اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل برق سه فاز به تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تبدیل برق سه فاز به تک فاز

خوبه شما هستید...
    این یکی رو گل گفتی
    برق سه فاز چجوری به پل دیود وصل میشه من فقط برق تک فاز را به پل دیود وصل کردم
    دوم از یک پل ترانزیستور استفاده میکنیم یعنی چی
    برق سه فاز با پل دیود سه فاز یکسو میشه. تو عکس زیر هم پل دیود و هم پل ترانزیستوری دیده میشه.فرمان ترانزیستورها رو هم باید با میکرو طوری بدید که سیگنال خروجی سینوسی باشه.

دیدگاه

البته با این سادگی ها هم نیست که B2 میگه و PFC این سیستم بهتره اکتیو باشه و غیره ....

ولی لپ کلام همینه که B2 گفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mgg_mgg
        من دنبال راهی ارزان و ساده برای تبدیل برق سه فاز به تک فاز بودم که در انجمن شما که در می 2012 در قسمت الکترونیک در موردش یک دانشجو سوال کرده بود برخورد کردم ولی ظاهرا چون سوال کننده دانشجو بود و اطلاعاتش در این زمینه و همچنین استفاده این عمل کم بوده نتوانسته منظور استادشو متوجه بشه احتمالا استاد این دانشجو هم دلیل اینکار را نگفته یا دانشجو حواسش پرت بوده سر کلاس به هر ترتیب من مخوام این موضوع را دباره باز کنم ولی با شکلی جدید و موارد استفاده آن تا به یک نتیجه مطلوب برسیم .
        با سلام
        من نفهمیدم که یک سوال برات پیش اومده یا نه یک استاد جوان شمار سرکار گذاشته یا نه که در حقیقت این سوال برا شما جنبه عملی داره ؟

یعنی چه که مصرف یک فاز بیشتر میشه و پول برق بیشتر میاد ؟ مثلا شما منظورتون فن هواکش است که تک فازه ؟
        خوب عزیز اگر مشکل شما با پول برقه خوب هر موتور تک فاز به یک موتور 3 فاز کارامد تر جایکزین کنید ؟ موتور تک فاز نهایته 3 اسب بخاره
        ذهنتون رو پاکنید و دنبال نون باشید
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
          اختلاف ولتاژی که روی ترانس 20KV ایجاد میشه رو تصحیح میکنه. کاری به آمپراژ نداره. یه راه اینه که بارها کاملا متعادل باشن روی هر 3 فاز و دیگری همین سیستم نول هست که کلی دردسر امنیتی هم ایجاد میکنه ولی چاره ای نیست.

تا اونجایی که من مدارات داخلی کنتورهارو دیدم خود سیستم کنتر 2 یا 3 واتمتر تشکیل شده و اینطوری که شما میگید نیست مگر اینکه خود کامپیوتر اداره برق برنامه ریزی شده باشه که اینطوری با نامردی پول رو حساب کنه!
          از بحثها اینجوری نتیجه گرفتم که نول به زمین وصل کردن منتفی شد برای رفع این مشکل .
          میمونه این بحث جدید یعنی به گفته شما که مدارات داخلی کنتورهارو مشاهده کردید باید میانگین هر سه فاز در کنتر حساب شود که علان در کنتر ما این اتفاق نمی افتد یا اشتباه برداشت کردم .

دیدگاه

ا سلام
            من نفهمیدم که یک سوال برات پیش اومده یا نه یک استاد جوان شمار سرکار گذاشته یا نه که در حقیقت این سوال برا شما جنبه عملی داره ؟

یعنی چه که مصرف یک فاز بیشتر میشه و پول برق بیشتر میاد ؟ مثلا شما منظورتون فن هواکش است که تک فازه ؟
            خوب عزیز اگر مشکل شما با پول برقه خوب هر موتور تک فاز به یک موتور 3 فاز کارامد تر جایکزین کنید ؟ موتور تک فاز نهایته 3 اسب بخاره
            ذهنتون رو پاکنید و دنبال نون باشید oo:
            عزیزم کامل و دقیق بخان گفن یک دانشجو در سال 2012 در انجمن الکترونیک این سوال را مترح کرد بود که به قول تو گفتنی استادش اونو گذاشتبود سرکار یا نه نمیدونم ولی چون در کار بهش برنخورده بود نتونسته بود منظور خودش یا استادشو برسونه
            حالا برای من در عمل این مشکل یا به قو تو گفتنی سوال پیش آمده و من میخوام این مشکل علمی حل بشه :bye افتاد

دقیقا منظورم اینکه در برق 3 فاز وقتی از یک فاز بیشتر از فازهای دیگر جریان کشیده میشود قیمت برق بیشتر از زمانی میشود که از سه فاز به یک اندازه جریان کشیده میشد کجای این سوال نا مفهوم بود
            در زمن عزیزم شما در عمرت غیر از متور تک فاز مصر کننده تک فاز دیگری در کارخانه ندیدی
            مصر کننده های تک فاز سه گروه سلفی خازنی و مقاومتی هستند که در مصرف کننده های سلفی مثل متور تک فازی که شما گفتید همه را نمیشد سه فاز کرد مثلا سنگ انگشتی مینی سنگ سنگ دستی بزرگ دریل قوی ووووو که اگر هم بشه این کار را کرد باعث ور شکستگی کارخانه میشود چون باید هزینه چند تا ترانسو بدیم و این کار را بکنیم راه حل شما خونه خراب کن که نه کارخونه خراب کنه

در زمن تو که راه نون در آوردن را بهتر از ما بلدی چنتاشم به ما بگو شاید ماهم مثل شما اینقدر اورت شدیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
              برق سه فاز با پل دیود سه فاز یکسو میشه. تو عکس زیر هم پل دیود و هم پل ترانزیستوری دیده میشه.فرمان ترانزیستورها رو هم باید با میکرو طوری بدید که سیگنال خروجی سینوسی باشه.
              اینتور که من فهمیدم پل دیود سه فاز را یکسوکرده و پل ترانزیستور دوخروجی یکی نل و یکی فاز به ما میده درسته
              در زمن با عرض معضرت :nerd: میکرو طوری چیه و چه جوری به فرمان ترانزیستورها باید وصلش کرد :biggrin:

دیدگاه

میکرو طوری چیه و چه جوری به فرمان ترانزیستورها باید وصلش کرد :biggrin:
                شما درست متوجه نشدی !!
                میکرو طوری نداریم!!!
                میکرو کنترلر باید طوری برنامه ریزی شود تا سیگنالهایی تولید کند و پل اچ را راه اندازی کند تا
                در خروجی ولتاژ سینوسی بوجود آید.svpwm
                نقشه ای وجود نداره اگر هم باشه پیچیده گی اون اینقدر هست که نمی تونید پیادش کنید
                و هزارتا ریزه کاری داره بنده رو این قضیه کار کردم و نمونه ای رو تست کردم شما مطمئن باش
                هزینه تمام شدش از درخواست یک کنتور تک فاز بیشتر میشه و اصلآ بصرفه نیست.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mgg_mgg
                  میمونه این بحث جدید یعنی به گفته شما که مدارات داخلی کنتورهارو مشاهده کردید باید میانگین هر سه فاز در کنتر حساب شود که علان در کنتر ما این اتفاق نمی افتد یا اشتباه برداشت کردم .
                  میانگین که خیلی منطقی نیست! باید مجموع حساب کنه !
                  نگفتید توی خصوصی گفتم مقدار توان مصرف کنندهای تک فاز چقدره؟ و اینکه اون سیستم ترانس چطوری 3 فاز رو میکنه 1 فاز!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تبدیل برق سه فاز به تک فاز

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                    شما درست متوجه نشدی !!
                    میکرو طوری نداریم!!!
                    میکرو کنترلر باید طوری برنامه ریزی شود تا سیگنالهایی تولید کند و پل اچ را راه اندازی کند تا
                    در خروجی ولتاژ سینوسی بوجود آید.svpwm
                    نقشه ای وجود نداره اگر هم باشه پیچیده گی اون اینقدر هست که نمی تونید پیادش کنید
                    و هزارتا ریزه کاری داره بنده رو این قضیه کار کردم و نمونه ای رو تست کردم شما مطمئن باش
                    هزینه تمام شدش از درخواست یک کنتور تک فاز بیشتر میشه و اصلآ بصرفه نیست.
                    راست میگید من از این مدار سر در نیاوردم
                    پس برای حل این مشکل 3 راه وجود دارد
                    1 ) ترانس سه فاز به تک فاز که هزینش زیاده
                    2 ) مداری که شما گفتید که هزینش زیاده
                    3 ) درخواصت کنتر تک فاز 50آمپر که یک فیش برق به فیشها اضافه میشود
                    اگر هزینه هارا دقیق به عدد میدونستم خیلی بهتر بود
                    و لی مطمعا نیستم که درخواصت کنتر تک فاز 50 آمپر در طولانی مدت به صرفه باشد چون اگر مبلق را زیاد تر نکنه کمتر نمیکنه چون این آمپر از کنتر سه فاز حذف میشه و روی کنتر تک فاز میاد یعنی مبلق در بهترین حالت از روی کنتر سه فاز به کنتر تک فاز انتقال پیدا میکند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      میانگین که خیلی منطقی نیست! باید مجموع حساب کنه !
                      نگفتید توی خصوصی گفتم مقدار توان مصرف کنندهای تک فاز چقدره؟ و اینکه اون سیستم ترانس چطوری 3 فاز رو میکنه 1 فاز!
                      توان را نمیدانم ولی مجموع آمپر 1/3 این مصرف کننده ها که روی یک فاز من دیدم حدود 30 آمپر هست .
                      ترانس را هم من از یکی از دوستان شنیدم که مگفت 6 سال پیش برای یک کارخانه وصل کرده و حدود 2 ملیون در آمده بود که به گفته خودش مصرف آن کارخانه را 1/3 پائین آورده بود .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mgg_mgg
                        ترانس را هم من از یکی از دوستان شنیدم که مگفت 6 سال پیش برای یک کارخانه وصل کرده و حدود 2 ملیون در آمده بود که به گفته خودش مصرف آن کارخانه را 1/3 پائین آورده بود .
                        عزیز جان ازش بپرس که مصرف رو چطوری با اینکار پائین اورده !!!!
                        بحث قیمت برق تجاری (3فاز) با تک فاز نبوده ؟؟
                        هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mgg_mgg
                          توان را نمیدانم ولی مجموع آمپر 1/3 این مصرف کننده ها که روی یک فاز من دیدم حدود 30 آمپر هست .
                          بنده تبدیل سه فاز به دو فاز با استفاده از ترانس رو خوندم(با روش اسکات و لبلان)
                          اما به تک فاز رو ندیدم.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

برای کارخونه برق تکفاز با این آمپر میدن؟
                            [glow=red,2,300]منظورم این بود که چطوری با ترانس خالی اختلاف فاز رو حذف میکنن![/glow] :eek:

بعدشم کونتر 3 فاز فرقش با تکفاز اینه که مصرف راکتیو رو هم حساب میکنه ولی تکفاز نه شاید اینطوری مصرف رو کم کرده نه این بحث حد اکثر و میانگینی که شما میگید!

دیدگاه

:angry: :angry: :angry:ر
                              دیوونم کردیید چرا همه چیز را قاتی پاتی کردیید
                              بابا منظورش از این که مصرفرا تا 1/3 پائین آورده این بوده که اختلاف آمپر بین فازهارا یکی کرده حالا مصرف با اینکار پائین آمده یا نه را نمیدانم .

کنتر سه فاز راکتیو را حساب میکند ولی با خازن بندی درست راکتیو تکان نمیخورد و حساب نمیشود.

هنوزهم بحث سر این است که با ارزانترین راه آمپر کشیده شده بین 3 فاز را یکی کنیم (کاملا یکی) و لا غیر .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mgg_mgg
                                :angry: :angry: :angry:ر

بابا منظورش از این که مصرفرا تا 1/3 پائین آورده این بوده که اختلاف آمپر بین فازهارا یکی کرده حالا مصرف با اینکار پائین آمده یا نه را نمیدانم .

خازن اختلاف فاز بین ولتاژ و هر یک از سه جریان رو صفر میکنه . به فرض هم اختلاف فاز وجود داشته باشه و مساوی هم نباشند روش اندازه گیری کنتور طوریه که انرژی مصرفی مجموع سه فازو اندازه بگیره اگر کنتور با این چیزها اشتباه کنه با کم و زیاد کردن اختلاف فاز براحتی میشد برق دزدی کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X