اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدام پروگرامر بهتر است؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کدام پروگرامر بهتر است؟

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
    avr910 با ویندوز 7 و بالاتر از آن مشکل داره.
    نه عزیز
    رو هفت و هشت و ویستا تست شده.
    همین الان که دارم اینو می نویسم با ویندوز هشت هستم و AVR910 ام وصل شده.

بخش ارتباطی این پروگرامر با کامپیوتر از FT232RL تشکیل شده که با همه ی نسخه های ویندوز سازگاری داره
    برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
    http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

AVR910 از پشتیبانی اتمل خارج شده ! به چه امیدی به بقیه دوستان پیشنهاد میدین آخه

دیدگاه

سلام به همه
        صلوات
        شهادت اما علی (علیه السلام) رو به همه تسلیت میگم :cry:
        TNM هرقدر هم امکانات داشته باشه همینکه برای سری جدیدمیکرو ها هی باید منتظر پدیت شرکت باشی و با نرم افزارهای رسمی سازگار نیست و .... به نظر من به قیمتش نمی ارزه.
        بله این پروگرامر توسط نرم افزارهای برنامه نویسی شناخته نمیشه اما زمانی که فایل هگز یا باینری رو داشته باشیم دیگه به این پشتیبانی نیازی نداریم
        بله برای هر سری جدید میکرو ها باید منتظر پدیت نرم افزار TNM باشیم اما خیلی سریع پدیت میکنن(من تا به حال به مشکلی بر نخوردم)
        دقیقا من هم بزرگترین مشکلم سر قیمت این محصوله . (TNM سری 5000+ رو به یک میلیون و صد هزار تومان پای من آب خورد اما از این قضه راضیم چون همیشه کارم رو راه به آسونی راه میندازه)
        امکانات:
        قابلیت هشدار جهت اتصال کوتاه شدن مدار.
        قابلیت پدیت که اگه اتمل میکروی جدید بعد از xmega بده بیرون این پروگرامر بتونه ساپورت کنه.
        پشتیبانی از ایکسمگا و مگا و تاینی
        قابلیت هشدار ولتاژ بیش از حد مجاز
        قابلیت هشدار ولتاژ کمتر از حد مجاز
        دارای محافظ اتصال کوتاه شدن کابل آی اس پی
        دارای محافظ ولتاژ بیش از حد
        سرعت بالا
        پشتیبانی از اتمل استودیو
        بدون نیاز به درایور (باید اتمل استدیو نصب باشد تا پروگرامر کار کند)
        سبک و کوچک
        ساخت اتمل :biggrin:
        و...
        معایب:
        زیف سوکت نداره(که خودمون باید براش تبدیل بسازیم)
        خود پروگرامر تغذیه به مدار نمیده(باید خودتون به مدار تغذیه بدید)(البته کابل آی اس پی vcc و gnd داره منتها این دو برای سنس کردن ولتاژ هستند که اگه کم بود هشدار بده و...)
        دیگه عیبی نداره.
        خوب TNM مزیت هایی داره:
        1- پشتیبانی محصول واقعا علیه
        2- راهنمای خود نرم افزار جهت پروگرام کردن میکروها خیلی کامله که این قضیه زمانی که با یک میکرو از خانواده جدید سروکار دارین اهمیت پیدا میکنه
        3- سرعت پروگرام کردنش خیلی سریعه
        4- به صورت خودکار قطعه متصل یه دستگاه رو شناسایی میکنه
        5- امکان اتصال ZIF سوکت 48 پایه و ISP
        6- اجرا شدن رو تمامی نسخه های ویندوز (حتی ویندوز 8 نسخه 64بیتی)
        7- به غیر از پروگرامر تستر هم هست
        8- پشتیبانی از FPGA و CPLD تولید شرکت های : ALTERA و XILINX و (XILINX(PLCC44
        9- پشتیبانی از EPROM تولید شرکت های : AMD و AMIC و ANACHIP و ATMEL و MITSUBISHI و FAIRCHILD و FUJITSU و MICROCHIP و GI و HITACHI و HOLTEK و INTEL و خیلی دیگه هم بود اگر خواستید ببینید یه فایل میزارم که زیر مجموعه این شرکت ها هم داخلش اومده
        10 - پشتیبانی از FLASH/EEPROM اگر خواستید زیرمجموعش رو به پست اضافه کردم بگیرید نگاه کنین
        11- پشتیبانی از SERIAL_EEPROM
        12- پشتیبانی از SRAM
        13- پشتیبانی از میکروکنترلرهای :
        ATMEL تا جایی که من دیدم تقریبا تمامی مدل های TINY و MEGA و XMEGA هست
        FUJITSU
        ENE
        ICSI
        INFINEON
        INTEL
        MICROCHIP قابل توجه دوستانی که با PIC کار میکنن تقریبا همه مدلش رو ساپرت میکنه dsPIC30 , dsPIC33 , PIC10 , PIC12 , PIC16 , PIC18 , PIC24
        MOTOROLA
        NXP
        PHILIPS
        چند شرکت مهم رو نوشتم بقیش رو خودتون ببینید
        14- پشتیبانی از NVRAM
        15- پشتیبانی از PLD مثل شرکت های AMD و ATMEL

http://www.tnmelectronics.com/downloads/List5000.TXT

16- دارای اسیلاتور با فرکانس های 250 کیلو 500 کیلو 1 مگا 2 مگا 4 مگا 8 مگا و 16 مگا هرتز برای زمانی که موقع پروگرام کردن به یک اسلاتور خارجی نیاز داشتین
        17- خود پروگرامر قابلیت عیب یابی اتوماتیک خودش رو داره
        18- این مدلی که من دارم ECU ماشین هاروهم پشتیبانی میکنه (نیازیم به در اوردن قطعه از خودرو نسیت) مثل سمند ، پژو ، پراید و بیشتر خودروهای تولید داخل
        19- نرم افزار چند زبانه منجمله فارسی
        عیب:
        1- قیمت بالا (حداقل 100 هزار تومان و حداکثر بالای 4 میلیون تومان)
        2- تو توضیحاتش نوشته که تغذیه برای مدارمون هم داره اما توصیه کرده که استفاده نکنیم

موفق و پر پول باشید

اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
        شهيد دکتر مصطفي چمران
        اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
        ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان
          AVR910 از پشتیبانی اتمل خارج شده ! به چه امیدی به بقیه دوستان پیشنهاد میدین آخه
          فعلا که با AVR های جدید مثل MEGA328 سازگاری داره
          قطعا پروگرمرهای اصلی جدید خیلی بهتر اند

اما هرچی باشه به usb asp ارجحیت داره

شما تاپیک های USBASP رو بخونید
          ببینید چه گیر های عجیب غریبی پیش اومده و چه جواب های عجیب تری :redface:
          نظیر اینکه طرف می گه کار نمی کنه، می گه بزن به یه USB دیگه کامپیوترت

اما سیستم ارتباطی 910 مطلقا خطایی نداره و پایداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی م.
            اما هرچی باشه به usb asp ارجحیت داره
            شما تاپیک های USBASP رو بخونید
            ببینید چه گیر های عجیب غریبی پیش اومده و چه جواب های عجیب تری :redface:
            نظیر اینکه طرف می گه کار نمی کنه، می گه بزن به یه USB دیگه کامپیوترت
            مشکل این هست که برنامه و سورسش تو اینترنت هست و همه دارند میسازند و هی به مشکل میخورند.
            کلا برنامه های اوپن سورس برا اینکه دست هر فرد گاه و نا گاهی میفتند همیشه سوال جواب و خرابی بین عموم زیاد میشه.
            دستگاه درست و بنرامه مناسب قطعا بدون ایراد خواهد بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان
              مشکل این هست که برنامه و سورسش تو اینترنت هست و همه دارند میسازند و هی به مشکل میخورند.
              کلا برنامه های اوپن سورس برا اینکه دست هر فرد گاه و نا گاهی میفتند همیشه سوال جواب و خرابی بین عموم زیاد میشه.
              دستگاه درست و بنرامه مناسب قطعا بدون ایراد خواهد بود
              موارد سوختگی USBASP زیاده.
              کسایی که میکروهای قدیمی رو بدون واسط وصل می کنند به USB منو یاد این باربرهای بازار تهران می اندازه، از موتور سیکلت کار وانت رو می کشند :rolleyes:
              وقتی AVR910 با FT232R باشه و ماسفت هم گذاشته باشه اسیب دیدن پورت و پروگرمر تقریبا غیر ممکنه
              تو بعضی از لپتاپ ها که در صورت بروز مشکل تجهیزات usb شون و هاردشون از مدار خارج میشه اهمیت امنیت این پروگرمر دوچندان می شه
              چیزی که تو پروگرمر های دیگه اصلا رعایت نمی شه

دست یابی به همه فیوز بیت ها تو این پروگرمر هست، خیلی از پروگرمر ها نمی تونند CKDIV8 رو فعال و غیر فعال کنند.

خواستید یه AVR910 دست سازم رو تقدیم تون کنم تا ببینید چقدر این پروگرمر قدرتمند و پایدار هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                آقا من یه سوال پرسیدم ببینید چه جوابهای گرونی دادید :eek: :mrgreen:
                ببینید، بنده یک پروگرامر برای avr میخوام که به usb وصل بشه و رنج قیمت اون حداکثر 35000 یا 40000 تومن باشه و با کدویژن خوب کار کنه.
                در ضمن، اینطور که شما گفتید و من فهمیدم، usb asb بهتر از stk500 هست! پس چرا توی فروشگاه سایت، stk500 گرونتره؟!!!
                این تاپیکو من ایجاد کردم ولی پستهای من بیجواب مونده! جالبه :smile:
                انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی م.
                  موارد سوختگی USBASP زیاده.
                  کسایی که میکروهای قدیمی رو بدون واسط وصل می کنند به USB منو یاد این باربرهای بازار تهران می اندازه، از موتور سیکلت کار وانت رو می کشند :rolleyes:
                  وقتی AVR910 با FT232R باشه و ماسفت هم گذاشته باشه اسیب دیدن پورت و پروگرمر تقریبا غیر ممکنه
                  تو بعضی از لپتاپ ها که در صورت بروز مشکل تجهیزات usb شون و هاردشون از مدار خارج میشه اهمیت امنیت این پروگرمر دوچندان می شه
                  چیزی که تو پروگرمر های دیگه اصلا رعایت نمی شه

دست یابی به همه فیوز بیت ها تو این پروگرمر هست، خیلی از پروگرمر ها نمی تونند CKDIV8 رو فعال و غیر فعال کنند.

خواستید یه AVR910 دست سازم رو تقدیم تون کنم تا ببینید چقدر این پروگرمر قدرتمند و پایدار هست.
                  دوست عزیز من تو این تاپیک ادامه نمیدم ولی ندانسته از خودتون لطفا ایراد تراشی و علت یابی نکنید.
                  این یک موضوع علمی هست که اگر نیاز باشه و البته وقت باشه یک تاپیک جدا میتونم توضیح بدم.

موفق باشید

دیدگاه

ما STK500 نداریم تو فروشگاه
                    برای رنج قیمتی که فرمودید من MULTI AVR PROGRAMER رو پیشنهاد میکنم.
                    حتما قبل از خرید راهنماش و امکاناتش رو مطالعه کنید و بعدا خرید کنید.

موفق باشید

دیدگاه

منم با آقای بلورچیام موافقم
                      روز اولم من این چنین تاپیکی زدم اگر سرچ کنید میبینید
                      آقال بلورچیان هم Multi AVR Programmero بم پیشنهاد داد
                      منم بدون فکر خریدم و واقعا عالیه مدلای دیگه از شرکتای دیگه رو هم دیدم که به درد نمیخورن
                      نمیشه گفت با CodeVision چون کلا Hex رو پروگرام میکنه پس با همه نوع کامپایلری کار میکنه
                      یه برنامه Progisp داره که اونم مشکلی نداره و به همه ویندوزی میخوره
                      آقای صرامی عزیز هم زبان چینیش رو انگلیسی کردن
                      فکر هم نکن یکی سفارش بده
                      درایور شبکه و nRF24L01
                      کاتالوگ محصولات
                      کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                      شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                      فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام به همه
                        برای شفای همه بیماران صلوات
                        من هم با نظر قبلی موافقم و توی این رنج قیمت اصلا خودت رو اذیت نکن چون تقریبا با هم فرق زیادی ندارن
                        اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
                        شهيد دکتر مصطفي چمران
                        ; C is not for children

دیدگاه

بنده از امیرعلی بلورچیان و بستام بیرامی و مهدی رهی و بقیه دوستان کمال تشکرو دارم.
                          مهدی رهی اینجور که شما میگی مفت نیستو تا بیاد برسه دستم باید 50 ت خرج کنم
                          پس Multi AVR Programmer میخرم
                          انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

سلام به همه
                            برای شفای بیمارا یک صلوات
                            خواهش میکنم جناب hamedtaran
                            من بقیه دوستان رو نمیدونم اما برای من 25 تا یه تومانی هم پول به حساب میاد چه برسه به قیمت Multi AVR Programmer اما در این رنج قیمت تقریبا پروگرامر ها با هم تفاوتی از لحاظ جواب گو بودن ندارن برای همین گفتم سخت نگیر و هر چه زودتر سفارش یه مدل رو بده تا بتونی ازش هر چه سریعتر استفاده کنی و برای یک پروگرامر روزهات بگذرن و شما از پیشرفت توی الکترونیک عقب بیفتی. (خودم اینجوری خیلی عقب افتادم و الان پشیمونم )
                            انتخاب خوبی کردی

شب قدر گذشت و منه دیوانه در این فکرم که یار بخشیده مرا
                            ندانستم با جوانه پشیمانی در دلم بی شب قدر یار بخشیده مرا
                            شهيد دکتر مصطفي چمران
                            ; C is not for children

دیدگاه

موضوع جالبی بود هرچند که دیر دیدم! اما در رابطه با پروگرامر باید در ابتدا هدف خودتون را مشخص کنید، در قدم بعدی هم هزینه.
                              من خلاصه تجربه خودم را عرض میکنم.
                              مزایا پروگرامر USBASP :
                              1- باز بودن سورس و در نتیجه استقبال جهانی از آن که باعث شده بسرعت مشکلات برطرف شده و هم اکنون یک پروگرمر پایدار و با ثبات و پر طرفدار است به نحوی که نرم افزار بسیار محبوب بسکام آنرا پشتیبانی کرده و حتی کدویژن نیز در نسخه سه خود راه حلی جهت استفاده از آن آورده و من احتمال زیادی خواهم داد که در نسخه های بعدی بصورت کاملتری آنرا ساپورت کند.
                              2- پشتیبانی شده توسط AVRDUDE و بسکام و لینوکس ویندوز و مک و حتی اندروید.
                              3- قیمت پایین.
                              معایب :
                              1- طراحی شده برای پروگرام داخل مداری و در نتیجه عدم ساپورت زیف سوکت و این موضوع بسادگی در تولیدات داخلی مشاهده میشود. که هریک سعی کردن به نحوی مسئله را حل کنند که هیچ کدام بدون عیب نیست. برای باز تر شدن این موضوع نکات زیر توضیح میدهم.
                              الف - در برخی مدل ها مانند نمونه ای که در یکی از پاسخ ها تصویر آن قرار داده شد بود همزمان چندین زیف سوکت برای میکروهای مختلف بر روی برد قرار گرفته اند که عملا پروگرامر را شلوغ و بزرگ و گران خواهد کرد.
                              ب - استفاده از یک زیف و اتصال برخی پایه های سوکت بهم برای ساپورت میکروهای مختلف که باعث میشود که برای هر نوع میکرو محل قرار گیری میکرو از پین یک زیف نباشد. و کار کردن با بامیکروهای مختلف کمی سخت تر شود. و در عین حال اتصال پین های مختلف سوکت بهم باعث تداخل سیگنالها میکرو با پروگرامر میگردد که این موضوع در فروشگاه سایت توضیح داده شده.
                              2- عیب دیگر USBASP عدم تامین سیگنال کلاک اسیلاتور میکرو است و در نتیجه با تنظیم میکرو بجز حالت اسیلاتور داخلی در صورت نبود راه انداز بر روی مدار میکرو از کار خواهد افتاد و این موضوع بر روی زیف سوکت بیشتر خود را نشان میدهد. کافیست یک سرچ کوتاه در همین سایت بکنید تا متوجه حجم زیادی از تاپیک ها با این موضوع بشوید. البته خیلی از تولید کنندگان داخلی با قرار دادن کریستال سعی به حل موضوع کردن که البته راه حل کاملی نیست و مشکل تداخل که در بالا توضیح داده شده به پین Xtal میکرو نیز اضافه میشود!!!
                              3- نداشتن بدنه و معمولا مثل محصولات سایت برد ساده!

مزایا پروگرامر هاتل :
                              1- ساپورت خوب زیف سوکت با قدرت تشخیص اتوماتیک میکرو و درج آن و همچنین درج تمامی میکروها از پین یک میکرو.
                              2- تامین کلاک بروی زیف و پورت IDC
                              3- نرم افزار خوب و سبک با پدیت رایگان.
                              4- طراحی کوچک و جیبی.
                              5- دارای بدنه پلاستیکی.

معایب:
                              1- این پروگرامر هم برخی پین های زیف را به هم اتصال داده و برخی پین ها را به زمین! در نتیجه احتمال تداخل و عدم شناسایی در آن وجود دارد البته به ندرت ولی بنده مشاهده کردم.
                              2- اصولا پروگرامر های تجاری شرکت های خاص دارای یک ایراد کلی هستند و آن اینکه شما ملزم به استفاده از محیط نرم افزار شرکت تولید کننده پروگرامر هستید و پروگرامر مستقل در محیط هایی مثل بسکام کدویژن و ... شناخته نمیشوند.
                              3- مورد دیگر که در ادامه مسئله بالا است که نرم افزار شرکت های فوق صرفا در سیستم عامل ویندوز است و در نتیجه قابل استفاده در سایر سیستم عامل ها نیست.

مزایای TNM:
                              1- این پروگرامر یونیورسال است و در نتیجه قطعات بسیاری را ساپورت میکند و شاید مقایسه آن با دو پروگرامرهای AVR کار درستی نباشد.
                              2-ساپورت کامل زیف سوکت شامل تامین سیگنال های کلاک و ... و عدم اتصال پین های زیف سوکت بهم و در نتیجه عدم مشکل تداخل.
                              3-امکان تست و تشخیص آی سی ها دیجیتال.
                              4- دارای نرم افزار نسبتا کامل و با پدیت رایگان و سریع.
                              5- دارای بدنه شکیل و زیبا.

معایب:
                              1- قیمت بالا؛ البته باز هم عرض میکنم مقایسه این پروگرامر با پروگرامرهای AVR درست نیست.
                              2- ابعاد بزرگتر در مقایسه با هاتل. البته امکانات بالاتر TNM توجیح کننده ابعاد آن هم هست.
                              3- مشکلی که در رابطه با هاتل وجود داشت و اینکه این پروگرامر توسط نرم افزار شرکت قابل استفاده است و بصورت مستقل توسط هیچ کمپایلری مثل بسکام و کدویژن و ... ساپورت نمیشود.
                              4- عدم امکان استفاده در سایر سیستم عامل ها.

به نظر من شما برای خرید ملاک های زیر را در بحث فنی در نظر بگیرید :
                              1- ساپورت زیف سوکت چگونه است؟ آیا پایه های زیف از زیر به هم متصل شده؟ آیا تمامی میکروها از پین یک بر روی زیف قرار داده میشوند؟ آیا حالت های مختلف تامین کلاک میکرو بر روی زیف سوکت پشتیبانی شده؟
                              2- آیا یک پروگرامر قابل استفاده مستقیم در محیط های بسکام و کدویژن و ... است؟ و یا شما محدود به استفاده از امکانات نرم افزار شرکت هستید؟
                              3- آیا امکان استفاده در سایر سیستم عامل های محبوب همچون لینوکس آندروید و مک را دارد؟
                              4- آیا پروگرامر فاقد بدنه و قاب مناسب است؟
                              5- ابعاد پروگرامر و وزن آن در حد قابل قبولی برای شما است؟

در پایان بنده نمونه از پروگرامر X-BOX را معرفی خواهم کرد که خود را بصورت یک USBASP به کامپیوتر معرفی میکند و در نتیجه تمامی مزایای آن را همجون استفاده ساده در بسکام و سایر محیط های توسعه را داشته و در تمامی سیستم عامل های قابل استفاده است!
                              این پروگرامر دارای زیف سوکت نیز بوده و بدون اتصال پین های زیف به هم با تشخیص درج قطعه سیگنالهای مورد نیاز را که شامل کلاک هم است را تامین میکند و عیب بزرگ USBASP در عدم ساپورت زیف و هنگ کردن در صورت تنظیم برروی کریستال خارجی و یا اسیلاتور خارجی را ندارد!
                              تمامی میکروها از پین یک زیف درج میشوند! و علاوه بر اینها این پروگرامر دارای یک نرم افزار اختصاصی بسیار پیشرفته جهت تست تمامی آی سی های دیجیتال سری 74000 و 4000 است و حتی آی سی های درایور سری ULN و اپتو کوپلرها و آی سی تایمر 555 و 556 را تست کرده و به همراه شکل موج های ورودی و خروجی نمایش میدهد!
                              نرم افزار فوق هم تحت لینوکس و هم تحت ویندوز عمل میکند! و ابعاد این پروگرامر در حد هاتل است.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
                                موضوع جالبی بود هرچند که دیر دیدم! اما در رابطه با پروگرامر باید در ابتدا هدف خودتون را مشخص کنید، در قدم بعدی هم هزینه.
                                من خلاصه تجربه خودم را عرض میکنم.
                                مزایا پروگرامر USBASP :
                                1- باز بودن سورس و در نتیجه استقبال جهانی از آن که باعث شده بسرعت مشکلات برطرف شده و هم اکنون یک پروگرمر پایدار و با ثبات و پر طرفدار است به نحوی که نرم افزار بسیار محبوب بسکام آنرا پشتیبانی کرده و حتی کدویژن نیز در نسخه سه خود راه حلی جهت استفاده از آن آورده و من احتمال زیادی خواهم داد که در نسخه های بعدی بصورت کاملتری آنرا ساپورت کند.
                                2- پشتیبانی شده توسط AVRDUDE و بسکام و لینوکس ویندوز و مک و حتی اندروید.
                                3- قیمت پایین.
                                معایب :
                                1- طراحی شده برای پروگرام داخل مداری و در نتیجه عدم ساپورت زیف سوکت و این موضوع بسادگی در تولیدات داخلی مشاهده میشود. که هریک سعی کردن به نحوی مسئله را حل کنند که هیچ کدام بدون عیب نیست. برای باز تر شدن این موضوع نکات زیر توضیح میدهم.
                                الف - در برخی مدل ها مانند نمونه ای که در یکی از پاسخ ها تصویر آن قرار داده شد بود همزمان چندین زیف سوکت برای میکروهای مختلف بر روی برد قرار گرفته اند که عملا پروگرامر را شلوغ و بزرگ و گران خواهد کرد.
                                ب - استفاده از یک زیف و اتصال برخی پایه های سوکت بهم برای ساپورت میکروهای مختلف که باعث میشود که برای هر نوع میکرو محل قرار گیری میکرو از پین یک زیف نباشد. و کار کردن با بامیکروهای مختلف کمی سخت تر شود. و در عین حال اتصال پین های مختلف سوکت بهم باعث تداخل سیگنالها میکرو با پروگرامر میگردد که این موضوع در فروشگاه سایت توضیح داده شده.
                                2- عیب دیگر USBASP عدم تامین سیگنال کلاک اسیلاتور میکرو است و در نتیجه با تنظیم میکرو بجز حالت اسیلاتور داخلی در صورت نبود راه انداز بر روی مدار میکرو از کار خواهد افتاد و این موضوع بر روی زیف سوکت بیشتر خود را نشان میدهد. کافیست یک سرچ کوتاه در همین سایت بکنید تا متوجه حجم زیادی از تاپیک ها با این موضوع بشوید. البته خیلی از تولید کنندگان داخلی با قرار دادن کریستال سعی به حل موضوع کردن که البته راه حل کاملی نیست و مشکل تداخل که در بالا توضیح داده شده به پین Xtal میکرو نیز اضافه میشود!!!
                                3- نداشتن بدنه و معمولا مثل محصولات سایت برد ساده!

مزایا پروگرامر هاتل :
                                1- ساپورت خوب زیف سوکت با قدرت تشخیص اتوماتیک میکرو و درج آن و همچنین درج تمامی میکروها از پین یک میکرو.
                                2- تامین کلاک بروی زیف و پورت IDC
                                3- نرم افزار خوب و سبک با پدیت رایگان.
                                4- طراحی کوچک و جیبی.
                                5- دارای بدنه پلاستیکی.

معایب:
                                1- این پروگرامر هم برخی پین های زیف را به هم اتصال داده و برخی پین ها را به زمین! در نتیجه احتمال تداخل و عدم شناسایی در آن وجود دارد البته به ندرت ولی بنده مشاهده کردم.
                                2- اصولا پروگرامر های تجاری شرکت های خاص دارای یک ایراد کلی هستند و آن اینکه شما ملزم به استفاده از محیط نرم افزار شرکت تولید کننده پروگرامر هستید و پروگرامر مستقل در محیط هایی مثل بسکام کدویژن و ... شناخته نمیشوند.
                                3- مورد دیگر که در ادامه مسئله بالا است که نرم افزار شرکت های فوق صرفا در سیستم عامل ویندوز است و در نتیجه قابل استفاده در سایر سیستم عامل ها نیست.

مزایای TNM:
                                1- این پروگرامر یونیورسال است و در نتیجه قطعات بسیاری را ساپورت میکند و شاید مقایسه آن با دو پروگرامرهای AVR کار درستی نباشد.
                                2-ساپورت کامل زیف سوکت شامل تامین سیگنال های کلاک و ... و عدم اتصال پین های زیف سوکت بهم و در نتیجه عدم مشکل تداخل.
                                3-امکان تست و تشخیص آی سی ها دیجیتال.
                                4- دارای نرم افزار نسبتا کامل و با پدیت رایگان و سریع.
                                5- دارای بدنه شکیل و زیبا.

معایب:
                                1- قیمت بالا؛ البته باز هم عرض میکنم مقایسه این پروگرامر با پروگرامرهای AVR درست نیست.
                                2- ابعاد بزرگتر در مقایسه با هاتل. البته امکانات بالاتر TNM توجیح کننده ابعاد آن هم هست.
                                3- مشکلی که در رابطه با هاتل وجود داشت و اینکه این پروگرامر توسط نرم افزار شرکت قابل استفاده است و بصورت مستقل توسط هیچ کمپایلری مثل بسکام و کدویژن و ... ساپورت نمیشود.
                                4- عدم امکان استفاده در سایر سیستم عامل ها.

به نظر من شما برای خرید ملاک های زیر را در بحث فنی در نظر بگیرید :
                                1- ساپورت زیف سوکت چگونه است؟ آیا پایه های زیف از زیر به هم متصل شده؟ آیا تمامی میکروها از پین یک بر روی زیف قرار داده میشوند؟ آیا حالت های مختلف تامین کلاک میکرو بر روی زیف سوکت پشتیبانی شده؟
                                2- آیا یک پروگرامر قابل استفاده مستقیم در محیط های بسکام و کدویژن و ... است؟ و یا شما محدود به استفاده از امکانات نرم افزار شرکت هستید؟
                                3- آیا امکان استفاده در سایر سیستم عامل های محبوب همچون لینوکس آندروید و مک را دارد؟
                                4- آیا پروگرامر فاقد بدنه و قاب مناسب است؟
                                5- ابعاد پروگرامر و وزن آن در حد قابل قبولی برای شما است؟

در پایان بنده نمونه از پروگرامر X-BOX را معرفی خواهم کرد که خود را بصورت یک USBASP به کامپیوتر معرفی میکند و در نتیجه تمامی مزایای آن را همجون استفاده ساده در بسکام و سایر محیط های توسعه را داشته و در تمامی سیستم عامل های قابل استفاده است!
                                این پروگرامر دارای زیف سوکت نیز بوده و بدون اتصال پین های زیف به هم با تشخیص درج قطعه سیگنالهای مورد نیاز را که شامل کلاک هم است را تامین میکند و عیب بزرگ USBASP در عدم ساپورت زیف و هنگ کردن در صورت تنظیم برروی کریستال خارجی و یا اسیلاتور خارجی را ندارد!
                                تمامی میکروها از پین یک زیف درج میشوند! و علاوه بر اینها این پروگرامر دارای یک نرم افزار اختصاصی بسیار پیشرفته جهت تست تمامی آی سی های دیجیتال سری 74000 و 4000 است و حتی آی سی های درایور سری ULN و اپتو کوپلرها و آی سی تایمر 555 و 556 را تست کرده و به همراه شکل موج های ورودی و خروجی نمایش میدهد!
                                نرم افزار فوق هم تحت لینوکس و هم تحت ویندوز عمل میکند! و ابعاد این پروگرامر در حد هاتل است.
                                درود بر آقای مهندس لاچینی عزیز
                                ممنون از اطلاعات خوبتون
                                قیمت این پروگرامر چقدر است ؟؟
                                [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                                معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                                معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                                با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X