اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یه کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت یه کوره القایی

با سلام--گفته شد که مطالب را دقیق مطالعه فرمایید اگر دقت کرده باشید گفته شد که به دو سر خازن یکسو کننده برای شبیه سازی مقاومت وصل کنید.پیشنهاد میشود ادامه مطالب را در تاپیک منابع تغذیه و در سر فصل جدیدی با عنوان نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی دنبال فرمایید تا دوستان دیگری که بدنبال این محاسبات هستند در انجا بتوانند به اطلاعات لازم دسترسی داشته باشند.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

بچه ها تاپیک جدید رو راه انداختم
      خداوکیلی هر کی هر چی میدونه کمک کنههههههههههههههههههه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      مرسی

دیدگاه

بچه ها با یه کوره القایی مینی مالیستی چطورید؟خیلی سادست.تازه سلف رزونانسه و این کار رو خیلی ساده میکنه. این دیاگرامش:

اینم منبعش: http://www.rmcybernetics.com/project...ion-heater.htm
        دیود ها از نوع شاتکی به شماره 1N5819 هستند.اگه نداشتید با IN4007 هم کار میکنه.ماسفت ها باید حداقل 200V ,30A باشند.من خودم IRF 250N استفاده کردم. مقاومت ها 240 اهم 1/4 وات هستند(نداشتید یه چیزی نزدیک بذارید).و اما L1 که همون WORK COIL ما هست.من از 6 دور سیم لاکی 2mm با قطر داخلی 4 cm استفاده کردم.فقط یادتون باشه باید ازش یه سر وسط بگیرید.L2 هم از 8 دور سیم لاکی نمره 2 دور هسته ترویید مناسب ساخته میشه.طبق گفته نویسنده مقاله مدار بدون L2 هم کار میکنه منتهی بازده به شدت کم میشه.منبع تغذیه هم باید تحمل جریان بالا را داشته باشه(وقتی یه پیچ توی ورک کویل گذاشتم جریان کشیده شده از منبع به 7A رسید).
        برای رسیدن به توان های بالاتر باید از منبع با ولتاژ و جریان بالاتر استفاده بشه.نکته این که اگه ولتاژ منبع از20 V بیشتر باشه باید برای تغذیه گیت ماسفت ها از رگولاتور 12 بصورت زیر استفاده کرد.

در ضمن برای ولتاژ بالای 20 ولت باید ماسفت با ولتاژ قابل تحمل بیشتر مثلا 500 ولت استفاده کرد.
        امروز نه آغاز و نه انجام جهان است اي بس غم و شادي که پس پرده نهان است
        گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري داني که رسيدن هنر گام زمان است

دیدگاه

اینم چند تا عکس از کار خودم:

دیدگاه

حالا این کوره القایی به چه کاری میاد ؟ بیشتر منظورم زمانی هست که DIY میشه.

دیدگاه

بوبین سیتم خنک کننده داره ؟ توشکل مشخص نیست
              و برا اون شکل که پیچ داغ شده آمپر چقدر میکشه
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                بوبین سیتم خنک کننده داره ؟ توشکل مشخص نیست
                و برا اون شکل که پیچ داغ شده آمپر چقدر میکشه
                میتونی برای ورک کویل بجای سیم مسی از لوله مسی آبگرد استفاده کنی.مخصوصا برای وقتی که میخای مدت گرما دادنت بیشتر باشه.غیر از اون خازن های مدار تانک هم داغ میشن و باید یه فکری براشون کرد.اما ماسفت ها اصلا داغ نمیشن.راستی یادم زفت بگم خازن ها ی مدار تانک 6 تا خازن 330 نانو پلی استر هستند.
                این مدار 7 امپر از منبع می کشید و 1 دقیقه طول کشید تا اون پیچه سرخ بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sahar_2012
                  نوع کوره : ذوب

ولتاژ ورودی : 220 ولت

کوئل رو نمیدونم !!!!!! هر کدوم بهتره همون رو شروع میکنیم به بحث و تحقیق درموردش
                  مرسی
                  شما که ماشالله نه انگلیسی درست و حسابی بلدی ، نه هیچ چیزی در مورد کوره ی القایی میدونی ، نه در مورد توپولوژی های مرسوم اطلاعی داری چطوری میخوای روی کوره القایی کار کنی ؟اینطور که معلومه فقط علاقه داری!!
                  دلا خوبـــان دل خونيــــن پســـندند
                  دلا خون شو که خوبان اين پسندند
                  متاع کفر و دين بيآ‌مشتري نيست
                  گروهــــي آن گروهي اين پســـندند

دیدگاه

سلام .بالاخره یه چیزی شبیه کوره القایی ساختم.

البته اینم بگم که بنده دانشجوی متالورژیم و اگه جرات کردم دست بکار بشم به لطف استاد etgpsp و راهنمایی های جناب hi voltage بوده که ازشون سپاسگذاری میکنم.

دیدگاه

خازنهایی که در این عکس استفاده کردین برای کوره مناسب نیست :

این خازنها ، خازنهای X2 هستند که کاربردشون در فیلترهای EMI تحت عنوان Interference Suppression Film Capacitor هست.
                      شما باید از خازنهای MKP یا Metallized Polypropylene Film استتفاده کنید. معمولا تو بازار روشون زده MKP. بخصوص MKP های جریان بالا.

دیدگاه

سلام دوست من.ممنون از توجهتون ولی این خازنها دقیقا mkp هستند 330 نانو 450 ولت. که برای کوره ورژن 2 (!) برای اینکه ولتاژ قابل تحملشون رو بالا ببرم 4 تا 4تا با هم سری کردم.اینکه خازنای پلی پروپیلن برای کوره مناسبترن حرفی توش نیست ولی من اصفهانو زیر و رو کردم دو تا دونه پیدا کردم که اونم میگفتن واسه ویترینمونه و نمیفروشیم!.

دیدگاه

خدایی بعضیا فکر میکنن فقط پشت کامپیوتر بشینن . در مورد کوره صحبت کنن ؛ آخرش از مانیتور کوره در میاد بیرون . البته کوره بسیار پیچیده تر از حتی دسگاه جوش است و بایدبسیار محاسبه شود . ولی کسی که برای اولین بار میخواهد بسازد ، شاید یه سوییچینگ کوچک نساخته ، باید بپذیرد برداشتن سنگ بزرگ نشانه نزدن است
                          منم اولین بار همین طرح جناب هارونی را ساختم . 4 تا منبع تغذیه عوض کردم و چند تا ماسفت وIGBTسوزوندم تا عالی نتیجه داد. حالا حرفه ای و پیچیدش بماند؟!
                          اقای هارونی ممنون .بسیار لذت بردم
                          البته اینو بگم که من زیاد اهل محاسبه نیستم / واس همین داشتم تسلا میساختم کوره از اب در اومد

دیدگاه

برای رزنانس کردن تانک از سیم پیچ و لامپ 12 ولتی استفاده کنید

عکس در صفحه بعد ویرایش شد

دیدگاه

روش جالبیه.ممنونم.قبلا واسه رزونانس کردن مدار یه ال ای دی و مقاومتو سری می کردم و به سیم پیچ اصلی وصل میکردم که خیلی دقت نداشت

دیدگاه

شاید جاش اینجا نباشه ، ولی کسی میدونه چطوری میشه فرکانس رزونانس یه مدار شبه رزونانسی رو بدست آورد ؟
                                مثلا مقدار اندوکتانس نشتی اولیه ترانس معلومه ، مقدار خازن هم تقریبا معلومه ، مثلا 1 میکرو فاراد ، میزان سلف ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X