اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یه کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت یه کوره القایی

مدارش همونطور که گفتین یکسری اصلاحات میخواد که تغییر دادم . مثل افزایش مقاومت موزای با ترانس پالس و محافظت سوییچ ها
    اره سوییچ ها روشن میشن خروجی دو سر کویل رو با اسکوپ که میگیرم موج سینوسی رو دارم که با تغییر فرکانس دامنش تغییر میکنه. جریان کشی رو هم با امپرمتر لحظه ای میبینم.
    الان مشکل اینجاست که زمانی که دامنه حداکثر میکنم بدون اینکه داخل کویل فلز باشه جریان کشی دارم حدود0.5 تا 1 امپر
    و زمانی که فلز داخل کویل میزارم تغییرات جریان کشی در حد کم هست که بعد از چند دقیقه فلز گرم میشه و همزمان سلف سری با کویل و خازن موازی هم گرم میشن
    بانک خازنم 680 نانو - 1000 ولت گزاشتم . کویل هم سیم لاکی نمره 2 که حدودا 13 دور با قطر 9 سانته. که ظرفیتش رو با lc متر گرفتم 24 میکرو هانریه
    فرکانس رو هم حدود 50کیلو هرتز

دیدگاه

احتمال میدم اینجا بحث عدم تطبیق امپدانس هست که باعث میشه مدار درست کار نکنه.وقتی قطعه کار داخل Work Coil هست ظرفیت رو اندازه بگیرین و قضیه انتقال امپدانس از ثانویه به اولیه رو هم در نظر داشته باشین.

دیدگاه

ببخشید درست متوجه نشدم.
        من واسه رزونانسی شدن یه بازه فرکانسی بین 40 تا 60 کیلو هرتز رو چک کردم. تنها اتفاقی که میافته هم زمان با تغییر دامنه ولتاژ دو سر کویل جریان کشی هم تغییر می کنه البته در حالتی که قطعه ای هم داخل کویل نیست

دیدگاه

برای انتقال امپدانس از ثانویه به اولیه از فرمول [2^(N1/N2)]ضرب در مقاومت بار استفاده میکنیم. و اگه اشتباه نکنم سلف رو هم به همین ترتیب منتقل میکنیم و بعد فرکانس رزونانس رو پیدا میکنیم.
          فکر کنم فرکانس رزونانس مدار شما تو این بازه ی 40 تا 60 کیلوهرتز نباشه که مدارتون کار نمیکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
            برای انتقال امپدانس از ثانویه به اولیه از فرمول [2^(N1/N2)]ضرب در مقاومت بار استفاده میکنیم. و اگه اشتباه نکنم سلف رو هم به همین ترتیب منتقل میکنیم و بعد فرکانس رزونانس رو پیدا میکنیم.
            فکر کنم فرکانس رزونانس مدار شما تو این بازه ی 40 تا 60 کیلوهرتز نباشه که مدارتون کار نمیکنه.
            ممنون از راهنمایی تون
            اگر بخوام با تغییر فرکانس مدار رو رزونانسی کنم از چه مشخصه ای میشه فهمید که الان فرکانس مناسب هست؟ اندازه گیری دامنه ولتاژ دو سر کویل راه مناسبی هست و یا از رو جریان کشی؟
            این چیزی که من فکر میکنم درسته که زمانیکه قطعه کار نیست جریان کشی باید خیلی کم باشه و زمانی که قطعه داخل کویل گزاشته میشه جریان کشی زیاد بشه تا قطعه گرم بشه!؟

دیدگاه

خواهش میکنم.
              بستگی به طراحی داره.اگه مدار راه انداز با PLL باشه و از خروجی فیدبک بگیره، دائم تو رزونانس خواهد بود. وقتی تو رزونانس میشه باید ولتاژ ثانویه ( دوسر Work Coil) حداکثر باشه.ممکنه با وجود قطعه کار مدار به رزونانس بره یا از رزونانس خارج بشه.
              پیشنهاد میکنم با فانکشن ژنراتور و اسیلوسکوپ فرکانس رزونانس مدار رو پیداکنین.من هم با همین کار پیداش کردم.

دیدگاه

از فانشن واسه چه قسمتی استفاده کردین. مدار من خودش مولد پالس داره

دیدگاه

واسه پیدا کردن فرکانس رزونانس.
                  با فانکشن ورودی سینوسی میدادم و خروجی رو با اسیلوسکوپ میدیدم و فرکانس رو تغییر میدادم تا خروجی تو اسکوپ حداکثر بشه.ظرفیت خازن ها هم که مقدار معلومی داره، پس هم ظرفیت دقیق سلف پیدا میشه، هم فرکانس رزونانس

دیدگاه

من فکر میکنم فرکانس زونانس رو پیدا کردم . چون بیشترین دامنه رو تو اون فرکانس دارم
                    ولی بدون وجود قطعه کار جریان کشی وجود داره و بعد از گزاشتن قطعه درون کویل جریان کشی تغییر چندانی نمیکنه!؟

دیدگاه

اگه نقشه مدارتون را بگذارید دوستان بیشتر میتونند کمکتون کنند. ولی دلیلی وجود نداره که هنگام بی باری جریان رزونانس نداشته باشیم. جریان رزونانس به دلیل ماهیت سلف و خازن همواره وجود داره و حضور یا عدم حضور بار فقط میزان میرا شدن آنرا در هر سیکل تبادل انرژی بین خازن و سلف تغییر میدهد. بسته به اینکه جنس بار و هندسه آن چگونه باشد، در حضور بار اندازه اندوکتانس کویل تغییر کرده و متناسب با آن جریان رزونانس هم تغییر میکند ( با فرض ثابت ماندن فرکانس کلیدزنی)
                      دلا خوبـــان دل خونيــــن پســـندند
                      دلا خون شو که خوبان اين پسندند
                      متاع کفر و دين بيآ‌مشتري نيست
                      گروهــــي آن گروهي اين پســـندند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina_javan
                        اگه نقشه مدارتون را بگذارید دوستان بیشتر میتونند کمکتون کنند. ولی دلیلی وجود نداره که هنگام بی باری جریان رزونانس نداشته باشیم. جریان رزونانس به دلیل ماهیت سلف و خازن همواره وجود داره و حضور یا عدم حضور بار فقط میزان میرا شدن آنرا در هر سیکل تبادل انرژی بین خازن و سلف تغییر میدهد. بسته به اینکه جنس بار و هندسه آن چگونه باشد، در حضور بار اندازه اندوکتانس کویل تغییر کرده و متناسب با آن جریان رزونانس هم تغییر میکند ( با فرض ثابت ماندن فرکانس کلیدزنی)
                        ممنون از پاسختون
                        نقشه مدار تو پست 53 همین تاپیک هست. زحمتشو جناب هارونی کشیدن
                        من به همین نتیجه که شما اشاره کردین رسیدم. منتها چند مورد هست که هنوز واسم مجهوله
                        وقتی قطعه کار داخل کویل قرار میگیره تغییرات جریان ناچیزه در حد دهم و یا صدم امپر!!!
                        زمان تنظیم فرکانس در یه بازه دامنه که زیاد میشه جریان هم زیاد میشه و بعد از اون دامنه کمی کاهش پیدا میکنه ولی جریان بازم افزایش پیدا میکنه!!
                        با تغییرات فرکانس بیشترین جریانی که از برق 220 کشیده میشد حدود 1 امپر بود در حالی که باید بیشترین از این مقدار باشه!!!

با تشکر

اضافه شده در تاریخ :
                        با سلام خدمت دوستان

اقا ما هنوز با این کوره درگیریم. یکسری تغییرات از رو یه مدار روسی دادم
                        لینک شماتیک مدار: خازن موازی با کویل حدود 14.5 میکرو هانری که تو شماتیک اشتباه نوشتم
                        http://www.uploadbaz.com/l6kgar86df51

یکسری سوال داشتم اگه دوستان راهنمایی کنن ممنون میشم :redface:
                        ابتدا بگم این کوره رو واسه ذوب فلز استیل میخوام در حدی که بتونه 100 گرم استیل رو ذوب کنه

1- در مورد دیوتی سایکل اینو میدونم که اگر از یه حدی بیشتر بشه با عث سوختن سوئیچ ها میشه، منتها عکس این هم صدق میکنه یعنی اگر از یک مقداری کمتر هم بشه این اتفاق میفته!؟ اینو واسه این میگم که اگه بخوام توان کوره رو تغییر بدم با دیوتی سایک امکان پذیر هست و روش درستیه؟؟؟

2- مشکل اصلی سوختن سوئیچ ها :angry:
                        بعد از چندین بار سوزوندن سوئیچ ها از مدار درایور تقریبا مطمئنم . هم تامین جریان و هم ولتاژ مورد نیاز گیت ماسفت
                        با ترانس ایزوله 220 ولت که چک میکنم مشکلی نداره ولی وقتی به برق شهر میزنم این اتفاقات میفته
                        اکثر مواقع که سوئیچ ها ( هر دو طبقه با هم ) سوختن فیوز مدار سالمه ولی ماسفت ها کلا میپکن :eek:
                        تو بعضی پست ها دیدم که گفتن این مشکل از ولتاژ زیادی که رو ماسفت میفته ولی نمیدونم یعنی چی

3-فرکانس رزونانس !!!!!!!!!!!1
                        اخرش نفهمیدیم این فرکانس رزونانس رو چجوری تبدست بیاریم و نظیم کنیم. به توصیه یکی از دوستان با اسکوپ دو سر کویل رو میگیرم و هر جا که دامنه ماکزیمم باشه همون جا رو بعنوان فرکانس رزونانس در نظر میگیرم ولی پس چرا بازم ماسفت ها میسوزه؟
                        یه جا دیدم نوشته که اگر سیگنال دو سر کویل و درایور هم فاز باشن فرکانس رزونانس همونه. من اینو رو هم چک کردم تقریبا به فرکانس که از روش قبلی بدست میاد نزدیکه ولی کدوم دقیق تره و بهترین توان رو میده ؟
                        الان تو فرکانس حدود 28 کیلو بیشترین دامنه رو داره (سگینال کویل حدودا 35درجه بعد از سگینال درایور هست ) و تو فرکانس حدودا 26 کیلو هر دو سیگنال هم فازند
                        یک مسئله دیگه هم که دیدم اولش مدار درست کار میکنه جریانی حدود 5 امپر هم از 220 میکشه ولی بعد از چند ثانیه جریان کم کم بالا میره و بعد سویچ ها خداحافظ ولی فیوز 7 امپری مدار هنوز سالمه!؟

دیدگاه

سلام. دوستان من برای پروژه دانشگاهی به طراحی یکسو ساز سه فاز نیاز دارم.ولتاژ 380 ولت سه فاز به صورت تمام موج با فیلتر خازنی جریان هم حدود 150 آمپر<از اساتیدی که در این زمینه اطلاعات دارن خواهش می کنم کمکم کنن. اینکه برای یکسو سازی چه پل دیودی مناسبه و ظرفیت فیلتر خازنی به چه صورتی باید باشه؟ توی اینتر نت هرچی سرچ کردم چیزی پیدا نشد..
                          ممنون

دیدگاه

سلام
                            با یه محاسبه ساده 150 امپر سه فاز یعنی 80 کیلووات. این توان نیاز به بانک خازنی11000 میکروفارادی داری.یک دیود پل سه فاز 180 امپری کافیه. البته یک سلف 150 امپری 1میلی هانری باگپ بین خروجی دیود و ورودی خازن هم نیازه.
                            موفق باشید
                            من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                              سلام
                              با یه محاسبه ساده 150 امپر سه فاز یعنی 80 کیلووات. این توان نیاز به بانک خازنی11000 میکروفارادی داری.یک دیود پل سه فاز 180 امپری کافیه. البته یک سلف 150 امپری 1میلی هانری باگپ بین خروجی دیود و ورودی خازن هم نیازه.
                              موفق باشید
                              سلام .ممنون دوست عزیز ولی برای من محاسباتش خیلی مهم تره...اگه لطف کنی و فرمولها رو هم بگی ازت ممنون می شم...مشکل من اینه که توی یه کارگاهی یه نمونه کوره القایی دیدم که برای مدار یکسوسازش از خازن 60 میکرو فارادی استفاده کرده بود که موازی با خروجی دیود بود ...سوال من اینه که آیا 60 میکرو فاراد جوابگو هست؟

دیدگاه

سلام
                                در اینورترهای رزونانس موازی نیازی به خازن فیلتر ورودی نیست.وهمون مقدار کم کفایت میکنه.در اینورتر فرکانسی مربع جریان مصرفی از بانک خازنی درESR بانک خازنی ضرب شده که حاصل توان تلف شده درون خازن خواهدبود .باتوجه به اینکه ESR خازنهای شیمیایی زیاد است درصدی از ظرفیت بانک خازنی را از نوع MKP انتخاب میکنند.که با خازنهای شیمیایی موازی میشود.همچنین فرکانس اینورتر در ESL داخلی خازنها ضرب شده که انهم باعث تلفات درونی خازنها میشود.در نهایت بعد از بانک خازنی یک فیلتر مدمشترک یا پایین گذر قرار داده میشود که خازنهای بعداز فیلتر تماما MKP یا اصطلاحا اسنابری میباشند. مقدار این خازنها باید بحدی باشد که ریپل بوجود امده حاصل از ESR*I & ESL*I*F و همچنین مسیر را صاف نماید.
                                موفق باشید
                                من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X