اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کریستالی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کریستالی

سلام baby جان . حال شما چه طوره ؟ :applause:
    ببین هر ترانزیستور از سه تا خازن داخلی تشکیل شده (دارم در مورد BJT حرف میزنم ) . میلر قوانین زیادی داره . یکیش اینه که با تغییر دامنه ی ولتاژ ورودی ترانزیستور ( در هر آرایشی ) ظرفیت خازن A برابر تغییر میکنه . این تغییرات ، برا هر ترانزیستور فرق میکنه و تو دیتا شیتش یه توضیحاتی داده . ولی یه چیزی بین 2 پیکو فاراد تا حدود صدو خرده ای پیکو فاراد ، میتونه بازی کنه ( با تغییر ولتاژ ورودی ) . خوب این شما رو یاد چی میندازه ؟ فرض کن یه اسیلاتور کریستالی بستی . یه خازن متغیر با کریستال موازی یا سری کردی . چه اتفاقی می افته ؟ خازن های داخلی ترانزیستور هم با روابط میلر قابل انتقال به نواحی دیگر هستند ( از بیس امیتر به بیس کلکتور و .... )
    پس سیگنال ورودی شما میتونه با بازی دادن خازن داخلی ترانزیستور ، فرکانس مدار رو بازی بده . این دقیقا همون تعریف اف ام هستش . نیستش ؟!
    اگه مرجع هم برای کار کردن تو فرکانس های بالا میخواید ، خیلی زیاد هستند . من هم یه تعدای از اون ها رو دارم ، فقط رفرنس هایی که من میشناسم ، هیچ کدوم فارسی نیستند . اگه با فارسی نبودنشون مشکل ندارید ، میتونم هم معرفی کنم و هم share کنم .
    Best Events
    Goldsmith
    Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

سلام و ممنونم
      من داخل درس الکترونیک سه همچین خازنهایی و نحوه محاسباتش رو خوندم.برای این مودلاتور ها که داخل ناحیه غیر خطی و همچنین اسیلاتورهای AM و PM اگر رفرنس کامل به همراه طراحی و فرمولهای اثباتی نحوه فعالیت ترانزیستور داشته باشین ممنون می شم اینجا ذکر کنین
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
        ببخشید یه کم دیر شد ، یه مقداری مشغله کاری !
        خوب بریم سر اصل مطلب :
        ببین توی یه کتاب هیچ وقت همه ی چیز هایی رو که میخوای پیدا نمیکنی . من شده برا فهم یه موضوع ساده چند تا کتاب رو خوندم و توضیح های همه ی اینها رو کنار هم گذاشتم . و بالاخره ائن چیزی رو که دنبالش بودم رو فهمیدم .
        برا رفرنس هم ، این همه کتاب که به زبان فارسی میبینی ، برو انگلیسی اونها رو پیدا کن :
        مثلا مخابرات جرج کندی . مخابرات هربرت ال کراس . یا RF circuit design نوشته ی کریستوفر بویک ، اگه بگردی پره از کتاب های خوب منتهی نه به زبان فارسی .
        Good luck

دیدگاه

سلام
          می خوام کتاب به جز Rf circuit design از بوک ، کتابی که کامل smith chart رو توضیح داده باشه و مثال های زیادی براش حل کرده باشه.زبون انگلیسی هم باشه مشکلی نیست.کتابی می خوام که با پارامترهای S و Y مدا رو طراحی کرده باشه(اونم با ترانزیستور و تحلیلش) آخه rf ciruit design خیلی کامل و مفصل توضیح نداده
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام baby جان
            حالت چه طوره ؟
            ببین یه کتاب هستش ، که نمیدونم پی دی افش گیر میاد یا نه ، سعی کن ، اگه نشد ، از رو فصل نمودار اسمیتش برات عکس میگیرم میفرستم .
            Secrets of RF circuit design , written by joseph j carr
            اگه مشکلت فقط نمودار اسمیته ، میتونم از فصل اسمیت چند تا از کتابام برات عکس بگیرم بفرستم .

دیدگاه

آقای goldsmith
              از لطفتون ممنونم کتاب رو دانلود کردم اگر سوالی بود بازم ازتون می پرسم

دیدگاه

باسلام
                من دیگه دارم کلافه میشم . این چه وضعشه ؟ بعضی از دوستان هر چیز مزخرفی که به ذهنشون میاد ذکر میکنند . بدون فکر .

اون اسیلاتوری که شما بستی اسیلاتور کولپیتس بیس مشترکه .
                اگه سیگنال صدات رو به بیس بدی . تغییرات دامنه طبق اثر میلر ، خازن داخلی بیس - امیتر رو تغییر میده و فرکانس تغییر میکنه و به سادگه اف ام میشه .
                چرا عادت دارید یکی رو بپیچونید . وقتی آدم جواب یه سوالی رو نمیدونه یا ساکت میشینه یا میگرده دنبال جواب .
                Kind Wishes
                Goldsmith

سلام دوست من ، میشه بگید منظورتون دقیقا چیه ؟!!! خواهشا عکس مداری که مد نظرتونه رو بذارید!

ممنون میشم...

دیدگاه

فکر کنم اگه ادامه ی توضیحات رو بخونی ، منظورم رو بفهمی .

دیدگاه

پاسخ : قرار دادن سیگنال پیام روی اسیلاتور کر&

ینی یه خازن کم ظرفیت با کریستال موازی کنیم حله؟!!! oo:

دیدگاه

سلام
                      اولا یه مقاومت باید توی امیتر ترانزیستورت بزاری ، دوما ، منظورم خازن متغیر توسط صدا بود ، یعنی چی ؟ یعنی اثر میلر توی خازن داخلی ترانزیستور . برو یه بار دیگه با حوصله چیز هایی رو که گفتم بخون . باشه ؟

دیدگاه

Goldsmith جان ؛ من این مدارو بسته بودم و امیترش هم مقاومت 150 اهم داشت ولی تغییر خازن داخلی ترانزیستور باعث ایجاد مدولاسیون FM خیلی ضعیفی میآ‌شد ... ظاهرا این خازن داخلی ، زمانی تغییراتش کارسازه که مقدارش توی فرکانس اسیلاتور اثر زیادی بذاره ولی اینجا اصل فرکانس رو کریستال تعیین میکنه ،اگه ساختی در عمل میگیری چی میگم؟!!!

من کلا تمام اسیلاتورهای اف امی که میسازم بر اساس همین خاصیت خازنی داخل ترانزیستور مدولاسیون میکنم ، حالا یه بار خواستیم با کریستال بسازیم ...

دیگم خواهشا پاسمون نده به حرفای قبلیت ، خوندم ...

ممنون ...

دیدگاه

اقا مهدی عزیز ، حالا چرا شاکی میشی ؟ باشه ، دیگه پاس دادن ممنوع !
                          یه دیود 1n4148 رو به صورت بایاس مخالف قرار بده ، خاصیت خازنی اون هم با توجه به صدا و اثر میلر ، تغییر میکنه ، چون شباهت زیادی به دیود داخلی ترانزیستور داره ، یا خازن ترانزیستور ، سنکرون میشه .

دیدگاه

نه ، مثل اینکه شما دارید اشتباه میکنید ، مدار رو به این صورتی که گفتید بستم ولی فرق چندانی نکرد !!! ورودی صدا رو هم از خروجی صوتی کامپیوترم گرفتم ...

البته من مدار جناب Dxing رو فقط قسمت اسیلاتورش رو درست کردم که چنگی به دل نمیزد فکر میکنم که کاملش بهتر عمل بکنه ،باید بسازمش تا مطمئن بشم...

من فقط این قسمت ینی اسیلاتورش رو ساختم البته نوسان هم میآ‌کرد ها...

دیگه نمیدونم چی بنویسم ، اگه فکر میکنی باز اشتباه میکنم ، خواهشا بگو...

دیدگاه

سلام
                              اگر مشکلتون عدم تغییرات زیاد فرکانس خروجی بعد از مودلاسیون هست شما حتما باید به نحوی ولتاژ ورودی را به بخش مودلاتورتون افزایش بدین که این عمل باعث تغییرات بیشتر در سیگنال مودوله شده خروجی هست.روابط و توضیحات کاملتر رو به کتاب modern electronic communication واگذار می کنم اگر تمایل داشتین بخونین و سوالی بود بپرسین

دیدگاه

سلام baby_1 جان ، اصلا مسئه ، چیزی دیگست!!!

من خروجی صوتی کامپیوترم رو استفاده کردم ولی باز هم صدا توی رادیو ضعیف بود ، صدای کامپیوتر رو هم که زیاد میکردم بریده بریده در رادیو پخش میشد ، جونم برات بگه که کلا صدا بی کیفیت و فوق العاده ضعیف بود!!!

امروز ، صدای فش فش رادیوی اف ام مغزمو پکوند... :rolleyes:

به خاطرش آزمایشات متعددی انجام دادم ... :cry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X