اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

GSM و ارتباط آن با AVR

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : GSM و ارتباط آن با AVR

با سلام . ماژول ما سوخته بود .پیامی که واسه همسن وسالام دارم اینه که همونجور که به رنگ آبی و قرمز شیر دستشویی های عمومی نباید اعتماد کنن .به ولتاژ اسمی روی آداپتورها هم اعتماد نکنن . :cry2:
    یکی دیگه خریدم و بالاخره مازول ما روشن شد . نت لایتش چشمک میزنه قند تو دلم آب میشه . ولی تو ارتباط سریال با هایپر ترمینال مشکل دارم .
    من از ماژول max232 که مادگی db9 داره و تبدیل usb to db9 استفاده کردم . لینکهای دو وسیله
    http://eshop.eca.ir/product_info.php?cPath=113&products_id=961

http://esfahan.7gardoon.com/esfehan/advers/40103-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84%20USB%20%D8%A8%D9%87%20RS 232%20%E2%80%93%20%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84%20USB%2 0%D8%A8%D9%87%20COM

. rx و tx مازول max232رو به ترتیب زدم به tx و rx ماژول sim900 و gnd مکس 232 رو هم به gnd مدار .پایه های rtx .ctx . vcc ماژول max232 رو هواست .(درست مثل نمره پروژه من ) .تو هیپر مینویسم دیده نمیشه ولی اینتر میزنم ok برمیگردونه . و وقتی چیزی جز at مینویسم مثلا at+crsl? یا at+cmgr اینتر میزنم error برمیگردونه .
    http://www.up.98ia.com/images/sda2mtczi8p8rnco5l3j.rar

دیدگاه

سلام
      من میخواستم اطلاعاتی را که یک سری سنسور به ATMEGA32 میدن را از طریق ماژول GSM به یک کنترلر بدم و از طریق کنترلر یک سری فرمان به میکرو بدم. نمیخوام از گوشی استفاده کنم چون حجم کم برام مهمه و مبخوام ازش مدام کار بکشم، بنابراین لازمه مدام تو شارژ باشه.
      ولی نمیدونم از چه ماژولی استفاده کنم؟ زدن pcb برای ارتباط دادن به میکرو را هم بلد نیستم! :sad:
      ممنون میشم راهنماییم کنید. خیلی به کمکتان احتیاج دارم :question:
      مرسی
      زندگی آنچه زیسته ایم نیست ، بلکه چیزی است که به یاد ميآوريم تا روايتش كنيم.
      گابريل گارسيا ماركز

دیدگاه

سلام به همگی،
        من میخام به جای گوشی موبایل از مودم GSM استفاده کنم کسی میتونه منو راهنمائی کنه؟ :read:

دیدگاه

سلام
          من یه ماژول m1306b مال wavecom رو دارم و می خوام با atmega32 ارتباط بدم و یه sms بفرستم. wavdecom رو با هایپر ترمینال ارتباط می دم و همه کار می کنم ولی با میکرو و پورت سریالش نمی تونم. در ضمن پورت سریال میکرو رو با ترمینال امولاتور bascom چک کردم و مشکلی نداشتم. baudrate های مختلف رو هم چک کردم ولی جواب نگرفتم . دیگه نمی دونم چکار کنم. نیاز به کمک فوری دارم.

دیدگاه

سلام .خسته نباشید

من با ماژول سیم 300 سی ضد کار می کنم . با بیشتر امکاناتش کار کردم اما هنوز نتونستم تحت نت به این ماژول چیزی ارسال کنم و به اصطلاح اون رو در حالت سرور قرار بدم ..

دوستان اگر کسی کار کرده ممنون می شم راهنمایی کنه .... متشکرم
            ((( تا زماني که به قدرت نرسيده اي فرمانبردار باش و چون به آن رسيدي، فروتن. )))

((( سکه ها هميشه سر و صدا مي کنند ، اما پول هاي کاغذي همواره ساکت اند. پس وقتي ارزش شما زياد مي شود، ساکت و فروتن باقي بمانيد.)))

دیدگاه

سلام دوستان
              کل 47 صفحه رو خوندم ولی چیزی که میخواستم دستگیرم نشد!!!!
              از دوستان و اساتید خواهش دارم راهنمایی بفرمایند.
              من یه وسیله کنترلی میخوام بسازم که از sim 900 استفاده کنه و همچنین avr مدل tiny !!
              کار کنترلش هم همین باشه فقط که وقتی براش مسیج اومد اگه مسیج عدد یک بود یه پین یک بشه و اگه صفر بود همون پین صفر بشه .فکر نکنم زیاد سخت باشه
              فقط نمیدونم از کجا شروع کنم.
              لطفا راهنمایی کنید
              باتشکر

دیدگاه

سلام
                من میخام بین gsm و avr ارتباط برقرار کنم
                با همون دستورات at command
                اما نمیتونم
                تو نوشتن دستوراتش به زبان c مشکل دارم
                اگه کسی برنامشو داره بفرسته برام لطفا :sad:

دیدگاه

دوستان و عزیزان خبره
                  اگه امکان داره حداقل یه نمونه برنامه از ارتباط با sim900 به وسیله avr برامون بزارین خیلی عالی میشه .
                  اینجوری رو برنامه میتونیم بحث کنیم .
                  خیلی ممنون از شما.

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                    یه خواهش برادرانه اگه مقدوره خودتان هم یه زحمتی به دیتا شیت این ماژولها بیندازید باور کنید همه چیز اون تو نوشته شده و ماها هم از این دیتا شیتها خوندیم

واما در جواب سوال:

دوست خوبم فرقی نمیکنه ماژ<ل شما sim900 هست یا sim300 یا wavecom یا MOXA یا هر ماژل GSM دیگه چون تقریبا AT Command ها برای همه یکسان و استاندارده

و اما برای ارتباط با این ماژولها اولین گام ارتباط از طریق ترمینالها به صورت دستیه
                    مثلا شما هایپر ترمینال را باز کنید و بادریت پورت سریال را 9600 تنظیم کنید و این دستور را به مودم بدید ببینید چواب میده یا نه:
                    AT اینتر
                    ممکن است شما در لحظه ای که دستور AT را تایپ میکنید چیزی در مونیتور دیده نشه این به دلیل این هست که مودم اکو نمیده یعنی غیر فعاله اما اگر بعد از تایپ AT و زدن اینتر مودم به شما OK داد یعنی ارتباط داری باهاش

اگر جواب نداد بادریت پورت COM را در هایپرترمینال عوض کن اصولا بادرت در اکثر ماژ<لها به صورت auto badrate یعنی همه بادریتها را تشخیص میده

با فرض اینکه ارتباط درست باشد حالا این دستور را تایپ کنید بعد اینتر بزنید این دستور بادریت تنظیم شده در ماژ<ل را نشان میده:
                    کد:
                    AT+IPR?
                    اگر مودم صفر را برگرداند یعنی auto badrate هست و در غیر اینصورت بادریت تنظیم شده را برمیگردانه
                    مثلا برای اینکه بفهمید مودم شما به چه بادریتهایی میتونه کار کنه این دستور را بدید
                    کد:
                    AT+IPR=?
                    با زدن اینتر بعد از تایپ این دستور مودم لیست بادریتهایی را که ساپورت میکنه نشان میده

در حالت کلی شما میتوانید هر دستور را با سه فرمت به ماژول بدهید

1- برای اینکه تشخیص دهید یک دستور توسط مودم پشتیبانی میشه این دستور را به صورت ساده و با هیچ پارامتری ارسال کنید
                    مثلا اینطوری:
                    کد:
                    AT+IPR
                    شما اگر این دستور را تایپ کنید و اینتر را بزنید اگر مودم OK داد یعنی این دستور ساپورت میشه اگه ERROR داد یعنی ساپورت نمیشه
                    2-اگر میخواهید مقدار فعلی یک دستور در مودم چی هست آن دستور را با یک علامت سوال بفرستید
                    مثلا ما اگر بخواهیم بدونیم بدریت تنظیم شده در مودم چنده باید اینطوری بفرستیم:
                    کد:
                    AT+IPR?
                    3-lما اگر بخواهیم بفهمیم که مودم برای یک دستور چه پارامترهایی را قبول میکنه باید دستور را با یک علامت مشاوی و سوال بفرستیم
                    مثلا برای اینکه بخواهیم بدانیم ماژ<ل چه بادریتهایی را قبول میکنه باید اینطوری بفرستیم

کد:
                    AT+IPR=?
                    این قالب برای همه دستورها صادق هست

حالا شما می خواهید با AVR با ماژول ارتباط برقرار کنید در این حالت چیزی عوض نمیشه فقط به جای اینکه شما بصورت دستی در ترمینال تایپ کنید می آیید در برنامه دستورات را از طریق پورت سریال ارسال میکنید
                    1- بادریت AVR باید با بادریت ماژول یکی باشه
                    2- با فعال کردن وقفه دریافت سریال میتوانید جواب مودم را در یک آرایه ذخیره کرده و پردازش کنید

نکته اینکه مودم همیشه بعد از پاسخ دادن کاراکتر 0X0D,0X0A را ارسال میکند.

مثال ساده به زبان سی برای AVR

کد:
                    int main()
                    {
                    printf("AT\n\r");
                    delay_ms(1000);
                    printf("AT+IPR?\n\r");
                    delay_ms(1000);
                    while(1)
                    {

}
                    }
                    شما میتوانید جواب مودم را برای این دستورات و هر دستور دیگه از طریق اینتراپت دریافت سریال در یک آرایه ذخیره کرده و پردازش کنید و این کاریه که من همیشه در برنامه هام استفاده میکنم

دوستان در دستورات اول ؟ نشان داده شده و این خطای نمایشگر اینجاست یا من بلد نیستم درست کدها را قرار بدم ولی درستش اینه که دستورات با AT شروع میشه و علامت ؟ همیشه آخر دستوره
                    gli

دیدگاه

داداش دمت گرم
                      ایول داری
                      راستی یه سوال:
                      بین دریافت پیام از سیم 300 و سیم 900 فرقی وجود داره؟
                      مثلا تو سیم 300 من منتظر دومین اینتر میشم و اینو میفهمم که الان متن تموم شده .
                      توی سیم 900 هم همین کارو باید انجام داد؟
                      یا فرمت فرق فوکوله؟

دیدگاه

آقای قلی نژآد عزیز.
                        بابت راهنماییت ممنون
                        یه برنامه نوشتم
                        تورو خدا یه لطفی بکن ببین از لحاظ منطق درسته؟
                        قصدم اینه که با atm16 پیاده سازی کنم.

void main()
                        {
                        printf( "at\r"
                        printf( "at\r"
                        printf( "at\r"
                        printf( "at\r"
                        printf( "at\r"
                        printf( "at+cmgf=1"\r);
                        while(1)
                        {
                        wait_to_get(','
                        c[0]=getchar();
                        sl=atoi(c);
                        if(sl>10)
                        {
                        sl/=10;
                        }
                        printf( "at+cmgr=%d\r",sl);
                        wait_to_get('('
                        d[0]=getchar();
                        rqst=atoi(d);
                        if(rqst==1)
                        {
                        pin b.2=1;
                        }
                        if(rqst==0)
                        {
                        pin b.2=0;
                        }

}
                        }
                        void wait_to_get(char ch)
                        {
                        while(ch!=getchar());
                        {

دیدگاه

یادم رفت یکم توضیح بدم.
                          در قسمت اول برنامه ما منتظر دریافت کاراکتر (,) میشینین و وقتی دریافت شد محل ذخیره اس ام اس مشخص میشه
                          تو قسمت دوم هم من طوری در نظر گرفتم که همه ی پیام ها رو داخل پرانتز بفرستم و وقتی اولین پرانتز در یافت شد یعنی پیام داریم.
                          اون قسمت آخر هم مربوط به خاموش رو وروشن کردن لامپه
                          ممنون میشم اگه اشتباه های منو یاد آوری کنید

دیدگاه

سلام
                            کسی یک گوشی ( ترجیحا نوکیا ) میشناسه برای ارتباط با میکرو که خوب جواب بده ؟ تا حالا با نوکیا 5700 با USB تونستم با PC به تماس پاسخ بدهم و sms هم ارسال کنم اما نتونستم sms بخونم . در حالت کلی این کار با ماژول بهتره یا موبایل ؟ برای موبایل چون معمولاً سطح ولتاژ کم تر از 5v هست باید برای ارتباط با میکرو چه کار کنم ؟ یعنی باید میکرویی را انتخاب کنم که ولتاژ 3 را به عنوان یک تشخیص بده ؟ برای هر موبایلی میشه از مد text استفاده کرد ؟ به طور کلی از کسانی که در این مورد تجربه داشتند خواهش می کنم منو راهنمایی کنند .
                            ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط golinazhad_h
                              مثال ساده به زبان سی برای AVR

کد:
                              int main()
                              {
                              printf("AT\n\r");
                              delay_ms(1000);
                              printf("AT+IPR?\n\r");
                              delay_ms(1000);
                              while(1)
                              {

}
                              }
                              من این کدی که شما نوشتید رو انجام دادم، به صورت زیر:
                              کد:
                              printf("AT\n\r");
                              delay_ms(1000);
                              lcd_puts("AT");
                              lcd_gotoxy(0,1);
                              gets(s,4);
                              lcd_puts(s);
                              ;("lcd_puts("end
                              AT اول رو چاپ می کنه ولی اون end آخر رو نشون نمیده، یعنی از خط gets رد نمیشه( اینکار برای چک کردن خط gets بود ).
                              میشه کمک بفرمایید؟

دیدگاه

سلام همگی اساتید
                                دوستان من می خوام گوشی nokia3650 رو با میکرو atmega32 بصورت سریال راه اندازی کنم
                                این پین اوت گوشی هست:

آیا فقط اتصال دوپین RX و TX و VCCوGND کافیه یا باید کار دیگه ای هم کرد. من متصل کردم ولی جواب نداد :cry: :angry:
                                تنظیمات سریال روهم روی USART Baud Rate: 9600 8Data, 1 Stop, No Parity تنظیم کردم ولی جواب نمیده :cry2:
                                هر سری یه فکری داره! :read:
                                ///////////////////////////////////////////////////////////

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X