اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

در روش SVM یا Space vector modulation مشکل ضریب 0.86 حل می شود. اما این بدین معنی نیست که با برق 220 بتوان خروجی 380 ولت سینوسی تولید کرد و معمولا موتورهایی که با برق 380 بصورت ستاره بسته می شوند، برای اتصال به اینورتر با ورودی تک فاز بصورت مثلث بسته می شوند تا ولتاژ نامی روی هر سیم پیچ موتور قرار بگیرد. اینورتر مورد نظر شما هم حتما دارای یک شماره و مارک تجاری مشحص است و می توانید با مراجعه به اطلاعات آن در مورد ولتاژ ورودی و خروجی آن بررسی کنید.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl
      با سلام،

اگر امکان داره، لطفا نسخه PDF موارد پست 65 رو هم قرار بدید.

مرسی....
      این PCB http://s2.picofile.com/file/71401200...R_PCB.rar.html
      و این هم PDF http://s2.picofile.com/file/71401202...R_PDF.rar.html

---------------------------
      فایل ها پیوست شدند.

فایل های پیوست شده
      تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
      به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

:rolleyes: ازراهنمایی شما متشکرم
        مهندس ببخشید در مورد ir2130 یه سوال داشتم
        میشه نحوه کنترل جریان با ir2130 و عملکرد پایه fault وvs0 و ca0 و-caتوضیح بدید
        از datasheet چیزی متوجه نشدم

دیدگاه

اگر بین پایه ITRIP و Vss ولتاژ 0.5 ولت قرار بگیرد شرایط fault به وقوع می پیوندد که موجب صفر شدن خروجی fault می شود. CAO هم خروجی یک تقویت کننده عملیاتی است که ورودی Non inverting آن به Vs0 متصل است و از طریق تشکیل یک مدار فیدبک منفی بین خروجی و پایه -CA و همین پایه تا زمین می توان جریان کلی گذرنده از سه بازوی پل قدرت را که بصورت ولتاژِی روی مقاومت سری شده با جریان قرار می گیرد، مانیتور کرد.
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

منو ببخشید که باز هم با بی ادبی سوالم رو تکرار می کنم
            میشه با همین مداری که بالا گذاشتید موتور آسنکرون تکفاز AC رو راه انداخت؟
            من اطلاعاتم زیر 100mA. :redface:
            ?Why not

دیدگاه

کنترل دور موتور آسنکرون با دیمر بصورت بسیار محدودی قابل انجام است و روش اصولی آن استفاده از تغییر فرکانس بوسیله اینورتر است (به استثاء موتورهای یونیورسال که در وسایل خانگی و مانند آن بکار می روند و در واقع آسنکرون نیستند). موتور تکفاز از نظر امکان کنترل دور با تغییر فرکانس به خوبی موتور سه فاز عمل نمی کند، هرچند می توانید با قرار دادن یک موتور تکفاز بین دو فاز یک اینورتر سه فاز و با فرض عدم وجود حفاظت تعادل بارهای سه فاز، این امر را پیاده سازی و نتیجه را مشاهده کنید.

دیدگاه

مرسی از پاسخ،
                کنترل دور موتور آسنکرون با دیمر بصورت بسیار محدودی قابل انجام است. یعنی چی؟
                ?Why not

دیدگاه

نوشته اصلی توسط QUARK
                  کنترل دور موتور آسنکرون با دیمر بصورت بسیار محدودی قابل انجام است. یعنی چی؟
                  یعنی با کاهش ولتاژ گشتاور موتور افت پیدا می کند و بنابراین نمی توان در دورهای پائین از این روش استفاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                    در مورد بحث ورودی هم در این پروژه به دلیل پائین بودن توان موتور از برق ورودی تکفاز استفاده شده، اما برای توان های بالاتر از حدود 3 اسب به دلیل بالا رفتن جریان لازم است تغذیه از سه فاز تامین شود. اما در اینصورت محدوده ولتاژ قطعات بخش قدرت هم بجای 600 ولت باید 1200 ولت باشد که فراتر از طراحی موجود می باشد.
                    سلام جناب آقای کی نژاد
                    با این وجود پس نمیشه موتورهای بالاتر از 3 اسب رو با این اینورتر راه انداخت.(اگه اشتباه نکرده باشم.)
                    خب واسم جالب شد بدونم باید در مورد چه چیزی تحقیق کنم؟
                    ایا میشه سه تا از همینا رو کنار هم قرار داد تا بشه ورودی سه فاز رو بهش داد؟
                    ?Why not

دیدگاه

از نظر بخش تولید PWM برای توان های بالاتر تفاوتی وجود ندارد. اما بخش قدرت به دلیل بالا رفتن ولتاژ متفاوت است که در همین رابطه از پل سه فاز و سوئیچ هایی با ولتاژ 1200 ولت و خازن های با ولتاژ بالاتر و ... استفاده می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sara789
                        سلام بر چه اساسی این بازهای فرکانسی انتخاب شده؟؟؟؟؟
                        چرا 0.5-19.9
                        چرا 20-39.9
                        توجه کنید که جدولی با تعداد مشخصی از نمونه ها (256 نمونه در این پروژه) قرار است با فاصلا زمانی مشخصی خوانده شود تا فرکانس مورد نظر را ایجاد کند. با توجه به مشخص بودن فرکانس اسیلاتور میکروکنترلر، برای دستیابی به همه فرکانس های مورد نظر محدودیت وجود دارد و لازم است با افزایش فرکانس، تعداد نمونه های جدول کاهش پیدا کند. برای ایجاد محدوده 0.5 تا 100 هرتز با پله فرکانسی 0.1 هرتز، یکبار این بررسی انجام شده که در چه محدوده هایی لازم است عمل کاهش مقادیر جدول انجام شود که همین محدوده های 19.9- 0.5 هرتز و سایر محدوده ها بدست آمده است. برای ساخت زمان مورد نظر از مد CTC استفاده شده و بنابراین اعداد برای رجیستر OCR تایمر مورد استفاده محاسبه شده است. در صورت استفاده از مد نرمال، این اعداد متفاوت می شوند و دقت تولید فرکانس هم به دلیل زمان اضافی لازم برای مقدار دهی به تایمر در روتین وقفه تا حدی کاهش می یابد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                          برای ایجاد محدوده 0.5 تا 100 هرتز با پله فرکانسی 0.1 هرتز، یکبار این بررسی انجام شده که در چه محدوده هایی لازم است عمل کاهش مقادیر جدول انجام شود که همین محدوده های 19.9- 0.5 هرتز و سایر محدوده ها بدست آمده است. برای ساخت زمان مورد نظر از مد CTC استفاده شده و بنابراین اعداد برای رجیستر OCR تایمر مورد استفاده محاسبه شده است. در صورت استفاده از مد نرمال، این اعداد متفاوت می شوند و دقت تولید فرکانس هم به دلیل زمان اضافی لازم برای مقدار دهی به تایمر در روتین وقفه تا حدی کاهش می یابد.
                          ببخشید طریقه بررسی (فرمولشو) را می فرمایید؟
                          در مد نرمال چرا اعداد متفاوت می شوند و طریقه بررسی اعداد در این مد چگونه میباشد؟
                          ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sara789
                            ببخشید طریقه بررسی (فرمولشو) را می فرمایید؟
                            در مد نرمال چرا اعداد متفاوت می شوند و طریقه بررسی اعداد در این مد چگونه میباشد؟
                            با توجه به 16 بیتی بودن تایمر، با افزایش فرکانس مقادیر لازم برای قرار گرفتن در تایمر کاهش پیدا می کند. در این شرایط، خطای ایجاد شده به دلیل نیاز به وجود اعداد کسری برای برخی فرکانس ها و لزوم گرد کردن اعداد برای قرار دادن در تایمر، افزایش می یابد. برای جلوگیری از این افزایش خطا، با کاهش N مقدار لازم برای تایمر اعداد بزرگتری خواهد بود. با قرار دادن مقدار فرکانس در فرمول زیر می توان N مناسب را برای محدوده های مختلف فرکانس محاسبه کرد.
                            OCR3A=(8000000*N)/(f*256) -1

(در بررسی انجام شده مشاهده کردم تفاضل منهای یک در برنامه لحاظ نشده که منجر به خطای بسیار کمی در مقدار فرکانس خواهد شد. مثلا بجای 100 هرتز فرکانس 99.9800 تولید می شود که برای اصلاح این مسئله باید اعداد جدول یک واحد کاهش پیدا کنند). برای مد نرمال هم بجای مقداردهی به OCR باید به رجیستر تایمر مقدار دهی شود که مقدار لازم از فرمول زیر بدست می آید:
                            TCNT3=65536-(8000000*N)/(f*256)

البته استفاده از مد نرمال به دلیل اینکه باید بعد از وارد شدن به روتین وقفه به تایمر مقداردهی مجدد شود، منجر به ایجاد خطا و کاهش فرکانس خواهدشد. زیرا زمانی سپری می شود تا برنامه وارد روتین وقفه شود و مقدار تایمر را به مقدار لازم تغییر دهد. برای رفع این خطا در صورت محاسبه زمان لازم برای وارد شدن به روتین وقفه و زمان اجرای دستورالعمل ها، می توان تصحیح لازم را در مقدار تایمر انجام داد که مستلزم بررسی کد اسمبلی برنامه و عدم وجود وقفه های همزمان دیگر و یکسری مسائل بسیار فنی دیگر است که بطور کلی استفاده از آن توصیه نمی شود. برای توضیح بیشتر می توانید به مدهای عملکرد تایمر در AVR مراجعه کنید.

نوشته اصلی توسط Babak1367
                            سلام و خسته نباشید
                            اول بگم که تمام ورژن ها رو تست کردم این مورد در همه وجود داره فقط درورژن صفر با موتور لامپ سری کردم .
                            شکل موج ها رو گرفتم درایور ها رو تغیر دادم برای میکرو اپتو کوپلر گذاشتم و برقشم از باطری تامین کردم کلآ از مدار ایزولش کردم
                            با مکافات فراوان پتانسیومتر رو تنظیم کردم تا در نقطه ای در سرعت موتور که این مشکل بوجود میومد قرار بگیره البته تنها این نقطه
                            نیست...... هر جای مدار رو میگرفتم این نوسان وجود داشت در نهایت بنظر میرسه مشکلی در برنامه ها وجود داره
                            برد میکرو رو از مدار قدرت جدا کردم فرقی نکرد همچنان در خروجی مشکل وجود داشت که فیلمش رو گذاشتم
                            در فیلم قرار داده شده مشخص است که پرشی در مقدار فرکانس ایجاد می شود که کاهش دامنه هم احتمالا ناشی از مشخصه فیلتر پائین گذر است. به غیر از احتمال وجود اشکال در برنامه، این پرش در فرکانس در صورتی می تواند اتفاق بیافتد که مقدار اعمال شده به ورودی ADC ثبات کافی را نداشته باشد و عدد قرائت شده توسط ADC تغییرات زیادی داشته باشد که به دلیل عملیات متوسط گیری در برنامه، پرش می تواند بصورت ناگهانی اتفاق بیافتد. در همین رابطه وضعیت ورودی ADC و شکل موج آن را بررسی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                              با توجه به 16 بیتی بودن تایمر، با افزایش فرکانس مقادیر لازم برای قرار گرفتن در تایمر کاهش پیدا می کند. در این شرایط، خطای ایجاد شده به دلیل نیاز به وجود اعداد کسری برای برخی فرکانس ها و لزوم گرد کردن اعداد برای قرار دادن در تایمر، افزایش می یابد. برای جلوگیری از این افزایش خطا، با کاهش N مقدار لازم برای تایمر اعداد بزرگتری خواهد بود. با قرار دادن مقدار فرکانس در فرمول زیر می توان N مناسب را برای محدوده های مختلف فرکانس محاسبه کرد.
                              OCR3A=(8000000*N)/(f*256) -1

(در بررسی انجام شده مشاهده کردم تفاضل منهای یک در برنامه لحاظ نشده که منجر به خطای بسیار کمی در مقدار فرکانس خواهد شد. مثلا بجای 100 هرتز فرکانس 99.9800 تولید می شود که برای اصلاح این مسئله باید اعداد جدول یک واحد کاهش پیدا کنند). برای مد نرمال هم بجای مقداردهی به OCR باید به رجیستر تایمر مقدار دهی شود که مقدار لازم از فرمول زیر بدست می آید:
                              TCNT3=65536-(8000000*N)/(f*256)

البته استفاده از مد نرمال به دلیل اینکه باید بعد از وارد شدن به روتین وقفه به تایمر مقداردهی مجدد شود، منجر به ایجاد خطا و کاهش فرکانس خواهدشد. زیرا زمانی سپری می شود تا برنامه وارد روتین وقفه شود و مقدار تایمر را به مقدار لازم تغییر دهد. برای رفع این خطا در صورت محاسبه زمان لازم برای وارد شدن به روتین وقفه و زمان اجرای دستورالعمل ها، می توان تصحیح لازم را در مقدار تایمر انجام داد که مستلزم بررسی کد اسمبلی برنامه و عدم وجود وقفه های همزمان دیگر و یکسری مسائل بسیار فنی دیگر است که بطور کلی استفاده از آن توصیه نمی شود. برای توضیح بیشتر می توانید به مدهای عملکرد تایمر در AVR مراجعه کنید.
                              سلام خیلی ممنون.ببخشید من از اتمگا 16 استفاده میکنم که سه تا تایمر بیشتر نداره میتونم اینجوری بنویسم
                              OCR1A=(8000000*N)/(f*256) -1
                              ؟؟؟؟؟؟؟؟
                              بعد ببخشید مقادیر ocr را چجوری در بیارم که از روش مقدار n را در بیارم ؟؟؟؟؟
                              چون برنامه شما با من فرق داره
                              بعد ببخشید این -1 بخاطر این که در مد ctc هست نوشته شده؟
                              بعد ببخشید مد نرمال هم ocr داره لازم نیست از tcnt حتما استفاده کنم که باعث اتلاف زمان بشه درسته حرفم؟ یا استفاده از ocr هم باعث ایجاد خطا میشه؟
                              پروژه من یه پروژه معمولیه نه سه فاز
                              مشکل من اینه که میگن تو فرکانس بالاتر تعداد استپ ها )n( کاهش می یابد.من یک فرمول کلی برای اش که تعداد استپا رو در بیاره واین که مقدار ocr چی باید باشه در برنامه می خواهم :cry2:
                              در ضمن شکل موج را با استفاده از dac رو پورت دی تولید میکنم نه رو پین ocr
                              ممنون که وقت میزارین پاسخ میدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sara789
                                سلام خیلی ممنون.ببخشید من از اتمگا 16 استفاده میکنم که سه تا تایمر بیشتر نداره میتونم اینجوری بنویسم
                                OCR1A=(8000000*N)/(f*256) -1
                                ؟؟؟؟؟؟؟؟
                                بعد ببخشید مقادیر ocr را چجوری در بیارم که از روش مقدار n را در بیارم ؟؟؟؟؟
                                چون برنامه شما با من فرق داره
                                بعد ببخشید این -1 بخاطر این که در مد ctc هست نوشته شده؟
                                بعد ببخشید مد نرمال هم ocr داره لازم نیست از tcnt حتما استفاده کنم که باعث اتلاف زمان بشه درسته حرفم؟ یا استفاده از ocr هم باعث ایجاد خطا میشه؟
                                پروژه من یه پروژه معمولیه نه سه فاز
                                مشکل من اینه که میگن تو فرکانس بالاتر تعداد استپ ها )n( کاهش می یابد.من یک فرمول کلی برای اش که تعداد استپا رو در بیاره واین که مقدار ocr چی باید باشه در برنامه می خواهم :cry2:
                                در ضمن شکل موج را با استفاده از dac رو پورت دی تولید میکنم نه رو پین ocr
                                ممنون که وقت میزارین پاسخ میدین
                                مقدار OCR و n از روی فرکانس مورد نظر بدست می آید که در صورت انتخاب درست، OCR باید در محدوده 16 بیت باقی بماند و با عدد محاسبه شده هم کمترین اختلاف را داشته باشد. عدد 1- هم به واسطه استفاده از مد CTC است. در مورد استفاده از وقفه Compare match در مد نرمال برای رسیدن به زمان بدون خطا، با دقت کامل تاپیک زیر را مطالعه کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37267.0

ضمنا روند سوالات شما تا حدی با موضوع این تاپیک فاصله دارد و سوالات خود در مورد تولید سینوسی با منظوری غیر از اینورتر سه فاز را می توانید در تاپیک زیر مطرح کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17965.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X