اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی LCD N96 (رنگی با وضوح 240*320)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی LCD N96 (رنگی با وضوح 244*320)

نوشته اصلی توسط ro0ozl3eh
    یکی نیست به من کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
    با سلام،

فکر کنم که مشکل سخت افزاری داری!
    اینکه سیم ها رو با بافر وصل کردی، یعنی دقیقا چیکار کردی؟
    در مورد سخت افزارت بیشتر بگو.
    آیا تا حالا با این سخت افزار راه افتاده بوده یا اینکه تا حالا اصلا راه نیفتاده ( با این سخت افزار ) ؟!
    مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl
      با سلام،

فکر کنم که مشکل سخت افزاری داری!
      اینکه سیم ها رو با بافر وصل کردی، یعنی دقیقا چیکار کردی؟
      در مورد سخت افزارت بیشتر بگو.
      آیا تا حالا با این سخت افزار راه افتاده بوده یا اینکه تا حالا اصلا راه نیفتاده ( با این سخت افزار ) ؟!
      من اولش مدار بدون buffer بسته بودم که دیدم میکرو رو LCD,5v میندازه بدش ومدم با buffer وصل کردم که فقط بک لایتش روشن شد و چند برام سیماشو چک کردم ولی دیگه نمیدونم چیکار کنم

دیدگاه

من اولش مدار بدون buffer بسته بودم که دیدم میکرو رو LCD,5v میندازه بدش ومدم با buffer وصل کردم که فقط بک لایتش روشن شد و چند برام سیماشو چک کردم ولی دیگه نمیدونم چیکار کنم
        آخرش نگفتی بافر رو چطوری بستی ( تقریبا به هیچکدوم از سوالام جواب ندادی!!! ) :eek:
        بافر رو روی چه خط هائی بستی؟ خطوط دیتا دو طرفه اند، این موضوع رو در بستن بافر ها رعایت کردی؟!

اگر میخوای با میکروی 5 ولتی و بافر استفاده کنی یه سری به این پست بزن، حتما شماتیک رو نگاه کن ببین موارد مورد نظر رو رعایت کردی یا نه؟
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=30608.390

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aivhl
          آخرش نگفتی بافر رو چطوری بستی ( تقریبا به هیچکدوم از سوالام جواب ندادی!!! ) :eek:
          بافر رو روی چه خط هائی بستی؟ خطوط دیتا دو طرفه اند، این موضوع رو در بستن بافر ها رعایت کردی؟!

اگر میخوای با میکروی 5 ولتی و بافر استفاده کنی یه سری به این پست بزن، حتما شماتیک رو نگاه کن ببین موارد مورد نظر رو رعایت کردی یا نه؟
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=30608.390
          همه سیمهایکه از میکرو اومدن با buffer به ال سی دی دادم! البتّه من فقط دارم رایت میکنم رو ال سی دی رید نمیکنم به خاطر این فکر نکنم به 2 طرفه بودن داده ها ربطی داشته باشه

دیدگاه

همه سیمهایکه از میکرو اومدن با buffer به ال سی دی دادم! البتّه من فقط دارم رایت میکنم رو ال سی دی رید نمیکنم به خاطر این فکر نکنم به 2 طرفه بودن داده ها ربطی داشته باشه
            اشتباهه! یه نگاه دقیق به روتین LCDInit و LCDCharDisp و سایر روتین ها بنداز....
            و نکته بعدی اینکه بافر باید از نوع LV باشه، هست؟
            اون پایه هائی که به میکرو میاد رو Pullup کردی؟

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ☺بابابرقی☺

سلام دوست عزیز!
              چون LCD روشن میشه، پس به احتمال قوی ایراد از اتصالاته، اگه رو برد بورد مدارتون رو میبندید، یه فشاری به میکرو بیارید-گاهی خوب جا نمیخوره
              اگه حتی یکی از پایه های کنترلی یا دیتای LCD به میکرو متصل نباشه،جواب نمیگیرید.
              ممنون از بابا برقی؛مشکل ال سی دیم حل شد، ایراد از مدار برد بورد نبود...ایراد از لحیم فلت ال سی دی بود... :applause:
              اما در مورد تاچ هنوز سوال دارم؟؟؟ :angry: پیست های قبلی روهم خوندم اما منتظر یاری سبزتان هستم... :applause:
              تاچو که راه میندازم قبل اینکه من چیزیو لمس کنم برای x,y مقادیر مختلفی میده، همون لحظه اول برای Xمقدار 70 و برای y مقدار 50 میده و چند لحظه بعد مقدار x به 1023و7023و7123 و... تغییر میکنه و مقدار y هم توی رنج 40 تا 70 تغییر میکنه( اینا برای وقتی بود که هنوز تاچ نکردم) ...اما بعد که تاچ انجام میشه تا مقادیرXوyمینیمم ,xوyماکسیمم رو بدست بیارم هر بار یک عددی بدست میارم مثلا:
              xmin=7023 , xmax=7123, ymin=822, ymax=202
              تازه از این مقادیری هم که گفتم مطمئن نیستم چون مقادیر X ,y مدام در حال تغییر است، مثلا xmin =7023 بعد از آن به سرعت مقدارش عوض میشه (بدون اینکه 2باره تاچ بشه)
              حالا اگه دوباره اون 4 نقطه رو لمس کنم الزاما مقادیر بالا(xmin=7023 , xmax=7123, ymin=822, ymax=202) بدست نمیاد :cry2:
              ایراد کجاس دوستان؟؟؟ :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mhbf
                ممنون از بابا برقی؛مشکل ال سی دیم حل شد، ایراد از مدار برد بورد نبود...ایراد از لحیم فلت ال سی دی بود... :applause:
                اما در مورد تاچ هنوز سوال دارم؟؟؟ :angry: پیست های قبلی روهم خوندم اما منتظر یاری سبزتان هستم... :applause:
                تاچو که راه میندازم قبل اینکه من چیزیو لمس کنم برای x,y مقادیر مختلفی میده، همون لحظه اول برای Xمقدار 70 و برای y مقدار 50 میده و چند لحظه بعد مقدار x به 1023و7023و7123 و... تغییر میکنه و مقدار y هم توی رنج 40 تا 70 تغییر میکنه( اینا برای وقتی بود که هنوز تاچ نکردم) ...اما بعد که تاچ انجام میشه تا مقادیرXوyمینیمم ,xوyماکسیمم رو بدست بیارم هر بار یک عددی بدست میارم مثلا:
                xmin=7023 , xmax=7123, ymin=822, ymax=202
                تازه از این مقادیری هم که گفتم مطمئن نیستم چون مقادیر X ,y مدام در حال تغییر است، مثلا xmin =7023 بعد از آن به سرعت مقدارش عوض میشه (بدون اینکه 2باره تاچ بشه)
                حالا اگه دوباره اون 4 نقطه رو لمس کنم الزاما مقادیر بالا(xmin=7023 , xmax=7123, ymin=822, ymax=202) بدست نمیاد
                ایراد کجاس دوستان؟؟؟

سلام دوست عزیز!
                7023؟!! oo:
                اگه از مگا16 و 32 و اینا استفاده میکنید که ADCشون حداکثر 10 بیتی هستش، یعنی حداکثر عدد 1023 میتونید تو خروجی ADC داشته باشید، فک میکنم یه جای کار میلنگه :arrow:
                شما بیا و از همون کدی که واسه تاچ تو پست122 و 125 گذاشتم استفاده کن، حتما باید جواب بگیری، دو-سه تا نکته هم گفتم حتما رعایت کن وگرنه اذیت میشی!

نتیجه رو بگو...
                اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

سلااااااااااام به همه
                  من ال سیدی N96 با MEGA32 راه اندازی کردم ولی عکسایی که نمایش میده اصلا اصلا قابل تشخیص نیس!!!!
                  لطفا هرکی میتونه راهنمایی کنه که ایراد از کجاس و من چیکار کنم؟!
                  :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ☺بابابرقی☺

سلام دوست عزیز!
                    7023؟!! oo:
                    اگه از مگا16 و 32 و اینا استفاده میکنید که ADCشون حداکثر 10 بیتی هستش، یعنی حداکثر عدد 1023 میتونید تو خروجی ADC داشته باشید، فک میکنم یه جای کار میلنگه :arrow:
                    شما بیا و از همون کدی که واسه تاچ تو پست122 و 125 گذاشتم استفاده کن، حتما باید جواب بگیری، دو-سه تا نکته هم گفتم حتما رعایت کن وگرنه اذیت میشی!

نتیجه رو بگو...
                    سلام بابا خوبی؟؟ ....برنامتونو اجرا کردم(راستی با مگا32کار میکنم)...اون مستطیلای اول رسم شد...بعد از تاچ،4 پیکسل قرمزکنارهم هم رسم شد...اما با تاچ اون مستطیل آبیه یه کم به هم میریخت...مثلا دور تادور ال سی دی خطچین آبی میشه و مستطیل سیاهی که باید بعد از clear screen بیاد روی همون مستطیل آبی قبلی (touch key( رسم میشه، یه کم اونطرف ترش... ~x(
                    اون برنامه قبلی که در موردش توی پست 140 گفته بودم رو 2باره اجرا کردم اون نکاتی که شما توی پست 122و125 گفته بودین انجام دادم(آخه از ولتاژ مرجع داخلی استفاده کردم) یعنی پایه aref , avcc رو به هیچی وصل نکردم که هیچی روی ال سی دی نشون نمیداداما وقتی aref رو زمین کردم مقدار x,y (خروجی تاچ)را نشون داد، اما ایندفعه مثل پست 140مقدار x,y ثابت وبرابر 1023 بود که با تاچ کردن مقادیر X,y حدود چند ثانیه به هم میریخت به طوریکه نمی شد فهمید چه مقدار ی دارند و 2 باره همون 1023 می شد :-((
                    اخلاصه اینکه نه کد شما جواب داد و نه کد خودم (نتونستم مقادیر x,y ماکز ومین رو بدست بیارم) ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/:angry:

یه نکته دیگه اینکه وقتی پراب لاجیک روی پایه های دیتا و کنترلی میزدم چراغ low روشن میشد و چراغ high چشمک میزد و چراغ زرد هم چشمک میزد(پالس مینداخت)...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                    خییلی حرف زدم...اینم کد خودم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/:
                    #define ADC_VREF_TYPE 0xC0
                    #define PORTRAIT
                    #include <tftlcd_functions.h>

unsigned int read_adc(unsigned char channel)
                    void main(void)
                    {
                    int X,Y;
                    char buffer[20];
                    lcd_init();
                    while(1)
                    {
                    //READ X
                    ADMUX=ADC_VREF_TYPE ;
                    ADCSRA=0x86;
                    DDRA.0=1;
                    DDRA.1=1;
                    DDRA.2=0;
                    DDRA.3=0;

PORTA.0=0;
                    PORTA.1=1;
                    PORTA.2=0;
                    PORTA.3=0;
                    X=read_adc(2);
                    sprintf(buffer,"x=%d",X);
                    lcd_gotoxy(40,40);
                    lcd_puts(buffer,RED,BLACK,0);

//READ Y
                    ADMUX=ADC_VREF_TYPE ;
                    ADCSRA=0x86;
                    DDRA.0=0;
                    DDRA.1=0;
                    DDRA.2=1;
                    DDRA.3=1;

PORTA.0=0;
                    PORTA.1=0;
                    PORTA.2=0;
                    PORTA.3=1;
                    Y=read_adc(0);
                    sprintf(buffer,"y=%d",Y);
                    lcd_gotoxy(200,100);
                    lcd_puts(buffer,RED,BLACK,0);
                    lcd_draw_circle(30,30,5,1,BLUE);
                    delay_ms(500);
                    }
                    }

//ADC
                    unsigned int read_adc(unsigned char channel)
                    {
                    ADMUX=channel|ADC_VREF_TYPE;
                    delay_us(10);
                    ADCSRA|=0x40;

while((ADCSRA & 0x10)==0);
                    ADCSRA|=0x10;
                    return ADCW;
                    }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrms
                      سلااااااااااام به همه
                      من ال سیدی N96 با MEGA32 راه اندازی کردم ولی عکسایی که نمایش میده اصلا اصلا قابل تشخیص نیس!!!!
                      لطفا هرکی میتونه راهنمایی کنه که ایراد از کجاس و من چیکار کنم؟!
                      :cry2:
                      با چه اندازه-سایزی داری تصاویرو رو LCD میریزی-میبینی؟

دیدگاه

بابا برقی نظرتون در مورد پست 143 چیه ؟؟؟ صلوات میفرستم براتون ها...
                        یه سوال دیگه از برنامتون هدفتون دقیقا از اینکه 4بار تابع adc رو تو برنامتون فراخواندید چیه؟؟؟
                        مگه xr,yr در نهایت مختصات واقعی نقطه لمس شده نیستن؟؟؟
                        مگه شما نگفتید که اون مستطیل ابی (touch key) اگه لمس بشه clear screen میشه و .... پس چرا شرط if برنامتون اینطوریه؟؟؟
                        مگه نباید اینطوری باشه؟؟؟؟؟؟؟؟( پیشاپیش ممنونم از شما.... :rolleyes
                        if (xr<260 && yr<317&& xr>3 && yr>70) {
                        lcd_clear_screen();
                        lcd_draw_rectangle(3,3,317,237,0,BLUE);
                        lcd_draw_rectangle(2,2,318,238,0,BLUE);
                        lcd_draw_rectangle(260,3,317,70,1,BLACK);}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mhbf
                          بابا برقی نظرتون در مورد پست 143 چیه ؟؟؟ صلوات میفرستم براتون ها...
                          یه سوال دیگه از برنامتون هدفتون دقیقا از اینکه 4بار تابع adc رو تو برنامتون فراخواندید چیه؟؟؟
                          مگه xr,yr در نهایت مختصات واقعی نقطه لمس شده نیستن؟؟؟
                          مگه شما نگفتید که اون مستطیل ابی (touch key) اگه لمس بشه clear screen میشه و .... پس چرا شرط if برنامتون اینطوریه؟؟؟
                          مگه نباید اینطوری باشه؟؟؟؟؟؟؟؟( پیشاپیش ممنونم از شما.... )
                          if (xr<260 && yr<317&& xr>3 && yr>70)
                          سلام دوست عزیز!
                          ببخشید،سرگرم چیزای دیگه شدم :redface:
                          - در اصل من اومدم و 2بار پشت سرهم و بدون تاخیر x,y رو خوندم و اگه برابر هم بودن(شرط حلقه while) اونوقت xr , yr (همون xReal) به عنوان مختصات نهایی در نظر گرفته میشه(اینجوری دقت کافی به دست میاد و من لازم ندیدم تعداد دفعات بیشتری نمونه برداری کنم،2تا کافی بود)

-آره، گفتم و همین طور هم هست(در عمل و تئوری!)، بله اون قسمت شرط که قرمز کردم درسته اما باقیش نه! توجه کنید که اونا x,y نهایی هستن و lcdمن در حالت LANDSCAPE بود، اما طبق برنامه شما LCDتون در حالت PORTRAIT هست، دیدی دقت نکردی!! :nerd: تو پست 125 این نکته رو با ** و رنگ قرمز نوشتم.

اما با تاچ اون مستطیل آبیه یه کم به هم میریخت...مثلا دور تادور ال سی دی خطچین آبی میشه و مستطیل سیاهی که باید بعد از clear screen بیاد روی همون مستطیل آبی قبلی (touch key( رسم میشه، یه کم اونطرف ترش...
                          این ایراد هم برمیگرده به همون LANDSCAPE و PORTRAIT ، در این حالت تاچ هم درست عمل نمیکنه(اما خوب شکلی که شما رسم میکنید منظم رسم میشه-نه بهم ریخته)، پس توصیه میکنم شما بیا lcd رو همون LANDSCAPE تعریف کن و سیم بندیهات رو تغییر بده، وقتی جواب گرفتی و مطمئن شدی، به دلخواه تغییرشون بده.
                          اما وقتی aref رو زمین کردم...
                          این کارو نکن! من اینکارو کردم،نتیجه نداد،فقط رو هوا باشن!!
                          یه نکته دیگه اینکه وقتی پراب لاجیک روی پایه های دیتا و کنترلی میزدم چراغ low روشن میشد و چراغ high چشمک میزد و چراغ زرد هم چشمک میزد(پالس مینداخت)...؟؟؟
                          این(پراب لاجیک) نمیدونم چیه :redface: اما منم کنجکاو بودم و با مولتی متر چک کردم، خوب طبیعتا حالت پایه ها بیته به برنامه تغییر میکرد-low , high- میشد.

برنامتون هم به نظر ایرادی نداره، اما شما فعلا بیا و همون کد پست125 رو تست کن با رعایت نکات گفته شده!! :arrow:

دیدگاه

سلام دوست گرامی ...
                            نه دیگه....ببین من 2تا برنامه دارم یکی با اون کد خودم که pORTRAI هست و یکی برنامه با کدهای شما که منم مثل شما LANDSCAP تعریف کردم...خب حالا چی میشه؟؟؟؟ :cry2:
                            بازم ممنون...................... :applause:

دیدگاه

سایزای مختلفیو امتحان کردم ( مثلا64*128 که باتوجه به سایز LCD مجازن! ) ولی واسه همهشون همونطوری بود که گفتم....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mhbf
                                سلام دوست گرامی ...
                                نه دیگه....ببین من 2تا برنامه دارم یکی با اون کد خودم که pORTRAI هست و یکی برنامه با کدهای شما که منم مثل شما LANDSCAP تعریف کردم...خب حالا چی میشه؟؟؟؟ :cry2:
                                بازم ممنون...................... :applause:
                                آهان!
                                خب ببین، این که میگی :
                                اما با تاچ اون مستطیل آبیه یه کم به هم میریخت...مثلا دور تادور ال سی دی خطچین آبی میشه و مستطیل سیاهی که باید بعد از clear screen بیاد روی همون مستطیل آبی قبلی (touch key( رسم میشه، یه کم اونطرف ترش...
                                من شک کردم که دوباره لحیمت با اتصالات lcd مشکل پیدا کرده باشه، ممکنه یه خط دیتایی-چیزی قطع شده باشه، یه برنامه ساده بنویس که فقط رنگ صفحه عوض کنه و 4تا مربع-دایره رسم کنه . صفحه رو پاک کنه، تا ببینی اتصالات برقراره یا نه، از این که مطمدن شدیم میریم سراغ بقیه!
                                (الان تازه از خواب بیدار شدم،مخم به جای دیگه ای قد نمیده :redface

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X