اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در راه اندازی رله با ترانزیستور توسط میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل در راه اندازی رله با ترانزیستور توسط میکرو

نوشته اصلی توسط jervis
    اگر امکانش هست برنامه و شماتیکی که بستید رو بزارید بقیه هم ببینند شاید بهتر بشه راهکار داد.
    شماتیک که بالا هست . بیس ترانزیستور یکی از رله ها هم به PB0 وصل هست .
    فکر نکنم دیدن برنامش مشکلی رو حل کنه . شما فرض کن داخل حلقه اصلی برنامه دارم PB0 رو یک و صفر می کنم با delay .
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
      شماتیک که بالا هست . بیس ترانزیستور یکی از رله ها هم به PB0 وصل هست .
      فکر نکنم دیدن برنامش مشکلی رو حل کنه . شما فرض کن داخل حلقه اصلی برنامه دارم PB0 رو یک و صفر می کنم با delay .
      احتمالا اینم انجام دادین ولی با این حال میپرسم !
      در صورت استفاده از لبه ی پایین رونده وقفه ها رو پول پ کردید ؟
      اگر با 4.7 کردید مقدار های یکمی پایینتر هم امتحان کنید
      بجای تک ترانزیستور دوبل رو تست کردید ؟ اگر نه اینم امتحان کنید
      مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
      [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis
        احتمالا اینم انجام دادین ولی با این حال میپرسم !
        در صورت استفاده از لبه ی پایین رونده وقفه ها رو پول پ کردید ؟
        اگر با 4.7 کردید مقدار های یکمی پایینتر هم امتحان کنید
        بجای تک ترانزیستور دوبل رو تست کردید ؟ اگر نه اینم امتحان کنید
        با لبه بالارونده کار می کنم . البته اگر آخر مجبور نشم حساس به سطحش کنم :biggrin:
        مقادیر مقاومت پایینتر توی بیس کار رو بدتر می کنه . اگر قبلا بعد از 20 بار وقفه از اون حالت خارج می شد با این مقاومت دیگه اصلا خارج نمیشه (خیلی عجیبه ... !). با این حال قبلا با 1.7 و 1 تست کردم . نتیجه همون شد .
        این ترانزیستور دوبل یعنی چطوری ؟ تا به حال ندیدم . ممنون میشم توضیح بدید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
          با لبه بالارونده کار می کنم . البته اگر آخر مجبور نشم حساس به سطحش کنم :biggrin:
          مقادیر مقاومت پایینتر توی بیس کار رو بدتر می کنه . اگر قبلا بعد از 20 بار وقفه از اون حالت خارج می شد با این مقاومت دیگه اصلا خارج نمیشه (خیلی عجیبه ... !). با این حال قبلا با 1.7 و 1 تست کردم . نتیجه همون شد .
          این ترانزیستور دوبل یعنی چطوری ؟ تا به حال ندیدم . ممنون میشم توضیح بدید .

مقاومت بیس منظورم نبود (همینه میگم شماتیک بدید دیگه ! :mrgreen
          اگر از اینتراپت های خارجی با لبه ی بالا رونده استفاده کردید با یک مقاومت 4.7k پول دان کنیدشون
          جفت ترانزیستور هم به این ترتیبه که ترانزیستور شما بجای تحریک رله بیس یک ترانزیستور دیگه رو تحریک میکنه و اون ترانزیستور دوم هم رله (اگر مشکل از جریان کشی باشه شاید اینجوری حل بشه)
          با این کار میتونید مقدار r1 رو بیشتر بکنید بدون ایجاد مشکل(البته انشالله !! :mrgreen

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis

مقاومت بیس منظورم نبود (همینه میگم شماتیک بدید دیگه ! :mrgreen
            اگر از اینتراپت های خارجی با لبه ی بالا رونده استفاده کردید با یک مقاومت 4.7k پول دان کنیدشون
            جفت ترانزیستور هم به این ترتیبه که ترانزیستور شما بجای تحریک رله بیس یک ترانزیستور دیگه رو تحریک میکنه و اون ترانزیستور دوم هم رله (اگر مشکل از جریان کشی باشه شاید اینجوری حل بشه)
            با این کار میتونید مقدار r1 رو بیشتر بکنید بدون ایجاد مشکل(البته انشالله !! :mrgreen
            آها پول پ پایه وقفه رو میگی . اون رو که 100 درصد باید گذاشت .
            اون مدل دو ترانزیستوری رو فردا یک تست می کنم . انشاالله که جواب میده . چون دیگه واقعا اعصابم رو خورد کرده . اینطوریش رو دیگه ندیده بودم . :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
              آها پول پ پایه وقفه رو میگی . اون رو که 100 درصد باید گذاشت .
              اون مدل دو ترانزیستوری رو فردا یک تست می کنم . انشاالله که جواب میده . چون دیگه واقعا اعصابم رو خورد کرده . اینطوریش رو دیگه ندیده بودم . :sad:
              بله همونو میگم ! :mrgreen:
              بجز ترانزیستور یه بار مقدار مقاومت های پول پ هم کم کنید ببینید نتیجه میده یا نه(یه بار هم کلا زمین کنید و تست کنید !! )
              اگر جواب نداد بجای لبه ی بالا رونده از پایین رونده استفاده کنید و پول پ و ...
              اگر اینم نشد دیگه باید به معیوب بودن میکرو شک کرد !!! :eek:
              یه بار هم میکرو رو عوض کنید برای آخرین راه
              مثلا اگر atmega8 گذاشتید 16 بکنیدش
              دیگه اگه جواب نده بجز اینا چیزی به ذهنم نمیرسه

دیدگاه

سلام به دوستان و مخصوصاً داداش محمد عزیزم...

در مورد این شماتیک؛ اول تو این حالت تست بکنین : اون مقاومت R2 رو حذف کنین؛ به ترانزیستور به شکل دستی پالس بدین و ببینین که رله صحیح قطع و وصل میشه یا نه؟

اون پایه ی میکرو هم با LED تست کنین ببینین درست ON-OFF میشه؟

بعداً مدار رو به هم وصل کنین. اگه همچنان قاطی داره؛ ترانزیستور رو عوض کنین.( اکثرا من واسه راه اندازی رله از 2N2222 استفاده میکنم، ولتاژ رله هم عموما 12 ولت بوده و مدارم کپی همین شماتبیک؛ فقط اون R2 رو نمیذارم.به نظرم نقشی نداره یا اگه هم داشته باشه اینجا مهم نمیتونه باشه )

دیگه آخرین گزینه م استفاده از ULN هست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis
                  آقا دستت درد نکنه . فعلا که درست کار میکنه . البته بعضی موقع ها به سرش میزنه و قاطی میکنه ولی بهتر شد . یکم بهش ور میرم ببینم نمیشه بهترش کرد . اگه نشه دیگه مجبورم حساس به سطحش کنم .

نوشته اصلی توسط jervis
                  بجز ترانزیستور یه بار مقدار مقاومت های پول پ هم کم کنید ببینید نتیجه میده یا نه(یه بار هم کلا زمین کنید و تست کنید !! )
                  اگر جواب نداد بجای لبه ی بالا رونده از پایین رونده استفاده کنید و پول پ و ...
                  نه درست نمیشه . همون دو ترانزیستوره بهتره .

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                  سلام به دوستان و مخصوصاً داداش محمد عزیزم...

در مورد این شماتیک؛ اول تو این حالت تست بکنین : اون مقاومت R2 رو حذف کنین؛ به ترانزیستور به شکل دستی پالس بدین و ببینین که رله صحیح قطع و وصل میشه یا نه؟

اون پایه ی میکرو هم با LED تست کنین ببینین درست ON-OFF میشه؟

بعداً مدار رو به هم وصل کنین. اگه همچنان قاطی داره؛ ترانزیستور رو عوض کنین.( اکثرا من واسه راه اندازی رله از 2N2222 استفاده میکنم، ولتاژ رله هم عموما 12 ولت بوده و مدارم کپی همین شماتبیک؛ فقط اون R2 رو نمیذارم.به نظرم نقشی نداره یا اگه هم داشته باشه اینجا مهم نمیتونه باشه )

دیگه آخرین گزینه م استفاده از ULN هست!
                  سلام بر داداش شاهرخ گل .... خوبی ؟
                  دوتا پیشنهاد اولت رو قبلا انجام دادم :

نوشته اصلی توسط محمد م

R2 رو حذف کردم با مقاومت بالاتر از 3 کیلو فرمان نمی گرفت ! ولی بازم همون آش و همون کاسه .

الان یک چیزی رو متوجه شدم اونم اینکه حتی اگه به بیس هم فرمان ندم در حالی که رله وصل هست گاهی اوقات شانسی وقفه فعال میشه . ولی وقتی رله رو کلا از مدار بر می دارم درست میشه .
                  نوشته اصلی توسط محمد م
                  نه . حتی با LED هم چک کردم اونطوری نشد .
                  در رابطه با ترانزیستور 2222 2n / میتونه 300 تا 400 میلی آمپر رو تامین کنه ؟

دیدگاه

شرمنده کل تاپیک رو با دقت نخونده بودم.

جداً واسم جالب شد! آخه مگه باهاش شوخی داریم؟!! شیطونه میگه با چکش بزنی تو گوش رله! :twisted: :biggrin:

طبق دیتاشیت 2N2222 جریان کلکتور میتونه حداکثر 800mA باشه.و از همه مهمتر مگه اون رله ای که داری، چند میلی آمپر جریان میکشه؟ با یه رله ی دیگه تست کردی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                      از همه مهمتر مگه اون رله ای که داری، چند میلی آمپر جریان میکشه؟ با یه رله ی دیگه تست کردی؟
                      :biggrin:

نوشته اصلی توسط محمد م
                      میزان جریان کشی اولیش رو نتونستم بفهمم به خاطر لختی ولت متر ولی بعدش 300 میلی می کشید . در ضمن تغذیه رله 12 هست و مستقیم به منبع تغذیه وصل هست . تا به حال هم به همین روش راه مینداختم البته نه رله 12 رو و مشکلی هم نداشتم .

دیدگاه

:redface: :redface: :redface: همینطور جلو بریم از کل تاپیک یه کپی در میارم!!

ولی اون یکی قسمتش رو جواب ندادی ها!! با یه رله ی 12 ولت دیگه تست کردی؟ آخه رله موقع روشن شدن تا جایی که یادم میاد کمتر از 150 میلی جریان میکشه.( والله دقیق یادم نیست و این رو با شک و تردید دارم میگم اما یه بار اندازه گرفته بودم؛ اشتباه نکرده باشم حدود 60 میلی آمپر بود.)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                          :redface: :redface: :redface: همینطور جلو بریم از کل تاپیک یه کپی در میارم!!

ولی اون یکی قسمتش رو جواب ندادی ها!! با یه رله ی 12 ولت دیگه تست کردی؟ آخه رله موقع روشن شدن تا جایی که یادم میاد کمتر از 150 میلی جریان میکشه.( والله دقیق یادم نیست و این رو با شک و تردید دارم میگم اما یه بار اندازه گرفته بودم؛ اشتباه نکرده باشم حدود 60 میلی آمپر بود.)
                          بابا یک شاهرخ که بیشتر نداریم اونم شمایی . شما بگو تا کل تاپیک رو برات نقل قول بزنم . :biggrin:
                          خوب این رله یکم گردن کلفت تره . با چکش و این طور چیزا هم آخ نمیگه. :biggrin:
                          نه با رله 12 دیگه ای تست نکردم . چون فعلا نداشتم .
                          رله های معمولی کمتر جریان می کشن . تا به حال با اینطوریش کار نکرده بودم ! یکم کنتاکتاش گردن کلفتن برای همین یوبین هاشم گردن کلفت تر هستن .

دیدگاه

:rolleyes: قربانت؛ لطف داری.امیدوارم بقیه سوالام تکراری نباشه! :biggrin:

دیود هرزگرد شماره ش چنده؟ اینطور که میگی ظاهرا رله ی گردن کلفتی هست! احتمالا به خاطر بالا بودن ظرفیت سلفی سیم پیچش نویز خفنی میندازه! دیود رو 1N4148 بذار ببین فرقی میکنه؟

راستی اون یکی سوالم هم بدون جواب موندها! مدار راه انداز رله رو از میکرو جدا بکنی و ترانزیستور رو دستی تحریک بکنی؛ اینطوری رله کامل قطع و وصل میشه؟(به خدا اگه این سوالم باز هم تکراری باشه و قبلا جواب داده شده باشه؛ جوابم رو ویرایش میکنم! میرم و پشت سرم هم نگاه نمیکنم!! :cry2: :mrgreen: )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                              :rolleyes: قربانت؛ لطف داری.امیدوارم بقیه سوالام تکراری نباشه! :biggrin:

دیود هرزگرد شماره ش چنده؟ اینطور که میگی ظاهرا رله ی گردن کلفتی هست! احتمالا به خاطر بالا بودن ظرفیت سلفی سیم پیچش نویز خفنی میندازه! دیود رو 1N4148 بذار ببین فرقی میکنه؟
                              دیود 1N4001 هست . 1N4148 رو تست می کنم خبر می دم .

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                              راستی اون یکی سوالم هم بدون جواب موندها! مدار راه انداز رله رو از میکرو جدا بکنی و ترانزیستور رو دستی تحریک بکنی؛ اینطوری رله کامل قطع و وصل میشه؟(به خدا اگه این سوالم باز هم تکراری باشه و قبلا جواب داده شده باشه؛ جوابم رو ویرایش میکنم! میرم و پشت سرم هم نگاه نمیکنم!! :cry2: :mrgreen: )
                              :biggrin: ای بابا این حرفا چیه . جوابت قبلا داده شده :biggrin:

نوشته اصلی توسط محمد م
                              نقل قول رو الکی زدم برو بقیه رو بخون ....
                              آره مشکلی نداره . از همین میکرو هم فرمان میگیره ولی اون مشکلات رو بوجود میاره و دایم وقفه میده . برای چی این سوال رو پرسیدی ؟ چه مشکلی پیش میاد ؟

دیدگاه

سلام
                                این موارد رو تست کنین (اگر کار صنعتی دارین می کنین و از رله فیندر استفاده می کنین)
                                1-دیود هرزگرد با خاصیت بایاس معکوس زیاد تا به حالت مستقیم با اعمال ولتاژ معکوس سلف رله بخواد عکس العمل نشون بده ولتاژ زیاد از طریق R1 به کالکتور ترانزیستور اعمال می شود و همین می تواند در لحظات روشن شدن و خاموشی باعث دردسر شود ، برای این منظور به جای دیود 1N4000 ها از دیود های Fast recovery استفاده کنین یا نهایتا از مدارت RCD به جای محافظ ساده استفاده کنین (مقدار مقاومت از رابطه

بدست می آید که C مقدار خازن پیش فرض شما و L اندکتانس سیم پیچ هست)
                                2-ترانزیستور BD135 با جریان دهی 1.5 آمپر برای راه اندازی یک رله که نهایتا در بدترین وضعیت 150 میلی آمپر می کشد کم نیست ، طوری که من حساب کردم برای یک رله سالم و متداول با این ترانزیستور مقدار مقاومت پایه بیس باید برابر با 280 اهم باشه که بهترین مقاومت مقاومت 330 اهم است که در این حالت میکرو باید توانایی جریان دهی نزدیک به 20 میلی آمپر رو داشته باشد که در صورتی که بیش از 5 پین از میکرو مصرف شده باشد جریان میکرو برای راه اندازی این رله جواب گو نخواهد بود و بهتر است از ترانزیستورهای bdx یا tip(به عنوان مثال bdx53 یا tip120 ) استفاده کنین
                                3-عجیب ترین قسمت برنامه نویسی حساس بودن به لبه است که این قسمت در صورت ایجاد یه پالس همانند ضربه باید لحظه ای وقفه رو اجرا کند و سپس بیرون بیاید ، دلیل بیرون نیامدن رو باید نرم افزاری تحقیق کرد تا سخت افزاری
                                هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X