اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ریزی با هر نوع کنترل خانگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ریموت کنترل IR یک کاناله - قابل برنامه ریزی با هر نوع کنترل خانگی

:wow: :wow: منم خیلی خوشحال شدم که بالاخره این پروژه با خوبی و خوشی تموم شد . :applause: :applause:
    البته هنوز جای کار داره :
    1-
    نوشته اصلی توسط AlirezaT
    فقط برای پروگرم کردن حواست باشه که کلید رو فقط یه بار بزنی ( نگه نداری ) .چون تست کردم جواب نمیداد
    2- حجم داده ذخیره شده یه مقدار زیاده ( برای هر کد 100Bytes )

البته مشکلات بالا مشکلات خیلی کوچیکی هستند و به این دلیل رخ دادن که ما میخواستیم همه ریموت ها رو پوشش بدیم .آ‌( مخصوصا مشکل دوم )

راسته برای بازسازی کد ها هم میشه یه کارایی انجام داد که دیگه چون نیاز نبود منم بیخیالش شدم . oo:

اگه نتیجه کار رو به صورت یه مقاله دربیاریم هم بد نمیشه ( برای استفاده دیگران ) :nerd:
    موفق یاشید
    فرق ما با جهان غرب در اینه که اونا هیچی نمیدونن! و تحقیق میکنند ولی ما همه چیزو می دونیم! و تحقیق برای ما معنی نداره!!!!!!!!!!!! .(از یه آدم اینکاره)

دیدگاه

سلام
      ظاهرا از این بحث عقب افتادم من
      آقای AlirezaT دستت درد نکنه فقط اتصال مدار رو هم بزار
      البته گیرنده من اینی که بچه ها دارن نیست و از یه سنسور استفاده می کنم که فقط اعداد
      0611
      04A15
      12AAA
      رو نوشته و سه تا پایه هم داره
      فکر می کنی با اون هم بشه بسازم؟
      ممنون

دیدگاه

اینم از مدار :
        http://alirezat.webs.com/Programmabl...zaT-V3.00).pdf

سنسور شما اگه دیتاشیت داره و با Carrier 40KHZ کار کنه که مساله ای نداره . اگه هم که دیتاشیت نداره باید با یه مقاومت بهش پاور بدی و پایه هاشو پیدا کنی . 6 حالت بیشتر نداره :biggrin:
        فرق ما با جهان غرب در اینه که اونا هیچی نمیدونن! و تحقیق میکنند ولی ما همه چیزو می دونیم! و تحقیق برای ما معنی نداره!!!!!!!!!!!! .(از یه آدم اینکاره)

دیدگاه

دست آقای علیرضا درد نکنه با این برنامه جالب وکارامدی که زحمت کشیدن و نوشتن .من چون خودم درگیر نوشتن همین برنامه بودم میدونم چه زحمتی کشیدی شما .منم برناممو نوشتم ومیخواستم بزارم که فردی جان چک کنه ولی ظاهرا دیگه لازم نمیاد . ضمنا من برنامرو چک کردم و دیدم وقتی میکرو ریست میشه کد پاک میشه و باید دوباره اونو وارد کنیم .ظاهرا مشکل ذخیره سازی در ایپیرام رو دارید و فضای کافی ندارید!
          من برناممو که نوشتم برای ذخیره کد 2 حالت درنظر گرفتم .یک حالت با فشار دکمه لرن و حالت دیگه با فشار دادن 4 بار پشت سرهم هر دکمه ای رو که میخواهیم ذخیره میشه و این باعث میشه که استفاده کننده بتونه هروقت لازم داشت با هرکنترلی که خواست کد دکمه مورد نظرش رو ذخیره کنه .فکر میکنم امکان جالبی هست .
          خودمونیم ولی هنوزم تو کف سرعت برنامه ای که نوشتی موندم.
          وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
          نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad1354
            دست آقای علیرضا درد نکنه با این برنامه جالب وکارامدی که زحمت کشیدن و نوشتن .من چون خودم درگیر نوشتن همین برنامه بودم میدونم چه زحمتی کشیدی شما .منم برناممو نوشتم ومیخواستم بزارم که فردی جان چک کنه ولی ظاهرا دیگه لازم نمیاد . ضمنا من برنامرو چک کردم و دیدم وقتی میکرو ریست میشه کد پاک میشه و باید دوباره اونو وارد کنیم .ظاهرا مشکل ذخیره سازی در ایپیرام رو دارید و فضای کافی ندارید!
            شما لطف دارین :redface:
            با تست من که EEprom خیلی خوب جواب میداد . چه با ریست کردن . چه با قطع پاور
            اگه شما مشکل دارید بهتره که "Brown-out detection level at VCC=2.7 V; [BODLEVEL=1]" رو انتخاب کنید و فیوزبیت Brown-out detection Enabled رو برنامه ریزی کنید . ولی نباید مشکلی باشه . با این اوصاف فقط یک پنجم EEprom میکرو پر میشه .

نوشته اصلی توسط javad1354
            من برناممو که نوشتم برای ذخیره کد 2 حالت درنظر گرفتم .یک حالت با فشار دکمه لرن و حالت دیگه با فشار دادن 4 بار پشت سرهم هر دکمه ای رو که میخواهیم ذخیره میشه و این باعث میشه که استفاده کننده بتونه هروقت لازم داشت با هرکنترلی که خواست کد دکمه مورد نظرش رو ذخیره کنه .فکر میکنم امکان جالبی هست .
            خودمونیم ولی هنوزم تو کف سرعت برنامه ای که نوشتی موندم .
            این کار هم کار جالبیه اگه شما هم برنامتون رو بذارین ، ازش استفاده میبریم .

باز هم تشکر :redface:

دیدگاه

خدا به همتون عمر با عزت بده :smile:

آقای تاج فر ، بخاطر توضیحات کاملتون که داخل سورس برنامه هست بسیار سپاس گذارم

من این پروژه رو واسه ی یه هدف دیگه دنبال میکردم ، یه کنترل همه منظوره که میتونه برای هر گیرنده ای تنظیم بشه ...

مشکلم نمونه برداری دقیق از کد ارسالی از کنترل دلخواه بود که فکر میکنم حل شده باشه :biggrin:

حالا همین کد رو دوباره با یه فرستنده میشه بفرستی که هدف اصلی من بود

البته آقا جواد هم اگه لطف کنن و برنامشونو بذارن ، با توجه به اینکه با بسکام اونو نوشتن، واسه امثال من قابل فهم تره ... مرسی ازشون

از آقای شاتریان ، آقا Feredi ، آقای حبیبی ، آقای علیپور و بقیه دوستان هم که به این پروژه کمک کردن خسته نباشید میگم و نهایت تشکر رو ازشون دارم

مرسی بچه ها :applause:
              .....::: ♥♥♥♥ :::.....

دیدگاه

با سلام و تشکر از دوستان
                لطفا در مورد نحوه ارسال کدینگ IR و الگوریتم دیکد کردنش توضیح بدید.
                اگه درست بگم پالس pwm با فرکانس 36تا40khz هست. و پریود بین 25 تا 27میکروثانیه
                چند سوال:
                1- روش ارسال سریال غیر همزمان هست؟
                2- چطوری در هر پالس 2 بیت ارسال میشه؟ یعنی مثلا در بیتهای شروع level پالس یک هست ولی دو تا بیت با level صفر و یک هم داره (فایلrc6 سامسونگ که چند پست قبلی جناب javad1354 گذاشتند)
                3-چرا جمع زمان بیتهای شروع و آدرس و دستور و پایان از 25 تا 27 میکرو ثانیه بیشتر میشه؟
                4-سنسور tsop1738 بعد از دمدوله کردن موج کریرو 38 حذف میکنه یعنی پالسها حذف میشن و فقط بیتها رو داریم؟
                خلاصه یک توضیح کلی بدید دیگه

دیدگاه

لطفا در مورد نحوه ارسال کدینگ IR و الگوریتم دیکد کردنش توضیح بدید.
                  اگه درست بگم پالس pwm با فرکانس 36تا40khz هست. و پریود بین 25 تا 27میکروثانیه
                  چند سوال:
                  1- روش ارسال سریال غیر همزمان هست؟
                  2- چطوری در هر پالس 2 بیت ارسال میشه؟ یعنی مثلا در بیتهای شروع level پالس یک هست ولی دو تا بیت با level صفر و یک هم داره (فایلrc6 سامسونگ که چند پست قبلی جناب javad1354 گذاشتند)
                  3-چرا جمع زمان بیتهای شروع و آدرس و دستور و پایان از 25 تا 27 میکرو ثانیه بیشتر میشه؟
                  4-سنسور tsop1738 بعد از دمدوله کردن موج کریرو 38 حذف میکنه یعنی پالسها حذف میشن و فقط بیتها رو داریم؟

برای نوشتن این برنامه نیاز به داشتن این اطلاعات هست ؟

دیدگاه

دوست عزیز من خودم شخصا فقط همون پرتکل مربوط به سامسونگ رو تونستم برسی کنم و نتیجش رو هم گذاشتم .از چندوچون قضیه کاملا گاه نیستم و لی همینقدر متوجه شدم که صفرو یک های ارسالی با زمانهای مختلف در پروتکل های مختلف میباشد و هر برندی برای خودش یه کدینگ مخصوص داره . کاری که ما کردیم اومدیم و کلا زمان هر تناوب رو اندازه گیری و ذخیره کردیم و بعد با مقایسه اون با کد دریافتی نتیجه درست یا غلط گرفتیم .برای همه کنترل ها این یه روال ثابت داره و فقط میزان زمان بندیها در هر پالس متغیره . برای من که فقط قصدم ساختن گیرنده بود دونستن دقیق زمانها زیاد مهم نبود .چون ما هرچی دریافت میکردیم رو ذخیره میکردیم و مبنا رو روی همون میزاشتیم .در نمونه گیریهای مختلف دیدیم که هر کنترلی برای خودش یه آوازی میخونه و میزون کردن سازمون برای همش خیلی سخت بود .پس بیخیال میزون شدیم و هرچی رو گرفتیم همونو ذخیره کردیم . حالا من برنامرو به زبان شیرین بیسیک نوشتم و بصورت یک پروژه در آوردم که برای همه دوستان میزارم .
                    اگه خوشتون اومد حتما برای سلامتی آقا هرچی دلتون خواست صلوات بفرستید . اگرم نیومد بازم بفرستید .
                    وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
                    نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

شرح کار مدار:
                      پس از روشن شدن مدار LED مدار 3 مرتبه چشمک میزند و مدار آماده کار میشود .
                      این مدار از دو طریق قابلیت یاد گیری کد مربوط به هر دکمه دلخواه از هر کنترل دلخواه را دارد .
                      1- با فشردن دکمه LED، Learnشروع به چشمک زدن میکند و تا مدت 10 ثانیه آماده پذیرش کد جدید میباشد که باید در این زمان دکمه ای را که میخواهیم از کنترل انتخاب شود فشار دهیم . . پس از دریافت کد جدید LED بمدت 500 میلی ثانیه روشن میشود که بیانگر ذخیره کد در حافظه میباشد . چنانکه در زمان 10 ثانیه کدی دریافت نشود ، کد قبلی در حافظه خواهد ماند و LED دو بار چشمک کوتاه میزند .
                      2- همچنین میتوانید هر زمان که میخواهید یه دکمه دیگر کنترل را به مدار معرفی کنید . اینکار را با فشردن 8 بار پی در پی دکمه مورد نظر انجام میدهیم و پس از بار هشتم ، LED بمدت 500 میلی ثانیه روشن میشود که بیانگر ذخیره کد در حافظه میباشد . باید توجه داشته باشیم که 400 میلی ثانیه بین فشار هرکلید باید فاصله باشد . از این به بعد مدار با دکمه جدید کار میکند و دکمه قبلی بی اثر میشود .

برای جلوگیری از تداخل در مدار زمانیکه دکمه کنترل بصورت ممتد فشرده میشود یک تایمر کنترلی وضعیت را مشخص کرده و مدار به کنترل پاسخ نمیدهد . هرگاه یک دکمه کنترل غیر از دکمه اصلی ذخیره شده در مدار ، فشرده شود LED چشمک کوتاهی میزند که نشانگر مردود بودن کد میباشد .

اینم لینک دانلود .
                      http://www.4shared.com/file/2Q4aawBx/universal_IR.html
                      نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

اموزش گرفتن کد استاندارد قسمت سوم
                        سلام اقا جواد و آقای AlirezaT برای
                        دیکود رموت حتما لازم نیست از طریق یادگیری عمل کنید
                        یعنی از سیگنال ورودی نمونه برداری کنید
                        چون دیتای خروجی ریموت استاندارد و نیاز به نمونه برداری یا لرن نداره
                        کافی سیگنل تحلیل کنید
                        مزایا کم شدن حجم برنامه و بینیازی به حافظه خارجی
                        حالا کد سامسونگ تحلیل میکنم
                        /download.php?img=551192][/url]

اساس کلیه پروتکلها با عرض پالس است
                        1- استارت بیت که تشکیل شده از یک عرض پالس 4.5 میلی ثانیه مثبت و یک عرض پالس 4.5 منف
                        2- منطق صفر که از دو عرض پالس مثبت ومنفی 0.56 میلی ثانیه
                        3- منطق یک که یک عرض پالس مثبت ..056 ومنفی 1.69 میلی ثانیه
                        4- بیت استوپ که دو عرض 1.125 میباشد

نمونه کد سی تشخیص

else if ((headp>4305)&&(headp<4695)&&amp ;(heads>4200)&&(heads<4550)){protoco l=8;} // SAMSUNG

for (bitcount=0;bitcount!=32;bitcount++){

ir_get_rise();
                        ir_get_fall();
                        if ((rise>380)&&(rise<670)&&(fa ll>1250)&&(fall<1750)){ir_tempbyte_h i|=1;} // bit=1
                        else if ((rise>380)&&(rise<670)&&(fa ll>300)&&(fall<650)){;} // bit=0
                        else return; // error detection

if (bitcount<31){ir_tempbyte_hi<<=1;} // don't shift last bit

یاد اوری میکم که اعداد بدست امده با کریستال 4 مگا است }

این کد فقط برای اشنای اصول کار
                        بیسشک اونم تو پست قبل گزاشتم

دیدگاه

اموزش گرفتن کد استاندارد قسمت چهارم

سلام در زیر پروتکل کنترلهای nec , japain ,rc5,sircs که تقریبا شامل کل برندها است را میذارم

url=http://tehranpic.net/download.php?img=551215][/url]

url=http://tehranpic.net/download.php?img=551218][/url]

url=http://tehranpic.net/download.php?img=551220][/url]

url=http://tehranpic.net/download.php?img=551221][/url]

طریقه کد نویسی و زبان خودتون انتخاب کنید هر جا مشکل داشتید کمکتون میکنم

دیدگاه

سلام هادی جان .خیلی ممنون بخاطر مطالبی که زحمت کشیدی و گذاشتی . این تاپیک تنها تاپیک کامل در این زمینه است (لا اقل من جائی دیگه بزبان فارسی ندیدم) خیلی خوب شد که توهم با مطالب علمی که گذاشتی سطح اونو بالا بردی . من به کمک آقا علی رضا و همچنین تلاشهای بی وقفه فردی جان این پروژه رو تکمیل کردیم و قراره انشالا نمونه اولیه رو فردی جان بسازه و نتیجه اونو بما هم اعلام کنه . (البته امیدوارم)
                            نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

سلام دوستای عزیز خودم

آقای فردی پس این مدار چی شد گلم؟

همه، تاپیک رو توی اوج رها کردین و رفتین؟ :sad:

حیفه این همه زحمت نیست!!؟

:cry2:
                              .....::: ♥♥♥♥ :::.....

دیدگاه

فردی جان کجائی ...
                                نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X