اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب کمترین کلاک برای بیشترین طول عمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب کمترین کلاک برای بیشترین طول عمر

سلام
    من جایی میخوندم که هرچه CPU کمتر کلاک بخوره طول عمرش بیشتر میشه و برعکس اورکلاک کردن CPU باعث کاهش طول عمر میکرو میشه...
    این مطلب صحت داره؟
    اگه بار پردازشی CPU کم باشه و طول عمرش برامون اهمیت داشته باشه باید چه تنظیماتی رو اعمال کنیم؟مثلا استفاده از کریستال ساعت برای کلاک CPU میتونه روشی منطقی باشه؟
    در این مورد سرچ کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم...اساتید لطفا راهنمایی بفرمایند.
    با تشکر
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

پاسخ : انتخاب کمترین کلاک برای بیشترین طول عمر

درسته هرچه فرکانس میکرو پایین تر باشه طول عمر بیشتر میشه ولی این افزایش طول عمر زیاد چشمگیر نیست و نسبت به کار کرد معمولی میکرو با فرکانس های بالا خبلی ناچیزه .
    ولی میکرو نمیتونه با کریستال ساعت کار کنه اگر هم بتونه کارایی اون پایین میاد چون تو هر ثانیه فقط 32.786 بار میتونه محاسبه کنه (با هر لبه ی بالا رونده یک بار میکرو محاسبه می کند).
    اما در فرکانس های بالا خیلی سرعت زیاد میشه و کارایی بالا میره .
    اصلا میکرو و CPU برای آنکه سرعت بالایی داشته باشند توسط انسان ساخته شدند.
    به نظر من پایین آوردن کلاک CPU اصلا کار خوبی نیست.
    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط XBlueSky
      درسته هرچه فرکانس میکرو پایین تر باشه طول عمر بیشتر میشه ولی این افزایش طول عمر زیاد چشمگیر نیست و نسبت به کار کرد معمولی میکرو با فرکانس های بالا خبلی ناچیزه .
      ولی میکرو نمیتونه با کریستال ساعت کار کنه اگر هم بتونه کارایی اون پایین میاد چون تو هر ثانیه فقط 32.786 بار میتونه محاسبه کنه (با هر لبه ی بالا رونده یک بار میکرو محاسبه می کند).
      اما در فرکانس های بالا خیلی سرعت زیاد میشه و کارایی بالا میره .
      اصلا میکرو و CPU برای آنکه سرعت بالایی داشته باشند توسط انسان ساخته شدند.
      به نظر من پایین آوردن کلاک CPU اصلا کار خوبی نیست.
      یعنی حتی برای کارهایی که سنگین نیستند هم استفاده از کریستال ساعت توصیه نمیشه؟....اگه اینطوره پس چرا تو فیوز بیت ها حالت 1001 که مربوط به کریستال ساعت میشه در نظر گرفته شده؟

www.intelart.ir

دیدگاه

سلام
        ببخشید پابرهنه دویدم وسط بحث
        یک نکته ای رو اشاره کنم:
        برای افزایش عمر میکرو، یکی از روش ها استفاده کردن از مد [glow=red,2,300]اسلیپ sleep[/glow] هست
        یعنی در زمانی که شما با میکرو زیاد کار نداری
        بذاریش یه کم لالا کنه
        اما این خوابش حالت نیمه هوشیاره
        چون میتونی براحتی بیدارش کنی
        در مورد اینکه گفتی چرا برای کریستال ساعت مقدار دهی در فیوز بیت وجود داره
        بخاطر اینه که در برخی موارد از میکرو ها
        به عنوان RTC یا همون ساعت استفاده میشه
        که باید همون کریستال معروف قرار داده بشه
        در این حالت یکی از شمارنده ها(تایمرها) رو میتونی به عنوان rtc انتخاب کنی
        و از کریستال خارجی برای اون شمارنده(تایمر) استفاده کنی
        :read:
        1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
        2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
        3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

برای استفاده از کریستال ساعت باید آن را به پایه ها TOSC1 و TOSC2 وصل کنید نه XTAL1 و XTAL2 .
          فرکانس میکرو جدا از فرکانس کاری تایمر/کانتر ها است .

دیدگاه

نشانه گذاری ...

دیدگاه

برای افزایش عمر میکرو، یکی از روش ها استفاده کردن از مد اسلیپ sleep هست
              خیلی ممنون از شما...
              کلا میتونید راه های افزایش عمر میکرو رو به ما بگین...
              من برای کاری میخوام یه مگا8 استفاده کنم که در دمای 40تا50 درجه قراره کار کنه...میخوام بدونم تا چند سال میتونه کار کنه؟
              با تشکر از شما

www.intelart.ir

دیدگاه

سلام ...
                من به شما پیشنهاد میکنم که دنبال ابزار مناسب باشی ... بزار برات مثال بزنم ... مثلا شما میخوای دنبال تکنیک های بخصوصی باشی که میکروت مدت زمان بیشتری رو دووم بیاره ... چندین روش سخت افزاری و نرم افزاری رو اندیشه میکنی ( که انصافا بعضی هاش هم خوب هستند مثلا همین مود Idel) ولی بعضی جاها هست شما مجبور میشی از ابزارها و راه حل های پیچیده .... که هم کار رو سخت میکنن و هم هزینه رو بالا میبرن استفاده کنی ...

حالا یه دفعه میبینی یکی اومد و برای همین موضوع از ابزار مناسب استفاده کرد ... مثلا AVR رو انداخت دور یه دونه PIC یا dspic رو انتخاب کرد ... در اینصورت

1- دنیای جدیدی جلوش باز میشه .
                2- اگر یه روزی دنبال یه سورسی میگشت ... قدرت تجزیه تحلیل روتین هایی که با این آی سی نوشته شده رو هم داره ...
                3- مثلا شرکت میکروچیپ تو پک نرم افزاریش TCPIP رو راه انداخته ... در اینصورت شما متوجه میشی که اگر یه پروژه TCPIP بهت خورد تندی اونو با PIC جلو ببری ...
                4- مثلا یه مدله dsPIC هست که 32 سیگنال آنالوگ رو به عنوان ورودی قبول میکنه ... دیده خوبی بهت میده ...
                و ...

چیزی که من بهش رسیدم این هستش که باید دنبال ابزار درست باشم .... تا اینکه دنباله ابتکار ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط v_ilkhani
                  سلام ...
                  من به شما پیشنهاد میکنم که دنبال ابزار مناسب باشی ... بزار برات مثال بزنم ... مثلا شما میخوای دنبال تکنیک های بخصوصی باشی که میکروت مدت زمان بیشتری رو دووم بیاره ... چندین روش سخت افزاری و نرم افزاری رو اندیشه میکنی ( که انصافا بعضی هاش هم خوب هستند مثلا همین مود Idel) ولی بعضی جاها هست شما مجبور میشی از ابزارها و راه حل های پیچیده .... که هم کار رو سخت میکنن و هم هزینه رو بالا میبرن استفاده کنی ...

حالا یه دفعه میبینی یکی اومد و برای همین موضوع از ابزار مناسب استفاده کرد ... مثلا AVR رو انداخت دور یه دونه PIC یا dspic رو انتخاب کرد ... در اینصورت

1- دنیای جدیدی جلوش باز میشه .
                  2- اگر یه روزی دنبال یه سورسی میگشت ... قدرت تجزیه تحلیل روتین هایی که با این آی سی نوشته شده رو هم داره ...
                  3- مثلا شرکت میکروچیپ تو پک نرم افزاریش TCPIP رو راه انداخته ... در اینصورت شما متوجه میشی که اگر یه پروژه TCPIP بهت خورد تندی اونو با PIC جلو ببری ...
                  4- مثلا یه مدله dsPIC هست که 32 سیگنال آنالوگ رو به عنوان ورودی قبول میکنه ... دیده خوبی بهت میده ...
                  و ...

چیزی که من بهش رسیدم این هستش که باید دنبال ابزار درست باشم .... تا اینکه دنباله ابتکار ...
                  بله از این نظر حق با شماست ولی خب واسه تازه کاری مثل من یکم زوده...به نظرم اول جامو تو AVR پیدا کنم بعد برم سراغ ابزارهای مناسب دیگه...
                  ازتون متشکرم

www.intelart.ir

دیدگاه

سلام ...
                    امیدوارم که خوب و سلامت باشی ...
                    مدت زمان زیادی طول کشید که من تونستم به دیدی که الان بهش رسیدم برسم ... بهت پیشنهاد میکنم که دیدت رو نسبت به میکروپروسسور طوری تغییر بدی که برات AVR یا ARM یا DSPIC یا ... هیچ فرقی نداشته باشه ... نباید بترسی ... اگر بخوای از چیزای جدید و غرق شدن تو موضوع جدید نگران باشی ... نمیتونی تندی سوییچ کنی و ...

PIC هم یه نوع میکروکنترلره ... مثله ARM مثله AVR ... تفاوت داره ... ولی نباید ترسید ... همین مساله پایین آوردن کلاک و بردن میکرو تو مود آیدل ... و راه اندازی مجدد اون زمانی که اینتراپتی چیزی میاد ... و مسیرهایی که باید خودت کشفشون کنی و راه کلاسیکی براش وجود نداره ... این هم ازت وقت و زمان مو انرژی میگیره

راههای که میتونن عمر AVR رو زیاد کنن ... یا نتونن ... به مراتب سخت تر از راه انداختن یه PIC که بخوای 3 ...4 تا چیز رو پورتاش بنویسی و یه ارتباط سریال بگیری ...

موفق باشی .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط v_ilkhani
                      سلام ...
                      امیدوارم که خوب و سلامت باشی ...
                      مدت زمان زیادی طول کشید که من تونستم به دیدی که الان بهش رسیدم برسم ... بهت پیشنهاد میکنم که دیدت رو نسبت به میکروپروسسور طوری تغییر بدی که برات AVR یا ARM یا DSPIC یا ... هیچ فرقی نداشته باشه ... نباید بترسی ... اگر بخوای از چیزای جدید و غرق شدن تو موضوع جدید نگران باشی ... نمیتونی تندی سوییچ کنی و ...

PIC هم یه نوع میکروکنترلره ... مثله ARM مثله AVR ... تفاوت داره ... ولی نباید ترسید ... همین مساله پایین آوردن کلاک و بردن میکرو تو مود آیدل ... و راه اندازی مجدد اون زمانی که اینتراپتی چیزی میاد ... و مسیرهایی که باید خودت کشفشون کنی و راه کلاسیکی براش وجود نداره ... این هم ازت وقت و زمان مو انرژی میگیره

راههای که میتونن عمر AVR رو زیاد کنن ... یا نتونن ... به مراتب سخت تر از راه انداختن یه PIC که بخوای 3 ...4 تا چیز رو پورتاش بنویسی و یه ارتباط سریال بگیری ...

موفق باشی .
                      خیلی منونم ازت دوست عزیز
                      ایشالا کم کم راه میفتم...به امید روزی که فقط هدف واسمون مهم باشه و راهش رو حتی اگه وجود نداشت خودمون بسازیم...
                      عجیب فضا معنوی شده! :redface:

www.intelart.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X