اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوختن پیاپی ماسفتها 60n60 دستگاه جوش nectools

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوختن پیاپی ماسفتها 60n60 دستگاه جوش nectools

نوشته اصلی توسط ahmoaiedy نمایش پست ها
    خازنها پشت ماسفت های قدرت هست از لحاظ ظاهری هیچگونه ورم یا چیز نا متعارف نداره
    بهرحال بنظر من بهتره چک بشن خیلی وقت ها از روی ظاهر مشخص نمیشه.
    یه چیزی فکرمو مشغول کرده، به شما گفتن تا زدن به برق سوخته؟

دیدگاه

بله گفتن تا زدن به برق مثل صدای انفجار یا همچین چیزی بعدش دیگه فقط فیوز میپرونده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
        بهرحال بنظر من بهتره چک بشن خیلی وقت ها از روی ظاهر مشخص نمیشه.
        یه چیزی فکرمو مشغول کرده، به شما گفتن تا زدن به برق سوخته؟
        سلام شما عکس اون ترانس فریت رو دیدین که چه بلایی سرش اومده؟ اون تعمیر شده؟

امیرحسین ضیا

دیدگاه

بله گفتن تا زدن به برق مثل صدای انفجار یا همچین چیزی بعدش دیگه فقط فیوز میپرونده
          از اونجایی که توی کارگاه هستین 3 فاز باید داشته باشین، دوفاز نشده؟ البته یه احتماله فقط
          کلا من به برق ورودی مشکوکم هم به مدار هم داخل مدار، اینجور انفجار ها رو وقتی دیدم که دیوتی سایکل خیلی زیاد میشه اونم به علت کم بودن ولتاژ دو سر خازن
          پارامتر حرارت محیط رو هم درنظر گرفتین؟ محیطی که توش کار میشه از نظر تهویه و دما چطوره؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
          سلام شما عکس اون ترانس فریت رو دیدین که چه بلایی سرش اومده؟ اون تعمیر شده؟
          خیر من چنین چیزی ندیدم

دیدگاه

از اونجایی که توی کارگاه هستین 3 فاز باید داشته باشین، دوفاز نشده؟ البته یه احتماله فقط
            کلا من به برق ورودی مشکوکم هم به مدار هم داخل مدار، اینجور انفجار ها رو وقتی دیدم که دیوتی سایکل خیلی زیاد میشه اونم به علت کم بودن ولتاژ دو سر خازن
            پارامتر حرارت محیط رو هم درنظر گرفتین؟ محیطی که توش کار میشه از نظر تهویه و دما چطوره؟

خیر من چنین چیزی ندیدم
            عذر خواهی میکنم این ترانس برای این تاپیک بود https://www.eca.ir/forums/thread73408.html من فکر کردم برای اینه

امیرحسین ضیا

دیدگاه

خیر من چنین چیزی ندیدم
              در مورد دو فاز شدن پرسو جو کردم از همون که زده بود به برق پیدا کردم گفت نه دو فاز نشده
              خوشبختانه چون دوشاخ برق سر سیمش بود احتمال این که دو فاز شده باشه کمه (تقریبا 0)
              در مورد تهویه هوا چون مختص کوره ذوب هست تهویه مناسب نداره اما این ربطی به استارد و انفجار با به برق زدن نداره فک میکنم .
              در مورد خازنها چشم من روز 5شنبه میرم شرکت به طور کامل برسی میکنم نتیجه رو اعلام میکنم بازم ممنون

دیدگاه

در مورد دو فاز شدن پرسو جو کردم از همون که زده بود به برق پیدا کردم گفت نه دو فاز نشده
                خوشبختانه چون دوشاخ برق سر سیمش بود احتمال این که دو فاز شده باشه کمه (تقریبا 0)
                در مورد تهویه هوا چون مختص کوره ذوب هست تهویه مناسب نداره اما این ربطی به استارد و انفجار با به برق زدن نداره فک میکنم .
                در مورد خازنها چشم من روز 5شنبه میرم شرکت به طور کامل برسی میکنم نتیجه رو اعلام میکنم بازم ممنون
                حرارت محیط رو بخاطر این گفتم که گفتید یه مدت بعد از تعمیر کار کرده دستگاه

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  متاسفانه از راه دور کمک کردن به شما بسیار سختته ..و می خوام خواهش کنم اگه وقتشو دارید با حوصله تعمییر انجام بدین
                  مدتی در یک واحد تعمیرات دستگاه جوشکاری به نام آذین جوش خدمت اقای مهدی کلانتری از مهندسین شرکت گام و جوشا کار می کردم .توی اینترنت سرچ کنید شمارشو پیدا میکنید(قوانین انجمن)
                  این دستگاه از چین وارد میشه و گاهی بچه های ایرانی خودشون مشابه سازی میکنند و با نام غیر متعارف به اسم یک برند نامشخصه بیرون میدن
                  معمولا این دستگاه چینی با نام ZX7-250 IGBT DC Inverter Welding در چین تولید میشه و این مدل با توجه به عکس سرطان نوع خودشه و موقع تعمییر باید با وسواس خاصی پیش برید .

نکته مهم :در مرحله اول به یاد داشته باشید تمامی IGBT های به کار رفته در یک دستگاه از یک برند باشند و از نوع تقلبی نباشد .
                  مارکهای مختلفی در بازار وجود داره که با نام 60N60 فروخته میشن
                  اما به نظر مارک FGH60N60SFD
                  در بازار قطعات جوش بیشترین کاربرد رو داره .عکس زیر مدل اصلی از این قطعه هست

و عکس زیر مدل تقلبی و کیفیت پایین که لیزی نیست و چاپی

شما برای تعمییر دستگاه جوش تک فاز به وسایل زیر نیاز دارید:
                  واریاک تا 10 امپر
                  منبع تغذیه تا 600 ولت 3 امپر
                  اسیلوسکوپ دو کانال با ترانس ایزوله برق شهری
                  بار اهمی جریان بالا
                  مولتی متر
                  سیگنال ژنراتور
                  میگر یا تستر عایق
                  پمپ باد یا دستگاه دمنده پرفشار هوا
                  و...
                  مرحله اول تست ظاهری :
                  ابتدا دستگاه را با فشار مناسب هوا تمیز کنید
                  1-با توجه به تک فاز بودن دستگاه ابتدا کابل ورودی را بررسی و از صحت اتصال نول فاز و ارت اطمینان حاصل کنید
                  گاهی به اشتباه سیم اتصال بدنه برقدار میشود
                  2- دو سیم فاز و نول را تست اتصال کوتا ه و اهمی کنید.
                  3- خروجی دستگاه مثیت و منفی را تست اتصال کوتا ه و اهمی کنید.
                  4- تمامی ورودی و خروجی دستگاه را تست بدنه انجام دهید گاهی شکستگی کانکتور جوش و اتصال بدنه باعث سوختن دستگاه شده است.
                  5-تمامی موارد سوختگی و بردهای مربوطه را با حلال مناسب شستشو دهید و قطع شدن موارد مشکوک برد را بررسی کنید .
                  مرحله دوم تست قطعات الکترونیک
                  1- تست دیود اولیه
                  2-تست خازنها
                  3- تست ترانس پالس شکستگی ترک پارگی تست اتصال بدنه سیم پیچ تست
                  leakage
                  4- تست دیود ثانویه
                  5-تست IGBT
                  6- تست اسنابرها
                  7-تست رله کنتاکت باز و بسته گاهی رله خارج مدار تست می شود برد تک رو خطر قطع پا یه ها
                  .....

مرحله سوم تست الکتریکال

بخشها مختلف را از هم جدا کنید و شماره کانکتورها و سیمها را جهت اتصال مجداد بر روی کابل سیم کانکتور یاد داشت کنید
                  1- تست بخش تغذیه ورودی خروجی ولتاژ گیری
                  2- بخش PWM
                  3-بخش پری شارژ
                  4-بخش حفاظت حرارتی
                  5-بخش
                  over voltage
                  6- بخش دیودها
                  7- بخش
                  IGBT به همراه مدار مربوطه

مرحله چهارم راه اندازی دستگاه با واریاک
                  این مرحله بر اساس نوع دستگاه جوش متفاوت است اما در کلیات :
                  1-منبع تغذیه با ولتاژ مجزا 220 راه اندازی می شود .
                  2-ولتاژ به ارامی بالا میبرید و درجه امپرمتر را در نظر دارید
                  3- درجه
                  under voltage در نظر گرفته و با بالا رفتن ولتاژ مدار پری شارژ با عملکرد رله شروع می شود
                  4- فن روشن می شود
                  5- در صورت صحت مدار ولتاژ متناسب در خروجی خواهید داشت
                  6- بالا بردن ولتاژ را متوقف کرده و با
                  اسیلوسکوپ تمامی بخشهای مختلف مدار را چک می کنید
                  هم پوشانی شکل موج مدار .اکثر مدارات دستگاه جوش به صورت
                  Hard Switching عمل می کنند
                  7-بررسی عملکرد اسنابر با اسیلوسکوپ
                  8-بررسی شکل موج با عملکرد پتانسومتر
                  اسیلوسکوپ
                  9-بررسی داغ شدن قطعات
                  ......
                  مرحله پنجم راه اندازی دستگاه با برق شهر و تست بار
                  موفق باشید

جدیدترین ویرایش توسط protelworker; ۱۵:۰۹ ۱۳۹۸/۰۱/۱۴.

دیدگاه

دوستان
                    با توجه به چیزهایی که دوستان گفتن و من پرسو جو کردم خارج از بحث سایت
                    باید تمام سوییچ های قدرت از ی مارک و یک شرکت باشه و الا سریع میسوزه که طبق گفتها همینه احتمالا و من برای صرف جویی در هزینه کلیه ماسفتها رو تعویض نکردم فقط دفعه اول دوتارو که فکر میکنم همون فشار اورده به مدار(و هر دو ازشرکتهایه متفاوت بودن)باز من فردا میرم شرکت درخواستشو میزنم و حتما نتیجه رو اعلام میکنم
                    بازم ممنون بابت لطفی که کردین

دیدگاه

سلام شرمنده دیر جواب دادم
                      اقا من خازنه ا رو برسی کردم همه حالت نرمال دارن و ایراد از خازنها نیست
                      دوستان به چیزی که برخوردم یه خال کوچیک رو ترانسش بودبعد از این که چسب روی ترانس رو کندم به عکسی که میزارم برخوردم امکانش هست که اب شدن چند لایه از نرانس تو اولیه باعث همچین اتفاقی شده باشه؟

جدیدترین ویرایش توسط ahmoaiedy; ۱۱:۲۵ ۱۳۹۸/۰۱/۱۷.

دیدگاه

سلام شرمنده دیر جواب دادم
                        اقا من خازنه ا رو برسی کردم همه حالت نرمال دارن و ایراد از خازنها نیست
                        دوستان به چیزی که برخوردم یه خال کوچیک رو ترانسش بودبعد از این که چسب روی ترانس رو کندم به عکسی که میزارم برخوردم امکانش هست که اب شدن چند لایه از نرانس تو اولیه باعث همچین اتفاقی شده باشه؟

به نظر من احتمالش هست

دیدگاه

کسی اطلاعاتی در مورد این که این ترانس چند به چنده رو داره
                          منظور تعداد دور یا نسبت تبدیل یا ... هست
                          ممنون اگه در اختیار بزارین و این که این ترانس ها رو اصفهان جایی هست که گیر اورد

تهرانم کسی بلده لطف کنید بگین ممنون

دیدگاه

کسی اطلاعاتی در مورد این که این ترانس چند به چنده رو داره
                            منظور تعداد دور یا نسبت تبدیل یا ... هست
                            ممنون اگه در اختیار بزارین و این که این ترانس ها رو اصفهان جایی هست که گیر اورد

تهرانم کسی بلده لطف کنید بگین ممنون
                            سلام عزیز/ به صرفه ترین راه این هست که ترانس رو جدا کرده و به آرامی و با حوصله باز کرده و تعداد دور و قطر سیم برای هار لایه رو یاد داشت کنین و سیم جدید گرفته و دور هسته (اگه سالمه همین هسته) بپیچین کار سختی نیست

امیرحسین ضیا

دیدگاه

میدونم کار سختی نیس منتها قطر این چیزی ک الان پیچیده شده رو این هسته خیلی زیاده دقت کنید ب عکس قطر هر لایه از سمپیچ ب اندازه کل هسته هست برای تبدیل این مدل سطح مقطع به سطح مقطع سیمی ک تویه بازار هست یا .... فرمولی هست چون من این مدل سیم پیچ رو فقط تو ترانسا دیدم و جایه دیگه ندیدم ک برم برم بگیرم و ...

دیدگاه

میدونم کار سختی نیس منتها قطر این چیزی ک الان پیچیده شده رو این هسته خیلی زیاده دقت کنید ب عکس قطر هر لایه از سمپیچ ب اندازه کل هسته هست برای تبدیل این مدل سطح مقطع به سطح مقطع سیمی ک تویه بازار هست یا .... فرمولی هست چون من این مدل سیم پیچ رو فقط تو ترانسا دیدم و جایه دیگه ندیدم ک برم برم بگیرم و ...
                                متاسفانه من به نوع سیم دقت نکردم و الان متوجه شدم که از فویل مس استفاده شده/ فرمول اندوکتانس برابر تعداد دور سیم پیچ به توان دو ضربدر مو (بر میگرده به هسته) ضربدر سطح مقطع هسته تقسیم بر طول متوسط هسته/ استفاده از فویل مس در اینجا مزایای زیادی رو به ترانس اضافه میکنه ولی شما میتونی چند دسته سیم مثلا 0.1 یا 0.2 رو موازی کنی بطوری که وقتی یک دور میپیچی دور هسته بتونه طول قرقره رو در بر بگیره (مثلا اگه طول هسته 5 سانت هست شما 50 رشته سیم 0.1 موازی کن) بعد به تعداد دوری که الان دور هسته پیچیده شده بپیچید/ احتمال کاهش بازده وجود داره ولی خب این کاهش بازده زیاد نخواهد بود. امیدوارم دوستان دیگه هم نظر بدن

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X