اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

نوشته اصلی توسط omid_2132 نمایش پست ها
    اینجا هیشکی جواب نمیده؟
    طیق توضیحات دیتاشیت ماسفت درایور برا راه اندازی ماسفت یا igbt و ... ضروریه.

سه تا سوال در مورد عکس زیر:
    اول اینکه توی درایو موتور سه فاز ac ندیدم اجباری به استفاده از سنسور اثر هال باشه حتی استفاده از انکودر هم اجباری نیست.
    میشه تو این نوع راه اندازی سنسورهای اثر هال رو حذف کرد؟
    و دوم اینکه این روش تولید موج سینوسی ظاهرا با spwm فرق داره.کسی میدونه این نوع تولید موج اسمش چیه؟
    و سوم اینکه چطور میشه به سینوسی شبیهش کرد؟
    لطفا اگه تجربه ای دارید جواب بدید؟
    با سلام
    موتور های القایی سه فاز آسنکرون هستن، یعنی هم فاز استاتور با فاز روتور تفاوت داره و هم فرکانس چرخش میدانشون، که پارامتر لغزش رو ایجاد میکنه. عملا شما یه سه فاز سینوسی بهشون میدید و موتور متناسب با بارش به یه دوری نزدیک فرکانس ورودی میرسه.
    اما موتورهای آهنربای دائم، سنکرون هستن و این یعنی فاز و فرکانس ولتاژ اعمالی به استاتور باید دقیقا عین فاز و فرکانس میدان روتور باشه. برای همین نیاز هست درایور موقعیت قطبهای روتور نسبت به قطبهای استاتور (عملا زاویه ی روتور) رو همیشه داشته باشه. برای اینکار در روش سیکس استپ که شما شکل موجهاش رو گذاشتین یا از سنسورهال استفاده میشه و یا از فیدبک bemf. در موتورهای سروو که فیدبک اپتیکال یا مگنتیک انکودر دارن از همون انکودر استفاده میشه. در روش سنسورلس هم موقعیت روتور با استفاده از مشخصات موتور و ولتاژ ورودی و جریان موتور در هر لحظه محاسبه میشه.
    نکته ی مهم در درایو موتورهای سنکرون اینه که درایو باید فاز و فرکانس خودش رو با موتور تطبیق بده، و مثل موتورهای القایی نمیتونه برای خودش یه ولتاژی تولید و اعمال کنه، و موتور هم برای خودش به یه سرعتی برسه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

اینجا هیشکی جواب نمیده؟
      طیق توضیحات دیتاشیت ماسفت درایور برا راه اندازی ماسفت یا igbt و ... ضروریه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سه تا سوال در مورد عکس زیر:
      اول اینکه توی درایو موتور سه فاز ac ندیدم اجباری به استفاده از سنسور اثر هال باشه حتی استفاده از انکودر هم اجباری نیست.
      میشه تو این نوع راه اندازی سنسورهای اثر هال رو حذف کرد؟
      و دوم اینکه این روش تولید موج سینوسی ظاهرا با spwm فرق داره.کسی میدونه این نوع تولید موج اسمش چیه؟
      و سوم اینکه چطور میشه به سینوسی شبیهش کرد؟
      لطفا اگه تجربه ای دارید جواب بدید؟

تشکر از پاسختون دوست عزیز.
      جواب سوال زیر رو هم با توجه به شکل موجی که گذاشتم رو میدونید؟
      این روش تولید موج سینوسی ظاهرا با spwm فرق داره.کسی میدونه این نوع تولید موج اسمش چیه که من بتونم به انگلیسی بیشتر روش تحقیق کنم؟
      جدیدترین ویرایش توسط omid_2132; ۱۸:۵۰ ۱۴۰۰/۱۲/۰۱.
      دقت کردین تو مهمونیا یه کیوی رو وقتی با پوست میخورین چه جور نگاتون میکنن.!!!!

هيچگاه چيزي را خوب نمي فهمي، مگر اينكه بتواني آن را براي مادربزرگت شرح دهي!((آلبرت انيشتين))

دیدگاه

این روش تولید موج سینوسی ظاهرا با spwm فرق داره.کسی میدونه این نوع تولید موج اسمش چیه که من بتونم به انگلیسی بیشتر روش تحقیق کنم؟
        طبق تحقیقی که بنده از اینترنت کردم دو نوع روش کلی تولید موج سینوسی وجود داره :
        کلیدزنی با پهنای ثابت(هر کلید 180 درجه وصل و 180 درجه بعدی رو قطع میشه )
        کلیدزنی با پهنای متغیر(pwm یا به بیان دقیق تر spwm)
        به خاطر وجود هارمونیک زیاد روش دوم جایگزین روش اول شده.
        دقت کردین تو مهمونیا یه کیوی رو وقتی با پوست میخورین چه جور نگاتون میکنن.!!!!

هيچگاه چيزي را خوب نمي فهمي، مگر اينكه بتواني آن را براي مادربزرگت شرح دهي!((آلبرت انيشتين))

دیدگاه

این شکل موجی که گذاشتین همونطور که از ظاهرش پیداست ذوزنقه ایه و مربوط به روش سیکس استپ میشه. وقتی که شما در هر پریود 6 تا عبور از صفر برای سیگنال bemf دارین عملا بیشتر از 6 موقعیت روتور رو نمی تونین تشخیص بدین و فرمان متناسب اعمال کنین.
          اگر بخواین خروجی سینوسی به موتور بدین باید در هر لحظه موقعیت روتور رو داشته باشین.
          این روش در هر لحظه موقعیت روتور رو با محاسبات زیادبدست میاره و خروجی رو بر اساس اون می سازه و اسمش FOC یا Field Oriented Control هست.
          تولید سینوسی در خروجی هم دوتا روش داره. ساده ش تولید سه تا سینوسی با اختلاف فاز 120 درجه هست که ولتاژ فاز به فازشون هم سینوسی میشه اما با دامنه ی خیلی کمتر از ورودی.
          روش پیچیده تر، مدولاسیون فضای برداری یا (SVPWM) Space Vector PWM هست که دامنه ی فاز به فاز خروجی همون دامنه ی ورودیه.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

با سلام... با اضافه کردن تعداد کلید های استفاده شده در قسمت مبدل شکل موج به سینوسی نزدیکتر میشه در واقع باید تعداد سطوح ولتاژ خروجی رو با چند خازن و کلید زنی اونها افزایش داد... تصویری که شما فرستادین مبدل دو سطحی هست . میتونید مبدل های چند سطحی و روش های مدولاسیون اونها رو تو اینترنت و مقاله ها تحقیق کنید

دیدگاه

بسیار عالی و ممنون

دیدگاه

درود بر دوستان و اساتید عزیز خصوصا جناب کی نژاد نازنین
                منت بذارید و این سوال بنده رو جواب بفرمایید
                در صورتیکه از IGBT ی بدون دیودِ موازی با EC استفاده کنم چه دیودی براش بذارم خوبه؟ از اونجایی که درگیری دیود لحظه ایه جریان قابل تحملش چطوری محاسبه میشه؟
                سپاسگذارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X