اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

ای سی جدیدی تولید شده که با همون شکل مداری و پکیچ به نام ir2233 که تا 1200 ولت پشتیبانی میکند فقط فعلا موجود نیست
    جناب طراح در رابطه با مدارات دارای فیدبک منبعی دارید تا بتونیم اطلاعاتی بدست بیاریم
    و یک سوال vs1 داخل همین 2130 نقشه فید بک رو نداره؟
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
      جناب طراح در رابطه با مدارات دارای فیدبک منبعی دارید تا بتونیم اطلاعاتی بدست بیاریم
      و یک سوال vs1 داخل همین 2130 نقشه فید بک رو نداره؟
      در پست های ابتدایی یکسری لینک را قرار داده بودم که به نظر می رسد در خلاصه سازی توسط دوستان بخش نظارت حذف شده است. در این رابطه می توانید به لینک های موجود در اینجا و همچنین پست زیر مراجعه کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...9366#msg379366

نوشته اصلی توسط ali-q
      وقتی دو فازی که 411 ولت ac رو داره دی سی کنم ولتاژش چقدرمیشه؟
      مقدار DC معادل یک سینوسی یکسو شده تمام موج با فرض عدم وجود خازن برابر 2Vm/3.14 است که Vm پیک سینوسی است. بنابراین با فرض 411 ولت به عنوان مقدار RMS (با صرف نظر از افت روی پل دیود)، مقدار پیک حدود 581 ولت و مقدار DC معادل حدود 370 ولت خواهد بود . در پست های قبل اشاره کرده بودید که در اندازه گیری، 40 ولت کمتر را قرائت می کنید که احتمالا به دلیل اندازه گیری با ولت متر و عدم قرار دادن خازن، مقدار معادل DC و نه پیک را قرائت می کنید.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
        مقدار DC معادل یک سینوسی یکسو شده تمام موج با فرض عدم وجود خازن برابر 2Vm/3.14 است که Vm پیک سینوسی است. بنابراین با فرض 411 ولت به عنوان مقدار RMS (با صرف نظر از افت روی پل دیود)، مقدار پیک حدود 581 ولت و مقدار DC معادل حدود 370 ولت خواهد بود . در پست های قبل اشاره کرده بودید که در اندازه گیری، 40 ولت کمتر را قرائت می کنید که احتمالا به دلیل اندازه گیری با ولت متر و عدم قرار دادن خازن، مقدار معادل DC و نه پیک را قرائت می کنید.
        باسلام و تشکر از جوابتون
        بله بدونه خازن ولتمتر 368ولت نشون میداد و با خازن حدود 581ولت رو نشون میداد

دیدگاه

جناب طراح
          بنده در حال توسعه سخت افزار و استفاده از مدارات کلوز هستم
          سوال برام پیش امد که تولید 3 pwm تاپ و موازات اون با 3 pwm باتن خروجی شده از یک 74240
          با یک میکرویی که 6 pwm رو تولید میکند متفاوت هست
          یعنی استفاده از میکرو برای تولید تمامی pwm ها مزیت محصوب میشود و در خروجی و نحوه راهندازی تاثیری دارد
          و اگر خروجی با یک میکرویی که امکان dead time رو داسته باشه چه فرقی محسوسی با این نمونه خواهد داشت
          بنده هنوز نسبت به v/f خروجی دیده خوبی ندارم
          و چطور میشه ولتاژ خروجی رو محدود کرد در حالی که فرکانس رو تغییر داد
          در مدارات کلوز جریان خروجی هز یک فاز خروجی اندازه گیری و نسبت به اون v/f رو دوباره تنظیم میشود
          فعلا در حال بررسی pic18f4331 و اپلکشن میکروچیپ برای ساخت کلوز هستم
          هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
          بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر

دیدگاه

در استفاده از میکروکنترلرهایی که قابلیت اضافه کردن Dead time و تولید 6 عدد PWM را دارند، امکان کنترل زمان Dead time وجود دارد. در حالیکه این مقدار در IR2130 ثابت است. همچنین وجود 3 جفت سیگنال Not (با لحاظ Dead time) و یا وضعیت کلا خاموش، در همه موارد هم مطلوب نیست و وجود کنترل مستقل روی تمام سیگنال ها می تواند دارای کاربرد باشد. بخش های آخر سوال هم تا حدی برای من مبهم است و لازم است توضیح دقیق تری بیان شود.
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

منظور این است که ir2130 دارای یک زمان dead time ثابتی است و غیر قابل تغییر میباشد؟
              در ir2233 این زمان بین 100 تا 400 نانو ثانیه ذکر شده و پیشنهاد شما استفاده از این درایور است یا درایوری که dead time قابل تنظیم از سمته میکرو باشد؟
              و سوال اخر فرق بین وکتور و v/f چیست؟
              تا اینجایی که فهمیدم v/f مقادیر از یک جدول از پیش محاسبه شده و با توجه به فرکانس کریر برروی pwm ها خروجی خواهد شد
              ولی در vector این محاسبات با یک فرمول یا به عبارت ساده تر یک بردار محاسبه میشود و برروی خروجی پدیدار میشود.
              مسلما vector یک پله جلوتر vf است ولی میتوان انتظار داشت با یک v/f کلوز موتور تا 11 کیلو رو به راحتی کنترل کرد؟

دیدگاه

سلام.
                این ایسی
                Inverter Interface and Digital Deadtime Generator
                for 3-Phase PWM Controls
                IXDP630 PI 18-Pin Plastic DIP RC Oscillator -40°C to +85°C
                IXDP631 PI 18-Pin Plastic DIP Crystal Oscillator -40°C to +85°C
                این کارو انجام میده.بدرد میخوره؟
                من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
                  منظور این است که ir2130 دارای یک زمان dead time ثابتی است و غیر قابل تغییر میباشد؟
                  در ir2233 این زمان بین 100 تا 400 نانو ثانیه ذکر شده و پیشنهاد شما استفاده از این درایور است یا درایوری که dead time قابل تنظیم از سمته میکرو باشد؟
                  در IR2130 مقدار Dead time تقریبا ثابت است. استفاده از این IC یا شماره های دیگر و یا میکروکنترلر بسته به نیازهای صورت مسئله دارد و هر یک در جایگاه خود می توانند کاربرد داشته باشند.

نوشته اصلی توسط n340
                  و سوال اخر فرق بین وکتور و v/f چیست؟
                  تا اینجایی که فهمیدم v/f مقادیر از یک جدول از پیش محاسبه شده و با توجه به فرکانس کریر برروی pwm ها خروجی خواهد شد
                  ولی در vector این محاسبات با یک فرمول یا به عبارت ساده تر یک بردار محاسبه میشود و برروی خروجی پدیدار میشود.
                  مسلما vector یک پله جلوتر vf است ولی میتوان انتظار داشت با یک v/f کلوز موتور تا 11 کیلو رو به راحتی کنترل کرد؟
                  اگر منظور Space vector modulation است که با مقوله V/f متفاوت است و به عنوان روشی برای تولید شکل موج هایی مطرح می شود که مولفه فرکانس پائین آنها سینوسی نیستند، اما تفاضل آن مولفه ها سینوسی است و با استفاده از آن می توان به دامنه 100% در خروجی رسید. این روش در مقابل Sinusoidally Weighted PWM یا SWPWM مطرح می شود که مولفه های فرکانس پائین شکل موج ها سینوسی و تفاضل آنها هم سینوسی است. اما دامنه سینوسی نهایی حدود 87% است. حال اینکه در هر یک از این دو روش در هر فرکانس، چه دامنه ای مورد نظر باشد، از منحنی V/f استفاده می شود.

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                  این ایسی
                  Inverter Interface and Digital Deadtime Generator
                  for 3-Phase PWM Controls
                  IXDP630 PI 18-Pin Plastic DIP RC Oscillator -40°C to +85°C
                  IXDP631 PI 18-Pin Plastic DIP Crystal Oscillator -40°C to +85°C
                  این کارو انجام میده.بدرد میخوره؟
                  مطابق توضیحات Datasheet، این IC ها سه شکل موج PWM را دریافت می کند و 6 خروجی را با اضافه کردن Dead time ایجاد می کند (بنابراین تولید PWM باید توسط منبع دیگری انجام شود). در پروژه جاری، با ترکیب 74240 و استفاده از IR2130 عملا نیاز به چنین وظیفه ای بر طرف شده است.

دیدگاه

سلام

من اینورتر تک فاز ساختم از روش v/f هم استفاده کردم
                    ولی وقتی بار اهمی بهش وصل میکنم ولتاژ موثر خروجیش کمتر از حدیه که باید باشه خیلی هم کمتره مثلا وقتی یه لامپ 100 وات وصل میکنم تو فرکانس 50 هرتز ولتاژ موثرش میشه 180 ولت!!! حالا وقتی یه بار سلفی هم اضافه میکنم همه چی عوض میشه ولتاژ موثر بیشتر از 220 میشه خیلی هم بیشتر چرااااااااااا آیا این طبیعیه؟ یا باید از ولتاژ فیدبک بگیرم و پهنای پالسا رو متناسب با اونا تعیین کنم؟؟؟؟
                    نــــ_ـــمـــ_ــــیــــ_ـــدونـــــ_ــم.....

دیدگاه

سلام
                      برای رفع این مشکل کافیه یک فیلتر پایین گذر LC متناسب با فرکانس Carier سر راه خروجی قرار بدی.هر قدر که جریان خروجی بیشتر باشه مقدار خازن بیشتر شده ومقدار سیم پیچ کمتر میشود(در فرکانس ثابت)
                      من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی جباری

من اینورتر تک فاز ساختم از روش v/f هم استفاده کردم
                        ولی وقتی بار اهمی بهش وصل میکنم ولتاژ موثر خروجیش کمتر از حدیه که باید باشه خیلی هم کمتره مثلا وقتی یه لامپ 100 وات وصل میکنم تو فرکانس 50 هرتز ولتاژ موثرش میشه 180 ولت!!! حالا وقتی یه بار سلفی هم اضافه میکنم همه چی عوض میشه ولتاژ موثر بیشتر از 220 میشه خیلی هم بیشتر چرااااااااااا آیا این طبیعیه؟ یا باید از ولتاژ فیدبک بگیرم و پهنای پالسا رو متناسب با اونا تعیین کنم؟؟؟؟
                        با توجه به اینکه ولتاژ خروجی بصورت پالس های PWM است، در صورت استفاده از ولت متر بسته به مدار داخلی آن ممکن است امکان اندازه گیری درست ولتاژ فراهم نباشد. بنابراین اندازه گیری با ولت متر را از طریق یک فیلتر پائین گذر انجام دهید و همچنین خروجی را در هر حالت با اسیلوسکوپ مشاهده کنید.

دیدگاه

ممنون از جوابتون
                          حتی با ولت متر عقربه ای هم تست کردم ولی جواب یکی بود وقتی هم که بار سلفی وصل میکنم شکل موج بهم میریزه دیگه قابل آنالیز نیست

دیدگاه

سلام
                            میخواستم ببینم برای تولید موج PWM که از برخورد موج مثلثی با سینوسی بدست میاد نسبت دامنه موج مثلثی به سینوسی از چه رابطه ای بدست میاد؟؟؟
                            مثلا تو فرکانس 50 هرتز این نسبت چنده؟ من خودم 0.8 در نظر گرفتم.
                            حالا اگه هارمونیک سوم رو حذف کنیم این نسبت رو باید چطور بدست بیاریم ( من چون دیدم با حذف هرمونیک سوم دامنه موج سینوسی کم شد این نسبت رو 1 در نظر گرفتم!!!)
                            این سوالیه که از همه ی استادامون پرسیدم ولی جوابی نداشتن اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SaeedMcu
                              میشه بگین قیمت قطعاتش در باب آزمایش چقدره؟
                              قیمت قطعات را باید از بازار و فروشنده های معتبر سوال کنید.

نوشته اصلی توسط مجتبی جباری
                              سلام
                              میخواستم ببینم برای تولید موج PWM که از برخورد موج مثلثی با سینوسی بدست میاد نسبت دامنه موج مثلثی به سینوسی از چه رابطه ای بدست میاد؟؟؟
                              مثلا تو فرکانس 50 هرتز این نسبت چنده؟ من خودم 0.8 در نظر گرفتم.
                              حالا اگه هارمونیک سوم رو حذف کنیم این نسبت رو باید چطور بدست بیاریم ( من چون دیدم با حذف هرمونیک سوم دامنه موج سینوسی کم شد این نسبت رو 1 در نظر گرفتم!!!)
                              این سوالیه که از همه ی استادامون پرسیدم ولی جوابی نداشتن اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه
                              از فرکانس Base به بعد (که برای موتورهای مورد استفاده در سیستم برق ایران همان 50 هرتز است) باید نسبت دامنه مثلثی به سینوسی برابر 1 باشد و حتی با این نسبت و فرض استفاده از روش SPWM سه فاز، باز هم دامنه خروجی حداکثر 0.87 مقدار مطلوب خواهد بود. در مورد "حذف" هارمونیک سوم هم بیشتر توضیح دهید. زیرا در این مبحث فرض بر این بوده که سینوسی خالص با مثلثی قطع داده شده و اضافه کردن هارمونیک سوم باعث تغییر شکل موج و کاهش پیک آن خواهد شد که بحث خاص خود را دارد.

دیدگاه

این فرمولی که استفاده کردم
                                و نتیجش که با متلب بدست آوردم

نمودار قرمز بدون حذف هارمونیکه ( وقتی نسبت 1 باشه تو پالسای وسطی سوئیچامون فقط برای یه لحظه خیلی کوتاه قطع میشن ، مشکلی نداره؟؟؟ )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X