اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کریستالی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کریستالی

سلام خدمت دوستان ، من یه اسیلاتور کریستالی 100 مگ ساده ساختم و شاید تجربه اولم باشه ! فقط نمیدونم چه جوری میشه مدولاسیون فرکانس رو براش عملی کرد ؟! از اونجایی که فرکانس زیادی ثبات داره تغییر دادنش با فرکانس تقویت شده صوتی هم به نظر دور از ذهن میرسه!!! اگه میشه منو راهنمایی بفرمایید ...

پاسخ : قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کریستالی

ببین اگر کاری که کردی مثل کار همون کریستال اسیلاتور های 4 پایه فلزی مستطیل شکل باشه من می تونم کمکت کنم . تا باهاش بتونی پیغام بفرستی !!
    اگه همونه بگو تا راهنماییت کنم .
    منظورم ایناست :
    http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlinkeditorial&lid=1162
    ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

طوری که داخل یکی از سایتهای خارجی دیدم
      تغییر فرکانس کاری کریستال با این مدار ممکن نیست به جز استفاده از شیفت دهنده های فرکانسی
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

بی بی جان درست میگه . باید شیفت بدی و راهی هم نداره بجز دیود واریکاپ
        باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

ممنون که گوش به زنگ سوالها هستید و سریع جواب میدید .

نوع کریستال این شکلیه !

حالا شما میگید که اینجوری عمل کنم خوب میشه؟

دیدگاه

نه عزیزم اون که کشیدی اصلا ربطی به موضوع نداره . شما باید فرکانس تشدید کریستال رو تحت تاثیر قرار بدید تا
            مدولاسیون اف ام صورت بگیره . بطور مثال و مختصر میگم :
            شما اگه بخواهید یک کریستال رو بصورت دقیق تنظیم کنید معمولا یک خازن تریمر با اون سری میکنید و
            تغییر خازن فرکانس تشدید کریستال رو عوض میکنه .
            خب در این حالت ما میاییم سیگنال صوتی رو به دیود واریکاپ اعمال میکنیم . ولتاژ روی دیود واریکاپ باعت
            تغییر در ظرفیت خازنی اون میشه . و این تغییر ظرفیت دیود واریکاپ فرکانش تشدید کریستال رو تغییر میده .
            پس متناسب با شدت و ضعف سیگنال صوتی فرکانس کریستال هم عوض میشه . واین همون مدولاسیون
            فرکانس میشه .
            مقادیر قطعات رو در شماتیک پاک کردم تا زحمتت بیشتر بشه ولی در عوض یاد میگیری :mrgreen:
            مدار داخل کادر بخش تقویت صوت هستش و بخش بیرون کادر قسمت مدولاتور می باشد .

دیدگاه

پاسخ : قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کر&

ممنون از جوابتون ، دستتون درد نکنه !!!

حالا چرا بعد از کریستال دوتا ترانزیستور قرار گرفته ، یکیش کفایت نمیکنه ؟! برای اینکه بفهمم چی به چیه میپرسم!

دامنه فرکانس رزونانس کریستال چقدره ؟ ورودی ترانزیستور اولی رو میگم! به میلی ولت میرسه؟
              زیادی سوال میکنم نه؟!

دیدگاه

سلام
                ترانزیستور اولی برای نوسان ساز هست
                ترانزیستور بعدیش برای تقویت سیگنال خروجی و همچنین تغییر ندادن امپدانش خروجی مدار هست که در آخر هم توسط ترانس به قسمت خروجی انتاقل داده می شه تا امپیدانس دیده شده از مدار تغییر نکنه و همچنین با توجه به آرایش CE که تلفات زیاد هست با ترانس تلفات رو کمتر می کنیم
                هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

استاد baby_1 تقریبا جواب شما رو دادند . فقط اینو بگم که طبق دیتاشیتی که من دارم یک کریستال 100 مگاهرتز
                  توانی معادل 100 پیکو وات در حالت تشدید ایجاد میکنه . که این مقداره خیلی کمیه و باید چندین طبقه تقویت دامنه
                  بشه تا قابل ارسال شود . در نهایت شما باید با وات متر توان مدار رو ببینید .

دیدگاه

سلام
                    Dxing ما هر جی داریم از سوالاتمون از شما داریم.بازم ممنونم از تمامی زحماتتون

دیدگاه

ممنونم از شما ، تقریبا جوابم رو گرفتم ! متشکرم .جوابهای جناب Dxing قبلا هم کارم رو راه انداخته از جناب baby_1 هم
                      تشکر میکنم .

دیدگاه

باسلام
                        من دیگه دارم کلافه میشم . این چه وضعشه ؟ بعضی از دوستان هر چیز مزخرفی که به ذهنشون میاد ذکر میکنند . بدون فکر .

اون اسیلاتوری که شما بستی اسیلاتور کولپیتس بیس مشترکه .
                        اگه سیگنال صدات رو به بیس بدی . تغییرات دامنه طبق اثر میلر ، خازن داخلی بیس - امیتر رو تغییر میده و فرکانس تغییر میکنه و به سادگه اف ام میشه .
                        چرا عادت دارید یکی رو بپیچونید . وقتی آدم جواب یه سوالی رو نمیدونه یا ساکت میشینه یا میگرده دنبال جواب .
                        Kind Wishes
                        Goldsmith
                        Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

باسلام
                          من دیگه دارم کلافه میشم . این چه وضعشه ؟ بعضی از دوستان هر چیز مزخرفی که به ذهنشون میاد ذکر میکنند . بدون فکر .

اون اسیلاتوری که شما بستی اسیلاتور کولپیتس بیس مشترکه .
                          اگه سیگنال صدات رو به بیس بدی . تغییرات دامنه طبق اثر میلر ، خازن داخلی بیس - امیتر رو تغییر میده و فرکانس تغییر میکنه و به سادگه اف ام میشه .
                          چرا عادت دارید یکی رو بپیچونید . وقتی آدم جواب یه سوالی رو نمیدونه یا ساکت میشینه یا میگرده دنبال جواب .
                          سلام آقا goldsmith
                          طبق حرف و تایل این پست "قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کریستالی" توضیحات داده شده
                          می بخشید اگر خطا یا اشتباهی توضیحی داده ایم خوشحال می شیم که بگین کجا اشتباه بوده
                          دوستمون می خواستن برای بالابردین ثابت فرستنده از کریستال استفاده کنند که بدون کریستال هم طبق حرف شما درست هست که مودلاتور FM و با آرایش کولپیتس داریم.اگر بتونید با همین مدار فرکانس رو ضریبی مناسب از کریستال قرار بدین ما هم خوشحال می شیم چیزی یاد بگیریم

دیدگاه

با سلام مجدد
                            اول از همه یه سوال تا بعد بریم برا ادامه :
                            آیا در مورد رزونانس سری و موازی کریستال چیزی میدونی ؟ یا رزونانس تو هارمونیک های n امش ؟
                            یه چیز دیگه : آیه از آسمون نیومده که فرکانس یه اسیلاتور کریستالی رو نتونی تغییر بدی . ببین کریستال یه مدار RLC با ضریب کیفیت بالای 10 هستش . که اگه شما یه خازن متغیر باهاش موازی کنی همه چیزش عوض میشه .
                            در مورد گیت کریستالی چه طور ؟ چیزی میدونی در موردش ؟ اگه نه در مورد همه ی این ها یه توضیح بدم .
                            در مورد اٍر میلر روی خازن ها و تغییر گین چه طور ؟ در مورد مدولاتور میلر چه طور ؟
                            Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

سلام
                              دوست من فرض کنین که من چیزی نمی دون از هیچ یک از این بحثای شما
                              پیشنهاد و یا توضیحی دارین یا منبع و کتابی مناسب؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X