اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

EMI Reduction in embedded systems .::کاهش نویز در مدارات میکروکنترلری::.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نویز و ایزولاسیون

با درود . . .
    اگه میگی با دو تا تغذیه مشکلت حل شده پس دیگه واسه چی میپرسی :mrgreen:
    برا ترانس هم میتونی از یه ترانس 12 دوبل 500 میلی استفاده کنی.اما خودت باید دست به کار بشی و دل و روده ترانس محترم رو بیرون کشیده و دو تا سیم پیچ ثانویه رو که از وسط به هم وصل هستن جدا کنی . مشکلی هم پیش نمیاد و دقیقا کار میکنه .(البته اگه ترانس رو موقع جمع کردن درست جمع کنی .توصیه من اینه که بدی یه ترانس برات بپیچن)

شما راست میگید در بعضی مواقع نویز از طریق تغذیه وارد میشه.اما با یه خازن 220 میکرو بعد از رگولاتوری که میکرو رو تغذیه میکنه تا حدودی حل میشه. استفاده از پلی گان هم به شرطی درسته که در هنگام طراحی پلی گان رو به GND وصل کنی.وگرنه ممکنه برعکس عمل کنه(یه چیزی تو مایه های آنتن میشه برا نویز)
    موقع طراحی هم تمام پایه های بدون استفاده تو میکرو رو به GND وصل کن.
    یه تاپیک توووپ هم راجع به حذف نویز توی سایت هست. اونم بخون.

اگه مشکلی بود در خدمتیم
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

خودت نگاه کن.
      وقتی سیم های ثانویه کاملا از هم ایزوله هستند و به هم ارتباطی ندارن(بغیر از کوپل مغناطیسی) میشه چنین احتمالی داد؟؟؟؟

"می خوام مطمئن شم.چون تیراژ کار بالا هستش نمی تونم چند ده تا ترانس سفارش بدم"

خوشم میاد که همدردیم :mrgreen:

برا کارای تیراژ بالا تا لا اقل دو سه تا کار نمونه نزدی نرو تو دل کار.هر وقت مطمئن شدی بدون خطاست اونوقت تازه دست به کار شو.ترانس دوبل 12 من دیروز قیمت کردم 4000 تومن . البته تو شهر ما همه چی نجومیه(رله معمولی 1000-مقاومت بین 25 تا50 تومن و. . .) .

به نظر من که مشکلی پیش نمیاد. حالا اگه اساتید دیگه هم یه نظری بدن مطمئن تره
      البته شما استادی ولی بازم میگم اگه میخای مطمئن شی حتما امتحان کن.

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

emi یا نویز فیلتر خیلی مهمه
        استفاده از یه فیلتر سلف و خازن قبل از رگولاتور خیلی کمک می کنه
        پلی گن با فاصله 6 میلیمتر و گراند کردنش(رو گراند کردن تشدید بزار که حتما انجام بدی )

یه خازن 100 نانو و 100 میکرو موازی و تو دل میکرو و هر قطعه دیگه که دارای تغذیه هست بزار

خیلی اینا کار ساز نبود بکنش تو جعبه فلزی و گراندش کن ببینم دیگه جیک میزنه :mrgreen:
        علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

سلام اقا وحید گل گلاب

این نویز فیلتر

http://dc159.4shared.com/download/137430204/506ea58f/mbw-noise-filter.pdf

فرقی نمی کنه سوییچینگ یا ترانس این رو سر راه 220 ولت ورودی بزار واسه حذف نویزت که رو برق سوار شده مثلا هارکونیک موتور سه فاز ولتاژ القایی و ...
          واسه من که خوب کار کرده

دستی هم میش درستش کرد ولی من ترجیح می ذم 1200 تومن بدم هم سوکت داشته باشم واسه کابل برقم هم داخلش یه فیلتر شیلد شده باشه

اموزش هم نداره یه طرفش برق میاد یه طرفش برق میره :mrgreen:

دیدگاه

سلام
            واسه نویز فیلتر
            یک ترانس توروید فریت بردار هرطرفش یک سم پیچ بپیچ .
            جهتها مخالف هم و تعداد دورها برابر ،تعداد دور بستگی داره هستت چقدر جاداره . هر چی بیشتر بهتر یک خازن یک میکرو 400 ولت قبل و یکی بعدش تو مدار بزار .

دیدگاه

با تشکر
              این ترانس توروید فریت همون هسته فریتهای گرد نیستند؟؟؟؟؟دایره ها؟؟؟
              یه توضیحی میدید؟؟؟

بدرود . . .

دیدگاه

پاسخ : روشهای تقلیل و یا حذف نویز از مدارات میکرو کنترولری

نوشته اصلی توسط مدارپردازان آسیا

2. قرار دادن یم خازن 2200میکروی 10 ولت در فاصله 2 سانتی تغذیه میکرو

6. فعال کردن فیوز بیت ckopt میکرو

8. فعال کردن فیوز بیت ریست 4 ولت میکرو
                با سلام
                من این مورد ها جا نمیوفته واسم :

2 ==> علت گذاشتن یه همچین خازنی چیه ؟
                6==> فیوزبیت CKOPT چی تاثیری داره ؟
                8==> این چه فیوز بیت

پیشاپیش سپاس گزارم :mrgreen:
                G*B*J*T
                انسانها به 10 گروه تقسیم می شوند آنها که باینری می فهمند و آنها که باینری نمی فهمند

دیدگاه

پاسخ : EMI Reduction in embedded systems .::کاهش نویز در مدارات میکروکنترلری::.

خازن واسه اینه که وقتی جریان لحظه ای می کشی افت ولتاژ نداشته باشی(تثبیت ولتاژ)

این فیوز بیت دامنه کلاک رو افزایش میده

این فیوز بیت هم اگه ولتاژ از 4.7 پایین تر بیاد میکرو ریست می کنه ولی من میزارمش روی 2.7 ولت چون معمولا l استفاده میکنم

دیدگاه

پاسخ :روشهای تقلیل و یا حذف نویز از مدارات میکرو کنترولری

یک راه دیگه هم اینه که اگه یک طراحی می خاین انجام بدین که فقط ورودی خروجی دارین و فقط می خاین یک رله سوییچ بشه از پایین ترین فرکانس میکرو استفاده کنین ( مثلا 1M)
                    - به جای استفاده از اسیلاتور داخلی میکرو از کریستال خارجی استفاده کنین ( اسیلاتور داخلی امکانش هست روی cpu تاثیر بزاره )
                    - تایمر واچ داگ رو حتما فعال کنین
                    انجمن LABVIEW
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
                    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

پاسخ : EMI Reduction in embedded systems .::کاهش نویز در مدارات میکروکنترلری::.

پیرو سوال یکی از دوستان در انجمن XMEGA، برخی راهکارهایی که رعایت آن می تواند در عدم تاثیر نویز روی AVR موثر باشد، بیان می شود. برخی از این موارد در همین تاپیک بیان شده و برای یادآوری مجدد دوباره ذکر می شود.
                      برای مقابله با تاثیر نویز روی AVR ابتدا باید به این مسئله توجه کنیم که منشا نوبز تاثیرگذار روی AVR از چه عواملی می تواند ناشی شود. 3 عامل عمده را می توان برای این مسئله ذکر کرد:

1- نویزی که از راه منبع تغذیه وارد می شود و عملکرد میکروکنترلر را مختل میکند.
                      2- نویزی که قطعات متصل به میکروکنترلر تولید می کنند و به پایه های ورودی و خروجی آن تزریق می کنند.
                      3- نویز تشعشعی که با القای میدان های الکترومغناطیس در کار میکروکنترلر اختلال ایجاد می کند.

برای خنثی سازی این عوامل می توان به راهکارهای مختلفی متوسل شد که برخی از آنها در اینجا ذکر می شود:

1- انتخاب مارک معتبر AVR که در کشور و کارخانه با grade بالا تولید شده باشد .

2- استفاده حتی الامکان از پکیج های SMD که معمولا نسبت به نوع DIP آن از نظر عملکرد وضعیت بهتری دارند.

3- قرار دادن EMI Filter + VDR و حداقل یک خازن 100nF و با ولتاژ 400v در ورودی تغذیه در حالتی که تغذیه از برق شهر یا ژنراتور یا مانند آن تامین می شود.

4- در صورت استفاده از یک منبع تغذیه سوئیچینگ باید طراحی منبع تغذیه به گونه ای باشد که تمهیدات لازم برای مقابله با شرایط نویزدر آن وجود داشته باشد.

5- در صورت استفاده از تغذیه خطی:

الف- ولتاژ خروجی ترانس تغذیه نباید برای ولتاژ 220 ولت محاسبه شود، بلکه باید شرایطی که تغذیه تا حد 180 ولت یا کمتر هم افت می کند در نظر گرفته شود. به این منظور باید خروجی ترانس در حدود 20% بزرگتر از مقدار معمول آن قرار داده شود.

ب- در خروجی پل دیود باید خازن الکترولیت با مقدار کافی و مارک معتبر به موازات یک خازن حداقل 470nF قرار داده شود و از قرار دادن خازن های چینی بی کیفیت خودداری شود.

ج- رگولاتور باید بصورت دو مرحله ای باشد. مثلا ابتدا یک 7812 و بعد یک 7805

د- در خروجی رگولاتورها یک خازن 1000uF به موازات یک خازن 10u/Tantalium به موازات یک خازن 100nF قرار داده شود. به منظور جلوگیری از سوختن رگولاتورها به دلیل وجود خازن 1000uF (در هنگام خاموش شدن مدار)، یک دیود معکوس باید بین ورودی و خروجی آن قرار داده شود.

6- دیودهای زنر از نوع Fast و با ولتاژی اندکی بزرگتر از ولتاژ تغذیه باید در خروجی تغذیه های 5 و 12 موازی شود.

7- بین تغذیه میکرو کنترلر و تغذیه خروجی رگولاتور باید یک فیلتر LC با مقدار مناسب قرار داده شود. مقدار سلف در حد کمتر از 1mH و خازن از نوع 10uF Tantalum و به موازات آن 100nF Multi Layer باشد. مقاومت اهمی سلف نباید به حدی باشد که افت قابل توجهی روی آن ایجاد شود. جریان قطعات جریان کش مانند 7segment نباید از این تغذیه تامین شود و باید به قبل از سلف متصل شود.

8- ایزوله کردن ورودی و خروجی های میکروکنترلر از منابعی که می توانند نویز را به پورتهای آن تزریق کنند.

9- قرار دادن یک صفحه زمین در زیر میکروکنترلرهای SMD در طراحی PCB

10- طراحی کاملا اصولی PCB با توجه به منابع موجود و تقسیم ستاره ای GND به گونه ای که جریان یک بخش روی بخش های دیگر اثر نگذارد.

11- استفاده از کریستال خارجی و فعال کردن فیوزبیت CKOPT و یا اسیلاتور خارجی با طراحی معتبر.

12- فعال کردن Watch dog Timer

13- فعال کردن Brown out detection و انتخاب سطح ولتاژ پائین تر برای این حفاظت

14- استفاده از یک خازن 1nF در ورودی وقفه های خارجی فعال

15- قرار دادن خازن های 100nF در نقاط مختلفی که دور از تغذیه اصلی قرار دارند و جریان کشی دارند، اعم از IC ها و تغذیه LCD و 7segment و ...

16- توجه به اتصال AVcc حتی در صورتیکه از ADC استفاده نشود و قرار دادن یک خازن 100nF در ورودی Vref در شرایطی که ولتاز خارجی به آن اعمال نمی شود.

17- اتصال تمام پایه های GND و Vcc در AVRهایی که چند پایه در این مورد وجود دارد.

18- قرار دادن Pull up خارجی و عدم اکتفا به Pull up داخلی برای ورودی هایی که باید این مقاومت در آنها فعال باشد.

19- در صورت وجود نویزهای تشعشعی شدید، قرار دادن یک صفحه یا محفظه فلزی برای محافظت از میکروکنترلر و اتصال آن به زمین.

20- وجود اتصال Earth در کاربردهای برق صنعتی

پی نوشت: نسخه کاملتر موارد بالا در فایل pdf زیر جمع بندی شده است:

http://www.knowledgeplus.ir/userfiles/AVR_Noise.pdf
                      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام دوستان
                        من هم اول مشکل این دوست عزیز رو داشتم . تغذیه مدار من از یک منبع تغذیه 24 ولت سوییچینگ زیمنس تامین میشد .زمانی که یک کنتاکتور 24 ولت dc رو کنارش سوییچ می کردم ریست می کرد . فهمیدم که هر چی هستش سر تغذیه میکرو هستش . اومدم این کار رو کردم . تغذیه من که 24 ولت بود و من به تغذیه های 12 ولت برای رله ها و opamp ها و 5 ولت برای تغذیه میکرو نیاز داشتم . ابتدای کار اومدم یک lm317k گذاشتم که یک رگولاتور متغییر هستش و ولتاژ 24 ولت رو مستقیم بتدیل کردم به 12 ولت بعد با یک 7805 ولتاژ 12 رو به 5 ولت تبدیل کردم . نکاتی رو که رعایت کردم به شرح زیر بود
                        1- قرار دادن خازن 1000 میکرو فارادی موازی با وردی تغذیه 24 ولت به مدار ( ورودی lm317k)
                        2- قرار دادن خازن 1000 میکرو فاردی موازی با خروجی lm317k ( که میشه ورودی 7805 )
                        3- قرار دادن یک خازن 470 میکرو فاردی بعد از رگولاتور 7805
                        4- گذاشتن خازن 100 نانو فاردی دوسر تغذیه میکرو و تغذیه سایر ic های مدار
                        5- دیود هرزگرد برای رله ها
                        اینطوری دیگه تغذیه مدارم من اصلا نویز نگرفت .
                        4- از اپتو کوپلر هم برای ورودی خروجی ها استفاده کردم
                        5- راست و حقیقتش رو بخای با این که avr رو خیلی دوست دارم و براش میمیرم ، چون محیط صنعتی بود از میکروی pic استفاده کردم . البته اینو هم بگم که با avr هم جواب گرفتم ها
                        تازه این مدار روی برد سوراخ دار بسته شده که اگه روی برد مدار چاپی بسته بشه که دیگه عالی میشه.
                        کارهایی که می خام برای نویز گیری بیشتر انجام بدم اینه که می خام یک فیلتر rc برای تغذیه میکرو بذارم که مقدار خازن 22میکرو فاراد و مقدار سلف هم 5 میلی هانری
                        انجمن LABVIEW
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
                        اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

راستش من نه رله دارم و نه کنتاکتور خروجی با یه 2803 میره به سگمنت کوچیکا و 3تا خروجی با ترانزیستور چند تا بیزرو درایو میکنن دوسر میکرو 100نانو هست 10 میکرو هم موازی با دوپایه تغذیه میکرو هست
                          البته الان بردو تغییر دادم و با مگا 16کردم پلی گان گذاشتم و دادم به زمین با هر کلید رو برد یه 100نانو موازی کردم یه 100نانو و 10میکرو به دو سر میکرو دادم و خازن 470 میکرو هم گذاشتم بعد از تغذیه ولی هنوز تست نکردم به نظر شما این مشکل حله اخه دوتا کلید تو مغازه های بغل هم هست که اوناهم وقتی چراغشونو روشن میکنن شماره نشون میده با این برد جدید حل میشه و ایا کار دیگه ای باید بکنم از نویزفیلتر استفاده کنم یا دیگه لازم نیست فقط و فقط باروشن شدن مهتابی این مشکل پیش میاد :cry:
                          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

اول اینکه بهتره از کریستال خارجی استفاده کنی
                            دوم اینکه بهتره از AVR های جدیدتر مثل مگا48 استفده کنی
                            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

به جای ترانس برای ایزولاسیون از DC Converter استفاده کن . حجمش 20 برابر کوچکتر از ترانس هستش.
                              برای درایو کردن رله اصلا نیاز به ایزولاسیون نیست. شما مدار ریست میکرو رو ببند و تغذیه رو بهینه کن

دیدگاه

مقاومت پول اپ فقط برای ورودی های خاص مثل کلیدها نیازه چون پول اپ داخلی مقاومت بسیار بالایی داره. من همیشه از 2.2 کیلواهم استفاده می کنم و مشکلی با مهتابی ندارم.
                                پایه ریست رو هم همیشه با 1 کیلواهم پول اپ می کنم.
                                امروز مدارو نزدیک مهتابی بردمو چندین بار مهتابی رو قطع و وصل کردم اما هیچ اتفاقی نیفتاد.
                                مشخصات مدار:
                                میکروی مگا 48 /کریستال خارجی 20 مگ/ 10 کلید/ 6 سون سگمنت/ 10 ورودی 220 ولت ایزوله با اپتوی on3181 / چهار رله 12 ولت/ منبع تغذیه روی برد: سوئیچینگ 5 و 12 ولت با ای سی TNY274
                                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X