اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

نوشته اصلی توسط مجتبی جباری
    سلام
    تو مدار زیر اومده از TLP2530 استفاده کرده که هم خود سیگنال هم ناتش رو میده
    بهتر نیست از این استفاده بشه یا دلیل خاصی داره در شماتیک مدارتون از 74LS240 استفاده کردید؟؟؟؟

ببخشید حواسم نبود که ورودیهاش 6 تا پالس میخواد :redface:
    نــــ_ـــمـــ_ــــیــــ_ـــدونـــــ_ــم.....

دیدگاه

با سلام یه سوال
      به نظر شما برای درایو یه موتور سه فاز با فرکانس سوییچ حداکثر 1 کیلو هرتز (فرکانس کاری 800 خواهد بود) با ولتاژ 310 , 2kw و igbt مدل skp10n60 کدوم درایو بهتر عمل میکنه؟
      3تا ir2110 یا 6تاtlp250
      با تشکر .

دیدگاه

با سلام
        من با استفاده از مطالب پست اول این تاپیک برد قسمت کنترل رو مونتاژ کردم و فایل برنامه رو هم چک کردم و کامپل کردم ولی مشکلی که هست این که وقتی استارت رو میزنم هیج اتفاقی نمی فته ؟ این موارد رو چک کردم
        1- ورودی فالت رو چک کردم درست و 5 ولت در ورودی اون هست
        2- کلیدها رو چک کردم و درست کار می کنه وقتی می زنم ورودی پین میکرو صفر میشه ولی برنامه اجرا نمیشه و ال ادی ران رروشن نمیشه و در خروجی pb.5 6 7 هیچ خروجی ندارم
        3-من تابع روشن کردن ال ادی ران رو در جاهای مختلف برنامه گذاشتم در روتین اینتراپت تایمر اون قسمتی که x20 رو چک می کنه تا به 20 برسه گیر می کنه و ال ادی رو روشن نمی کنه مقدار رو کمتر کردم (8) وارد قسمت چک کردن کلیدها شد و RUN_CODE رو temp می ده ولی باز هم برنامه اجرا نمیشه ؟؟
        لطفا اگه چیزی به نطرتون می رسه راهنمایی کنید ؟
        بدون امضاء

دیدگاه

با سلام یه سوال برام پیش اومده
          اگه بخواهیم با ir2130 تو درایو همین مدار اول تاپیک از igbt مدل های دیگه استفاده بشه و با محاسبات جریان گیت بیشتر از 0.5 امپ بشه یا حتی 1 امپ اونوقت تکلیف چیه ؟ ایا ممکنه ایسی بسوزه و راه حل چیه باید در خروجی از بافرهایی مثل tc4420 استفاده بشه یا که نه من از igbt مدل skp10n60 استفاده میکنم با مقاومت گیت 25 اهم
          با تشکر از شما

اضافه شده در تاریخ :
          سلام
          اقا یکی به من جواب بده چرا خروجی tc4420 با تغذیه 18 یا 12 در هر حالت در خروجی دیوتی سایکل 90 به بالا دارد من درخروجی یه مقاومت 1کیلو و یه بار 330 اهم یه بار هم هیچی به عنوان بار گذاشتم و در ضمن خروجی ولتاژ نصف هست یعنی 18 تغذیه خروجی 8 یا 9 ولت میده و با 12 ولت خروجی 6 میده این که واسه راه اندازی ماسفت یا ایجیبیتی کمه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو ir2110 هم همینطوری بود
          دارم دیوانه میشم ورودی هم 2.8 ولت با 49% دیوتی میدم یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کسی میداند چرا اینطوری میشه
          اینم مدار عین دیتاشیت بستم
          http://circuits.datasheetdir.com/65/TC4420-circuits.jpg

اضافه شده در تاریخ :
          انجمن کلا خوابیده

اضافه شده در تاریخ :
          سلام (خارج از بحث)
          دوستان در زمینه اینورتر یا کوره یا درایو یا طراحی موتور یا درایو براشلس کسی میتونه یه موضوع خوب برای پایان نامه ارشد قدرت پیشنهاد بده که روش کار کرد و ساخت اون هم شاملش بشه ؟

دیدگاه

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موت

با سلام :
            من برای ساخت اینورتر سه فاز مطابق برنامه مهندس نوربخش مطابق پست:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52367.45
            اقدام کرده ام و نتیجه شبیه سازی و در عمل برای بخش کنترل مدار موفقیت آمیز بوده ولی در بخش قدرت مدار دچار مشکل شده ام به صورتی که تنها سه عدد از IBGT های سمت قدرت مدار سویچ می شوند و ولتاژ اعمالی به سه تای باقیمانده کمتر از حد لازم برای سویچینگ آن می باشد.

حال می خواستم بدانم که ایراد احتمالی از کجاست ( وجود ولتاژ آفست در خروجی میکرو، آی سی 74LS245 و یا ...

با تشکر

دیدگاه

سلام دوست من از ای سی اشتباهی استفاده میکنید برای بافر کردن برای ساخت شکل موج های معکوس باید از ای سی ls240 یا مشابهش استفاده کنید 245 بافر میباشد ولی نات نداره و شکل موج معکوس براتون نمیسازد.موفق باشید
              هیچ و دگر هیچ

دیدگاه

سلام دوستان برای من یه ابهامی وجود دار ! اگه میشه کمک کنید
                در قسمت قدرت زمین 15 ولت و زمین 5 ولت آنالوگ با زمین باس دی سی یکی شده درست هست یا نه ؟
                اگر درسته چرا این طوری ؟
                خوب زمین 5 ولت دیجیتال با آنالوگ هم از یکدیگر ایزوله هست
                بدون امضاء

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MA90 نمایش پست ها
                  سلام دوستان برای من یه ابهامی وجود دار ! اگه میشه کمک کنید
                  در قسمت قدرت زمین 15 ولت و زمین 5 ولت آنالوگ با زمین باس دی سی یکی شده درست هست یا نه ؟
                  اگر درسته چرا این طوری ؟
                  خوب زمین 5 ولت دیجیتال با آنالوگ هم از یکدیگر ایزوله هست
                  سلام هدف اینه که مدارات قدرت از طبقه کنترلر ما جدا بشه.برا همین با بپتو سیگنال ها ی کنترلی را جدا کردیم و ای سی درایور را گذاشتیم که برای ما کار مورد نظرمون رو انجام میده.زمین دیجیتال باید جدا باشه.و زمین انالوگ 5و 15ولت هم چون برای یک طبقه درایور استفاده میشن موردی نداره اگه به هم وصل باشند.شاد باشید
                  هیچ و دگر هیچ

دیدگاه

با تشکر
                    منظور من زمین قسمت باس دی سی است تو نقشه طوری هست که فکر می کنم کلا یک زمین در نظر گرفته شده
                    پس باید زمین باس دی سی از 15 ولت و 5 ولت جدا باشه ؟
                    منظورم پایه خازن 560 میکرو هست ؟ سر دیگه مقاومت شنت 0.1 اهم به زمین 15 ولت وصل بشه ؟
                    جدیدترین ویرایش توسط MA90; ۱۵:۲۳ ۱۳۹۵/۰۶/۱۵.
                    بدون امضاء

دیدگاه

با سالام شما می توانید کد برنامه را برای برررسی بیشتر می توانید از سایت github که در محیط برنامه AVRStudio V6 از سایت زیر دانلود نمایید.

SPWM AND AVRSTUDIO. Contribute to soheilpaper/3phase-inverster-avrstudio-v6- development by creating an account on GitHub.

دیدگاه

سلام
                        من در راه اندازی به مشکل خوردم من در خروجی یک فن 220 تک فاز به یکی از خروجی ها وصل کردم ولی وقتی استارت می زنم به سختی و خیلی آروم شروع به حرکت می کنه و اصلا به دور بالا نمی رسه
                        باس دی سی هم مشکلی نداره و سیگنال خروجی درایور به پایه گیت می رسه ؟
                        در ورودی باس دی سی دو عدد سلف 1 میلی هانری استفاده شده که بعد از چند بار اتصال باز میشه که عوض اش کردم اگر چند بار دیگه هم تست کنم ان ها هم از بین می رن ؟
                        لطفا راهنمایی کنید
                        بدون امضاء

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح نمایش پست ها
                          ...

1392/06/27: آخرین تغییرات در شماتیک اعمال شد (InverterV3.pdf). نسخه جدید نرم افزار هم در پست زیر قابل دسترس است:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...7790#msg247790
                          سلام،
                          بعد از بهینه سازی سایت، آدرس مورد اشاره در لینکهای قدیمی تغییر یافته است، چطور می شه فهمید آدرس جدید تاپیک بالا چیست؟

دیدگاه

عرض سلام خدمت مهندس کی نژاد عزیز و دوستان
                            من مدار اینورتر را ساختم (قسمت قدرت و فرمان) قسمت فرمان را خودم توش یه تغییراتی دادم .
                            الان مشکلی که هست من به محض اینکه ولتاژ باس dc را وصل میکنم ،گیت درایور میسوزه الان سه تا سوزوندم و مشکل را نمیفهمم . (ولتاژ را هم با اتو ترنس بالا می ارم ،به حدودا 10 ولت که میرسه گیت درایور دود میکنه). همه چی خوبه تا اینکه ولتاژ باس وصل میشه /اونوقته که ir2130 شروع میکنه سریعا گرم بشه و ....
                            پالس گیت هر 6 تا igbt هم میرسه ،مشکل وقتی ایجاد میشه که ولتاژ باس دی سی را وصل میکنم
                            لطفا راهنمایی کنید .

اینم فایل های شماتیک و pcb مدار .
                            محمد.م

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad0 نمایش پست ها
                              عرض سلام خدمت مهندس کی نژاد عزیز و دوستان
                              من مدار اینورتر را ساختم (قسمت قدرت و فرمان) قسمت فرمان را خودم توش یه تغییراتی دادم .
                              الان مشکلی که هست من به محض اینکه ولتاژ باس dc را وصل میکنم ،گیت درایور میسوزه الان سه تا سوزوندم و مشکل را نمیفهمم . (ولتاژ را هم با اتو ترنس بالا می ارم ،به حدودا 10 ولت که میرسه گیت درایور دود میکنه). همه چی خوبه تا اینکه ولتاژ باس وصل میشه /اونوقته که ir2130 شروع میکنه سریعا گرم بشه و ....
                              پالس گیت هر 6 تا igbt هم میرسه ،مشکل وقتی ایجاد میشه که ولتاژ باس دی سی را وصل میکنم
                              لطفا راهنمایی کنید .
                              با فرض صحت نقشه و اتصالات، یک دلیل احتمالی برای ایجاد مشکل، اصلی نبودن قطعات از جمله igbt ها و ir2130 است. همچنین دقت کنید که پسوند d در bup400d وجود داشته باشد و با مولتی متر هم وجود دیودهای داخلی در igbt ها را احراز کنید.
                              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
                                بابت پاسخ تون ممنون /
                                مشکل از igbt ها بود /عوض کردم مشکل حل شد .(با ماسفت 13nk60 عوض کردمشون) . موتور راه افتاد . ولتاژ اتوترانس را که بالا بردم مشکلی نبود و موتور سرعتش زیاد میشد .
                                خواستم برق مدار را قطع کنم ، اومدم و ولتاژ اتو ترانس را کم کردم در حین کم کردن ولتاژ بود که یکی از بازو ها ماسفتاش سوخت و از داخل اتصال کوتاه شد . و در همین حین هم یکی از مقاومت های سری با دیود بوت استراپ و مقاومتی که vs1 را به سورس آی جی بیتی وصل میکنه دود کرد و سوخت /

به نظرتون میتونه علت سوختن ماسفتا این باشه که با کم کردن ولتاژ اتوترانس ،موتور وارد مود ژنراتوری شده و ولتاژ باس بالا رفته >که در نتیجه به سوختن ماسفت ها منجر شده ؟
                                پیشاپیش تشکر میکنم
                                محمد.م

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X