اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه ربات و مشکل در تشخیص مانع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : برنامه ربات و مشکل در تشخیص مانع

ممنون دوست عزیز. میتونین یه کم بیشتر توضیح بدینکه طور اینکارو بکنم؟ مگه اینهایی که تو مسابقات رباتهای مسیریاب شرکت میکنن این کارو میکنن؟ چه لزومی داره یعنی چه مزایایی داره؟

از همه دوستان که لطف کردن و راهنماییم کردن صمیمانه تشکر میکنم
    سلام داداش :rolleyes:
    نگا کن دوست عزیز چون در اطراف ما امواج مادون قرمز زیادی از قبیل نور خورشید و نور لامپ و .... وجود دارد که به شدت داخل سنسور ها نویز می دازه و باعث یک شدن بی دلیل سنسور ها می شه
    البته روش مرسومی در مسابقات هم هست (کسانی هم که مرض دارن داخل مسابقات میان کنار زمین یه نور مادون قرمز می تابونند زیر رباتت که داره راه می ره و رباتت قاطی می کنه تو این حالت دوست داری بری یارو رو خفه کنی )
    شما بیا خروجی رو که به ال ای دی ir وصل کردی 1 کیلو هرتز بده :agree:
    بعد تو گیرنده بگو اگه 1 کیلو بود کار کنه :agree:
    ولی اگه یک بود و فرکانس نداشت همون حالت صفر رو در نظر بگیره :icon_razz:
    در مورد مقاومت پول پ هم باید بگم که اون دوستمون هم درست می گن و کلا خیلی فرقیس نداره ولی مرسوم این هست که مقاومت رو به زمین وصل می کنن oo:
    با امید موفقیت شما
    یا علی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
      اینم عکس پول پ

راستی یه فیلم هم برام بزار انشا ا... موفق بشی
      سلام
      1- مداری که قرار دادید مدار یک مقاومت pull down هستش
      http://en.wikipedia.org/wiki/Pull-up_resistor
      2- در ضمن avr مقاومت pull-up دارد.
      3-مقاومت pull-up , pull down برای کلید استفاده می شود نه یک ای سی که خروجی ولتاژ داره.
      مدار op-amp در حالت حلقه باز بسته شده دو حالت بیشتر نداره خرجی بالا - خروجی پایین
      4- من توصیه های شما را به رد می کنم(در مورد کاغذ کلاسه: من خودم تا به حال چندین بار از کاغذ کلاسه استفاده کردم حتی قطعات smd و باید بگم که خیلی خوب جواب گرفتم).به غیر ارسال فرکانسی مادون قرمز به جای ارسال DC
      برای استفاده سنسور ها به صورت غیر فرکانسی رعایت چند مورد زیر می تواند مفید باشد.
      توصیه ها:
      1-به جای مدار op-amp حلقه باز مدار اشمیت تریگر op-amp استفاده کنید.(منبع کتاب تکنیک پالس)
      2-بعد از خروجی op-amp یک تصحیح کننده مثل 7414 که گیت not با ورودی اشمیت تریگر قرار بدید می تونه خروجی بهتری به میکرو بده.
      3-محدود کردن دید سنسوره.لطفا سنسور ها گیرنده فرستنده را همین جوری کنار هم قرار ندید بعد بگید کار نمی کنه.از هم جدا باشند و توی یک استوانه (یا مخروط)قرار بگیرند.
      4-به موتور ها خازن عدسی متناسب متصل کنید.(هنوز فرمولی براش پیدا نکردم ولی به صورت تجربی جواب میده)
      5-جای قرار گیری سنسور ها نسبت به محور چرخش ربات در نوع روبات ها با مکانیک تانکی بسیار مهمه.
      6- برنامه نوسی روبات های اماتوری با برنامه نوسی کامپیوتر فرق داره یادتون باشه باید ناکار آمدی و تکنولوژی پایین ساخت سنسور ها را در برنامه نویسی جبران کنیم.
      7- در مواقعی هیچ دلیل علمی عمکرد مدار را توصیف نمی کنه.....ولی با روش های علمی و تحقیق می تونیم دلیلش را پیدا کنیم.

دیدگاه

اِ اِ اِ اِ اِ اِ ما با pcb با هزار تا دنگ و فنگ جواب میگیریم شما میخوای رو برد برد جواب درست بگیری!بیخیال برد برد شو یه برد درست و حسابی ببند!
        http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://alipoor90.persiangig.com/a.rar

دیدگاه

خوب مگه شما از دیود فرستنده و دیود گیرنده مادون قرمز استفاده نکردین
          خوب باید یک چیزی رو بفرستید که یه چیزی دریافت کنین من عرض کردم برنامه شما رو نخوندم
          ولی خیلی مشگله با یک میکرو چندیین فرکانس مدوله ایجاد کنین بعد همرو با هم مرتب چک کنین و تازه دستورات دیگه هم صادر کنین
          بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

- مداری که قرار دادید مدار یک مقاومت pull down هستش
            ok that's right
            در ضمن avr مقاومت pull-up دارد.
            اره داداش داره ما که چیزی نگفتیم ما گفتیم که معمولا می زارن
            3-مقاومت pull-up , pull down برای کلید استفاده می شود نه یک ای سی که خروجی ولتاژ داره.
            شرمنده
            اوه دوست عزیز من که هر مسیر یابی که دیدم داشت
            من توصیه های شما را به رد می کنم(در مورد کاغذ کلاسه: من خودم تا به حال چندین بار از کاغذ کلاسه استفاده کردم حتی قطعات smd و باید بگم که خیلی خوب جواب گرفتم)
            نمک بر زخم ما نپاش تا دیونه نشدم داداش

دیدگاه

نقل قول

من توصیه های شما را به رد می کنم(در مورد کاغذ کلاسه: من خودم تا به حال چندین بار از کاغذ کلاسه استفاده کردم حتی قطعات smd و باید بگم که خیلی خوب جواب گرفتم)

نمک بر زخم ما نپاش تا دیونه نشدم داداش
              یک بارهم با فتوپلیت و نگاتیو اتحان کنید من هم یه مدت سر کار کاغذ و کالک وغیره بودم بعترین روش نگاتیو ولامینته
              بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

ممنون از عزیزان. چند روزی سرم شلوغ شده بود. (آخه خان دایی شدم!! :biggrin
                من تو خروجی 7805 خازن گذاشتم، همونجوری که آقای علی پور گفته بودن، کمی تاثیر گذاشت، یعنی الان دیگه میکرو کمتر هنگ میکنه.

شما بیا خروجی رو که به ال ای دی ir وصل کردی 1 کیلو هرتز بده :agree:
                بعد تو گیرنده بگو اگه 1 کیلو بود کار کنه :agree:
                ولی اگه یک بود و فرکانس نداشت همون حالت صفر رو در نظر بگیره
                خوب تو گیرنده چطوری بدونم فرکانس دریافتی یک کیلو هست یا نه؟ تا جایی که من میدونم باید از کانتر استفاده کرد، اگر تعداد سنسورها زیاد باشه چطور میشه فرکانس رو اندازه گرفت؟

دار op-amp در حالت حلقه باز بسته شده دو حالت بیشتر نداره خرجی بالا - خروجی پایین
                خوب درسته ولی چرا LM324 خروجیش به جای 5 ولت، 3.2 ولته؟ در حالی که V+ رو 5 ولت و V- رو زمین کردیم؟

-به جای مدار op-amp حلقه باز مدار اشمیت تریگر op-amp استفاده کنید.(منبع کتاب تکنیک پالس)
                2-بعد از خروجی op-amp یک تصحیح کننده مثل 7414 که گیت not با ورودی اشمیت تریگر قرار بدید می تونه خروجی بهتری به میکرو بده.
                میشه یه کم بیشتر توضیح بدین؟ یا یه شماتیک بزارین؟ ممنون میشم اگه اینکارو برام بکنین

اِ اِ اِ اِ اِ اِ ما با pcb با هزار تا دنگ و فنگ جواب میگیریم شما میخوای رو برد برد جواب درست بگیری!بیخیال برد برد شو یه برد درست و حسابی ببند!
                آقای علیپور عزیز، Pcb هم میزنم فقط میخوام اول با کمک شما و بقیه دوستان به یه مدار درست و حسابی برسم وقتی ازش جواب گرفتم Pcbشو میزنم

باز هم ممنونم از همتون

دیدگاه

بخاطر گین نسبتا پایین lm324
                  همونطور که دوستان گفتند بهترین کار بافر کردن خروجی اوپ امپ هست که بهتر هست با گیت نات باشه یعنی در حالت عادی به میکرو 1 میرسه و نویز هم هیچ غلطی نمیتونه بکنه!! و وقتی سنسور بره رو خط ورودی میکرو 0 میشه اینجوری دیگه نیاز به مقاومت خارجی هم نیست ولی بهتره با مقدار دهی ریجیستر پورت مقاومت پول اپ داخلی رو فعال کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                    بخاطر گین نسبتا پایین lm324
                    همونطور که دوستان گفتند بهترین کار بافر کردن خروجی اوپ امپ هست که بهتر هست با گیت نات باشه یعنی در حالت عادی به میکرو 1 میرسه و نویز هم هیچ غلطی نمیتونه بکنه!! و وقتی سنسور بره رو خط ورودی میکرو 0 میشه اینجوری دیگه نیاز به مقاومت خارجی هم نیست ولی بهتره با مقدار دهی ریجیستر پورت مقاومت پول اپ داخلی رو فعال کنی
                    ممنون دوست عزیز. بهترین آی سی برای بافر کردن خروجی اوپ امپ چیه؟ ماجرای اشمیت تریگر دیگه چیه، میتونین راهنماییم کنین؟

دیدگاه

7404
                      اشمیت تریگر هم یک نوع مقایسه کننده هست که وقتی مثلا بهش ورودی سطح یک دادی تا وقتی سطح ورودی رو 0 نکنی خروجیش 1 میمونه و سطح یک و 0 اش هم مقداری اختلاف دارند که نیازی نیست شما استفاده کنید در مدارتون همون بافر خوب جواب میده
                      با تشکر

دیدگاه

7404
                        اشمیت تریگر هم یک نوع مقایسه کننده هست که وقتی مثلا بهش ورودی سطح یک دادی تا وقتی سطح ورودی رو 0 نکنی خروجیش 1 میمونه و سطح یک و 0 اش هم مقداری اختلاف دارند که نیازی نیست شما استفاده کنید در مدارتون همون بافر خوب جواب میده
                        با تشکر
                        خیلی ممنون دوست عزیز، دمت گرم

دیدگاه

7404
                          با تشکر
                          1- 7404 گیت منطقی not بدون ورودی اشمیت تریگر - 7414 گیت منطقی not با ورودی اشمیت تریگر.
                          2- اشمیت تریگر یک مقایسه کننده دوسطحی هست.برای مثال مقاسه کننده معمولی مثل لبه تیغ اگه شما روش به ایستید هر لحظه ممکنه بیفتید ولی اگر سطح همون تیغ را بساید و پهن تر کنید تعادل بهتری دارید در واقع اشمیت تریگر دو ضلع یا دو سطح دارد سطح مقایسه پایین یا سطح مقایسه بالا که هم متفاوت هستند که باعث ثبات بهتر می شود. با اشمیت تریگر می توان تعیین کرد در صورتی که ولتاژ از مقدار v1 بیشتر شد خروجی 5 ولت شود و در صورتی که از مقدار v2 کمتر شد خروجی صفر شود که البته v2<v1

در ضمن : ما در دنیای ایده آل زندگی نمی کنیم و الکترونیک با دنیای از تقریب ها ساده می شود. گاهی اقات لازم است پارومتر های حذف شده را نیز لحاظ کنیدم.

دیدگاه

با تشکر از دوستان که مشکل این دوستمون رو حل کردند :wow:
                            ولی یه سوال :sad:
                            من تا به حال سه تا ربات (که یکی در حال ساخت هست ) ساختم هیچ کدوم از این دم و دستگاه ها نداشت ولی کار می کرد :nerd:
                            دلیل استفاده از این ها دقیقا چیه
                            با تشکر

دیدگاه

دلیل این همه تشکیلات دقیقا وسواسه! البته اشغال بودن سنسور های چینی هم باید لحاظ بشه!
                              وگرنه یکی از اشنا های من فقط با سنسور 5 میل معمولی که مستقیم به میکرو وصل شده بودند و حتی بدون شاسی(موتور ها مستقیما زیر pcb وصل شده بودند) رتبه 2 مسیر یاب کشوری رو اورد.

دیدگاه

سلام بر همه دوستان عزیزم.
                                خوشبختانه به لطف شما عزیزان تونستم جواب بگیرم و الان ربات وقتی به مانعی میرسه خیلی راحت میچرخه و جا داره از همه شما عزیزان تشکر کنم
                                فقط بحث ارسال سیگنال یک کیلو هرتز و دریافتش رو که برام سوال بود چطوری فرکانس سیگنال دریافتی رو اندازه بگیریم وقتی که تعداد سنسورها زیاده، مبهم باقی موند برام.

در قسمت دوم کارم میخوام ربات یک محدوده رو که توش مانع هایی وجود داره، یکبار بطور کامل بگرده. ایده ای دارین که چطور کل یک محوطه رو بگرده؟ اگه مانع نبود راحت بود ولی حالا که مانع داریم، کمی مشکل ساز میشه. یعنی ممکنه قسمتهایی از اون محوطه فراموش بشه.

یه سوال دیگه، میشه با استفاده از AVR بدون استفاده از کامپیوتر پردازش تصویر انجام داد؟ با سری Xmega چی؟

مجددا از همه شما دوستان خوبم صمیمانه تشکر میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X