اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 12ولت به 220ولت با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت اینورتر 12ولت به 220ولت با avr

این همپوشانی که گفتید یعنی دو تا سویچ بالا و پایین همزمان روشن بشن دیگه؟
    فرق پوش پول و نیم پل در چیه؟
    برای این زمان مرده معمولا چه مقداری رو در نظر میگیرن؟
    الان ماسفت پایین پل که سورسش به زمین وصله با مثلا 12 به اشباع میره(یا یه چیز تو همین مایه ها!) ولی ماسفت بالایی روی سورسش ولتاژ بار هست پس اونقت چه جوری با مثلا همون 12 روشن میشه؟
    آره دو سویچ برای زمان کوتاهی باهم روسن میشن.
    در پوش پول از پریمر با سه سر استفاده میشه.
    در زمان روشن بودن پایینی ولتاژ تو یه خازن ذخیره میشه که در نیم سیکل بعدی برای تحریک سویچ بالایی استفاده میشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

دوستان از بحث خارج شدیم
      خواهش میکنم یکی از دوستان لطف بفرماید و کامل توضیح بدهد
      با میکرو avr چگونه میشود یک اینورتر 12 به 220 ولت ساخت؟
      باتشکر فراوان

دیدگاه

باید اول 12 ولت dc رو به 12 سینوسی 50 هرتز تبدیل کنید و بعد بدینش به ترانس برای افزایش ولتاژ ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lepkin
          دوستان از بحث خارج شدیم
          خواهش میکنم یکی از دوستان لطف بفرماید و کامل توضیح بدهد
          با میکرو avr چگونه میشود یک اینورتر 12 به 220 ولت ساخت؟
          باتشکر فراوان
          توی اینورتور های معمول در بازار که نسبت به توانشون ، بسیار سبک هم هستند ؛ اول 12 ولت DC رو با یه مدار بوست فرکانس بالا ، تبدیل به 220 ولت DC میکنن و سپس این ولتاژ بالای DC رو به واسطه ترانزیستورهای ماسفت که به گیتشون فرکانس مربعی 50 داده میشه به 220 ولت 50 هرتز مربعی تبدیل میکنن!

اما اگه بخواید فرکانس خروجی ، سینوسی باشه و تلف قدرت ترانزیستورهای خروجی در مدار هم به حداقل برسه ؛ باید به جای ورودی 50 هرتز مربعی که در بالا اشاره شد ، پالس با پهنای متغیر ، به صورت شکل زیر ، به ماسفت ها داده بشه و خروجی اونها به یک ترانس با ظرفیت مورد نیاز ( که البته بزرگ و با هسته آهنیه ) منتقل بشه و درنهایت ، موج سینوسی خواهیم داشت !

این رو مدولاسیون پهنای پالس یا به اختصار PWM میگن و میشه پالسش رو با آی سی های میکرو تولید کرد ، البته با مدارهای آنالوگ هم میشه ساخت !

دیدگاه

تشکر بابت پاسخ...
            اگر ممکنه یه شکل مداری رو نیز بگذارید ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lepkin
              تشکر بابت پاسخ...
              اگر ممکنه یه شکل مداری رو نیز بگذارید ؟
              متاسفانه مداری ندارم که ارائه بدم و البته این اطلاعاتی هم که عرض کردم از شنیده هام بود و صحت و ثقمش رو دوستان دیگه باید تایید کنن!

دیدگاه

سلام دوستان
                روش اینورتر های بازاری که مناسب نیستند، درسته؟آخه موج مربعی که هیچ وقت نمیتونه جای سینوسی رو بگیره.این موج مربعی 220 ولتی برای تغذیه وسایل ضرر ندارند؟
                مدار اینورتر بدون ترانس حدوداً تا چه توانی می تونه بده؟برای اینورتر با ترانس و توان خروجی 500 وات ابعاد ترانس چقدره؟
                اگه با بوست ولتاژ رو بالا ببریم و بعدش به جای مربعی از pwm استفاده کنیم باز هم تلفات بالا هستش درست میگم؟این اینورتری که من می خوام درست کنم برای باتری ماشین هستش
                که بیرون میریم ازش استفاده کنیم.به نظر شما برای 500 وات استفاده از ترانس مناسب تره؟

دیدگاه

بابا چقدر بیحالین.
                  اونایی که بلدن جواب بدن دیگه!2روزه منتظر جوابم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                    بابا چقدر بیحالین.
                    اونایی که بلدن جواب بدن دیگه!2روزه منتظر جوابم
                    ببین عزیز بزار برات کامل توضیح بدم

من خودم اینورتر 220 ولت تک فاز به 3 فاز ساختم
                    برای این کارم از 3 تا میکرو استفاده کردم مگا هشت دگذاشتم برای کنترل ورودی و خروجی برای خواندم مقدار ولتاژ ورودی یا ولتاژ داخلی دستگاه و برای بای پس کردن مقاومت شاز برای خواندن دمیا igbt برای کنترل های منطقی
                    یه مگا 64 گذاشتم برای ساختن پالس های 16 بیتی برای درایو igbt که این پالس ها به نات اشمیت تریگر میره تا بشه 6 تا پالس در اصل 3 تا پک میشه که تو هر پک 2 تا پالس هست که شامل پالس منفی و مثبت هست.
                    بهد این 6 تا پالس میره به درایور igbt که بشه 316j یا مشابهات خروجی که شامل گیت و امیتر و فالت و تغذیه منفی مثبت باشه با خازن ساف میشه و .... بعدم برنامه نویسیش .

این اطلاعات کلی بود اگه دقیق تر خواستی بگو کمکت کنم

ایدی من anti.dark@yahoo.com

فقط قبل اینکه پی ام بدی بگو از eca هستی

ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                      سلام دوستان
                      1)روش اینورتر های بازاری که مناسب نیستند، درسته؟آخه موج مربعی که هیچ وقت نمیتونه جای سینوسی رو بگیره.این موج مربعی 220 ولتی برای تغذیه وسایل ضرر ندارند؟
                      2)مدار اینورتر بدون ترانس حدوداً تا چه توانی می تونه بده؟برای اینورتر با ترانس و توان خروجی 500 وات ابعاد ترانس چقدره؟
                      3)اگه با بوست ولتاژ رو بالا ببریم و بعدش به جای مربعی از pwm استفاده کنیم باز هم تلفات بالا هستش درست میگم؟این اینورتری که من می خوام درست کنم برای باتری ماشین هستش
                      که بیرون میریم ازش استفاده کنیم.به نظر شما برای 500 وات استفاده از ترانس مناسب تره؟
                      1) اینورترهای بازاری سینوسی هم هستند . روششون هم درسته کی گفته منسب نیست ؟ در برخی مواقع موج مربعی می تونه کاملا مناسب باشه مثلا برای روشنایی . معمولا فقط یخچال و فریزر هستند که به موج سینوسی حساسند و ماشین لباسشویی و کولر که حتما باید سینوسی باشه . مابقی وسایل منزل حساسیت خاصی ندارند .
                      2)اینورتر بدون ترانس یعنی چی ؟ اگه منظورت ترانس هسته آهنه که اساسا سوال اشتباه است . توان خروجی ربطی به با ترانس بودن یا به قول شما بدون ترانس بودن نداره . به توپولوژی و نوع طراحی کار برمی گرده . یک ترانس هسته آهن 500 وات تقریبا 10 تا 12 کیلو وزن داره . ابعادشم به جنس هسته بستگی داره . یه ترانس با هسته روسی اصل دارم که با ابعاد 5 در 5 در 5 سانتی متر 800 وات توان تحویل می ده در حالی که همونو اگه با هسته های موجود در بازار اگه بسازند حداقل 2 برابر این ابعاد خواهد شد .
                      3)با بوست ؟ خب چه مدل بوستری ؟ اینجا دیگه به PWM می گیم SPWM . در این حالت تلفات بیشتره و راندمان کمتره . چون در روش SPWM در بهترین حالت فقط 85% ماکزیمم باس DC (یعنی همون خروجی بوستر ) ، به عنوان پیک موج سینوسی به بار تحویل می شود بنابراین یک مرحله تلفات در بوستر و یک مرحله تلفات هم در SPWMخواهیم داشت .

این اینورتری که من می خوام درست کنم برای باتری ماشین هستش
                      به نظر من شما اینورتر از بازار بخری از همش مناسبتره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emergency.calls.only
                        1) اینورترهای بازاری سینوسی هم هستند . روششون هم درسته کی گفته مناسب نیست ؟
                        سلام ؛ یکی از دوستانم که خیلی هم توی الکترونیک وارده ، چون روش سینوسی کردن با چوک هسته فریت رو نتونست پیدا کنه به این نتیجه رسید !!! بعدشم یه دستگاه اینورتور چینی آورده بودن براش که خروجیش مربعی بوده بود و دیگه ، این تصور که اینا همه خروجیشون مربعیه و اگه بخواد سینوسی بشه چوک هسته آهنی بزرگ میخوره ، براش ایجاد شده بود!

شرمنده اگه اطلاعاتم غلط بوده! لطفا روش صحیح رو مطرح کنید تا کاملاً شیر فهم بشیم ( لطفاً لینچار هم بار من نکنید ؛ من به حرف رفیقم مطمئن شده بودم :sad

دیدگاه

سلام ؛ یکی از دوستانم که خیلی هم توی الکترونیک وارده ، چون روش سینوسی کردن با چوک هسته فریت رو نتونست پیدا کنه به این نتیجه رسید !!! بعدشم یه دستگاه اینورتور چینی آورده بودن براش که خروجیش مربعی بوده بود و دیگه ، این تصور که اینا همه خروجیشون مربعیه و اگه بخواد سینوسی بشه چوک هسته آهنی بزرگ میخوره ، براش ایجاد شده بود!

شرمنده اگه اطلاعاتم غلط بوده! لطفا روش صحیح رو مطرح کنید تا کاملاً شیر فهم بشیم ( لطفاً لینچار هم بار من نکنید ؛ من به حرف رفیقم مطمئن شده بودم :sad
                          سلام
                          دوست شما اشتباه نکرده یکی از روشها استفاده از ترانس هسته فلزیه همراه با فیلتر شاید آسونترین روش باشه در این صورت با spwm میشه موج سینوسی
                          رو بدست اورد من اینکار رو کردم .
                          اما به جهت وزن زیاد دنبال روشهای دیگه هستم اگر توی کاتالوگ شرکتهای ایرانی نگاه کنید میبینید وزن UPSهای سینوسی بدون باطری بسیار زیاده
                          تا 270 کیلو گرم نیز میرسه که نشون میده از همین روش استفاده میشه.
                          در مورد موج مربعی در خیلی موارد مناسب نیستن حتی در روشنایی چرا؟
                          در خیلی از موارد برای کنترل ولتاژ خروجی دیوتی سایکل رو تغیر میدن و این باعث میشه در لامپهای کم مصرف که معمولآ از ضربه گیر در ورودی برق استفاده
                          نمی کنن عمر خازن ورودی کم بشه این مورد برای هر وسیله غیر استاندارد دیگه ای که ولتاژ ورودی رو یکسو میکنه صادقه مثل خیلی از پاورهای کامپیوتر و همچنین
                          موج مربعی نویز زیادی در وسایل صوتی ایجاد میکنه.
                          این مدعیان در طلبش بی خبرانند
                          آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

در مورد موج مربعی در خیلی موارد مناسب نیستن حتی در روشنایی چرا؟
                            در خیلی از موارد برای کنترل ولتاژ خروجی دیوتی سایکل رو تغیر میدن و این باعث میشه در لامپهای کم مصرف که معمولآ از ضربه گیر در ورودی برق استفاده
                            نمی کنن عمر خازن ورودی کم بشه این مورد برای هر وسیله غیر استاندارد دیگه ای که ولتاژ ورودی رو یکسو میکنه صادقه مثل خیلی از پاورهای کامپیوتر و همچنین
                            موج مربعی نویز زیادی در وسایل صوتی ایجاد میکنه.
                            تایید می شه . منظور من لامپها التهابی بود . ولی فرمایش شما صحیح تره چون عمده سیستمهای روشنایی شامل لامپهای کم مصرف و LED ها هستند نه لامپهای رشته ای .
                            البته در اینجا انتخاب بین بد و بدتر هست .
                            چرا که اگر یه مقایسه انجام بدیم می بینیم که هر دو شکل موج سینوس و پالس ، در نقاط پیک برای سینوس و در نقاط زاویه برای پالس ، دارای توابع ضربه ای هستند که روی شکل موج جریان ظاهر می شوند .
                            در این حالت دامنه ضربه ایجاد شده در نقطه زاویه پالس بسیار بیشتر از نقطه پیک سینوس است .
                            اما نمی تونیم زیاد روی این مسئله زیاد مانور بدیم وبگیم که نمی شه مثلا لامپ کم مصرف رو به موج مربعی متصل کرد . چرا ؟
                            چون در منابع تغذیه سویچینگ هم دقیقا همین اتفاق میفته و یک موج مربعی از خروجی ترانس به یکسو ساز اعمال می شه و همین توابع ضربه ای و چه بسا قوی تر ایجاد می شه ولی می بینیم که کار می کنه .
                            البته این بحث خیلی مفصل تر از این حرفا است و ربطی به موضوع تاپیک نداره . فقط محض اطلاع عرض کردم .

دیدگاه

چون در منابع تغذیه سویچینگ هم دقیقا همین اتفاق میفته و یک موج مربعی از خروجی ترانس به یکسو ساز اعمال می شه و همین توابع ضربه ای و چه بسا قوی تر ایجاد می شه ولی می بینیم که کار می کنه .
                              شما که خودتون طراح منابع تغذیه سویچینگ هستین میدونید که برای از بین بردن این توابع ضربه ای در خروجی ترانسهای سویچینگ
                              در دو سر دیودها در فرکانس پایین از اسنابر و در فرکانس بالاتر از دونه های هسته فریت (بید) در پینهای دیودها استفاده میشه.
                              در منابع فورواد سلف خروجی توابع ضربه ای رو کنترل میکنه.
                              در منابع فلایبک این توابع ضربه ای بیشتره که اونم در در منابع استاندارد با سلف کنترل میشه .
                              این مدعیان در طلبش بی خبرانند
                              آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

اولا برای ساخت موج سینوسی کامل باید از پک igbt فول بریج استفاده بشه
                                در اکثر اینورتر ها از هالف بریج استفاده میشه و میان سر گیت با دیود و مقاومت و خازن پلی استر dead time ایجاد میکنند و در خروجی گیت ها با خوازن multilayer میان یه برش کوچیک زمانی بهش میدن و نتیجه به این میشه که خروجی اینورتر شبه سینوسی میشه.
                                که روشی کاملا درسته تست شده توسط خود من هست و جواب داده بهم.
                                اما اگه بخواین شبهه سینوسی رو بهترش کنین از چک استفاده میشه که هم بار راکتیو و p فاکتور رو بهتر میکنه هم موج ساف تری میده.
                                ساخت یه اینوتر انقد سخت نیست . چقد سخت میگیرین.
                                در ضمن اگه از پک استفاده میکنید fuji بگیرین بهتره
                                بعدشم مدار ایسوله یادتون نره امیتر مشترک ها تغذیشون مشترکه اما اون سه تایی که امیترشون به خروجی وصله باید ایزوله باشند تغذیه مثبت برای روشن و gnd برای خاموش کردن و منفی برای بهره منفی یادتون نره .
                                بین گیت و امیتر مربوط به خودش از مقاومت 5.6 کیلو استفاده کنین
                                حفاظ زنری یادتون نره.
                                بهتره از خازن های multi layer استفاده بشه اگه dead time میخاین بزارین دید 4148 با مقاومت 1.5 کیلو با خازن 980p استفاده کنین طبق تجربه من این بهترین هست.
                                سیگنال فالت رو درست بر قرار کنید مبتوین با یه گونی ایسی logic یه مدار فست براش بسازین
                                سیگناتون حتما 16 بیتی باشه .
                                از ایسی نات اشمیت استفاده کنین برای تبدیل سیگنال ها و بین دو ای سی نات اشمیتی که میذارین حتما ای سی اند بزارین که چک کنه در گیت یه جفت با هم روشن نشن
                                برنامشو رجیستری بنویسین
                                اینا نکاتی هست که تو ذهنم بود گفتم.
                                من اینورتر تا 315 کیلو وات ساختم بدون مشکل بوده و به فروش رفته

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X