اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی ال سی دی گرافیکی رنگی ELT240320ATP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی ال سی دی گرافیکی رنگی ELT240320ATP

LCD رنگی موجود در بازار چند اینچی هستند؟ بزرگترین اندازه منطبق با مباحث این انجمن در بازار چند است؟ قیمت با اندازه چقدر تغییر می کند؟

اندازه و ابعاد قسمت نمایش LCD فروشگاه انجمن چقدر است؟

دیدگاه

علاوه بر سوال فوق:

دیتا شیت ال سی دی در فروشگاه سایت را از کجا باید دانلود کرد؟

دیدگاه

سلام,
        الان LCD کاملا تحت کنترله و مشکل بک لایت هم مثل اینکه درست شده. سوالی داشتم که چه جوری عکس رو با بسکام روش نمایش بدم. فعلا نمی خوام روی بیت مپ کار کنم از این نرم افزاری که عکس رو به باینری تبدیل میکنه استفاده کردم و فایل باینری رو مستقیم به LCD فرستادم اما رنگ ها درست نیستن و وقتی مثلا 20 درصد LCD پر میشه با اون فایل باینری میکرو ریست میشه و دیگه MMC رو شناسایی نمیکنه و باید یکبار دیه خودم میکرو رو ریست کنم تا روند بالا دوباره تکرار بشه. ممنون میشم مشکل کارم رو بگید. یه راهنمایی بکنید.

دیدگاه

سلام,
          مشکل از تابع Get هستش به طوری که مثلا نمیشه بیشتر از 8190 بار تابع رو فراخانی کرد و وقتی میرسه به 8191 بار برنامه روی تابع قفل میشه و دیگه بیرون نمیاد. نمی دونم مشکل چیه.
          میکرو هم Mega32L با فرکانس داخلی 8 مگ هستش و از AVR-DOS استفاده می کنم. کسی نظری نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
            اول از پاسختون ممنونم من میخوام به جای فونتهایی که در این نرم افزار هست از فونتهایی که شما تو نرم افزارتون استفاده کردید استفاده کنم چه تغییراتی باید در نرم افزار بدم؟شما فونت فارسی دارید که بشه تو نرم افزار استفاده کرد؟شما در پستهای قبل گفتید نرم افزاری برای تاچ با adc وکالیبره نوشتید که قرار بود در سایت قرار بدید اگر اون نرم افزار را دارید بذارید ممنون میشم از پاسختون هم ممنونم
            سلام
            زوارجان شما خودتو بزار جای من باورکن اگر قرار باشه جواب سوال شمارو بدم باید این برنامه رو بخونم تابدونم چکار کرده
            شما چرا از برنامه من استفاده بکن همه چی هم توش هست هر کجارو هم که ندونستی من در خدمت شما هستم
            فونت فارسی هم دارم ولی توی این LCD استفاده نکردم اگر هم استفاده کنم نمی تونم تو سایت بزارم من هم از این راه نون میخورم دیگه :redface:
            در مورد تاچ هم باید بگم توی این برنامه قبل از استفاده از ای سی تاچ از این روش استفاده کرده بودم ولی بعد که تغییر دادم پاکش کردم (خیلی کامپیوترمو گشتم ولی نتونستم پیداش کنم اگر پیدا شد حتما برات میزارم شرمنده :cry2 ولی کلا به خوبی این ای سی کار نمی کنه و کامل نیست.
            تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
            به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

اقای نوربخش راد من این برنامرو به این خاطر تو CodeVision نوشتم که بچها با این LCD توی این محیط مشکل داشتن و کسی برنامشو ننوشته بود و
              برام مقدور نیست تو WINAVR هم بنویسم :cry:
              ولی شما میتونی خیلی راحت ترجمه کنی کار زیادی نداره
              ولی باز هم اگر خواستی میتونم توافقی این کار رو انجام بدم که فکر نکنم براتون بصرفه :icon_razz:

دیدگاه

آقا هادی از پاسختون ممنونم من میخوام از برنامه شما استفاده کنم ولی برنامه شما 8بیتیه و سرعت کمتری داره نسبت به 16 بیتی و من سرعت بالا میخوام :sad:میشه فونت فارسیتونا تو سایت بذارید؟

دیدگاه

سلام,
                  زوار جان ببخشید من توی بحث شما و آقا هادی میپرم.
                  خواستم از آقا هادی بپرسم میشه نحوه ی نمایش فونت رو توضیح بده. راستش من برنامه بسکام خودم رو برای راه اندازی LCD از برنامه شما ترجمه کردم (البته اگر اجازه بدید). راستش من خیلی از C سر در نمیارم میشه یه توضیح بدید فقط روشن شم؟
                  خیلی ممنونم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط POLESTAR
                    اقای نوربخش راد من این برنامرو به این خاطر تو CodeVision نوشتم که بچها با این LCD توی این محیط مشکل داشتن و کسی برنامشو ننوشته بود و
                    برام مقدور نیست تو WINAVR هم بنویسم :cry:
                    ولی شما میتونی خیلی راحت ترجمه کنی کار زیادی نداره
                    ولی باز هم اگر خواستی میتونم توافقی این کار رو انجام بدم که فکر نکنم براتون بصرفه :icon_razz:
                    جناب آقای هادی اسدی
                    خیلی ممنون هستم و جا داره که از زحمات شما بطور ویژه تشکر کنم.
                    من تصورم این بود که شما برنامه رو توی WinAVR دارید، بخاطر همین درخواست کردم. تا دوباره کاری نکرده باشم. :redface: در هر صورت متشکرم.

یک نکته هم اینکه من نتونستم ADS7846 یا 43 رو پیدا کنم و بخرم ( در کل کشور! ) میشه راهنمائی کنید از کجا میشه تهیه اش کرد؟ oo:

قابل توجه سایر دوستان، بزودی PCB و شماتیک یک بورد رابط مربوط به این LCD که امکان استفاده از اون رو با 3.3 ولت تا 5 ولت و در دو مد 8 و 16 بیتی فراهم میکنه براتون میزارم ( فعلا در حال تست هستم )
                    با این بورد شما بدون محدودیت میتونید LCD خودتون رو بر روی برد بورد و اینا استفاده کنید. :mrgreen:
                    مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl
                      جناب آقای هادی اسدی
                      خیلی ممنون هستم و جا داره که از زحمات شما بطور ویژه تشکر کنم.
                      من تصورم این بود که شما برنامه رو توی WinAVR دارید، بخاطر همین درخواست کردم. تا دوباره کاری نکرده باشم. :redface: در هر صورت متشکرم.
                      یک نکته هم اینکه من نتونستم ADS7846 یا 43 رو پیدا کنم و بخرم ( در کل کشور! ) میشه راهنمائی کنید از کجا میشه تهیه اش کرد؟ oo:
                      سلام دوست عزیز
                      ADS7846 رو میتونی از جهانگیت (جمهوری پاساژ فرشته)تهیه کنی
                      در مورد سرعت برنامه هم من قبلا توضیح دادم برنامه 8 بیت یا 16 بیت توی سرعت هیچ فرقی ندارن یعنی انقدر نیست که ملموس باشه شما تو 16 بیت هم باید دوبار پرت رو بنویسی
                      برای افزایش سرعت شما یا باید میکروتو اورکلاک کنی یا از میکرو 16 بیت یا 32 بیت استفاده کنی عزیز جان
                      برای اورکلاک میکرو هم باید میکروت 5 ولت باشه تا بتونی کریستال 22MHz یا 24MHz استفاده کنی یا از اسیلاتور های اماده کمک بگیری که اینطوری تا 32MHz رو هم جواب میده من خودم تو MEGA64A 32MHz امتحان کردم ولی کمتر از 5 ولت نمیشه من تو این بردم همه چی 3.3 ولته پس نمیشه اخرش 16MHz که خودش هم واقعا شاهکاره

دیدگاه

با سلام اگر بخوام برنامه شما را 16 بیتی کنم کجای برنامه باید عوض بشه؟

دیدگاه

دوستان سلام،

همونطور که قولش رو داده بودم، شماتیک و PCB بورد رابط LCD_N96 رو براتون گذاشتم. ( چون کامپیوترم خراب شده بود، ببخشید که دیر شد.... :redface: )
                          لطفا به این نکات توجه کنید : :nerd:
                          1. این بورد برای راحتی کار دوستان در استفاده از این صفحه نمایش در کیت های آموزشی و برد بورد و بدون نگرانی از تامین 3.3 ولت طراحی شده
                          2. تغذیه این بورد 5 ولت بوده و ارتباطاتش میتونه از 2.8 ولت تا 5.2 ولت باشه، پس اگر مدارتون 3.3 ولت و یا 5 ولت باشه هیچ فرقی نمیکنه، فقط ولتاژ تغذیه بورد رابط حتما باید 5 ولت باشه
                          3. اگر اصرار دارید به هر دلیلی ولتاژ تغذیه بورد رو 3.3 ولت بدید، یاتون نره که این قطعات رو مونتاژ نکنید D1, C1, C2, U1 و پایه های ورودی و خروجی U1 رو که یک رگولاتور 3.3 ولتی است اتصال کوتاه کنید. در این صورت هم ارتباطات بورد از 2.8 ولت تا 5.2 ولت میتونه باشه
                          4. همونطور که یکی از دوستان قبلا اشاره کرده بودن، پایه 11 ال سی دی که اسمش IM0 هست و برای انتخاب 8 و 16 بیتی استفاده میشه، به هیچ جا وصل نیست ( البته در برخی از اونها، و ایضا اونهائی که فروشگاه این سایت میفروشه، بررسیش با خودتون ) و شما باید طبق تصویر پیوست، مقاومت مربوطه رو برداشته و با یک سیم نازک اون رو به پایه 11 متصل کنید ( من LCD خودم رو از فروشگاه سایت خریدم )
                          5. برای انتخاب حالت 8 بیتی باید پایه های CON2 رو با جامپر اینطوری به هم متصل کنید ( 1 به 3 و 2 به 4 ) و برای 16 بیتی اینطوری ( 3 به 5 و 4 به 6 )
                          6. در حالت 8 بیتی پایه های D0 تا D7 رو به زمین متصل کنید. در این حالت پایه های دیتا از پائین به بالا D10 تا D17 هستند.
                          7. در حالت 16 بیتی، پایه های دیتا از پائین به بالا D0 تا D7 و D10 تا D17 هستند.
                          8. پایه های تاچ رو بطور مستقیم دادم روی کانکتور که اگر از ADS7846E یا ADS7843 استفاده نمیکنید بتونید از اونها بطور مستقیم و با ADC میکروتون استفاده کنید. ( من که نه 46 و نه 43 رو نتونستم پیدا کنم! ) توجه کنید که در صورت استفاده مستقیم از این پایه ها، نباید U5 رو مونتاژ کنید. ناگفته نمونه که این پایه ها میتونن بطور مستقیم به 2 تا 10 ولت وصل بشن که البته من بیشتر از 5 ولت رو توصیه نمیکنم!
                          9. یک نکته مهم این که بافرهای 245 حتما باید از نوع ولتاژ پائین یا LV باشند.
                          10. توصیه میشه که در صورت استفاده از کنترلر تاچ، پایه PEN رو به INTx متصل کنید.
                          11. توصیه میشه برای امکان کم و زیاد کردن شدت نور BackLight پایه BKL رو به یکی از پایه های خروجی PWM میکرو مثل OC1A یا OC1B متصل کنید.

از اینکه اینهمه توضیح دادم از همه اساتید عذرخواهی میکنم. :redface: هدفم اینه که دوستان کم تجربه و احیانا دانشجو به مشکل برنخورن. :nerd: اگر احیانا سئوالی بود درخدمتم، لطفا نظرات خودتون رو جهت بهینه شدن کار ارائه بدید. :read:

با توجه به فرمایش آقای اسدی، با این بورد میتونید میکروتونو اورکلاک کنید تا سرعتتون بیشتر بشه :bye

http://www.4shared.com/file/BPWNIMQH/SHN_N96_LCD.html

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

سلام دوستان
                            زوارجان توکشتی منو با این 16 بیت کردنت قول نمیدم ولی تلاش خودمو برای 16 بیت کردن برنامم میکنم ولی بازم میگم توی سرعتش هیچ فرقی نمیکنه
                            یعنی بقدری نیست که محسوس باشه اگر خودت هم دقت کنی زیاد سخت نیست
                            شاید من باید تمام توابع برنانمو یکی یکی توضح بدم تا همه سوالا حل بشه (اگر دوست دارین مطرح کنید تا یه تاپیک مجزا براش بازکنیم و مفصلا در موردشون بحث کنیم)
                            همه 8 بیت یا 16 بیت بودن LCD به این 5 تابع بستگی داره و تمام
                            بای نوشتن به این سه تابع
                            void LCDOutIns(unsigned short ins); //write instruction to LCD
                            void LCDOutDat(unsigned short dat); //write data to LCD
                            void LCDOutDat2(unsigned char dath,unsigned char datl); //write data to LCD
                            اگر دقت کنید توی هر تابع یه همچین دستورهایی هست
                            LCD_DB_PRT = dat >> 8;
                            LCD_DB_PRT = dat;
                            اولی برای قراردادن هشت بیت کم ارزش و دومی برای 8 بیت پرارزش در پرت هستش
                            برای خوندن هم
                            unsigned short LCDInIns(void); //read data from LCD
                            unsigned short LCDInDat(void); //read data from LCD
                            این دو تابع باید ادیت بشه
                            من تو این برنامه هردو دیتارو تو یه پرت (LCD_DB_PRT) قراردادم شما باید هرکدوم رو به صورت مجزا در 2 پرت مجزا قرار بدین بعد یه کلاک تو پین CS و بعد پین RW رو یک کنید همین
                            در مورد مشکل دوستمون aivhl هم باید بگم شما فایلاتو تو www.4SHARED.com اپلود کن بعد لینکشو بزار تو سایت

دیدگاه

آقا هادی ممنون از پاسختون شرمنده اذیت شدید من نمیخوام مقاومت رو lcd را جابجا کنم اگر این کار را نکنم میتونم از برنامه شما استفاده کنم؟8 بیت دیگه که استفاده نمیشه حتما باید به زمین وصل بشه؟پایه 11هم حتما باید زمین بشه؟در ضمن یک سوال هم از جناب aivhl داشتم با این بورد رابط شما میشه تغذیه میکرو را 5 ولت داد ؟برای lcd مشکلی پیش نمیاد؟در ضمن آقا هادی اگر قضیه تاپیک طعنه نبود اگر این کارا بکنید خیلی خوب میشه همه استفاده میکنیم بازم ازتون ممنونم

دیدگاه

دوستان سلام،
                                از راهنمائی جناب اسدی تشکر میکنم، لینک یک فایل rar شامل کلیه فایلهای مربوطه رو براتون گذاشتم.

http://www.4shared.com/file/BPWNIMQH/SHN_N96_LCD.html

در ضمن همونطور که گفتم، برای این بورد رابط، ولتاژ میکرو و سطح ولتاژ ارتباطی میتونه از 2.8 ولت تا 5.2 ولت باشه و هیچ مشکلی پیش نمیاد.

اگر دوستان وقتش رو داشته باشن، با این بورد میتونن این LCD رو با پورت Parallel کامپیوتر هم راه بندازن، البته پورت PC باید روی مود ECP باشه که خدارو شکر کامپیوترهای امروزی همشون ساپورت میکنن. ( من قبلا برای LCD های متنی و گرافیکی معمولی و با دلفی این کار رو کردم، فقط هم برای تست بدرد میخوره و لاغیر .... oo: و از میکرو هم راحت تره، علی الخصوص که با VB بنویسید! )
                                :bye

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X