اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوئیچینگ ماسفت irf9540

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوئیچینگ ماسفت irf9540

نوشته اصلی توسط sd.asgaryan
    واااااااااااااااااای خدا سرم گیج رفت از این همه جوابهای گوناگون و نامربوط... oo: oo: :angry: :angry: :angry: :angry:
    خانم رحیمی شما چرا اسرار دارید که حتما از IRF9540 استفاده کنید؟؟؟؟؟! این ماسفت P کانال هستش و برای کار با میکرو اصلا مناسب نیست دلیلش رو هم از این همه جوابها فکر کنم تا حالا باید فهمیده باشید چون برای استفاده از این ماسفت باید یه مدار درایوری هم این وسط باشه و کار رو خیلی سخت و پیچیده میکنه که اصلا نیازی به این کار نیست و جواب شما خیلی ساده است.... IRF540 و یا هر ماسفت N کانال دیگه ای از این تیپ ماسفتها مثلا IRFP260N , IRFZ44N ,IRF840 با ولتاژها و جریانهای کاری مختلف... :nice: :nice:
    بدین صورت که پایه سورس به زمین وصل میشه و گیت به پایه میکرو که البته مقاومت درسته ضروری نیست ولی برای محافظت از خروجی میکرو یه مقاومت در حد 220 تا 1کیلو میتونه مناسب باشه و پایه درین نیز به قطب منفی مصرف کننده وصل میشه و مثبت تغذیه نیز به پایه مثبت مصرف کننده متصل میشه و مدار تکمیل میشه البته برای اینکه گیت ماسفت کاملا مدار باز هستش با کوچکترین نویز محیطی ممکنه تحریک بشه برای امنیت بیشتر و بهبود عملکرد ماسفت در مدارت فرکانس بالا و یا محیط های نویز بالا از یک مقاومت 10کیلو برای پولدآن (پایین کشنده) کردن گیت ماسفت هم استفاده میشه، به این صورت که مقاومت رو بین پایه گیت و زمین قرار میدن، در اینجا هم یه مدار نمونه براتون میزارم که ببینید دقیقا این ماسفتها چجوری بایاس بندی شده البته اینجا از مقاومت پولدآن استفاده نکرده اما خود بنده به مراتب در اکثر پروژه هام از این تیپ ماسفت ها در جریان ها و ولتاژهای مختلف استفاده میکنم و تا فرکانس 125KHz هم از این ماسفتها جواب گرفتم و اصلا هم تا بحال هیچ مشکلی پیش نیومده، امیدوارم که توضیحاتم کامل بوده باشه و جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمونده باشه :wow: موفق باشید :nice: :job: :applause:
    سلام
    ماسفتهای معمولی مثل irf540 با ولتاژ گیت 10ولت اشباع میشوند.فقط نوع لاجیک ماسفت با 5ولت به اشباع میرن.
    ساده ترین راه برای درایو کردن ماسفتها با میکرو موازی کردن 6تاگیت Not یا بافر ایسی های cmos مثل 40106 یامشابه اون.
    تونقشه فوق یک اشتباه کوچیک وجود داره واونم ماسفتهای irf540 بصورت p کانال کشیده شدن.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Bah-raM
      آرایش این 2 تا ماسفت Half Bridge ه ؟
      خیر Half Bridge نیست این آرایش Push Pull هستش البته من چون این دیگه نخواستم عکس جدیدی رو درست کنم و پلود کنم برای همین از عکسهای توی اینترنت استفاده کردم که صرفا بخاطر اینکه یک مثال و نمونه مدار از مدل بایاس بندی این نوع ماسفت ها داده باشم.

در این عکس پایینی هم میتونید تفاوت این دوتا آرایش رو متوجه بشید، اگه توضیحات بیشتری هم لازم داشتید میتونید از لینک زیر استفاده کنید، در صفحه 11 این مقاله تفاوت کامل این دو آرایش را تحلیل کرده http://www.amtex.com.au/application_...er_Convers.pdf

من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم
      افتخارم این است من سرباز فدايي وطنم

دیدگاه

خیر Half Bridge نیست این آرایش Push Pull هستش البته من چون این دیگه نخواستم عکس جدیدی رو درست کنم و پلود کنم برای همین از عکسهای توی اینترنت استفاده کردم که صرفا بخاطر اینکه یک مثال و نمونه مدار از مدل بایاس بندی این نوع ماسفت ها داده باشم.

در این عکس پایینی هم میتونید تفاوت این دوتا آرایش رو متوجه بشید، اگه توضیحات بیشتری هم لازم داشتید میتونید از لینک زیر استفاده کنید، در صفحه 11 این مقاله تفاوت کامل این دو آرایش را تحلیل کرده http://www.amtex.com.au/application_...er_Convers.pdf

میدونم فرقش رو شبیه بود برا همین پرسیدم ممنون
        Gelecek Bizimdir >

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Bah-raM
          میدونم فرقش رو شبیه بود برا همین پرسیدم ممنون
          بعععععععله :job:
          من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
            سلام
            ماسفتهای معمولی مثل irf540 با ولتاژ گیت 10ولت اشباع میشوند.فقط نوع لاجیک ماسفت با 5ولت به اشباع میرن.
            ساده ترین راه برای درایو کردن ماسفتها با میکرو موازی کردن 6تاگیت Not یا بافر ایسی های cmos مثل 40106 یامشابه اون.
            درسته با ولتاژ 10 ولت به اشباع کامل میرن ولی در حالت عادی برای کارهای ساده با همون 5 ولتی که خروجی میکرو میده کار میکنن و تا حالا هم هیچ مشکلی نداشتند :wow:
            در نهایت اگر هم لازم باشه که به حالت اشباع کامل برن دیگه 6 تا گیت لازم نیست چون گیت ماسفت ها با ولتاز تحریک میشن و کاملا مدار باز هستند و احتیاجی به تقویت جریان ندارند پس همون یکیشون کار رو راه میندازه :agree: حتی میتوانید عملکرد گیت NOT رو با ترانزیستور و یا ماسفتهای سیگنال بایاس بندی کنید

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
            تونقشه فوق یک اشتباه کوچیک وجود داره و اونم ماسفتهای irf540 بصورت p کانال کشیده شدن.
            بله، فرمایش شما کاملا درسته و متاسفانه توی اون نقشه یه اشتباه لپی وجود داره ولی بنده بی تقصیرم چون اون نقشه رو از گوگل پیدا کردم و صرفا بخاطر تکمیل کردن توضیحاتم بود که اون عکس رو گذاشتم :read:

دیدگاه

درسته با ولتاژ 10 ولت به اشباع کامل میرن ولی در حالت عادی برای کارهای ساده با همون 5 ولتی که خروجی میکرو میده کار میکنن و تا حالا هم هیچ مشکلی نداشتند :wow:
              در نهایت اگر هم لازم باشه که به حالت اشباع کامل برن دیگه 6 تا گیت لازم نیست چون گیت ماسفت ها با ولتاز تحریک میشن و کاملا مدار باز هستند و احتیاجی به تقویت جریان ندارند پس همون یکیشون کار رو راه میندازه :agree: حتی میتوانید عملکرد گیت NOT رو با ترانزیستور و یا ماسفتهای سیگنال بایاس بندی کنید
              بله، فرمایش شما کاملا درسته و متاسفانه توی اون نقشه یه اشتباه لپی وجود داره ولی بنده بی تقصیرم چون اون نقشه رو از گوگل پیدا کردم و صرفا بخاطر تکمیل کردن توضیحاتم بود که اون عکس رو گذاشتم :read:
              سلام
              اگراز ماسفتهای معمولی (غیراز logic level) که با 5ولت درایو شدن جریان زیادی کشیده بشه بدلیل عدم اشباع کامل تلفات زیادی خواهند داشت.
              جریان پیک موردنیاز گیت از رابطه V=I*R بدست میاد که Vولتاژگیت -سورس یاهمون 10ولت و R مقاومت سری با گیت است.باتوجه به اینکه مقدار مقاومت گیت در ماسفتهای مختلف حدودا چند ده اهم است جریان پیک بالا خواهد بود که از عهده یک گیت Not برنمی اید.
              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

ممنون از راهنمایی جامع و مفیدتون حقیقتش مشکل من با بایاس p-chanel نیست چون با میکرو امتحان کردم جواب گرفتم متاسفانه توی قسمت not اون بود که حل شد الان واقعا ممنون راهنماییتون کامل و مفید بود

دیدگاه

دوستان عزیز واقعا ممنون از راهنمایی های که کردید خیلی برام مفید بود و خیلی چیزهای جدید یاد گرفتم
                  یه دنیا تشکر از همگی :job:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط samirarahimi88
                    ممنون از راهنمایی جامع و مفیدتون حقیقتش مشکل من با بایاس p-chanel نیست چون با میکرو امتحان کردم جواب گرفتم متاسفانه توی قسمت not اون بود که حل شد الان واقعا ممنون راهنماییتون کامل و مفید بود
                    خواهش میکنم، قابلی نداشت :biggrin: ایشالا که موفق باشید :job: بازم اگه سوالی داشتید در خدمتیم :nice:

دیدگاه

دوستان برای بایاسIRF540Nدر حالت سویچ زنی با میکرو چکار میشه کرد تا بتونیم حد اکثر جریانو ازش بگیریم برای مدار فلاشر میخام با ولتاژ12 ولت؟؟؟

دیدگاه

سلام
                        به خروجی میکرو یه درایور ماسفت اضافه کن و درایور رو با 12ولت . مثل tc4422

دیدگاه

عزیزان کسی هست که با tc4422 کار کرده باشه؟ مثلا اگر ما بخواهیم دو تا ماسفت رو جوری درایو کنیم که همواره فقط یکی از اونها روشن باشه(duty cycle =0.5) چه جوری باید این پالس رو توسط tc4422 بسازیم؟
                          گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                          همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

سلام
                            تو سری ایسی های tc4xx نمونه هایی هست که داخلش 2تا درایور موجوده که یکی اش not داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                              سلام
                              تو سری ایسی های tc4xx نمونه هایی هست که داخلش 2تا درایور موجوده که یکی اش not داره.
                              میشه بفرمایید چطوری باید میکرو رو به این ایسی متصل کرد؟ حداکثر فرکانس PWM که شما با میکرو بهش دادید چقدر بوده؟
                              گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                              همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

سلام
                                کافیه خروجی میکرو رو مستقیما به دو تا ورودی ایسی مورد نظروصل کنید،اونوقت یکی از خروجیها صفر و بعدی یک خواهد بود.
                                تغذیه ایسی درایور هم تا 19 ولت میتونه باشه.فرکانسش هم بالاتر از 1مگاهرتز جواب میده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X