اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساختار FAT32 و سایر فایل ها و اجرای آن با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساختار FAT32 و سایر فایل ها و اجرای آن با AVR

ساختار fat ساختار سبکیه. سکتور به سکتور:

0- سکتور بوت. شامل کد اجرای اولیه بوت سیستم و بار کردن فایلهای راه انداز و label دیسک.
    دو کپی عین هم از ساختار fat که دو خانه اولش رزروه. بقیه اش برای هر کلاستر یکی. (بعد بهش میرسیم)
    چند سکتور برای دایرکتوری اصلی.

هر دایرکتوری در چند سکتور نگهداری میشه که حالت عادی اسم. تاریخ ایجاد فایل یا دایرکتوری - حجم و نوع فایل و شماره کلاستر شروع روی هارد.

کلاستر چیه؟ معنیش میشه خوشه. فرض کن یم هارد 500 گیگ داریم یعنی با فرض سکتورهای 512 بایتی میشه نزدیک یک میلیارد سکتور. جون این تعداد بالاتر از 16 بیت میشه پس برای نگهداری هر عددی از صفر تا یک میلیارد بایستی یک متغیر 4 بایتی استفاده بشه ولی برای هارد 32 مگی این میشه 65536 و برای یک فلاپی یک مگا بایتی میشه تقریبا 2000 سکتور. یعنی تا بحال خواستیم اطلاعات رو بر اساس سکتور روی هارد بریزیم و اندیس گذاری کنیم. اولا برای هارد های خیلی بزرگ این باعث اتلاف حجم هارد میشه و مهمتر از اون اینه که اغلب فایلهای بزرگ رو روی هاردهای بزرگ میذارن. ضمنا حجم عملیات جنبی برای خوندن و نوشتن اطلاعات خیلی زیاد میشه. پس میایم بجای سکتور از واحد بزرگ تری استفاده میکنیم که بهش میگن خوشه و متشکل از تعدادی سکتور به اندازه توانی از 2 هست. مثلا 1 یا 2 یا 4 یا 8 یا 16 الی آخر.

در دایرکتوری شماره اولین کلاستر ذخیره میشه و در خونه مربوط به این کلاستر در جدول fat شماره کلاستر بعدی تا الی آخر. آخری هم حاوی یک مقدار رزرو برای مشخص کردن اینکه این آخرین کلاستره.
    اما بایتهای اضافی از انتهای کلاستر آخر با توجه به حجم فایل که در دایرکتوری قید شده حذف میشه.

سه نوع fat داریم. 12 بیتی برای فلاپی و هارد های خیلی کوچیک. 16 بیتی برای هارد های متوسط حداکثر 2 گیگ حجم و 32 بیتی که چون تعداد اعداد بیشتری رو میتونه در خودش به عنوان شماره کلاستر قبول کنه تعداد بیشتری کلاستر و استفاده بهتر از حجم هارد. اما محدودیت fat32 اینه که اولا فایل بالاتر از 2GB نمیتونه روش نگهداری بشه و ثانیا......خوب همین اولی بسشه. برای موقعی که میخوای بتونی یک فایل مثلا 7 گیگا بایتی روی یک پارتیشن ذخیره کنی حتما باید چیزی مثل ntfs استفاده کنی. ایضا موارد حفاظتی رو هم fat پشتیبانی نمیکنه.

پیاده سازی روتین هاش نسبتا راحته اما بقول آقای نحوی چه کاریه؟
    جونتو از سر راه آوردی؟

یه آلمانیه میگفت: شما ایرونی ها مثل یه دریا میمونین....بیکران.....اما به عمق یک سانتیمتر!
    ما آلمانی ها یک چاه .... کوچولو .... اما عمیق!

سعی کن راهی رو انتخاب کنی و در اون متخصص بشی. همه چیز دون خوبه اما آخرش میشی چار فرانسه. کم هم نیستن. متخصصه که کمه و پر ارزش. از حاصل عمر و وقت بقیه استفاده کن تا بتونی توی زندگی موفق باشی. بذار هزینه تجربه هاتو بقیه داده باشن. (اصفهانیم دیگه.... چه میشه کرد؟ همش به پول ختم میشه!!!)
    اما جدای از اینا اگه باهاش حال میکنی حالشو ببر. به کسی هم ربطی نداره. ولی حیف از عمرت. صد حیف.
    یادت باشه: چرخ رو دوباره اختراع نمیکنن.

دیدگاه

آقا رضا خیلی خوب کلیات رو توضیح دادند و برای اینکه یکمی کامل تر بشه این رو هم بخونید .جزییات رو گفته.
      http://www.pjrc.com/tech/8051/ide/fat32.html
      کسی تا حالا کتابخونه ای برای ntfs یا EXT3-4 دیده؟؟اصلا میکرو ها میتونند از پس محاسباتشون بر بیاند؟
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

با سلام و تشکر اگر طرف صحبتتون من بودم باید بگم من هم دوست ندارم وقتم بی خودی تلف بشه اما چه کنم که هر چی درباره FAT میخونم چیزی نمیفهمم :cry2:برای اینه که به توضیحات شما نیازمندم اگر میشه یه جوری با شکل و ... توضیح بدید تا من بفهمم :redface:فعلا چیز زیادی نفهمیدم جز اون لینکه
        در مورد اون حرفتون هم آلمانیه اینو نگفت به نظرم یه روحانی بود :rolleyes:
        اونطوری هم که میگید آلمانی ها چاه هستند به هر حال یه مساحتی رو دارند که بشه از آب توی چاهشون استفاده کرد حالا من یه مقدار دور و بر کامپیوتر بگردم چی میشه؟
        من درسته تو اصفهان هستم ولی اصفهانی نیستم :agree:

دیدگاه

شما میدونید که چرا اسم فایل ها همیشه بزرگ نوشته میشه؟
          موقع خوندن از کجا متوجه میشه که اسم باید کوچیک باشه یا بزرگ؟ :redface:
          در مورد فولدر ها چطور ترتیب ذخیره شدنش رو میدونید؟

دیدگاه

بزرگ نوشته شدن اسم فایلها ارث و میراث msdos هستش. بزرگ نوشته میشن چون بزرگ و کوچیک فرقی نداره. تحت windows باز هم بزرگ و کوچیک فقط موقع نمایشه اونم برای راحتی شما. بنابراین میان در دایرکتوری امکانی برای نگهداری LFN یا Long Filename ایجاد میکنن. دایرکتوری اصلی هارد امکان نگهداری یک تعداد مشخصی اطلاعات رو بر حسب تعداد اسامی تحت dos داره. مثلا 512 عدد. حالا اگر یک فایلی با اسم طولانی نگهداری بشه تعداد کمتری میشه. اما sub-directory ها فایل هایی با ساختار خاص هستن که چون مثل بقیه فایلهای عادی میتونن بزرگ بشن تعداد مشخصات فایلهایی که میتونن نگهداری کنن عملا نامحدوده.
            ضمنا در shell دایرکتوری بگیری میبینی یک دایرکتوری بنام PROGRA~1 داریم که این همون Program Files خودمونه فقط به فرمتی نوشته شده که DOS بتونه باهاش کار کنه. بنابراین یک ورودی از دایرکتوری برای اسم فایل به صورت DOS استفاده میشه و تا هر جایی که بخواد برای ذخیره اسامی LFN.

راجع به متوجه شدن جنابعالی بهتره از اول شروع کنی. مثلا کتاب Advanced MSDOS از آقای Ray Donkan محشره اما فقط پای msdos تا حداکثر نسخه 6.22 وسط میاد. این چیزی حدود 500 صفحه مطلبه. بعدش وقتی اصول رو یاد گرفتی میتونی مدارک شرکت میکروسافت رو که دوستان گفتن گیر بیاری و بخونی. راجع به وقت تلف کردن هم اینو بگم که من کارم اینه که اینا رو بدونم. در یک شرکت در قیمت R&D کار میکنم و وظیفه ام اینه که باید برای هر مشکلی که پیش میاد راهی داشته باشم بنابراین باید حجم اطلاعاتی که دارم زیاد و نسبتا دقیق باشه. مدارک ntfs رو هم بطور کامل دارم. اما نه تا بحال موردش پیش اومده و نه حالشو داشتم بشینم این مدارک رو بخونم. اینقده کار دارم که نمیتونم به این چیزا فکر کنم. ضمنا اون آلمانیه یکی از متخصصای شرکت زیمنس بود که برای مجتمع فولاد مبارکه کار میکرد. منظورم هم این بود که ماها (خودم هم شاملش) عمدتا خیلی چیزا رو سطحی یاد میگیریم حتی بدون اینکه بهش نیاز داشته باشیم. وگرنه بعله عمر خودته و به ما ربطی نداره. تنها چیزی که به ما ربط پیدا میکنه اینه که کسی چیزی پرسیده ما هم از جایی یاد گرفتیم حالا باید بقول آقایون زکاتش رو پرداخت کنیم.

راجع به ntfs و efs و nfs اینجور سیستم های فایل هم چون ساختار های فوق العاده حجیمی دارن و برای کاربردهایی بمراتب سنگین تر نسبت به fat ایجاد شده قاعدتا نمیشه به این راحتی روی یک میکرو حتی با 8 مگ رم پیاده سازیش کرد. و تازه چه فایده. حافظه ای که قراره بدیم برای نگهداری کد و اطلاعات برنامه بافر کنیم بدیم دست مدیریت کننده اطلاعات روی هارد؟ و چرا هارد؟ فلش سایز بالا که هست. تازه سرعت پردازش و تولید اطلاعات اینقدر که بالا نیست که دسترسی به سرعت هارد bottle-neck شده باشه. یا حالت multi-user که نداریم که حفاظت بخواد اعمال بشه....

راستی... من هم 30 سالی هست که اصفهان ساکن هستم ولی اصفهانی نیستم. این لفظ بیشتر از اون که به مفهوم جغرافیایش استفاده بشه مفهوم طرز تفکر و زندگیش مهمه.
            درک یک همچین ساختاری روی قلم و کاغذ خیلی راحت نیست. سخت هم نیست. ولی باید باهاش درگیر بشی تا خوب درکش کنی. من خودم خیلی سال پیش یه قفل نرم افزاری برای پارتیشن های fat نوشتم. اما الان دیگه نسل اینجور چیزا ورافتاده.

ضمنا قرار نیست به خیلی ها کسی کار بده. عمدتا در بازار یکی ایده ای رو پرورش میده به بار میشونه و به ازای اون برای خودش درآمد ایجاد میکنه. چون مهم ایده اولیه است و مهمتر از اون پیاده سازی و راه اندازیش.

دیدگاه

سلام
              خوبید بچه ها
              از بچه ها یه خواهش دارم
              ترو خدا خیلی موضوع جالبیه
              ببینید از اول در خواستمو میگم
              ببینید اصلا نمی شه کامل فهمید چی شده چی میگین
              یه کلیات هستش در خواستم اینه هر کی راضیه یه مگا 32 یه lcd 2 16 و یه mmc یا فلاش
              از اول شرو ع کنید من رفتم بسازم
              اقا شهریار گل تو هم بساز فلا ال سی دی رو راه بنداز بقشو به امید خدا بعد بچه ها درست می کنیم
              پروژه اول
              یدونه فایل تکست txt رو رو یه ال سی دی با زبان بیسیک خواهشا بیسیک بگین چون همه عاشق بیسیکن :applause:
              ببینید کل رم مثلا 1 G خالی باشه بعدش با کامپیوتر یه فایل a.txt
              روش بریزیم بعد رو ال سی دی متن داخلی حجمش تاریخ کپی شدنش
              فکر کنم اسون ترین چیزه که گفتم
              فلا از کتاب خونه ههم استفاده نکنید فقط تکست
              اینم هدفمون به قول مدیر جون :agree:
              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

یه چیز دیگه به نضرتون این ایسی ها به درد می خوره یا از 128 چیزی استفاده کنیم :cry2:
                من یدونه از اصفهان خریدم نامردا L دادان ینی 8 مگا هرتزه
                ترو خدا اگه کسی راهی نظری هر چی داره بگه
                :bye
                [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

یه چیز دیگه به نضرتون این ایسی ها به درد می خوره یا از 128 چیزی استفاده کنیم :cry2:
                  خوب 128 چهار کیلو رم داره و این یعنی کار راحتتر.البته دیروز من یه برنامه از اینترنت گرفتم که fat32 رو روی یه mega8 پیاده کرده بود :eek: با این کار یا سرعت برنامه پایین میاد یا برنامه نویسی رو سخت میکنه.به هر حال من 128 رو ترجیح میدم.
                  یدونه فایل تکست txt رو رو یه ال سی دی با زبان بیسیک خواهشا بیسیک بگین چون همه عاشق بیسیکن
                  بیسیک که خودش برای این کار کتابخونه داره!!!
                  استفاده از سی بهتره چون فردا که خواستی روی ARMهم این کار رو انجام بدی,میشه از همین کتابخونه استفاده کرد. کلا زبون کاری زیاد مهم نیست مهم اینه که الگوریتم درست باشه.در ضمن باز کردن یه فایل تکست که کار چندان زیادی نداره.من برنامشو با سی دارم 40 خط بیشتر نمیشه.کار سخت move کردن و فولدر بندی وساخت فایل جدیده و... فعلا همین کاری که شما گفتی رو انجام میدیم تا همه پله پله بیان بالا و کسی جا نمونه.اگر خواستید بگید این برنامه رو اینجا بزارم تا قضیه دستتون بیاد.

برای سخت افزار این چیز ها رو حتما ردیف کنید که لازم داریم:
                  1-مموری: از SD card یا هارد دیسک یا CF card یا فلش موازی هرکدوم رو که خواستید ببندید.فقط مهم اینه که تابع خوندن و نوشتن 512 بایتی شو آماده داشته باشید. البته اگر این کار رو ادامه بدیم خوندن رجستر های حافظه هم نیازه ولی فعلا لازم نیست.
                  2-RTC :حتما یه چیپ ساعت به مدارتون اضافه کنید یا تایمر 2 میکرو رو فعال کنید که ساعت رو داشته باشیم.برای ایجاد فایل به ساعت و تاریخ نیاز داریم.
                  3-یه LCD هم اضافه کنید تا بشه وضعیت کارمونو چک کرد.حالا رنگی -گرافیکی-کاراکتری یا.... مهم نیست.فقط یه چیزی باشه که بشه وضعیت رو دید.من پیشنهاد میکنم که از گرافیکی ها استفاده کنید تا بشه فولدر ها یا فایل ها رو هم درست حسابی دید.
                  زودتر مدارتونو آماده کنید تا با کمک دوستان خیلی سریع کارو ردیف کنیم.
                  اگر با شروع کار موافقید بگید تا اعضا مشخص بشه و ما ها هم شروع کنیم.اگر شروع هم کردیم بهتره این موضوع رو به انجمن AVR انتقال بدیم تا دوستان دیگه هم بیان وسط.

دیدگاه

نظرتون چیه این ایپکو به اوج خودش برسونیم :nice:
                    انتقالو با یکی هما هنگ کنین
                    از اول کار بچه های عزیز بیایین خوب بریم جلو
                    همگی با هم بریم جلو یه پردازنده خوب بگین از arm
                    من خودم هیچی بلد نیستم ولی باید بتونیم
                    تا کی عقب موندگی درسته اقای شهریار از xmega خوشش میاد ولی قبول کنید که arm بهتره
                    بیایین همه با هم یه چیز بکر طراحی کنیم
                    یه لپ تاب کوچولو :nerd:
                    درسته خیلی سخت و حتی غیر ممکنه
                    ولی به خدا اگه هر کی اینو کار کنه به خدا تو بر نامه نویسی اول میشه
                    من خودم تا حالا با avr 20 تا پروژه کار کردم
                    ولی تصمیم گرفتم دیگه برم رو بحث Arm
                    خوب اگه موافقین یه نظر سنجی زحمت بکشین بزنین
                    ببینیم کی موافقه
                    در ضمن
                    من الان از یدونه دستور زبان C سر در نمیارم
                    بیسیک خوبه نظرتون چیه ؟ oo: :angry:
                    اگه توی فروش گاه سایت یا جای دیگه یه arm تا 20 تومن یا بیشتر مد نظر دارین ادرس بدین بخریم

من lcd گرافیکی هم می خوام لمسی بهتره درسته نمی تونم درایوش کنم
                    ولی خواستن توانستن است
                    تو این تایپک کی مدیر ما میشه بریم جلو خواهشا همکاری کنید بدون پول خرج کردن نمیشه درست کرد

ما منطزریم اگه جوابتون منفی هست از چه ای سی استفاده کنم 128 ال دارم
                    ولی چاپ فیبرش دردسره خوب بهتره از arm استفاده کنم تا ارزش داشته باشه :applause:

من مشتاقانه منتظرم

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37852.msg185051#msg185051
                      این لینک به شما امید بیشتری میده :nice: :nerd:

دیدگاه

آقا یکم یواش تر.این جوری پیش بریم تا دوروز آینده ماهواره ام میفرستیم
                        نظر من رو همون مگا128 .چون بیشتر باهاش کار شده و بهتر میشناسیمش. شما که سی رو هم بلد نیستید چطور میخواید برید سراغ آرم؟ قدم به قدم.
                        کلا سخت افزار زیاد مهم نیست.هرکس با هر پردازنده ای که راحت تره کار کنه.ما اینجا میخوایم روی الگوریتم و روتین فت کار کنیم.حالا شما روی هر میکرویی میخواید کار کنید مهم نیست.مسلما بهتر بود همه یه دست میشدند اما با این شرایط زیاد مهم نیست که با چی کار میکنید.فقط حداقل اون چند موردی رو که گفتم رو آماده کنید و خوب کار با اونا رو بدونید.

دیدگاه

http://bargiri3.persiangig.com/mmc-sd.pdf
                          خوب اگه کسی تونست این لین کو درست کنه بده ما هم پرینت کنیم
                          ینی لینک درسته ولی پرینت نمیشه
                          خوب داداش از اول شروع کنیم
                          یه مدار ی چیزی بزارین مهم نیست کدوم پایه ها اشغال شه
                          من میرم رو مدارش کار کنم در ضمن میخوام یه ds 1307 هم بزارم روش :cry2:
                          خدا وکیلی تا حالا با یه فیبری که خودم چاپ کردم روش یه smd لحیم نکردم
                          با ال سی دی گرافیکی هم کار نکردم :eek:
                          بلا خره
                          من شروع کردم به طراحی فلا دارم رو نقشه کلی کار می کنم
                          چی بزارم فکر کنم به جای کلید و کنترلو از این جور چیزا یه صفحه کلید بزارم یا بهتره
                          ولی اول یه مبدل اس ام دی به دیپ میسازم رو فیبر سوراخ دار کار می کنیم :applause:

دیدگاه

راستی کسی ادرس مگا 128 رو تو لایب رری پروتل نداره دارم میگردم دنبالش :cry2:
                            protel dxp

دیدگاه

فایل درسته. نویسنده خودش قابلیت پرینت و ادیت رو غیر فعال کرده.
                              ds1307 هم خوبه .من هم از pcf8583 استفاده کردم.
                              LCD گرافیکی هم کاری نداره.کتابخونش تو سایت هست.
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=18025.0
                              چند تا کلید لازمه دیگه. اگه یه صفحه کلید 16 تایی بزاری که دیگه خیالت کاملا راحته.لحیم کاریش هم اونقدر سخت نیست.اگه دوست نداری برد رو خودت بسازی یه تبدیل مگا128 رو بگیر و راحت باهاش کار کن.

دیدگاه

من فلا روز جمعه ای تونستم اینو درست کنم بزرگترین و سخترین کار ممکن در مورد نصب mmc یا یو اس بی راهنمایی کنید متشکرم :nice:

بقیشو بگین چی کار کنم بریم جلو واسه تغذیه یه رگلا تور کافیه ال سی دی من با گرافیکی کار نکردما
                                هر 8 پایه باید وصل شه درسته ؟ oo:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X