اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از DS1820 در محیط صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : استفاده از DS1820 در محیط صنعتی

نوشته اصلی توسط ariane
    b قدیمی هستش !
    s جدید هست !
    مرجعی من پیدا نکردم که بگه سال تولید B ,S کی هستش. بر اساس قابلیتهایی که اضافه شده گفتم شاید ترتیبش اینه . ولی سری 1820 مطمعنن قبل از 18s20 بوده چون توی سایتش همه جا جار زده که اون 1820 رو دیگه استفاده نکنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tifoos
      با سلام

ببینید اینو تو دیتاشیت ds18b20 گفته :
      "این امکان وجود دارد که 100 سنسور در یک باس به طول 300 متر را راه اندازی کرد. تعدادی دستگاه هایی که می توانند بر روی یک باس باشند عملا نامحدود است"

بچه ها ببینید برای راه اندازی بهتر این سنسور نیازی نیست که اونو به منبع تغذیه وصل کنید! کافیه اونو به شکل زیر پیکربندی کنید:

برای راه اندازی همزمان چند سنسور باهم از پارتیشن بندی زیر استفاده کنید :

یا علی
      دوست عزیز امکانش هست دقیقا بگید کجای دیتا شیت این جمله رو نوشته
      ممنون میشم راهنمایی کنید
      مردود شدن بهتر از با تقلب قبول شدن است

دیدگاه

برنامه 8 سنسورds18b20به 8 پایه جدا با بیسیک برای xmega16a4 رو کسی داره؟
        mrg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud58
          دوست عزیز امکانش هست دقیقا بگید کجای دیتا شیت این جمله رو نوشته
          ممنون میشم راهنمایی کنید

There are two ways to assure that the DS18B20 has sufficient supply current during its active conversion
          cycle. The first is to provide a strong pullup on the DQ line whenever temperature conversions or copies
          to the E2 memory are taking place. This may be accomplished by using a MOSFET to pull the DQ line
          directly to the power supply as shown in Figure 2. The DQ line must be switched over to the strong pullup
          within 10 μs maximum after issuing any protocol
          that involves copying to the E2 memory or initiates
          temperature conversions
          . When using the parasite power mode, the VDD pin must be tied to ground.

البته همونطور که مشاهده میکنید دیتا شیت گفته که برای نوشتن در EEPROM و همینطور صدور فرمان تبدیل نیاز به پول پ قوی با استفاده از ماسفت هست تا بتونه خازن پارزیتیک رو به اندازه کافی شارژ کنه اون استراکچری که دوستمون گفتن این مورد در اون لحاظ نشده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba_led

There are two ways to assure that the DS18B20 has sufficient supply current during its active conversion
            cycle. The first is to provide a strong pullup on the DQ line whenever temperature conversions or copies
            to the E2 memory are taking place. This may be accomplished by using a MOSFET to pull the DQ line
            directly to the power supply as shown in Figure 2. The DQ line must be switched over to the strong pullup
            within 10 μs maximum after issuing any protocol
            that involves copying to the E2 memory or initiates
            temperature conversions
            . When using the parasite power mode, the VDD pin must be tied to ground.

البته همونطور که مشاهده میکنید دیتا شیت گفته که برای نوشتن در EEPROM و همینطور صدور فرمان تبدیل نیاز به پول پ قوی با استفاده از ماسفت هست تا بتونه خازن پارزیتیک رو به اندازه کافی شارژ کنه اون استراکچری که دوستمون گفتن این مورد در اون لحاظ نشده.
            با تشکر از حسن توجه شما
            البته منظور من این نبود چون اینو دیده بودم
            دنبال 100 سنسور با طول 300 متر می گردم
            اگه بازم کسی میدونه راهنمایی کنه ممنون میشم
            مردود شدن بهتر از با تقلب قبول شدن است

دیدگاه

پیاده سازی این سنسور توی فاصله های بلند مستلزم اینه که خاصیت خازنی سیم رو زیر 400p نگه دارید که این مقدار شامل خود ای سی میکرو و سنسورها هم میشه معمولا یه مقدار زیادی مربوط به پایه های میکرو میشه. البته از سیم هایی که 2 به 2 دور هم پیچیده شدن هم میشه استفاده کرد. ولی بعید میدونم به راحتی بتونید 300 متر و 100 سنسور رو جواب بگیرید!

من با سیم نا مناسب بیشتر از 10 متر نتونستم جواب بگیرم و 1 سنسور. علتشم اینه که این ای سی پالسی 1us ارسال میکنه که با اون شروع ارسال رو گزارش میکنه و اگر خاصیت خازنی مسیر زیاد باشه این زمان به چند میکرو ثانیه میرسه و پالس شروع گم میشه . مگه اینکه بتونید برنامه ارتباط با ای سی رو خودتون بنویسید و این پالس رو توش بیشتر تعریف کنید.
              البته استفاده از مقاومت پول پ قوی تر ( یعنی کمتر زیر 1 کیلو) هم به دشارژ شدن این خازن پارازینی خیلی کمک میکنه.س یه کلک دیگم اینه که هر 5-6 تا سنسور رو روی یه سیم بزارین و به یه پایه بدین اینجوری طول سیما بیشتر میتونه باشه

دیدگاه

ببخشید تو پرتوکل وان وایر پالس شروع نداریم، اون ریکاوری تایمه که اتفاقا باید بیشتر از یه مقدار حداقلی باشه که حالا برای ds18b20 برابر با یک میکر ثانیه (و البته برای تعداد محدودی سنسور هست) و به نوعی شاید این ریکاوری تایم پاشنه آشیل این پرتوکله اگه کم باشه خازن به اندازه کافی شارژ نمیشه اگه زیاد باشه سرعت ارسال داده میاد پایین البته این ریکاوری تایم تو تعداد بالای سنسورها تاثیر خودش رو بیشتر نشون میده. این ریکاوری تایم به چند عامل بستگی داره : که دوبخش هستن عوامل اولیه و عوامل ثانویه که حالا توضیحات مبسوطش و نحوه محاسبه این ریکاوری تایم بر اساس این عوامل تو داکیومنت زیر داده شده:
                http://pdfserv.maximintegrated.com/en/an/AN3829.pdf

در رابطه با تعداد که محدودیت وجود نداره در رابطه با طول ، همنطور که جناب آورین فرمودند با افزایش طول خازن بیشتر میشه -> زمان شارژ بیشتر میشه -> ریکاوری تایم مورد نیاز افزایش پیدا میکنه. تو داکیومنت بالا یه فرمولی داده گفته که برای طول های بالا به ازای هر 15 متر ما یکی به تعداد سنسور ها در محاسبه ریکاوری تایم اضافه میکنیم.

نکته اصلی در جواب نگرفتن همین رعایت نکردن ریکاوری تایم هست چرا که اغلب از کتابخونه آماده استفاده میشه و این مورد لحاظ نمیشه.

دیدگاه

بله من اشتباه کردم و مطمعنا" باید ریکاوری تایم باشه یادم رفته بود با پرتوکول I2C اشتباهش گرفتم...

دیدگاه

سلام برادرا
                    من وقتی مقدار دما را روی پورت نشون میدم کار میده و عددش درسته ولی روی ال سی در هوچی نشون نمیده!!!!! :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 3659506
                      سلام برادرا
                      من وقتی مقدار دما را روی پورت نشون میدم کار میده و عددش درسته ولی روی ال سی در هوچی نشون نمیده!!!!! :angry:
                      سلام
                      برنامه و شماتیک رو قرار بدید
                      یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X