اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت دستگاه (حتما راهنمایی کنید)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت PLC (حتما راهنمایی کنید) هرمشکلی یا نظری که راجع به ساخت دارید بگید

خیلی ممنون شاید شما اولین نفری بودید که یه مقدار من رو دلگرم کردید فعلا از وقتی که این تاپیک رو زدم دارم توی جاهای مختلف انواع plc هارو بررسی می کنم و عملکردشون و شرایط محیطی و تاثیر گذاشتن رو plc و شرایط نویز پذیری که حتی خود plc های زیمنس هم توی دیتاشیتش و صحبتهایی که با چند نفر داشتم تاثیر پذیر هست اما خیلی کمتر از plc های دیگه در کل یه سری مشکلات مربوط میشه به میکرو و یکسری از مشکلات مربوط میشه به سخت افزار های ورودی و خروجی و المان های دیگه ای که لازم داریم توی میکرو کنترلر باید تدابیری رو اندیشید که احتمال ریست شدن میکرو به هر دلیلی رو به حداقل برسونیم در هنگام روشن شدن میکرو نباید بلافاصله دیتا روی خروجی ها قرار بگیره و با تاخیر مثلا 2 الی 5 ثانیه عملکرد میکرو روی خروجی ها بیاد در کل باید خیلی از مسائل رو در نظر گرفت یا اینکه چه طور وردی ها رو از 24 به 5 برسونیم بدونه اینکه تاثیری روی فرکانس یا شکل موج داشته باشه به صورت معکوس برای خروجی ها
    یا اینکه چه جوری کارت های توسعه ی ورودی و خروجی اضافه کنیم بدونه اینکه سرعت پردازش پایین بیاد و... که خیلی مشکلات دیگه هم هست از جمله جنس بدنه و... که روی خیلی از عوامل تاثیر داره
    نوع ارتباط با خروجی هم که فوق العاده مهمه تصمیم گرفتم که برای ارتباط با کامپیوتر از پورت usb استفاده کنم که فکر می کنم خیلی کار رو راحتر می کنی تقریبا توی هرجایی کابل پرینتری usb پیدا میشه که این شاید یک مزیت باشه در کل توی این چند وقت با متخصصین و افرادی که در زمینه plc کار کردن صحبت هایی کردم و مشکلاتی که باهاش روبرو هستند ازشون پرسیدم مثلا یکیشون گفت اگه plc دارای کارتی باشه که بتونه دیتا رو به صورت بی سیم مخابره کنه فوق العاده میشه فکر کنم این ایده ی جالبی بشه کارت بیسیم که همه بتونند باهاش کار کنند مثلا توی نیروگاه حرارتی قم دیدم که طرف plc فتک وصل کرده بود و طبق گفته های خودش با چه مصیبتی با استفاده از مودم بیسیم دیتا رو برای مرکز کنترل نیروگاه فرستاده بود که مدام قطع میشده و بعد مجبور شده بودن از ماژول gprs استفاده کنند که فکر می کنم اگه بتونم یه کارت توسعه با قابلیت فرستادن دیتا هم به صورت rf و هم با ماژول gprs جالب بشه و خیلی طرف دار جذب کنه توی بخش نرم افزاری هم بعد از ساخت دستگاه میرم سراغ اون قسمت که فوق العاده مهمه اول کار می گفتم با خودم که خوب طرف بیاد با همین کامپایلر های مثل بسکام و کدویژن برنامه بنویسه اما بعد ها دیدم یه مقدار سخته و جالب نیست ولی به نظر خودم برنامه نوشتن با زبانهایی مثل بسکام و سی فوق العاده راحت تر هست از lad , stl, fbd نظر شما رو نمی دونم دوستان اگه نظری یا مشکلی رو پیشبینی می کنید بهم بگید ممنون
    قم الکترونیک

دیدگاه

پاسخ : ساخت دستگاه (حتما راهنمایی کنید)

خواهش میکنم. شاید کار عملی از دستمون بر نیاد، حداقلش اینه که بچه ها نظراتشون رو میگن، و میدونیم که 10 تا مغز بهتر از 1 مغز کار میکنه (در بسیاری از موارد البته!) :rolleyes:
      مواردی که اشاره کردی بسیار خوب و به جا بود و نشون دهنده ی اینه که بسیار مصمم هستی خیلی عالیه.
      اینکه رفتی با مشتریان و کسایی که از این محصولات استفاده میکنن صحبت کردی، یک قدم در راه بهبود محصول محسوب میشه. اینکه چه نیازهایی دارن، چه مشکلاتی دارن، و به چه امکانات جدیدی نیاز دارن! همه ی اینا یعنی اینکه کیفیت و تنوع محصول هم اهمیت داره و بهش اهمیت میدی. البته شاید نشه بعضی از چیزارو اضافه کرد، و یا در عمل، با مشکل برخود کنیم. مثلا GSM ماژولهای مختلفی داره که معمولا اونایی که توی محیط های نویزی استفاده میشن، قیمت های به مراتب بالاتری دارن!
      یه پیشنهاد کوچولو : با توجه به چیزهایی که خوندی در مورد plcها، و دیتاشیت های مختلفی که دیدی، دوتا کار انجام بده. اول اینکه بیا یک مینیمم سیستم برای خودت تعریف کن. یعنی یک سیستم plc با حداقل امکانات! ببین چه چیزایی میخواد و چه چیزهایی رو باید داشته باشه! دوم اینکه با توجه به اون دیتاشیت هایی که خوندی، از هر plc اون امکاناتی که خوشت میاد و دوست داری سیستمت داشته باشه رو جدا کن و بنویس.
      یه نکته ی دیگه: در مورد استفاده از پورت USB که گفتی، ایده ی خیلی خوبیه :applause: منتهی تا اونجا که یادمه برای سیستم های صنعتی و پرنویز، اگه از ارتباطات موازی با سرعت پایین استفاده بشه، اطمینان بسیار زیاد میشه. البته در مورد انواع دیگه ی ارتباط بین میکرو و کامپیوتر، باید ببینیم برای یک محیط صنعتی، کدومشون نتیجه ی بهتری میدن. اگه کسی کار کرده و تجربه داره، به ما هم بگه :rolleyes:

شما هم ماهارو در جریان کارهات بذار. امیدوارم که بتونی یک سیستم طراحی کنی. چون مشابهش وجود داره، پس کار نشد نداره!
      چیزایی که میخواد ایناست :
      دقت
      حوصله
      پشتکار
      برنامه ریزی
      مشورت
      نگاه به آینده
      مطالعه مطالعه مطالعه
      همین :biggrin:
      1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
      2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
      3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

به کجا رسیدی؟ :question:
        اطلاعات جدید کسب کردی؟ :read:
        با مشتری ها صحبت کردی؟
        خیلی خوبه با اون شرکت ایرانی که لینکش رو چند تا تاپیک قبل بچه ها گذاشته بودن، یه مشورتی بکنی :nerd: یا باهاشون در ارتباط باشی :nice:
        1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
        2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
        3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
          آخه اصلا کدوم PLC به درد بخوری رو با AVR می سازن. اصلا میکرو های AVR تو محیط صنعتی کار نمیکنن.
          این حرف نزنید اگر Telemecanique Zelio باز کرده باشید (که ندیید) یه میکرو Atmega128 داره :agree:
          هرکه خود را یک بار با اشکهایش شستشو دهد تا زنده است پاک و مقدس میماند

دیدگاه

تابیک خیلی خوبی دوستان نظرات خیلی خوبی دارن بعضی ها آینده نگر و بعضی هم امید وار
            بهتر ما از هر دو دسته باشیم آدم ضعیف هیچگاه موفق نمیشه با نه گفتن - نمیشه - اصلا این برای این نیست و ... ما هیچگاه پیشرفت نمی کنیم
            تو کشور ما سیستم های ساخته میشه که در مقابل زمانی سپری شده پیشرفت خیلی خوبی داره گر چه به گوش ما کمتر می خوره اما هست سیستم های که خیلی نزدیک به نمونه های پیشرفته اروپا و آمربکا داره پیش میره
            بگذریم
            شاید از زمان این تاپیک گذشته باشه
            اولین کار تحقیق یه سری به اینجا بزن :

http://www.maximintegrated.com/solut...vp?CMP=selsoln

ببین قسمت های مختلف گفته
            حالا این مد نظرت باشه برای الهام گیری از طرحها

یه مطلب دیگه فقط برای دانستن:
            کارهای کنترل صنعتی درصد اطمینان خیلی بالای می خواد تا اینجا درست
            کارهای نظامی هم به این شکل هستند اما با تست های متفاوتر
            یه سیستم نظامی اگر یه مشکل کوچک تو قسمت سیستم الکترونیکی پیش بیاید فکر می کنید چی بشه اگر این سیستم الکترونیکی برای مثال برای یه موشک باشه
            (این حرفها برای نقض کردن یا بزرگ جلوه دادن یه موضوع نیست ، کلی گفتم)

حال چرا این گفتم ؟
            چون در سیستم ها نظامی (بالای 90% تا اونجا که اطلاع دارم - حالا بعد حاشیه نشه) ضریب اطمینان بالا می خوان بیشتر کارهای پردازشی و ارتباطی با سیستم ها و ... با FPGA انجام میدن
            چون یه کاربرد دیگه FPGA کاربرد در زمینه PLC هاست
            بگذریم
            یه مطلبی گفته شد راجع به چیپ های استفاده شده که منحصر بفرد هر کمپانی هست

کمپانی Infineon Technologies که یک کمپانی آلمانی هست که یک بخشی از Siemens (حالا یا بوده یا شده و یا ...)
            در حقیقت اکثر تراشه های بکار رفته در PLC زیمنس برای این کمپانی اما حالا با برند خود Siemens

حالا یه سری بزنید به سایت خود کمپانی قسمت میکروکنترلرها:

http://www.infineon.com/cms/en/product/microcontrollers/channel.html?channel=ff80808112ab681d0112ab6b2dfc0 756

نسبتا قیمت بالای دارن در مقایسه با تراشه های هم ردیف خودشان ساخته کمپانی دیگه
            اما کسی خواست می تونه بر دنبالش

اما حالا بهتر با داشته هامون پیش بریم تا با نداشته ها
            AVR-PIC-ARM

هر کدام ، در کل اگر بخواهیم پیش بریم باید پله پله پیش بریم

مطالب برای گفتن زیاد هست اما باز هم میگم من بصورت کلی بیان کردم

دیدگاه

من یک نمونه ی ازمایشی ساختم که فقط روی پین های خروجی کار کردم متاسفانه مشکلات زیاده که دارم حلش می کنم اولین نکته هنگام ریست شدن هست که همه ی پورت ها یک میشن که این اصلا خوب نیست هنگام راه اندازی میکروهم برای مدت زمانی بسیار کوتاه که تشخیصش خیلی سخته میکرو ریست میشه و پورتها یک میشن نمی دونم این بعدا مشکل ایجاد میکنه یا نه ولی زمانش خیلی خیلی کمه من برای plc هم خروجی ترانزیستوری گذاشتم هم خروجی رله ای که دارم مراحل تست در شرایط مختلف رو روش چک می کنم و به زودی نتیاج کارم رو اینجا میزارم
              قم الکترونیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
                من یک نمونه ی ازمایشی ساختم که فقط روی پین های خروجی کار کردم متاسفانه مشکلات زیاده که دارم حلش می کنم اولین نکته هنگام ریست شدن هست که همه ی پورت ها یک میشن که این اصلا خوب نیست هنگام راه اندازی میکروهم برای مدت زمانی بسیار کوتاه که تشخیصش خیلی سخته میکرو ریست میشه و پورتها یک میشن نمی دونم این بعدا مشکل ایجاد میکنه یا نه ولی زمانش خیلی خیلی کمه من برای plc هم خروجی ترانزیستوری گذاشتم هم خروجی رله ای که دارم مراحل تست در شرایط مختلف رو روش چک می کنم و به زودی نتیاج کارم رو اینجا میزارم
                :applause:

ابتدا از چه پردازنده ی (میکرو) استفاده کردی؟
                بهتر خروجی که قرار از میکرو به سمت خروجی ها هدایت بشه قبل از هر چیزی وارد تراشه های لچ بشن باید بگردی دنبال تراشه ی که اگر ورودی نامشخصی داشته باشه خروجی ان صفر منطقی باشه (یه مطلبی دیگه ای که هم هست خوبی تراشه های لچ همین فرمان باید از سمت میکرو بیاد برای همین اگر میکرو ریست بشه چون فرمان لچ دست میکرو خروجی در سطح صفر منطقی)

یه مطلب دیگه:
                سعی کن همه مشکلات با شماره بنویس تو همین تاپیک (یا لااقل برای خودت بنویس چون در اینده خیلی به درد می خوره) بهر حال پله پله با دوستانم در میان بزار

نمی دونم در چه حدی پیشرفت و برنامه ریزی برای پروژ ه ات چی؟
                اما منسجم بر جلو همه چیز بنویس حتی مطالب پیش پا افتاده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X