اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتور AC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی موتور AC

سلام
    همانطور که دوستمون chia گفت zero crossingاپتو دیاکهائی هستند که فقط در زمانی که ولتاژ از صفر عبور میکنه فرمان آتش را میدن و بخصوص در بارهای سلفی باعث کاهش صدمات ناشی از dv/dt و نویز در مدار میشن.اما سری MOC 3020 از این نوع نیست.
    MOC3020
    400V Random Phase Triac Driver Output Optocoupler
    MOC3041
    400V Zero Crossing Triac Driver Output Optocoupler

اما در مورد این مشکل چند سال پیش من مشکلی داشتم و اونم این بود که با همین مدار moc3021 و bt139 فقط چند تا کنتاکتور(حدود 80 میلی آمپر) رو راه اندازی میگردم و مسئله ای که داشت این بود که هر چهار پنج بار قطع و وصل کردن تریاک ،تریاک با اینکه فرمان ورودی اپتو دیاک قطع بود کنتاکتور را قطع نمیکرد .با قرار دادن یک مقاومت 39 اهم و یک خازن 10 نانو سر کوئل کنتاکتور مشکل حل میشد.با بررسی بیشتر به این نکته رسیدم که bt139 تریاک از نوع Gate sensitive است ومناسب برای فرمان مستقیم توسط خروجی لاجیک.در صورتی که با اپتو دیاک فرمان میدید بهتر است از نوع standard sensitivty مثلا bta08 و یا تریاکهایی که بقیه دوستان معرفی کردن استفاده کنید.فرض کنید همین وضعیت برای مدار شما اتفاق بیفتد هر دو سر موتور به ولتاژ وصل و جریان زیادی از تریاکها عبور میکند.
    بهمین خاطر توصیه میکنم .نوع تریاک را عوض کنید ، moc3041 استفاده کنید ،اسنابر مناسب استفاده کنید و نرم افزار را حتما چک کنید که چنین وضعیتی (فرمان همزمان دو جهت) پیش نیاید.
    موفق با شید

دیدگاه

سلام

ممنون از همگی دوستان
      هرکه خود را یک بار با اشکهایش شستشو دهد تا زنده است پاک و مقدس میماند

دیدگاه

سلام دوستان..... ممنون از بحث جالبتون.... من میخوام با avr تعداد دور یک موتور سه فاز رو کنترل کنم... میشه یکم راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم....؟مثلا چه جوری میشه با pwm اینکار رو انجام داد....؟ اصلا باید با pwm اینکارو انجام بدم....؟ممنون....

دیدگاه

میخوای سرعتشو کنترل کنی یا تعداد دوری که میزنه مثلا 20 دو بزنه به ایسته ؟
          www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن قاسم پور
            سلام دوستان..... ممنون از بحث جالبتون.... من میخوام با avr تعداد دور یک موتور سه فاز رو کنترل کنم... میشه یکم راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم....؟مثلا چه جوری میشه با pwm اینکار رو انجام داد....؟ اصلا باید با pwm اینکارو انجام بدم....؟ممنون....
            سلام

برای کنترل سرعت شما باید از phase angle یا همون دیمر خودمون استفاده کنید

البته اگه حرفه ای تر میخوای باید از سیکلو کانورتر و یا مبدل ac به ac استفاده کنی

و با تغییر فرکانس سیگنال سرعت رو کنترل کنی

روش اول کم هزینه تر و راحت تره اما روش دوم طبیعتا سنگین تره اما برای کارای حرفه ای در صنعت خوبه

خود من بلاخره بوسیله ی FUZZY control و یه سیستم حلقه بسته سرعت موتور رو با Phase Angle کنترل سرعت کردم واسه ماشین لباسشویی

که خیلی هم خوب دراومد

به هر حال امیدوارم راهنماییتون کرده باشم
            ِِDie for Life, Not Live to Die
            Freedom Fighter
            " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

ممنون از جوابتون....آقا میلاد مثلا یه الکترو موتور که 1450 دور در دقیقه میزنه رو میخوام یکاری کنم که 1000 دور در دقیقه بزنه و این تعداد رو بتونم کنترل کنم.....درضمن لزومی نداره که بعد از زدن 1000 دور الکترو موتور وایسه....
              آقا chia میشه یه کم در مورد phase angle و چگونگی راه اندازی با avr یه توضیح کوچولو بدین...من هیچ ذهنیتی ندارم... :cry2:

دیدگاه

سلام

کافیه تو نت سرچ کنی

من برات سرچ کردم (دیگه خودت زحمت دیدنش رو بکش) :biggrin:

http://www.google.com/search?hl=fa&q=digitall+dimmer+phase+angle&amp ;btnG=%D8%A8%D9%8A%D8%A7%D8%A8&lr=
                Freedom Fighter

دیدگاه

ممنون....

دیدگاه

آقای chia دارن جوابتونو میدن.

chia جان ممنون.

www.icesi.ir

دیدگاه

برای تغییر دور موتورهای ac از نوع آسنکرون ، باید از روش تغییر فرکانس و ولتاژ بصورت توام استفاده شود . انجام این کار بوسیله میکروکنترلر ، نیازمند حوزه وسیعی از اطلاعات در مورد تکنیک های تولید فرکانس ( DTC,SVM,SWPWM,...) است و علاوه بر مشکل تولید سیگنال مسائل دیگری مانند آشنایی با پل های سه فاز و روش های درایو کردن آن و حفاظت هایی مانند ولتاژو جریان و اتصال کوتاه و حالت ژنراتوری و مانند آن وجود دارد .
                      در بازار ایران یک IC پیشرفته از شرکت موتورولا به نام MC3PHAC وجود دارد که می تواند به همین منظور استفاده شود و و برای درایو طبقه قدرت هم IR2130 موجود است .

دیدگاه

با سلام

تو مداری که من باهاش کار میکردم از btb24w استفاده کردم اما متاسفانه سوختن .

چند جا تماس گرفتم اما پیدا نکردم میشه لطف کنید راهنمایی کنید.اگر پیدا نکردم مشابهش چی استفاده کنم؟

مرسی
                        http://www.ecapic.ir/image/ECA-090927112544.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیما نیکخواهی
                          با سلام

تو مداری که من باهاش کار میکردم از btb24w استفاده کردم اما متاسفانه سوختن .

چند جا تماس گرفتم اما پیدا نکردم میشه لطف کنید راهنمایی کنید.اگر پیدا نکردم مشابهش چی استفاده کنم؟

مرسی
                          سلام

فکر کنم جوان الکترونیک داشته باشه

به جای BTB24W هر ترایاک 24 آمپری دیگه رو که در دو سر ترمینالهای A1 , A2 یک مدار اسنابر قرار بدید میتونید قرار بدید. (چون اون W آخر به معنی Snubber less بودن ترایاک است که شما خودتون میتونید دستی اضافه کنید)

من از ترایاک به صورت موازی هم استفاده کردم خوب جواب داده مثلا 2 تا BTA16 موازی کردم واسه یه هیتر
                          Freedom Fighter

دیدگاه

سلام بچه ها ببخشید من یک سوال داشتم حالا که بحث ترایاک مطرح شد
                            می خواستم بپرسم چطوری بعضی مدارات
                            با اینکه از مقاوت وات بالا هم در مدار استفاده نکردن ایقدر جریان دهی بالایی داره ؟
                            این درسته که مثلا نیمه هادیا تحملشون توی جریان دهی بیشتره ؟
                            مثلا من یه پل دیود دیدم 50 امپر تحمل می کنه با اینکه خیلی هم کوچیکه و قیمت کمی هم داره
                            اما اگر مقاوت وات بالا بود هم قیمتش زیاد بود هم خیلی بزرگ بود

میشه توی منابع تغذیه هم همین تکنیکو به کار برد چون من می خوام بدون استفاده از ترانس برق AC 12 ولت 12 امپر
                            داشته باشم به نظر شما میشه از رگولاتور یا ترایاک استفاده کرد ممنون اگر اساتید جواب بدن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X