اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل چند لامپ با دو سیم توسط میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل چند لامپ با دو سیم توسط میکرو

با سلام خدمت همه دوستان
    امکانش هست که بتونم مثلا 10 لامپ که با دورشته سیم به صورت موازی بهم متصل شدن رو توسط میکرو با تاخیر یک ثانیه ای روشن کنیم ؟
    منظورم اینه سر راه هر کدوم از لامپ ها مداری قرار بدیم که یه کد خاص داشته باشه و میکرو هر یک ثانیه یک کد بفرسته و فقط اون لامپی روشن بشه که کد ارسال شده از میکرو با کدی که ما روش ست میکنیم برابر باشه و بعد از یک ثانیه یه کد دیگه و لامپ دیگه روشن بشه
    ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ : کنترل چند لامپ با دو سیم توسط میکرو

سلام
    بله امکانش هست.اگر فاصله کم هست یک مدار اصلی فرستنده داشته باشید و از رابط سریال میکرو(USART) استفاده کنید و بقیه مدارات در حالت گیرنده باشن و کدی به هر کدوم اختصاص بدید که در صورتی که فرستنده کد اونها رو فرستاد شروع به کار کنن . اگرم فاصله زیاد هست همین حالت رو با RS485 میتونید انجام بدید.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    www.adaksell.com

دیدگاه

سلام به همه .....
      دوست عزیز برای اینکار یه پروتکل وجد داره به نام DMX512 که خیلی هم معروفه ......
      با همین RS485 هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojitaba نمایش پست ها
        سلام
        بله امکانش هست.اگر فاصله کم هست یک مدار اصلی فرستنده داشته باشید و از رابط سریال میکرو(USART) استفاده کنید و بقیه مدارات در حالت گیرنده باشن و کدی به هر کدوم اختصاص بدید که در صورتی که فرستنده کد اونها رو فرستاد شروع به کار کنن . اگرم فاصله زیاد هست همین حالت رو با RS485 میتونید انجام بدید.
        ممنون از شما ، یعنی دو رشته برق اصلی میخوایم و دو رشته دیتا ؟ درسته ؟ و اینکه میشه کاری کرد که کد گیرنده رو بتونیم خودیم به صورت دستی (مثلا دیپ سوئیچ) تنظیم کنیم ؟

دیدگاه

بله با همین چهار رشته سیم میشه این کارو کرد. من تو یه پروژه برای 128 تا گیرنده این کارو با RS485 انجام دادم . تو گیرنده ها دیپ سوییچ گذاشته بودم که کدشونو بشه مشخص کرد. یه پورت میکرو برای دیپ سوییچ ها تخصیص داده میشه . از عدد 0 تا 128 برای فعال سازی بود و از 129 تا 256 برای غیر فعال کردن.برای انتقال حتما از زوج سیم تابیده استفاده کنید . اگه میخواهید خطا پایین تر بیاد و حتما گیرنده ها کد رو دریافت کنن ، توسط فرستنده 10 بار پشت هم اطلاعات رو برای فرستادن تکرار کنید(مثلا ده بار عدد 5 رو بفرستید) و در گیرنده برنامه ای قرار بدید که اگر 3 بار پشت هم یک عدد رو دریافت کرد اطلاعات درستی دریافت کرده و لامپ روشن بشه.
          www.adaksell.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microprocesor_2002 نمایش پست ها
            سلام به همه .....
            دوست عزیز برای اینکار یه پروتکل وجد داره به نام DMX512 که خیلی هم معروفه ......
            تا حالا نمیدونستم همچین چیزی هست ... ممنون خیلی عالی بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojitaba نمایش پست ها
              بله با همین چهار رشته سیم میشه این کارو کرد. من تو یه پروژه برای 128 تا گیرنده این کارو با RS485 انجام دادم . تو گیرنده ها دیپ سوییچ گذاشته بودم که کدشونو بشه مشخص کرد. یه پورت میکرو برای دیپ سوییچ ها تخصیص داده میشه . از عدد 0 تا 128 برای فعال سازی بود و از 129 تا 256 برای غیر فعال کردن.برای انتقال حتما از زوج سیم تابیده استفاده کنید . اگه میخواهید خطا پایین تر بیاد و حتما گیرنده ها کد رو دریافت کنن ، توسط فرستنده 10 بار پشت هم اطلاعات رو برای فرستادن تکرار کنید(مثلا ده بار عدد 5 رو بفرستید) و در گیرنده برنامه ای قرار بدید که اگر 3 بار پشت هم یک عدد رو دریافت کرد اطلاعات درستی دریافت کرده و لامپ روشن بشه.
              ممنون از شما دوست عزیز - ببخشید اگه من سوال میکنم چون زیاد آشنایی ندارم - سوالم اینه با چهار رشته سیم که دوتاش فقط برای برق اصلیه و فقط دوتا برای دیتا بیشتر از 4 حالت که نمیشه کد ارسال کرد ؟ من حداکثر ممکنه 16 عد د گیرنده داشته باشم پس باید 4 پین و 4 رشته سیم بهش اختصاص بدم که با دورشته برق میشه 6 رشته ، درسته ؟
              سوال بعدی اینکه مثلا دیپ سوئیچ رو روی 0000 تنظیم میکنم و همین کد رو برای روشن شدن ارسال میکنم - حالا که باید برای خاموش شدن یه کد دیگه داد ، دیگه نمیشه دیپ سوئیچ رو تغییر داد ؟ پس باید چیکار کرد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                تا حالا نمیدونستم همچین چیزی هست ... ممنون خیلی عالی بود
                با این پروتکل میشه 512 تا وسیله نوری رو کنترل کنید ....
                توی اکثر استودیو های صدا و سیما پروژکتورهای نورپردازیشون از همین پروتکل استفاده میکنن ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MASOUD31428 نمایش پست ها
                  ممنون از شما دوست عزیز - ببخشید اگه من سوال میکنم چون زیاد آشنایی ندارم - سوالم اینه با چهار رشته سیم که دوتاش فقط برای برق اصلیه و فقط دوتا برای دیتا بیشتر از 4 حالت که نمیشه کد ارسال کرد ؟ من حداکثر ممکنه 16 عد د گیرنده داشته باشم پس باید 4 پین و 4 رشته سیم بهش اختصاص بدم که با دورشته برق میشه 6 رشته ، درسته ؟
                  سوال بعدی اینکه مثلا دیپ سوئیچ رو روی 0000 تنظیم میکنم و همین کد رو برای روشن شدن ارسال میکنم - حالا که باید برای خاموش شدن یه کد دیگه داد ، دیگه نمیشه دیپ سوئیچ رو تغییر داد ؟ پس باید چیکار کرد ؟
                  دوست عزیز
                  با روشی که دوستمان microprocesor_2002 عزیز گفتند 512 وسیله قابل کنترله ولی برای هر وسیله باید یک برد و میکرو جداگانه داشته باشید .....
                  پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

منظورم این بود که اطلاعات رو سریال بفرستید. از طریق USART .
                    اینجوری به یک پایه TXD نیاز داری و یک پایه GND . پایه TXDوصل میشه به RXD گیرنده ها.
                    www.adaksell.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
                      دوست عزیز
                      با روشی که دوستمان microprocesor_2002 عزیز گفتند 512 وسیله قابل کنترله ولی برای هر وسیله باید یک برد و میکرو جداگانه داشته باشید .....
                      بله دقیقا ... این زمانی به درد میخوره که بورد کنترل کننده دورتر از خود منبع نوری باشه ....

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

پروتکل dmx512 رو مطالعه کنید ... همه چیز رو توضیح واتداده .... با همون ٢ تا خط دیتا ٥١٢ تا منبع نوری رو میتونید نورش رو کنترل کنید ... البته معمولا در مواردی از این پروتکل استفاده میشه که منابع نوری کنار هم نیستن ...ارتباطشون هم با rs485 هستش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X