اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاپیک جامع انتخاب رشته

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راهنمایی برای انتخاب رشته

نوشته اصلی توسط سید مصطفی طبسی
    می خوام واسه ارشد مکاترونیک بخونم میخوام نظر دوستان رو درباره رشته ی مکاترونیک بدونم
    درباره ی آیندش , مقایسه با بقیه ی رشته های برق از نظر کار و .....
    مثل بعضی ها نگین که به خودت نگاه کن میخوام نظر شما رو بدونم خیلی سپاس
    سلام دوست عزیز
    دوست عزیز بنده کارشناسی ارشد مکاترونیک دارم.
    در مورد برق- قدرت اطلاعات درستی ندارم. پس تنها در مورد رشته خودم صحبت می کنم. تصمیم گیری با خودت ...

ببین، اول از همه ببین دلیلت از ارشد خوندن چی هست ؟ ببین اصلا دلیلی داری ؟ ارشد یک مقطع میانی و یک پل عبور از لیسانس به دکترا است. ارشد بدون دکترا از نظر سطح سواد چندان تفاوتی با لیسانس نمی کند. قرار نیست در ارشد چندان به اطلاعات شما اضافه شود. البته ارشد برای بنده تنها و تنها یک فایده داشت، آن هم دیدم نسبت به اطرافم و علم وسیعتر شد و در بسیاری از پروژه ها از منظر بازتری می توانم تصمیم بگیرم. تنها همین ...

و اما در مورد رشته مکاترونیک، مکاترونیک رشته بین رشته ای هست که به مهندس دید بسیار وسیعی می دهد. خیلی از موارد این وسعت باعث گمراهی و سردرگمی دانشجویان میشه. وسعت رشته مکاترونیک مهمترین عیب و حسن این رشته است. این دیگه بستگی به خودتون داره که بتونید ازش استفاده کنید یا ازش آسیب ببینید .

اما در مورد بازار کار، ببینید مکاترونیک برای ارگان های دولتی و خیلی از شرکت ها و کارخانجات خصوصی بسیار بسیار ناشناخته است. البته روز به روز داره بهتر میشه . ولی اگر انتظار دارید بعد از ارشد، بلافاصله فلان اداره یا کارخانه گهی بزنند که ما مهندس مکاترونیک می خواهیم و سریع شما استخدام بشید، متاسفانه حقیقت ندارد. توی مکاترونیک باید مرد کار توی بازار خصوصی باشید. باید بتونید با استفاده از ترکیب تخصص خودتون از دوران لیسانس و خلاقیت کسب کرده در ارشد پروژه های بکر و جدید طراحی کنید. باید در این رشته حرف جدید بزنید تا ازش پول دربیاورید.

من خودم به شخصه از رشته مکاترونیک خیلی راضیم ولی به هیچ کس پیشنهاد نمی کنم، الان هر چی رشته شما جنرال تر و عمومی تر باشه بازار کار بهتر و بیشتری دارد. اصلا سراغ رشته های خیلی تخصصی نرید اگر دنبال استخدام هستید.
    [برید رشته های مدیریت بخونید تا درجا استخدام بشید، آخه توی مملکت ما الان در هر اداره به ازای هر 100 مدیر فقط یک نفر مهندس باسواد احتاج دارند. ]

در مورد مهندسی پزشکی هم کمی تحقیق کنید. به مکاترونیک شباهت دارد .

در هر صورت موفق باشید.
    بانک اطلاعاتی مسابقات رباتیک ایران
    http://robocenter.ir/Match/DefaultMatch.aspx
    آموزش جامع ساخت ربات به زبان فارسی در 110 صفحه
    http://www.4shared.com/document/u_72uaga/Robotic_Mechatronic.html

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی برای انتخاب رشته

نوشته اصلی توسط saeed_h
      سلام دوست عزیز
      دوست عزیز بنده کارشناسی ارشد مکاترونیک دارم.
      در مورد برق- قدرت اطلاعات درستی ندارم. پس تنها در مورد رشته خودم صحبت می کنم. تصمیم گیری با خودت ...

ببین، اول از همه ببین دلیلت از ارشد خوندن چی هست ؟ ببین اصلا دلیلی داری ؟ ارشد یک مقطع میانی و یک پل عبور از لیسانس به دکترا است. ارشد بدون دکترا از نظر سطح سواد چندان تفاوتی با لیسانس نمی کند. قرار نیست در ارشد چندان به اطلاعات شما اضافه شود. البته ارشد برای بنده تنها و تنها یک فایده داشت، آن هم دیدم نسبت به اطرافم و علم وسیعتر شد و در بسیاری از پروژه ها از منظر بازتری می توانم تصمیم بگیرم. تنها همین ...

و اما در مورد رشته مکاترونیک، مکاترونیک رشته بین رشته ای هست که به مهندس دید بسیار وسیعی می دهد. خیلی از موارد این وسعت باعث گمراهی و سردرگمی دانشجویان میشه. وسعت رشته مکاترونیک مهمترین عیب و حسن این رشته است. این دیگه بستگی به خودتون داره که بتونید ازش استفاده کنید یا ازش آسیب ببینید .

اما در مورد بازار کار، ببینید مکاترونیک برای ارگان های دولتی و خیلی از شرکت ها و کارخانجات خصوصی بسیار بسیار ناشناخته است. البته روز به روز داره بهتر میشه . ولی اگر انتظار دارید بعد از ارشد، بلافاصله فلان اداره یا کارخانه گهی بزنند که ما مهندس مکاترونیک می خواهیم و سریع شما استخدام بشید، متاسفانه حقیقت ندارد. توی مکاترونیک باید مرد کار توی بازار خصوصی باشید. باید بتونید با استفاده از ترکیب تخصص خودتون از دوران لیسانس و خلاقیت کسب کرده در ارشد پروژه های بکر و جدید طراحی کنید. باید در این رشته حرف جدید بزنید تا ازش پول دربیاورید.

من خودم به شخصه از رشته مکاترونیک خیلی راضیم ولی به هیچ کس پیشنهاد نمی کنم، الان هر چی رشته شما جنرال تر و عمومی تر باشه بازار کار بهتر و بیشتری دارد. اصلا سراغ رشته های خیلی تخصصی نرید اگر دنبال استخدام هستید.
      [برید رشته های مدیریت بخونید تا درجا استخدام بشید، آخه توی مملکت ما الان در هر اداره به ازای هر 100 مدیر فقط یک نفر مهندس باسواد احتاج دارند. ]

در مورد مهندسی پزشکی هم کمی تحقیق کنید. به مکاترونیک شباهت دارد .

در هر صورت موفق باشید.
      خیلی ممنونم
      خیلی خوب بود
      ببینید من اصلا دنبال استخدام نیستم
      من دنبال تحقق بخشیدن به ایده ها و آرزوهای خودم هستم
      خیلی هم دنبال کار عملی هستم تا خوندن تئوری
      ولی الان هیچ تصوری از رشته مکاترونیک ندارم
      همینطور که گفتید ارشد یه مقدمه هستش برای ادامه
      برای همین میخوام راه درست رو برم
      اگه میشه در مورد چیزایی که بعد از گرفتن ارشد مکاترونیک تو دست دارین توضیح بدین
      متشکرم
      آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تاپیک جامع انتخاب رشته

نوشته اصلی توسط sami222
        دوستان شایدم سوالم بی ربط باشه ولی خیلی گیرم! [glow=red,2,300]کمک کنید[/glow]
        وارد 23 سالگی شدم! کاردانی الکترونیک رو از یه آموزشکده سراسری وابسطه به وزارت علوم گرفتم
        کارشناسی آی سی تی رو یک ترمش رو توی موسسه غیر انتفاعی خوندم و حالا ترم دومم شروع شده ولی ثبت نام نکردم!
        میخوام برم پیام نور روانشناسی عمومی بخونم رفتم پرسیدم گفتن باید فراگیر شرکت کنی و قبول بشی واحد های عمومی رو تطبیق میدن که بازم خوبه ولی دفترچه پیام نورو از سنجش گرفتم نوشته گزینش بهمن 91 و مهر 92 با آزمونی که مدتی قبل انجام شده بوده که دفتر چشم تابستون اومده بوده انجام شده ولی من میخوام هرجور شده تغییر رشته بده کمک کنید!!!!
        میگن فراگیر سالی دوبار گیزینش میکنه پس بار دومش کیه وقتی برای هر دو نیم سال یکجا آزمون برگزار شده!!!!
        پیام نور پرسیدم گفتن باید بری هروقت فراگیر دفترچه اومد شرکت کن قبول شدی ریز نمراتتو بیار!!! حالا من برم از موسسه غیر انتفاعی انصراف بدم تا بهمن 92 علاف باشم که نمیشه مشمول سربازی هم میشم دیگه پیام نور اگرم قبول بشم ثبت نامم نمیکنند!!!! چیکارکنم!!!!
        سلام
        من اگر جای شما بودم و به روانشناسی علاقه داشتم همون جور که لیسانس ای سی تیمو می گرفتم در کنارش درسهای کنکور روانشناسیه ارشد رو می خوندم و به جای اینکه واسه ارشد ای سی تی بخونم تغییر رشته می دادم و توی ارشد روانشناسی میخوندم .
        مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تاپیک جامع انتخاب رشته

نوشته اصلی توسط سید مصطفی طبسی
          سلام
          من اگر جای شما بودم و به روانشناسی علاقه داشتم همون جور که لیسانس ای سی تیمو می گرفتم در کنارش درسهای کنکور روانشناسیه ارشد رو می خوندم و به جای اینکه واسه ارشد ای سی تی بخونم تغییر رشته می دادم و توی ارشد روانشناسی میخوندم .
          ممنون ولی مشکل اینجاست که الان مجبورم رت و آمد کنم به یک شهر دیگه دانشگام اونجاست و چون پیام نور شهر خودمه وعلاقه دارم به روانشناسی میخوام فردا صبح شنبه برم انصراف بدم! باید یک کاری کرد دیگه دست رو دست بذاری که نمیشه
          در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
          گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

پاسخ : تاپیک جامع انتخاب رشته

سلام دوستان
            من تو کنکور رشته الکترونیک رتبه 2320 و تو مخابرات 1770 .به نظر شما من روزانه کجا میتونم قبول شم؟با توجه به اینکه من اراک هستم-
            شبانه چطور؟
            ممنون.....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pars-micro
              سلام دوستان
              من تو کنکور رشته الکترونیک رتبه 2320 و تو مخابرات 1770 .به نظر شما من روزانه کجا میتونم قبول شم؟با توجه به اینکه من اراک هستم-
              شبانه چطور؟
              ممنون.....
              باید دقیقتر بنویسید خواسته هاتونو اما من در تاپیک جامع ارشد بهتون جواب دادم.لطفا سوال تکراری رو در چند تاپیک نپرسید
              جانم به فدای ائمه اطهار
              می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

تفاوت بین مهندسی برق-الکترونیک و تکنولوژی الکترونیک ؟

دوستان سلام.
                تفاوت بین مدرک مهندسی برق-الکترونیک با مهندسی تکنولوژی الکترونیک دقیقا در چیه ؟؟ آیا از نظر اعتبار با هم خیلی تفاوت دارن ؟
                Vision without action is a daydream. Action without vision is a nightmare

دیدگاه

پاسخ : تفاوت بین مهندسی برق-الکترونیک و تکنولوژی الکترونیک ؟

سلام
                  تفاوت صرفا در واحد های درسی . در مهندسی تکنولوژی تعدادی از واحدهای تئوری مثل ریاضی مهندسی حذف شده وبیشتر به واحدهای عملی توجه شده .
                  از نظر اعتبار با هم تفاوتی ندارن ولی از مهندس تکنولوژی انتظار میره توی مسائل فنی وعملی قوی تر باشه :rolleyes: :nerd:

دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز :smile:
                    لیستی از رتبه های دانشگاههای مختلف کشور در گرایش های متفاوت برق در کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد می خواستم مخصو صا چند دانشگاه برتر کشور .
                    ممنون می شم کسی اگر اطلاعتی داره راهنمایی کنه ( قبلا یک فایل هایی داشتم ولی الان پیداشون نمی کنم oo
                    I'm Very Question and I have more Question,Please Answer All of my Questions

[img width=156 height=100]http://uploadtak.com/images/u3536_555_Timer_as_Astable.gif[/img]

دیدگاه

قدرت بهتر است یا کنترل؟

بچه ها به نظرتون و در یه نگاه کلی درمورد تحصیل در رشته برق گرایش قدرت بهتر است یا کنترل؟؟؟

دیدگاه

پاسخ : قدرت بهتر است یا کنترل؟

سواد و کار بلدی مهمتره. اختلاف گرایشهای برق اونقدری نیست که فکر می کنید. در بازار کار نیازه که با بقیه هم حتی بعضی وقتها حرفه ای آشنا باشید. دوستانم می تونن نظر بدن. نیازی به ایجاد تاپیک نبود و می تونستین در تاپیکهای مشابه بپرسید.
                        جانم به فدای ائمه اطهار
                        می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

سلام

من کارشناسی مخابرات هستم
                          اما برای ارشد بین مخابرات سیستم و میدان موندم...

من علاقه ی زیادی به طراحی دارم از طراحی مدارات منطقی و میکرو کنترلی تا fpga و dsp و کنترل کردن(در حد ساده) و ....
                          اینا که گفتم دلیل نمیشه که بلد باشم ، فقط علاقه دارم

اما از طریف به میدان و امواج و موج و ... هم علاقه دارم

انتخاب اولم میدان بود چون هم علاقه داشتم هم جمعیت کمتری داشت و مهمتر از همه توی شهر خودمون یه جا رو نشون کرده بودم برم هیئت علمی شم )
                          اما استادمون از سختی هاش گفت و گفت به هیج وجه نرید....
                          حالا من نمی تونم درک کنم چقدر سخته ، برم سراغ اون یکی علاقه ام یعنی سیستم یا همین علاقه ام میدان؟؟
                          من سختیی توی درس هایی مثل ماکرویو و میدان و الکترومغناطیس اصلا حس نکردم، حس نکردنم هم بابت این بود که نیا به انجام محاسبات پیچیده ی ریاضی نبود! این محاسبات پیچیده توی درس بود اما خود استاد حلشون میکرد پای تخته و بچه فقط حفظ میکردن... اگه مستقیم بهم بگن اینو حل کن نمی تونستم...
                          اخبار فناوری - راز روز

http://razerooz.com

دیدگاه

در انتخاب گرایش میدان، دو مسئله را باید مد نظر قرار دهید. یکی همین جنبه ریاضی بسیار قوی این گرایش که برای موفقیت در آن (تا مراحل بالا) باید تا حد یک ریاضیدان به مباحث ریاضی مسلط باشید. مورد بعدی جنبه شغلی مرتبط با این رشته است که مخاطب آن معمولا یا سیستم های دولتی و نظامی هستند و یا مواردی مثل تدریس در دانشگاه و نظیر آن و امکان فعالیت مستقل در این رشته به دلیل مخاطبین خاص آن بسیار محدودتر از سایر گرایش های برق و الکترونیک است.
                            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                              در انتخاب گرایش میدان، دو مسئله را باید مد نظر قرار دهید. یکی همین جنبه ریاضی بسیار قوی این گرایش که برای موفقیت در آن (تا مراحل بالا) باید تا حد یک ریاضیدان به مباحث ریاضی مسلط باشید. مورد بعدی جنبه شغلی مرتبط با این رشته است که مخاطب آن معمولا یا سیستم های دولتی و نظامی هستند و یا مواردی مثل تدریس در دانشگاه و نظیر آن و امکان فعالیت مستقل در این رشته به دلیل مخاطبین خاص آن بسیار محدودتر از سایر گرایش های برق و الکترونیک است.
                              اتفاقا من زمانی مشتاق شدم این سوال رو توی انجمن بپرسم که دیدم شما میدان میخونید ، خواستم پیام خصوصی بدم که دیدم گفتید توی انجمن ....
                              با کار کردن توی نظام مشکلی ندارم اما علاقه ام به میدان فقط علاقه به علم اون هست و احتمال 99% اگه میدان بخونم کار توی دانشگاه + کار های طراحی در حد لیسانس که بلدم
                              سیستم هم بخونم کار توی دانشگاه و تدریس رو کنار نمیزارم

حالا نمی دونم برم سیستم و توانایی طراحیم(که علاقه دارم) بیشتر بشه... و آسون تر هم زندگی کنم...
                              یا برم میدان (که علاقه دارم) و سختی بکشم و بکشم و... طراحی هم در حد همین لیسانس و خودم جدا از تحصیل دنبالش باشم و مواردش رو یاد بگیرم

یعنی دقیقا میخواستم تو مایه های شما باشم هم میدان رو خونده باشم هم طراحی بتونم بکنم ...

برای دکتری گفید ریاضیدان باید بود یا موفقیت های بعد از اونه(یعنی مقالات معتبر مختلف و کشف و ابداعات ...)
                              این تصور من درسته؟
                              اخه من تصور میکردم مثل یکی از شاخه های این علم یعنی ماکروویو محسبات انجام شده و مهندسین ماکرویو فقط از نتایج استفاده میکنند... یا واقعا مقالات خیلی زیادی توی IEEE پیدا میشه که خیلی زحمت ریاضی نبرده (حدسه منه از ظاهر مقاله)
                              وقتی بحث ابداعات باشه فکر میکنم نیاز به ریاضی باشه، مثلا یه موجبر ساخته با اشکال هندسی عجیب و غریب یا برای اولین بار یه چیزی ساخته
                              اما توی بحث اسکی رفتن و گشترش یه شاخه فکر میکردم نیاز به ریاضی در حد ریاضیدان نیست ، مثل موجبر استوانه ای معادله اش درومده حالا هزاران مقاله اومدن نتایج یه سری آزمایش رو بررسی کردن با hfss و یا در مورد رادار گریزی و اون چیز جدیده که اسمش الان یادم نیست باعث میشد موج به جسم نخوره و اون رو دور بزنه...هر کی یه گوشه ازش میگیره و کار رو انجام میده
                              اینطور نیست؟
                              اخبار فناوری - راز روز

http://razerooz.com

دیدگاه

قبل از هر پاسخی، جواب اول و آخر من به شما این است که همیشه به دنبال علاقه خود بروید. اما به شرطی که درک واقعی و کاملی نسبت به این علاقه وجود داشته باشد و این احساس علاقه بر اساس یکسری تصورات ناپخته و قضاوت های دور از واقعیت شکل نگرفته نباشد. در همین رابطه معمولا جمله ای را برای محک زدن میزان واقعی بودن این علاقه بیان می کنم که قبلا در مواردی در همین سایت مطرح شده است. به این ترتیب که برای سنجش علاقه خود یک آزمون ذهنی را از خودتان به عمل آورید که آیا اگر مبلغ بسیار قایل توجهی (مثلا دو میلیارد تومان یا بیشتر) به شما داده شود تا از این علاقه صرف نظر کنید و به کار و تحصیل در رشته دیگری بپردازید، آیا حاضرید قبول کنید یا نه. اگر علاقه شما با پول خریدنی است که باید تا حدی به عمق و اصالت آن شک کنید و در شرایط مخالف، حساب دیگری برقرار است.
                                در هر صورت در مورد سوالات شما، مورد اول اینکه در گرایش میدان در بخش هایی مباحث تئوری و محاسبات ریاضی بیشتر غالب هستند و در بخش هایی هم علاوه بر مباحث تئوری، جنبه های مداری و عملی پررنگ تر می شود که بسته به توانایی و علاقه خود می توانید بصورت تخصصی تر در هر جنبه فعالیت کنید. مورد بعدی اینکه رشته تحصیلی لزوما با حوزه فعالیت شما می تواند کاملا همسو نباشد و با توجه به شرایط و بسته به نیاز می توانید دامنه اطلاعات خود را حتی در حوزه هایی که جزء سرفصل درس های تحصیلی شما نیست، گسترش دهید.
                                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X