اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

EMI Reduction in embedded systems .::کاهش نویز در مدارات میکروکنترلری::.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نویز و ایزولاسیون

سلام دوستان
    راجع به تغذیه ترانس:
    مقاومت 82 اهم نیم وات سری با ترانس (طرف 220 ولت) و یه خازن سرامیکی 10 نانو 400 ولت موازی با ترانس (طرف 220 ولت) توی کارای صنعتی خوب جواب میده
    زندگي را تو بساز ،
    نه بدان ساز که سازند و پذيري بي حرف ،
    زندگي يعني جنگ ، تو بجنگ ،
    زندگي يعني عشق ، تو بدان عشق بورز.

دیدگاه

بسیار ساده است دایی جان
      نقاطی که تغییر ولتاژ بالا دارند یا اسپایکهای شدید دارند می تونن با القای خازنی روی تراکهای اطراف خود تاثیر بگذارند. اینها سیگنال نیستند تا ما بخواهیم شیلدشان کنیم و اگر هم بخواهیم شیلدشان کنیم باید زمین مجزای خودشان را داشته باشند.
      در عمل گاهی چندین زمین برای مدارهای دقیق در نظر می گیرند.
      1- زمین آنالوگ که بسیار صاف است.
      2- زمین دیجیتال که مقداری نویزی است.
      3- زمین پاور که به شدت نویزی است.
      این 3 زمین از هم جدا هستند تا اینکه در یک نقطه به هم می رسند و آن ارت مدار است.
      حتی گاهی در صنایع نفت و گاز که تعداد عناصر مداری بالاست، 3 چاه ارت جدا گانه برای هر کدام از این 3 ایجاد می کنند تا به هیچ وجه روی هم اثر نگذارند.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
        بسیار ساده است دایی جان
        نقاطی که تغییر ولتاژ بالا دارند یا اسپایکهای شدید دارند می تونن با القای خازنی روی تراکهای اطراف خود تاثیر بگذارند. اینها سیگنال نیستند تا ما بخواهیم شیلدشان کنیم و اگر هم بخواهیم شیلدشان کنیم باید زمین مجزای خودشان را داشته باشند.
        حتی گاهی در صنایع نفت و گاز که تعداد عناصر مداری بالاست، 3 چاه ارت جدا گانه برای هر کدام از این 3 ایجاد می کنند تا به هیچ وجه روی هم اثر نگذارند.
        استاد برای این مورد ترک ها و پولیگون چقدر فاصله باید داشته باشند؟

دیدگاه

سلام دوستان
          من یک مدار دارم که توی این مدار از یک میکروکنترلر استفاده شده تغذیه این مدرا از یک منبع تغذیه 24 ولت سوییچینگ زیمنس تامین میشه برای این که بتونم تغذیه میکرو که 5 هستش رو تامین کنم اومدم از چند طبقه رگولاتور استفاده کردم 7818-8712 و 7805 و بین این طبقاط نیز به ترتیب از خازنهای 4700 - 1000 و 470 میکرو فارادی استفاده کردم . مدار به خوبی کار میکه ولی زمانیکه یک کنتاکتور 24 ولت که ولتاژش از همون منبع تغذیه 24 تامین میشه رو استارت میکنم میکرو ریست میکنه نمیدونم چرا . دو سر تغذیه میکرو هم از خازن 100 نانو استفاده کردم . البته این اتفاق زمانی رخ میده که دیود هرزگرد 1n4007 دو سر کنتاکتور موازی نیست و زمانیکه این دیود دو سر کنتاکتور موازی هستش میکرو ریست نمیشه . حالا من می خام زمانی که این دیود هم دو سر کنتاکتور موازی نیست باز هم میکرو ریست نشه . ( توضیح اینکه هم در حالت استارت و هم در حالت قطع کنتاکتور میکرو ریست می کنه مخصوصا هنگام قطع شدن و به خاطر اون ولتاژ برگشتی ) . اخه تعداد کنتاکتور های 24 ولت دوی تابلوهام زیاده نمی خام سر هر کدوم یک دیود بزارم بلکه می خام توی مدار تغییرات اعمال شه با تشکر فراوان
          انجمن LABVIEW
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
          اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
          http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

سلام احمد جان...
            تو یه مداری دیدم که زمین انالوگ رو با زمین دیجیتال تو یه نقطه با یه جامپر به هم ووصل کرده بود از طراحش که علتشو پرسیدم میگفت برای کاهش جریانهای گردابی میشه توضیح بدین ایا درسته یا نه ؟
            ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              بسیار ساده است دایی جان
              .

سلام میشه بگین این زمین انالوگ تو مدار کدومه و زمین دیجیتال کدومه و منظور از اینکه جدا باشن و در یک نقطه به هم وصل شن چیه خوب بازم که به هم وصل میشن و اینکه اون نقطه اتصتلشون میشه ارت این ارت چیه مگه قسمت منفی تغذیه نیسj و نباید به اونجا وصل بشه خوب یکم ا.نطرفترش وصل بشه مگه مشکلی پیش میاد میشه یه توضیحی در این مورد بدین ممون میشم
              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام دایی های گلم

اول NASA_DE
                برای این مورد ترک ها و پولیگون چقدر فاصله باید داشته باشند؟
                اگه تراکهای آنالوگ باشه و سیگنال DC از ش عبور می کنه باید کمترین فاصله رو از پولیگون زمین داشته باشه. اما اگه تراک پاور یا دیجیتال باشه باید از پالیگون زمین دور باشه. اگه هم آنالوگ فرکانس بالا باشه باید با محاسبه فاصله معین بشه.

دوم nex2004
                من یک مدار دارم که توی این مدار از یک میکروکنترلر استفاده شده تغذیه این مدرا از یک منبع تغذیه 24 ولت سوییچینگ زیمنس تامین میشه برای این که بتونم تغذیه میکرو که 5 هستش رو تامین کنم اومدم از چند طبقه رگولاتور استفاده کردم 7818-8712 و 7805 و بین این طبقاط نیز به ترتیب از خازنهای 4700 - 1000 و 470 میکرو فارادی استفاده کردم . مدار به خوبی کار میکه ولی زمانیکه یک کنتاکتور 24 ولت که ولتاژش از همون منبع تغذیه 24 تامین میشه رو استارت میکنم میکرو ریست میکنه نمیدونم چرا . دو سر تغذیه میکرو هم از خازن 100 نانو استفاده کردم . البته این اتفاق زمانی رخ میده که دیود هرزگرد 1n4007 دو سر کنتاکتور موازی نیست و زمانیکه این دیود دو سر کنتاکتور موازی هستش میکرو ریست نمیشه . حالا من می خام زمانی که این دیود هم دو سر کنتاکتور موازی نیست باز هم میکرو ریست نشه . ( توضیح اینکه هم در حالت استارت و هم در حالت قطع کنتاکتور میکرو ریست می کنه مخصوصا هنگام قطع شدن و به خاطر اون ولتاژ برگشتی ) . اخه تعداد کنتاکتور های 24 ولت دوی تابلوهام زیاده نمی خام سر هر کدوم یک دیود بزارم بلکه می خام توی مدار تغییرات اعمال شه
                توصیه من اینه که روی بوبین تمام کنتاکتورهای DC دیود هرزگرد بگذاری. استفاده از رگولاتورهای پشت سرهم نیز بدترین راه کم کردن 24 به 5 ولته. من از MC34063A استفاده می کنم و هیچوقت مشکلی ندارم. خازن های اضافی بی مورد هم باعث بدتر شدن نویز میشه چون این خازن های شیمیایی خودشون نویز تولید می کنن و آنتن خوبی برای امواج هستند.

سوم majid.4206
                تو یه مداری دیدم که زمین انالوگ رو با زمین دیجیتال تو یه نقطه با یه جامپر به هم ووصل کرده بود از طراحش که علتشو پرسیدم میگفت برای کاهش جریانهای گردابی میشه توضیح بدین ایا درسته یا نه ؟
                درسته دایی جان. قرار نیست زمین ها از هم جدا باشند بلکه نباید در بیشتر از یک نقطه به هم وصل باشند. در سیستم های مجهز به ارت ایندو زمین در ارت به هم وصل میشن. اما اگه ارت نداشته باشیم در یک نقطه دلخواه به هم وصل میشن.

چهارم r-el
                میشه بگین این زمین انالوگ تو مدار کدومه و زمین دیجیتال کدومه و منظور از اینکه جدا باشن و در یک نقطه به هم وصل شن چیه خوب بازم که به هم وصل میشن و اینکه اون نقطه اتصتلشون میشه ارت این ارت چیه مگه قسمت منفی تغذیه نیسj و نباید به اونجا وصل بشه خوب یکم ا.نطرفترش وصل بشه مگه مشکلی پیش میاد میشه یه توضیحی در این مورد بدین
                دوستان خوبم. هنوز فوق هادی ها وارد مدارات الکترونیک نشدند. بنابراین هر سیم یا تراکی داری مقاومت/سلف است و نسبت به تراکهای جانبی اثر خازنی دارند. در فرکانس های پایین این سلفهای ناخواسته مشکلی ایجاد نمی کنند اما در فرکانس بالا مثل فرکانس کاری میکرو دیگه نمیشه گفت این خطوط هادی هستند.
                ارت با زمین از لحاظ لفظی یکیست و این بخاطر اشتباه ماست. به سر منفی مدار که تمام جریانها به اون ختم میشه باید بگیم Common یا نقطه مشترک اما بهش می گیم GND
                GND با ارت تفاوت داره چون ارت یا زمین یعنی یک مخزن بار الکتریکی که ظرفیت بی نهایت داره و هرچی بار مثبت و منفی بهش بدیم تغییر پتانسیل نمیده. مثل دریا که هرچی با سطل توش آب بریزیم تغییری توی ارتفاعش نمی بینیم

دیدگاه

سلام ممنون از جوابت میشه بیشتر توضیح بدی برای این که 24 رو به 5 برسونم بهترین گزینه چی هستش البته من مدارم رو تغییر دادم اومدم lm317 گذاشتم و ولتاژ رو به 9 رسوندم تا opamp هامو تغذیه کنم و بعدش 7805 گذاشتم . اگه میشه بیشتر توضیح بده البته با ذکر جزییات
                  با تشکر
                  انجمن LABVIEW
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
                  اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

oo:
                    دایی جان فقط یه هشدار بدم
                    استفاده از خازنهای بزرگ در خروجی رگولاتورهای خطی باعث ناپایداری ولتاژ میشه. خصوصا خازنهای شیمیایی
                    بهتر در خروجی رگولاتور از خازن 1 تا 10 میکروفارد از نوع تانتالیوم استفاده کنید. دوسر میکرو هم خازن 100 نانو عدسی کفایت می کنه.

دیدگاه

دایی جان
                      حتما داییت یه چیزی دیده که این حرفا رو زده!!!ممکنه تجربه چندان رایگان بدست نیاد.
                      بهر حال اگه به داییت اعتماد نداری، بدون این رگولاتورها که ما مثل نقل و نبات مصرف می کنیم، دیتا شیت دارن! لااقل یه نگاهی بهش بندازی کمک می کنه تا بعدا مدارت از کار نیفته و هزینه زیاد متحمل نشی :biggrin:

دیتا شیت 78xx ساخت کمپانی نشنال:
                      www.national.com/ds/LM/LM340.pdf

صفحه اول این دیتا شیت:

صفحه دیگر این دیتاشیت:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
                        دوستان من یه موتور 1600 ار پی ام 24 ولت رو با Pwm کنترل دور می کنم
                        موتور رو که می خوام نگه دارم میکرو رست میشه راهی دارید برا ما
                        مکا 8 اس ام دی است
                        ممنون
                        یعنی بین موتور و میکرو مداری وجود نداره؟
                        اولین احتمال نبودن دیود هرزگرده که باعث تولید ولتاژ بالا در موقع قطع میشه.
                        دوم:
                        موتورها بعلت داشتن اینرسی مکانیکی، در موقع قطع ولتاژ درجا متوقف نمی شن. چرخش موتور بدون ولتاژ باعث میشه موتور تبدیل به ژنراتور بشه. اگه مقاومت داخلی موتور کم باشه این ژنراتور می تونه جریانهای شدید ایجاد کنه.

دیدگاه

با L6203 مدارش دیود هرز نمی خواد
                          باز اینجوریه
                          هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                          بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                          میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

تو رو خدا کمکم کنین .
                            من یه مدار سفارشی بستم که توش از رله استفاده شده . روکیت هم سوارش کردم . تو خونه خیلی خوب کار می کرد . ولی بعد اینکه رفتم تو کارگاه نصبش کردم همین مشکلارو داره . میکرو هنگ میکنه . بعد اینکه تحقیق کردم دیدم مدارم خیلی اشکال داشت . حالا هم کیت تو کارگاهه و من نمیتونم خونه بیارمش که دوباره تکمیلش کنم. فقط میکرو رو میتونم . مدت تحویل پروژه هم خیلی وقته تموم شده .
                            از یه منبع سویچینگ استفاده شده . تغذیه ی رله و میکرو هم از همین سویچینگ هستش . وقتی تو تاپیکها میخوندم خیلی راهکارها برای حذف این نویز وجود داره . اما متاسفانه من نمیتونم مدارمو تغییر بدم . تنها امیدم watchdog هستش که قراره یکشنبه برم امتحانش کنم . ولی چشم آب نمی خوره . مطمانم اینم جواب نخواهد داد .
                            حالا اگه نشد من چه چاره ای دارم . به نظر شما EMI فیلتر جواب میده .
                            یا اینکه بعد از دستور روشن کردن رله ، مدتی به حالت sleep برمد چطور.

حالا با توجه به اینکه نمیتونم مدارو تغییر بدم ، من باید چیکار کنم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
                              تو رو خدا کمکم کنین .
                              من یه مدار سفارشی بستم که توش از رله استفاده شده . روکیت هم سوارش کردم . تو خونه خیلی خوب کار می کرد . ولی بعد اینکه رفتم تو کارگاه نصبش کردم همین مشکلارو داره . میکرو هنگ میکنه . بعد اینکه تحقیق کردم دیدم مدارم خیلی اشکال داشت . حالا هم کیت تو کارگاهه و من نمیتونم خونه بیارمش که دوباره تکمیلش کنم. فقط میکرو رو میتونم . مدت تحویل پروژه هم خیلی وقته تموم شده .
                              از یه منبع سویچینگ استفاده شده . تغذیه ی رله و میکرو هم از همین سویچینگ هستش . وقتی تو تاپیکها میخوندم خیلی راهکارها برای حذف این نویز وجود داره . اما متاسفانه من نمیتونم مدارمو تغییر بدم . تنها امیدم watchdog هستش که قراره یکشنبه برم امتحانش کنم . ولی چشم آب نمی خوره . مطمانم اینم جواب نخواهد داد .
                              حالا اگه نشد من چه چاره ای دارم . به نظر شما EMI فیلتر جواب میده .
                              یا اینکه بعد از دستور روشن کردن رله ، مدتی به حالت sleep برمد چطور.

حالا با توجه به اینکه نمیتونم مدارو تغییر بدم ، من باید چیکار کنم .
                              فرکانس رو ببر بالاتر
                              اینتراپت رو غیر فعال و تبدل کن به while
                              تو جعبه فلزی بزارش
                              هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                              بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                              میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                                هادی جان شما کار هایی که ما گفتیم رو انجام دادی اعم از کشیدن پلیگان و وصل اون به زمین و... جریانت کافیه و کم نمیاره ؟

نه متاسفانه پلیگان نکردم . من اصلا نمیدونستم اینطوری میشه . تا حالا خیلی پروژه رو همینطوری دیمی کار کرده بودم . اصلا با مشکلی مواجه نشده بودم .

ولی این یکم صنعتی تر بود . پیشبینی نکرده بودم .

منبع تغذیه هم از همین سویچینگهای کامپیوتر هستش . فکر نمی کنم زیاد محدودیت جریان داشته باشه . آخه رله چقد جریان میکشه . رلم از 5 ولتی ها هست که با یه 100 اهم سری شده و از 12 ولت منبع تغذیه میشه . تغذیه ی مدارم هم از همین 12 ولت و با رگولاتور 7805 تغذیه میشه . خازن 2200 میکرو قبل و بعد از رگولاتور گذاشتم . ولی خازن نانو نذاشتم .

دیود 1N4007 هم بعد از رله گذاشتم .

ولی فکر نمیکنم از محدودیت جریان منبع باشه . چون تو خونه خیلی خوب رله رو 100 بار امتحلان کرده بودم . اف هم نگفته بود . ولی وقتی رفتم اونجا به دستگاه وصل کردمش بعد از 5 دقیقه کار کردن هنگ میکرد .

هنگ کردنشم درست بعد از روشن شدن رله میشه .

اینم بگم که با خاموش شدن رله هنگ نمیکنه با روشن شدنش هنگ میکنه .
                                بعد از اینکه رله هنگ میکنه ، دیگه میکرو به اینتراپت خارجی هم جواب نمیده .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X