اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت گیرنده و فرستنده رادیویی مدولاسیون am باند hf

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت گیرنده و فرستنده رادیویی مدولاسیون am باند hf

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
    چرا؟
    بد نیست ولی بهتر هم نیست

کیفیت نسبتا بالا

نسبتا بالا

میشه گفت ناچیز
    خب الحمدلله
    صداش که کیفیتش خوبه
    اما تا اونجایی که میدونم این خوبی تنها به دلیل قدرت فرکانس های داخلبه و مثلا
    اگه اینا بخوان رادیو عربستان یا کویت رو بگیرن (تو شهر های مرزی رادیو های سوپر هترودین میتونند ) هم فک کنم خش خش میشه هم چون قدرت کم گرفتن این فرکانسا سخته
    یه سوال دیگه
    تو رادیو هایی که ساختین وقتی واربایل رو میچرخوندین جاهایی بود که خالی باشه؟
    آخه اگه نباشه یعتی فیلتر میانگذر در مقابل امواج قدرتمند کم آوردن
    خب این رادیو TRF طرح خودم

با ساده ترین مکانیزم اول سیگنال RF وارد میشه و وارد سلف میشه سلف دو قطب میشه فاز و نول
    مثل ترانس چون اینجا سلف فیلتر نیست بلکه طتبیق دهنده امپیدانس آنتنه بعد با C2 رو یه فرکانس تمرکز میکنه بعد از C1 داخل ترانزیستور اول
    میره و تقویت میشه بعد با خازن 100nF آشکار میشه بعد با ترانزیستور دوم تقویت میشه بعد هم میبه تو هنزفری
    نقشه رو تفننی کشیدم ولی بعیده جاییش خراب باشه فک کنم پرونده TRF بسته شد
    جدیدترین ویرایش توسط Ichigo; ۱۴:۳۲ ۱۴۰۰/۱۰/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ichigo نمایش پست ها
      خب الحمدلله
      صداش که کیفیتش خوبه
      اما تا اونجایی که میدونم این خوبی تنها به دلیل قدرت فرکانس های داخلبه و مثلا
      اگه اینا بخوان رادیو عربستان یا کویت رو بگیرن (تو شهر های مرزی رادیو های سوپر هترودین میتونند ) هم فک کنم خش خش میشه هم چون قدرت کم گرفتن این فرکانسا سخته
      یه سوال دیگه
      آخه اگه نباشه یعتی فیلتر میانگذر در مقابل امواج قدرتمند کم آوردن
      دستکاری کردن نقل قول کار درستی نیست.
      حق مردم پایمال میشه.
      رادیو هایی که میساختم طبیعتا موج خالی
      هم داشتن.
      رادیو بدون مدار تانک LC نیست که فقط موج
      استانی رو بگیره اونم با تداخل.
      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
        دستکاری کردن نقل قول کار درستی نیست.
        حق مردم پایمال میشه.
        هم داشتن.
        چشم ما غلط کردیم نقل قول اصلاح شد و او نوشته مزاحم آبی که نوشته بودم پاک شد
        بند آخرو نفهمیدم

دیدگاه

چشم ما غلط کردیم نقل قول اصلاح شد و او نوشته مزاحم آبی که نوشته بودم پاک شد
          بند آخرو نفهمیدم
          شما گفتین :
          و گفتم:
          هم داشتن.
          یعنی بله، فیلتر میان گذر اونها دقیق بود.
          ضمنا لازم به گفتن غلط کردم نبود،فقط
          کافی بود نقل قول رو اصلاح میکردین.
          مدار پست#16 شما رو هم دیدم،
          خوب بود.
          فعلا تا فردا نمیتونم به انجمن سر بزنم.
          موفق و پیروز باشید.
          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

ممنون آقای HS1386
            و اما خب آقایون تماشاچی لطفا تو خارج صحنه ننشینید
            تو انجمن به این بزرگی مگه جز آقای HS1386
            چهارتا مخابراتی و اهل الکترونیک نیست ؟!
            لطفا هرکس اطلاعاتی در این زمینه داره تو بحث شرکت کنه
            با تشکر فراوان

دیدگاه

ممنون آقای HS1386
              و اما خب آقایون تماشاچی لطفا تو خارج صحنه ننشینید
              تو انجمن به این بزرگی مگه جز آقای HS1386
              چهارتا مخابراتی و اهل الکترونیک نیست ؟!
              لطفا هرکس اطلاعاتی در این زمینه داره تو بحث شرکت کنه
              با تشکر فراوان
              باسلام. من درحال طراحی یک گیرنده رادیویی am هستم فقط یه مشکل دارم اون هم اینه که بلد نیستم یه فیلتر که از 150 کیلوهرتز تا 3 مگاهرنز کار میکنه رو طراحی کنم لطفا دوستان راهنمایی کنید یه فیلتر میان گذر LC فر کانس هم بالا گفته شده :applause:
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

خوندم جالب بود
                البته بیشتر کار با IC بود و بنده قصد دارم تماما ترانزیستوری بسازم
                اما یه سوال شما که اینقد اطلاع دارید آیا تا بحال تجربه ای از کار با گیرنده های رفلکسیو یا رجنیتیو دارید ؟ در صورت جواب مثبت لطفا درباره آن توضیحاتی دهید
                البته اگه ممکنه

دیدگاه

خوندم جالب بود
                  البته بیشتر کار با IC بود و بنده قصد دارم تماما ترانزیستوری بسازم
                  اما یه سوال شما که اینقد اطلاع دارید آیا تا بحال تجربه ای از کار با گیرنده های رفلکسیو یا رجنیتیو دارید ؟ در صورت جواب مثبت لطفا درباره آن توضیحاتی دهید
                  البته اگه ممکنه

دوست عزیز
                  من هم مثل اکثر علاقمندان الکترونیک با کیت رادیو شروع کردم ....البته رادیوهای اولیه TRF بودند و ما هم میساختیم و کار نمیکردند
                  خلاصه عرض کنم خدمت شما اگر واقعا قصد ساختن داری از کیت شروع کن ....از نوعی که اشاره کردید تفاوت ساختن کیت با نقشه بسیار زیاده ... نقشه ای پیدا بشه که درست باشه ...همه قطعاتش هم پیدا بشه ....و به درستی مونتاژ بشه ....ولی در کیت همه اینها هست و قبلا بررسی شده و شما همم فقط مونتاژ میکنی .....اگر در مونتژ کیت تبحر پیدا کردی ....بعد نقشه های خوب را باید در اینترنت تشخیص بدهی و بعد اقدام به ساخت کنی و در نهایت وقتی در این کار ماهر شدی و دانشت افزایش پیدا کرد میتونی خودت تغییراتی در نقشه بدهی با حتی مدارهایی را طراحی کنی ....
                  رادیوهای TRF از همه آسانتره ولی به همان نسبت هم امکان به کاربردن ابتکار بیشتری در ساختشان وجود داره ....مخصوصا با وجود قطعات جدید ممکنه رادیو های TRF خوبی ساخت ....رادیو حرفه ای سوپرهترودینه ....من تا حالا حتی یک طرح تجاری ( غیر از رادیو های لانپی خیلی خیلی قدیمی ) ندیدم غیر از سوپر هترودین باشه .... البته گیرنده های سوپر هترودین هم کیفیت های متفاوتی دارند .... از مدارهای ساده تنها با یک طبقه تقویت میانی تا مدارهای بسیار پیچیده با چند مرحله تغییر فرکانس و طبقات مختلف تقویت برای هر مرحله ....
                  رادیوهای رفلکسیو و سوپر ریجرانراتیو تقریبا مورد علاقه رادیو آماتورهاست ....چون ساختنشان آسانتره ولی تنطیمشان دشوار ( چون که بسیاری از رادیو آماتورها دوست دارند دائم با مدار بازی کنند ) .... رفلکسیو تنظیم زیاد دشواری هم نداره و قبلا به صورت کیت هم عرضه شده بود
                  من با کیتهای مهران کیت شروع کردم و به همه هم همانها را توصیه میکنم البته خودتان بررسی کامل کنید چون هزینه الان بالاست ...یک کیت رادیو رفلکسیو مهران کیت که تابستان سال 1354 فقط 64 تومان بود الان ( دی 1400 ) به صورت سوپر هترودین 257 هزارتومان قیمت داره
                  جدیدترین ویرایش توسط emitor; ۲۰:۰۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۲.
                  پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
                    دوست عزیز
                    من هم مثل اکثر علاقمندان الکترونیک با کیت رادیو شروع کردم ....البته رادیوهای اولیه TRF بودند و ما هم میساختیم و کار نمیکردند
                    خلاصه عرض کنم خدمت شما اگر واقعا قصد ساختن داری از کیت شروع کن ....از نوعی که اشاره کردید تفاوت ساختن کیت با نقشه بسیار زیاده ... نقشه ای پیدا بشه که درست باشه ...همه قطعاتش هم پیدا بشه ....و به درستی مونتاژ بشه ....ولی در کیت همه اینها هست و قبلا بررسی شده و شما همم فقط مونتاژ میکنی .....اگر در مونتژ کیت تبحر پیدا کردی ....بعد نقشه های خوب را باید در اینترنت تشخیص بدهی و بعد اقدام به ساخت کنی و در نهایت وقتی در این کار ماهر شدی و دانشت افزایش پیدا کرد میتونی خودت تغییراتی در نقشه بدهی با حتی مدارهایی را طراحی کنی ....
                    رادیوهای TRF از همه آسانتره ولی به همان نسبت هم امکان به کاربردن ابتکار بیشتری در ساختشان وجود داره ....مخصوصا با وجود قطعات جدید ممکنه رادیو های TRF خوبی ساخت ....رادیو حرفه ای سوپرهترودینه ....من تا حالا حتی یک طرح تجاری ( غیر از رادیو های لانپی خیلی خیلی قدیمی ) ندیدم غیر از سوپر هترودین باشه .... البته گیرنده های سوپر هترودین هم کیفیت های متفاوتی دارند .... از مدارهای ساده تنها با یک طبقه تقویت میانی تا مدارهای بسیار پیچیده با چند مرحله تغییر فرکانس و طبقات مختلف تقویت برای هر مرحله ....
                    رادیوهای رفلکسیو و سوپر ریجرانراتیو تقریبا مورد علاقه رادیو آماتورهاست ....چون ساختنشان آسانتره ولی تنطیمشان دشوار ( چون که بسیاری از رادیو آماتورها دوست دارند دائم با مدار بازی کنند ) .... رفلکسیو تنظیم زیاد دشواری هم نداره و قبلا به صورت کیت هم عرضه شده بود
                    من با کیتهای مهران کیت شروع کردم و به همه هم همانها را توصیه میکنم البته خودتان بررسی کامل کنید چون هزینه الان بالاست ...یک کیت رادیو رفلکسیو مهران کیت که تابستان سال 1354 فقط 64 تومان بود الان ( دی 1400 ) به صورت سوپر هترودین 257 هزارتومان قیمت داره
                    والا ماقصد خرید از اینا نداریم راستی همه رادیو هاشون گرون نیست
                    مثلا رادیو fm رجنیتو نزدیک ۷۰ تا ۸۰ تومنه ولی خب تورمه دیگه
                    اما به صرفه نیست چون مثلا اگه من هر مدار بی در و پیکر اینترنتی
                    رو بسازم تقرییا میشه ۲۵ تومن (۵ ترانزیستوی نهایتش)
                    اما در مورد چک کردن مدار واسه فهمیدن کار کردن مدار یا صحیح بودنش دوتا شیوه دارم
                    اول خودم چک میکنم ببینم با مدار های اصولی برابری میکنه یا بایاسش صحیحه و ... اگه درست بود تو انجمن میزارم اساتید محترم انجمن تایید کردن میسازم ( خیلی دردسر داره ) ولی خب انشاء الله این گیرنده رو میسازم
                    اما قبلش باید اطلاعات جمع کنم
                    جدیدترین ویرایش توسط Ichigo; ۰۷:۱۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳.

دیدگاه

سوال دوم ...
                      آیا با نزدیک شدن فرستنده به گیرنده
                      ترانزیستور های گیرنده اشباع نمیشوند ؟

فرضا رادیو ۴ ترانزیستور البته رادیو تو ۶ متری با سه ترانزیستور هم کار میکنه اما اگه ۴ تا بشه تو ۶ متری ترانزیستور اشباع نمیشه ؟
                      راستی واسه بلندگو خروجی میخوام از یه بلندگو کوچک ( به اندازه سکه ) با قدرت 0.3 استفاده کنم
                      در نتیجه آمپش یه آمپ ۲ ترانزیستوری کوچک هست
                      به اینشکل

این رو همونطور که میبینید خیلی خطر اشباع شدن توشه
                      چیکار کنم که درست شه
                      قطعا هم پر نویزه ( اشتباه در خطوط ac و dc مدار)
                      نسخه ۲

خب پیشنهاد شما چیه ؟
                      جدیدترین ویرایش توسط Ichigo; ۰۸:۴۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳.

دیدگاه

ساختن رادیو جز وقت تلف کردن وهزینه اضافه هست.رادیو های پرتابل سونی بهترین هستند.مثل sw77 ،sw55،sw7600g،sw7600gr

دیدگاه

نوشته اصلی توسط star 1 نمایش پست ها
                          ساختن رادیو جز وقت تلف کردن وهزینه اضافه هست.رادیو های پرتابل سونی بهترین هستند.مثل sw77 ،sw55،sw7600g،sw7600gr
                          هدف کسب مهارته خودم یه رادیو سه موج
                          ناسیونال پاناسونیک دارم واسه شنود این امواج

دیدگاه

*** مقاومت 1.2 کیلو در کلکتور به دلیل عدم ورود نویز در منبع تغذیه مباشد و یک خازن صافی هم مدار داره

همونطور که میدونید رادیو چند بخشه اما میشه به دو بخش تقسیمش کرد
                            AF و RF
                            این مدار اولین بلوک از ۲ بلوک RF هست
                            که قراره بعد از آنتن قرار بگیره و فرکانس خاصی رو پوشش بده (قبلا حساب کردم باید یه سلف ۱ میکرو رو با یه خازن ۵۶ پیکو موازی کنم تا فیلتر درست شه )

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

همونطور که میدونید رادیو چند بخشه اما میشه به دو بخش تقسیمش کرد
                            AF و RF
                            این مدار اولین بلوک از ۲ بلوک RF هست
                            که قراره بعد از آنتن قرار بگیره و فرکانس خاصی رو پوشش بده (قبلا حساب کردم باید یه سلف ۱ میکرو رو با یه خازن ۵۶ پیکو موازی کنم تا فیلتر درست شه )
                            یه چک کنید دوستان ببینید صحیحه ؟ ترانزیستورش 9018 هست
                            جدیدترین ویرایش توسط Ichigo; ۱۵:۵۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳.

دیدگاه

آهای کسی نیست ؟؟

دیدگاه

آهایییییییی کجاییین
                                خواب رفتینکع

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X