اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری ولتاژ منفی با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ منفی با AVR

من دیشب مداری که گفته بودین برای جمع کننده رو با بافر شماره یک LM324 بستم و دوتا ولتاژ 5 ولت بهش دادم.تو خروجی بهم 0.7 ولت میداد.با بافر های دگش هم امتحان کردم.البته تو تغذیه ولتاژ منفی ندادم و به گراند زدم.دقیقا همونی که گفته بودین رو انجام دادم.حتی فقط یک 5 ولت به ورودی منفی دادم با فیدبک منفی بهم 0.6 ولت میداد.چرا؟

دیدگاه

تا اونجایی که من می دونم LM324 ولتاژ منفی نمی گیره. پس همون که GND کردی درسته.
      این مدار یکی از واضح ترین و ساده ترین مدارهایی هست که من مس شناسم. اینو تو آزمایشگاه الکترونیک انجام داده بودم.
      احتمالا اگر از LM324 نباشه ، مدارو یه جایی اشتباه بستی.

دیدگاه

من با 2 تا بافر دیگه هم آزمایش کردم همین بود ولی دوباره تست میکنم.ولتاژ تغذیه هم 12 دادم با 2 تا 5 ورودی

دیدگاه

اگه همون مدار OpAmp رو بستی
          من که گفتم باید پایه مثبت رو به یک ولتاژ مثبت بزنیشآ‌(اگه نزدی)
          نباید زمین بشه
          واسه همینه اشتباه میشه
          اگر آن كس كه بايد باشد، نيستي ؟
          پس چه فرقي مي كند كه كيستي ؟

دیدگاه

با سلام
            و با تشکر از راهنمایی های دوستان که باعث شد منم این موضوع رو پیگیری کنم.

نوشته اصلی توسط marjan_kohandel
            ببینید من میخوام یک مدار میکرو کنترلری بسازم که ولتاژ یک جایی رو که از 12- تا24+ متغیر هست رو اندازه بگیرم و نمایش بدم.از نظر برنامه نویسی میکرو هیچ مشکلی ندارم فقط مشکلم سیستم آنا لوگ هست.اگه فقط 0 تا 24 ولت مثبت بود با تقسیم ولتاژ یک ضریب تضعیف براش میساختم اما چون 0 تا12- هم هست نمی دونم چیکار کنم.
            شما اگه خودتون میخواستید همچین چیزی بسازید چی کار میکردید؟
            اگه میشد اول کاهش داد بعد مثبت کرد بهتر بود چون اینجوری به اپ امپ با تغذیه زیاد نیاز نیست
            دوست عزیزهمون طور که می دونید چون ولتاژ ورودی به پایه های A/Dباید بین 0 تا ( 5) vref باشد(غیب گفتم!! :icon_razz،پس نیاز به سخت افزاری هست که سیگنال ورودی را به محدوده ی مورد نظر MAP(نگاشت) کند.
            خوب چطوری :question:
            به شکل زیر دقت کنید:(چقدر زشته!!!! :biggrin
            در این شکل xسیگنال ورودی(با محدوده ی خاص) به این سخت افزار و yسیگنال خروجی از این سخت افزار است که وارد A/D میکرو می شود.

پس ما به راحتی می تونیم با توجه به محدوده ی سیگنال ورودی معادله ی y رو بر حسب x نوشته و با طراحی یک مدار پ امپی این معادله رو در عمل پیاده کنیم.
            در تصویر زیر یک مثال هست که به طور کامل مطلب رو میرسونه:

همون طور که ملاحظه فرمودید رنج سیگنال ورودی شبیه همون رنجی که شما باهاش کار دارید.
            اگه سیگنالتون نویز داره می تونید بعد از این سخت افزار یه فیلتر لو پس بذارید.
            در پایان این رو هم بگم که تصویر بالایی از نمونه سوالات درس میکرواستاد بزرگوار(جناب مهندس مراتب) هستند که من ترم گذشته فقط با ایشون آز میکرو داشتم و کلی چیز ازشون یاد گرفتم. و این مثال رو امروز تو نمونه سوالات درس میکرو ایشون دیدم.
            حیف که برای دکترا دارن میرن خارج از کشور :cry2:
            اگه جاییش ایراد داشت(البته منظورم توضیحاتم....) بفرمایید تا توضیح بدم.
            موفق باشید

دیدگاه

خیلی متوسل به فرمولیزاسین شدی.
              نمیگم بده ولی الکترونیک همون طور که میدونی تئوری با عمل خیلی متفاوت هست.
              طبق گفته خودت "مهندس خلاق محدوده ها را در هم می شکند و فضای مساله را خالی از تضاد می کند"
              خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام جناب نجفی

قبول دارم کاملا حق با شماست.خود من تو عملی خیلی تازه کارم :smile:خییییییلییی :biggrin:
                ولی به نظرم برای این سوال راه حل خوبی باشه.

دیدگاه

سلام
                  شما میتوانید با چند عدد مقاومت ساده مشکل را حل کنی مدار اول فقط به اندازه V1 به خروجی OFFSET میدهد(12+)و ولتاژ موردمحاسبه به V2 اعمال شود .مقاومت ها همه مساوی و یک درصد است ولتاژ خروجی نصف میگردد یعنی برای 24 ولت ورودی و 12 ولت OFFSET خروجی 18 ولت و در نقطه صفر 6 ولت ودر 12- ولت صفر است. گراند ها به هم وصل شود
                  شما حالا یک تقسیم مقاومتی برای تبدیل 18 ولت فول رنج به 5 ولت( ورودی ADC) که اگه زبل باشی روی همان مقاومت خروجی هم میتونی اینکارو انجام بدی بقیه کارها نرم افزاری (یعنی همه اینکارهایی کردیم بر گردونیم که برسیم به مقدار اصلی)
                  مدار دوم همین مدار با این تفاوت که قابل تنظیم است ومیتوانید با یکعدد مالتی ترن 10 کیلو جهت OFFSET و یکعدد 5 کیلو برای شیب آنرا پیاده کنید و اول OFFSET را برای صفر ولت وSLOP را برای خو اندن ماکزیمم تنظیم کنید

موفق باشی

دیدگاه

با سلام

اساتید محترم اگر امکان دارد شماتیک مداری را برای این جانب قرار دهید که ولتاژ منفی رو به مثبت تبدیل کنه
                    کلیه شماتیک هایی که دوستان قبلا گذاشتن ظاهرا لینکشون مشکل پیدا کرده
                    میدونم توقع زیادی ولی کارم بدجوری گیره
                    ولتاژ مورد نظرم هم بین صفر تا منفی 5 ولته و مربوط به سنسور کلر میباشد
                    ممنون میشم

دیدگاه

دو روش ساده هست که در زیر می بینید.
                      اگر می خواهید در خروجی ولتاژ 5 ولت داشته باشید باید یا تغذیه ی پ امپ را بیشتر از 7 ولت قرار دهید یا از یک پ امپ گران قیمت rail to rail استفاده کنید.

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

ممنون دوست من
                        آیا طبق با این مداری که معرفی فرمودید میتوان میلی ولت منفی رو به میلی ولت مثبت تبدیل کرد؟
                        آیا امکانش هست یک پ امپ real to real معرفی کنید با تشکر

دیدگاه

سلام دایی
                          بله که میشه. از صفر ولت تا ...
                          البته دقت پ امپ و مقاومت ها ممکنه دقت مدار را تا حد میلی ولت برسونه و برای دقت بالا باید از مقاومت دقیق و پ امپ های گرون استفاده کنی. اما با همین مدارها و ADCآ‌ میکرو جوابهای قابل قبولی گرفتم.

AD8572 رو جوان الکترونیک میفروشه 4500 تومن

دیدگاه

سلام دایی جان
                            دستت درد نکنه خدا از بزرگی کمت نکنه

دیدگاه

ببخشید یه سئوال
                              این مدار دومی شما گذاشتید آیا خروجی است منفی سه و نیم ولته
                              یا خروجی اش از صفر تا سه و نیم ولته؟

دیدگاه

دمت دایی

صفر تا 3.5+ ولته

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X