم به مقدار نامی نمیرسه البته اگر به موج هارمونیک سوم اضافه کنید بهتر میشه

دیدگاه

سلام
                              من این مدار را به برق سه فاز وصل کردم دور فنم به 100% رسید ولی نمی دونم چطور باید ترانس مدار را به سه فاز وطل کنم اخر مجبورم که هم از برق سه فاز برای ورودی استفاده کنم هم برق تک فاز برای ترانس
                              لطفا راهنمای کنید

دیدگاه

در ورودی سه فاز یک خط نول هم وجود دارد که ترانس تک فاز را می توانید بین یکی از فازها و نول قرار دهید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X