اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل برق سه فاز به تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تبدیل برق سه فاز به تک فاز

من فکر میکنم چون کنتور توان رو اندازه گیری میکنه اصلا بیشتر نمی اندازه بعدش می تونیم خیلی راحت یکی از فازها رو جدا کنیم و به عنوان تک فاز استفاده میکنیم در استفاده محدود مشکلی پیش نمیاد
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

الکترونیک قدرت :
      این نیاز شما با ی سری مدار ساده برطرف میشه ی اینورتر سه فاز به تک فاز لازم دارید همین

دیدگاه

سلام دوستان :smile:
        من ژنراتوری دارم که برق سه فاز میده برای یک سری از کارها، نیاز دارم که برای وسایل تک فاز ازش برق بگیرم، چون نمیشه از یک فاز جدا برق گرفت(سیم پیچش میسوزه)، کمک کنید چه وسیله ای هستش که سه فاز رو به تک فاز تبدیل میکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Helianthus
          سلام دوستان :smile:
          من ژنراتوری دارم که برق سه فاز میده برای یک سری از کارها، نیاز دارم که برای وسایل تک فاز ازش برق بگیرم، چون نمیشه از یک فاز جدا برق گرفت(سیم پیچش میسوزه)، کمک کنید چه وسیله ای هستش که سه فاز رو به تک فاز تبدیل میکنه؟
          نمیسوزه
          مگه سر وسط نداره ؟ چهارسیمه نیست ؟
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام :agree:
            چرا داره،سه تا فاز و یک نول
            فروشنده گفتش از هر سه سیم به یک اندازه بار بگیرم و گرنه میسوزه(یک میلیونم میسوزه ) حالا اگه مداری باشه که از هر سه سیم برق بگیره و تک فازش کنه عالی میشه، لطفا یه مدار درست درمون معرفی کنید :cry2:
            متشکرم

دیدگاه

باسلام،من همه مطالب ارائه شده راخواندم،،کارکنتورمحاسبه جریان نیست،،پس کارش چیست؟محاسبه انرژی اگرازسه فازبرای مثال به تفکیک 10 و20و30 آمپرکشیده شودمحاسبه چطوراست؟درکنتورهای سه فازاگرقبول داریم که توان درسه فاز برابربا جمع توان هرفازیعنی(P(3ph)=P(ph1)+P(ph2)+P(ph3 پس ازهرفازی هرمقدارجریان کشده شودمهم نیست توان هاباهم جمع میشودودرهزینه های برق هیچگونه تاثیری نخواهدداشت،درشبکه های صنعتی تعادل فازها اهمیت دارد لذا باربگونه ای طراجی میشود تا تعادل فازها رعایت گردد دراین حال بخاطروجودبارهای تک فازدرصنایع بازهم درخروجی ترانسها با عدم تعادل روبروهستیم ولی درصنعت سعی میشودبرای مصرف کنندگان تک فاز حتی الامکان ازیک ترانس باتوان مناسب ومستقل استفاده شود.وامابعد،،،شمادوست عزیزاگرداری یک کارگاه کوچک هستی نگران هزینه برق ماهانه نباش عدم تعادل ممکن است باعث تغییرولتاژهای خروجی ترانس گرددکه معمولاخیلی محسوس نیست،،کنتورسه معادل سه کنتورتک فازعمل میکندنیازی به تبدل ولتاژنداری همان ولتاژ سه فازشما که دوفاز380 یا 400 ولت است با نول همان 220 دتا 230 ولت است،،اگرکارگاه داری نگران ضریب قدرت باش که حداقل باید0.90 باشد،،،موفق باشید
              محمدرضامکوندی
              WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
              MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

سلام
                یک واحد مسکونی با کنتور سه فاز دارم که با توجه به سایر واحدهای مجتمع که دارای کنتور تکفاز هستن قبض برق بسیار بیشتری رو پرداخت میکنم بطوریکه اگر سایر واحدها بطور میانگین مبلغی حدود ۳۰۰ هزار تومن پرداخت میکنن برای کنتور تکفاز اما قبض برق این کنتور سه فاز چیزی حدود ۳ میلیون تومن میاد و زمان نصب کنتور هم از نصاب راجع به موضوع اینکه اگر از یکی از فازها بیشتر مصرف بشه چه اتفاقی میافته...ایشون هم گفتن که حتما باید بصورت مساوی تقسیم برق بین سه تا فاز صورت بگیره و اگرنه بصورت تصاعدی شامل مصرف بیشتری میشه و هر فاز بصورت جداگانه حساب میشه در این کنتور!
                با توجه به اینکه واحد دارای ۲تا کولر گازی هم هست طبیعیه که هیچجور نمیشه تقسیم برق رو بصورتی انجام داد که مصرف بین سه تا فاز بصورت مساوی باشه و در هرصورت مصرف یکی از فازها بیشتر میشه نسبت به بقیه و با توجه به اینکه جدیدا مصرف از یه عددی بیشتر بشه اداره برق واقعا ظالمانه نرخ رو محاسبه میکنه اساتید نظر بدن که چه راهکاری برای اینکه مصرف بصورت کاملا مساوی باشه دارن. لازمه بگم که تمام لوازم تکفاز هستن و مصرف کننده سه فاز نداریم. مرسی

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                  یک مطلب خیلی ساده ذهن خیلی ها رو مشغول کرده

من چند تا مفهوم خیلی ساده رو اینجا می نویسم امیدوارم جواب تمام سوالاتون از همین مطالب بدست بیاد
                  شک نکنید کسی این مطالب رو نمی تونه نقض کنه و همش درسته ( اگه می تونین بسم ا... )
                  1- کنتور برق ( اکتیو) میزان انرژی مصرفی شما رو اندازه می گیریه حالا می خاد تکفاز باشه یا سه فاز فرقی نداره
                  مثال 3 تا لامپ 100 وات رو چه به یک فاز ببندیم و چه به سه فاز فرقی توی پول برق نداره

2- به طور خیلی مختصر مصرف کننده سه فاز متشکل از سه تا مصرف گننده تک فازه ( مثل یک موتور ) سه تا سیم پیچ مجزا داره و شما تنها پول برق توان مصرفی رو می دین
                  مثال : تفاوتی بین پول برق بین موتور ( مثلا هواکش 2 اسب ) تکفاز یا سه فاز وجودنداره ( البته ناگفته نماند موتور های تکفاز راندمان پایین تری دارن و دلیل اختلاف قیمت پول برق همینه و لی کیلت کار همینه که گفتم

3- نا متعادلی بار هیچ تاثیری روی قبض برق نداره حتی کنتور های آنالوگ قدیمی با صفحه گردان )
                  مثال : اون صفحه ای که می چرخه انرژی ش ناشی از سه تا سیم پیچ برای هر فاز هستش پس اگه از یکی از فاز ها مصرف کنیم سرعت چرخش کمتر می شه کنتور ها دیجیتال جای خود داره

4- با خیال راحت برین از کنتور سه فاز برق تکفاز استفاده کنید
                  به درک برای شرکت برق چه اتفاقی داره می افته اونها خودشون فکر کابل و ... همه چی رو کردن شما خبر ندارین هیچ مشکلی برای کنتور و .... بوجود نمیاد - مطمین باش هیچ پول اضافه ای هم نمی دی

خلاف این صحبت های من رو کسی تونست اثبات کنه جایزه داره

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

دوستان مشکل اصلی به هیچ عنوان پول برق نیست. لطفا کسی برای مشکل من راه حل ارائه بده.
                    من یک کنتور ۳ فاز دارم و از هر فازش میتونم ۳۲ آمپر بکشم. در حال حاضر ۳تا مصرف کننده دارم بدین نحو: مصرف*کننده یک*۲۴*آمپر روی فاز یک-مصرف کننده دوم ۲۹ آمپر روی فاز دو- مصرف کننده سوم ۲۸ آمپر روی فاز سوم. در مجموع من ۹۶ آمپر برق دارم و در حال حاضر مجموعا ۸۱ آمپر دارم مصرف میکنم و به عبارتی هنوز ۱۵ آمپر ظرفیت خالی دارم. ولی مشکل اینجاست که این ۱۵ آمپر به صورت جداگانه است، یعنی یک ۸آمپر، یک ۳ آمپر و یک ۴ آمپر. حالا من میخوام یک مصرف کننده ۱۳ آمپری اضافه کنم ولی به خاطر تقسیم شدن ظرفیت*های آزاد نمیتونم این کار را انجام بدم. در واقع من نیاز به دستگاه یا مداری دارم که ظرفیت آزاد فازها را با هم جمع کنه و یه تک فاز ۱۵ آمپر به من تحویل بده. خیلی ساده تر هم میشه مسأله را شرح داد: فرض کنید یک مصرف کننده تک فاز دارید که ۹۶ آمپر مصرفشه، ولی برق شما یک برق سه فاز ۳۲ آمپری هست، تو این حالت تکلیف چیه و چطوری باید مصرف کننده مون را راه اندازی کنیم؟

دیدگاه

تشریف ببرید شرکت برق درخواست افزایش دیماند بدین
                      اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممنون از جوابتون.
                        ولی در درجه اول کنتورم اصلا دیماندی نیست. پس مسأله افزایش دیماند منتفی هست.
                        دوماً سوال من در مورد این شرایطی هست که گفتم وگرنه که راههای دیگه بی هم هست.
                        سوما هم در اصل من می*خوام بدونم مدار, دستگاه، اینورتری هست که بتونه توان ۳تا فاز را با هم جمع کنه و یک تک فاز معادل جمع آمپر ۳تا فاز تحویل بده یا خیر؟

دیدگاه

با عرض سلام
                          جهت تبدیل برق سه فاز به تک فاز از نوعی ترانس بانام ترانس دلتا باز (opendelta) استفاده میشه. ساده ترین ساختار این ترانس به این شکل هست که اولیه سه تا ترانس تک فاز رو به صورت مثلث به برق سه فاز متصل کنید و ثانویه هاشون رو با هم سری کنید. جریان مصرف کننده از هر ترانس تامین میشه و جریان ورودی بالانس هست، البته این کار هزینه زیادی داره ، در عمل دو تا سیم پیچ دو اولیه ترانس می پیچن و اونا رو با هم سری میکنن ( مثل ترانس سر وصل)، سر اول ، مشترک و دوم به سه فاز ورودی متصل میشه. در ثانویه هم یک سیم پیچ می پیچن ( معادل سه تا سیم پیچی که در نمونه اول سری شد) .
                          کاربرد اصلی این مدل ترانس در ups های صنعتی و در بخش خط تعمیرات یا بای پس هست. ولتاژ ورودی ups سه فازه و ولتاژ خروجیش تک فاز.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 11210110097114 نمایش پست ها
                            با عرض سلام
                            جهت تبدیل برق سه فاز به تک فاز از نوعی ترانس بانام ترانس دلتا باز (opendelta) استفاده میشه. ساده ترین ساختار این ترانس به این شکل هست که اولیه سه تا ترانس تک فاز رو به صورت مثلث به برق سه فاز متصل کنید و ثانویه هاشون رو با هم سری کنید. جریان مصرف کننده از هر ترانس تامین میشه و جریان ورودی بالانس هست، البته این کار هزینه زیادی داره ، در عمل دو تا سیم پیچ دو اولیه ترانس می پیچن و اونا رو با هم سری میکنن ( مثل ترانس سر وصل)، سر اول ، مشترک و دوم به سه فاز ورودی متصل میشه. در ثانویه هم یک سیم پیچ می پیچن ( معادل سه تا سیم پیچی که در نمونه اول سری شد) .
                            کاربرد اصلی این مدل ترانس در ups های صنعتی و در بخش خط تعمیرات یا بای پس هست. ولتاژ ورودی ups سه فازه و ولتاژ خروجیش تک فاز.
                            این نوع ترانس را سرچ کردم و دیدم چطوریه. با این اوصاف آیا میشه ترانسی ساخت که ورودیش سه فاز باشه و به صورت مثلث پیچیده بشه و خروجیش هم یک سیم پیچ ساده دو سر باشه و از اون دو سر برق تکفاز را دریافت کرد ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X