اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای راه اندازی ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راهنمایی برای راه اندازی ماسفت

نوشته اصلی توسط Ghasede del
    روش دیگه استفاده از تغذیه مشترک برای سویچهای پایینی و دو تغذیه کاملآ ایزوله
    برای سویچ های بالایست.
    سلام استاد
    منم میخواستم با چهار تا hcpl316j و چهار تا آی جی بی تی پل H ببندم .ببخشید من منظورتونو درست متوجه نمیشم و میخوام کاملا مطمئن بشم . یعنی باید یه تغذیه مشترک برای دو تا درایور پایینی و دو تا تغذیه کاملا مجزا برای دو تا درایور بالایی استفاده بشه؟ ممنونم
    امروز نه آغاز و نه انجام جهان است اي بس غم و شادي که پس پرده نهان است
    گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري داني که رسيدن هنر گام زمان است

دیدگاه

همون روش دیود گذاشتنه
      یعنی اینجوری میشه ؟

دیدگاه

منم میخواستم با چهار تا hcpl316j و چهار تا آی جی بی تی پل H ببندم .ببخشید من منظورتونو درست متوجه نمیشم و میخوام کاملا مطمئن بشم . یعنی باید یه تغذیه مشترک برای دو تا درایور پایینی و دو تا تغذیه کاملا مجزا برای دو تا درایور بالایی استفاده بشه؟ ممنونم
        بله کاملآ درسته
        میتونید از یک ترانس با خروجی های مجزا و ایزوله استفاده کنید.

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
        یعنی اینجوری میشه ؟

درسته

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

اگر بخوایم -5 ولت هم برای VEE بذاریم چجوری میتونیم بوت استراپ وصل کنیم ؟

دیدگاه

اگر بخوایم -5 ولت هم برای VEE بذاریم چجوری میتونیم بوت استراپ وصل کنیم ؟
            نه دیگه اونوقت تغذیه ایزوله لازمه
            در ضمن ظرفیت خازن بوت استراپ رو بیشتر بزارید .در حد چند میکرو بهتره از جنس مرغوب و کم نشتی باشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

یعنی این مدار واسه کار من حله!؟؟ میونم راحت به پل اج با ماسفت متصل کنم ؟؟

دیدگاه

یعنی این مدار واسه کار من حله!؟؟ میونم راحت به پل اج با ماسفت متصل کنم ؟؟
                بله / فقط چند تا نکته رو باید رعایت کنی
                1- خازن ها رو نباید فاکتور بگیری و خازن تغذیه فرض کنی و باید حتما برای هر درایور یک خازن در کنار IC قرار بدی
                2-متقارن همین مدار رو برای سمت راست استفاده کن .
                3- دو تا دیود زینر از کاتد به هم سری کن / یعنی برعکس هم سری کن و از گیت تا سورس برای هر ماسف بذار
                4-یک مقاومت 10 یا 20 کیلو هم از گیت تا سورس قرار بده
                5-مقاومت Rg در این درایور 8 اهم حساب شده که البته نوشتم .

اگر نکته دیگه ای هم به ذهنم رسید بعدا میگم

دیدگاه

عرض سلام مجدد خدمت دوستان گلم.

نمیخوام قضیه رو زیاد طول بدم که از کجا به کجا رسیدیم! خلاصه مطلب اینه که بنده واسه راه اندازی ماسفتهای پل H از گیت درایور TC4420 استفاده کردم.مدار کاملا خوب کار میکنه؛ اما ظاهرا ماسفت های بالایی کامل روشن نمیشن و کانال از خودش مقاومت نشون میده؛ چون به نسبت ماسفت پایینی گرم تر میشن( یا بهتر بگم ماسفتهای پایین تقریبا تغییر دمای آنچنانی ندارن؛ اما ماسفتهای بالا کاملا محسوس داغ میشن) الان برای برطرف کردن این قضیه؛ چه پیشنهادی دارین؟ قبلا جایی دیده بودم که از ترانس 1 به 1 استفاده میکردن و طرف ثانویه رو وصل میکردن به گیت - سورس و طرف اولیه به درایور ، اما اون شکل فقط بلوک دیاگرام بود؛ مدار دقیقش رو ندیدم. دوستان پیشنهادی دارن تو این زمینه؟

دیدگاه

اینکه ماسفت بالایی ها کامل روشن نمیشن طبیعیه . باید زور بزنی تا جایی که میتونی روشنشون کنی
                    خازن شناور درایور بالایی رو ضرفیت پایین نـــذار . چند میکرو بذار
                    احتمالا نوع دیود بوت استراپ هم مهم باشه

فقط خواستم بگم که با درایور گیت منم نتونستم به طور کامل روشنش کنم . فقط زمانی که مثلا 1 ولت بیشتر از تغذیه مون میدادم کامل روشن میشد . هر چند اون شناور بودن ظاهرا یکی از کاراش همینه که خازن رو بیشتر از تغذیه مون شارژ میکنه
                    منم دوست دارم بدونم که با ترانس پالس ممکن هست یا نه ؟

دیدگاه

تو این مدل درایور خازن شناور داریم؟ فقط چندتا خازن هست واسه گرفتن Overshoot و ریپل ایجاد شده رو خط تغذیه. تو دیتاشیت هم چیزی راجع به دیود یا خازن من ندیدم! به همین قضیه هم مختصر مشکوک بودم!
                      الان از یکی از اساتید مشورت میگرفتم؛ گفتن ترانس پالس فقط تو توانهای بالا ارزش استفاده داره؛ و برای توانهای پایین فقط ایجاد دردسر اضافی هست که ارزش نداره.
                      واسه راه اندازی بهتره که از ترانزیستورهای سری BB پوش پول استفاده بشه و در عمل خیلی به ندرت از درایورهای مدار مجتمع استفاده میشه؛ اکثرا درایورها برای توانهای پایین مناسب هستن.

فقط HI VOLTAGE جان؛ ولتاژ گیتی که من الان بهش اعمال میکنم با ولتاژ درین تقریبا که چه عرض کنم! دقیقاً یکی هست.به نظرت ولتاژ گیت اگه از درین بیشتر باشه؛ ماسفت آسیب نمیبینه؟

دیدگاه

http://www.ti.com/lit/ml/slup169/slup169.pdf

دوستان محبت کنین یه نگاهی به این PDF بندازین؛ به نظرتون الان بهترین گزینه واسه راه اندازی ماسفت بالایی چی هست؟ آیا همین قضیه تو درایور IR2110 و شماره های مشابه وجود داره؟

دیدگاه

فقط HI VOLTAGE جان؛ ولتاژ گیتی که من الان بهش اعمال میکنم با ولتاژ درین تقریبا که چه عرض کنم! دقیقاً یکی هست.به نظرت ولتاژ گیت اگه از درین بیشتر باشه؛ ماسفت آسیب نمیبینه؟
                          نمیدونم .
                          نتیجه تست هام هم الان یادم نیست . فقط منظورم این بود که وقتی 15 ولت تغذیه رو به درین و یه مصرف کننده از سورس به زمین وصل میکردم
                          و تمام 15 ولت تغذیه رو به گیت وصل کنید ماسفت مثل کلید کامل روشن نمیشه چون تو سورس مقاومت داریم و همون لحظه اول شروع به روشن شدن ولتاژ سورس بالا میره و در نتیجه ما در واقع به گیت تا سورس اختلاف پتانسیل 15 ولت نداده ایم که کامل روشن بشه
                          واس همین باید یه 15 ولت دیگه مستقیم به گیت سورس بدیم تا کامل روشن بشه . یا بقولی با دیود و خازن شناور این تغذیه رو مجازی بسازیم

دیدگاه

بهبه میبینم که دعواس.
                            ترانزیستور بالا رو نمیشه گیتشو بدین به درین. ترانزیستور که روشن بشه مقاومت درین سورس کم میشه در نتیجه ولتاژ کم میشه و اختلاف گیت سورس کم میشه و اگه جریان خوبی ازش بگیرین اونم ولتاژآ‌خوبی دو سرش افت میکنه و تلفات خوبی هم ایجاد میشه و خیلی خوب میسوزه و عمه ترانزیستور در میاد.

در مورد بوت استراپ هم خازنش بستگی به فرکانستون داره و البته به ظرفیت خازن گیت سورس. تو فرکانس 100 کیلو و ماسفت irfp460 من یه خازن 100 نانو میزارم عین بلبل کار میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                              بهبه میبینم که دعواس.
                              ترانزیستور بالا رو نمیشه گیتشو بدین به درین. ترانزیستور که روشن بشه مقاومت درین سورس کم میشه در نتیجه ولتاژ کم میشه و اختلاف گیت سورس کم میشه و اگه جریان خوبی ازش بگیرین اونم ولتاژآ‌خوبی دو سرش افت میکنه و تلفات خوبی هم ایجاد میشه و خیلی خوب میسوزه و عمه ترانزیستور در میاد.

در مورد بوت استراپ هم خازنش بستگی به فرکانستون داره و البته به ظرفیت خازن گیت سورس. تو فرکانس 100 کیلو و ماسفت irfp460 من یه خازن 100 نانو میزارم عین بلبل کار میکنه.
                              سلام.دوست گرامی خیلی ممنون میشم اگه توضیح بیشتری بدین یا در صورت امکان عکسی بذارین تا مطلب واضحتر بشه؟ :redface:

(الان که دارم پست رو ویرایش میکنم این لینک رو دیدم که جناب Mahdi_Vaziri زحمتش رو کشیدن و تقریباً دقیقاً !! همون چیزی هست که من دنبالش بودم! )

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=66902.0

اضافه شده در تاریخ :
                              خب دوستان! من الان موفق شدم با ترانس پالسی که خودم پیچیدمش ماسفت High side رو کاملا عالی راه بندازم. :wow: :wow: درسته که کلی بلا سرم آورد؛ اما بالاخره خیلی عالی جواب داد. :nice:بقیه جزئیات مدار رو وقتی که تکمیلش کردم مینویسم.

دیدگاه

این شماتیکی هست که من از روش ترانس پالس رو پیچیدم و مدار راه اندازی رو بستم.فقط به جای دیود D1 احتیاطا از دیود زنر 17 ولت استفاده کردم که احیاناً ماسفت ناراحت نشه!! و یکی هم اینکه با گیت یه مقاومت سری کردم(بین زنر و گیت )؛ مقدارش هم اول 6.8 اهم گذاشتم؛ دیدم ولتاژ درین-سورس تو ابتدای سوئیچ شدن نوسان نسبتا زیادی داره؛ مقاومت رو همینطور زیاد کردم تا نهایتا 50 اهم نسبتا مناسب شد.ولتاژ درین سورس در حالت روشن وقتی جریان کانال حدود 8 آمپر بود(ولتاژ تغذیه 12 ولت) تقریبا 0.6 ولت میشد(البته ولتاژ به شکل سینوسی هست موقع روشن شدن ماسفت که حداکثرش 0.6 هست)فرکانس سویچ هم 19.5 کیلو هرتز هست.
                                البته از اونجایی که فقط یه مدل هسته ترانس پالس تونستم تو بازار پیدا کنم؛ دیگه مدل هسته ش رو در نظر نگرفتم.البته این هم بگم که اگه از دوستان کسی باشه که مدل های هسته ی ترانس فریت با عکسش یا توضیحی نوشتاری راجع به کدهای مربوطه به ترانس ها رو بزاره خیلی ممنون میشم .اینکه چجطور میشه تشخیص داد اون عدد و حروف چی رو مشخص میکنه؟ :redface:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X