اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

obdev USB ** آموزش اتصال avr به پورت usb بدون آی سی واسط

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : obdev USB ** آموزش اتصال avr به پورت usb بدون آی سی واسط

سلام،
    سلام به تمامی اساتید
    ببخشید این نوشته ها را مینویسم شاید به بعضی ها بر بخورد. ببخشید
    18 صفحه مطالب گوناگونی گفته شد ولی بجزء چند صفحه اول آموزش بود بقیه 70% مطالب سئوال بود که 20% آن جواب داده شده نمیدانم چند درصد از دوستان توانسته اند با USB بخوبی کار کنند .
    تایپ خوبی است ولی بعد از 2 سال با مشکلاتی دارد که برای رفع آن خواهشمندم استاتید آن را رفع کنند
    پیشنهاد اول این است که با یه مثال ساده شروع کنند البته نه یه صورت حرفه ای توضیح دهند از ایجاد فایل ها و نحوه کامپایل آن و ... تا رسیدن به آخر هدف
    مثلا:
    1- خواندن 2 کلید از طریق USB و روشن کردن 2 عدد LED روی پورت USB
    2- کنترل نشانگر ماوس روی کامپیوتر با چهار کلید ( چند تا تایپ ساختم ولی کسی جواب ساده و روان نداد )
    3- ....

n- مدارات پیچیده
    چرا میگم ساده بگید چون خیلی ها با winavr و یا AVR Studio کار نکرده اند
    متشکرم ببخشید
    موافقم.
    سلام
    آموزش ارائه شده کامله و اگه دوستان برنامه نویسی رو خوب بلد نیستن ربطی به این تاپیک نداره. هدف از ایجاد این تاپیک آموزش کار با کتابخانه obdev هستش و کسی که این تاپیک رو مطالعه میکنه باید از حداقل اطلاعاتی برخوردار باشه.
    موافقم!
    جناب استادسلام
    دمت گرم
    اینه رسمه استاد و شاگردی؟
    اینم موافقم!!! oo:
    یه پیشنهاد دارم.
    یکی از روش های پیشرفت بشر Encapsulation هست :nerd:
    Encapsulation یعنی یه کپسول دور جزئیات بکشی تا جزئیات از دید کاربرها مخفی بمونن و فقط با یه سری ورودی و خروجی سروکله بزنن.
    مثلا ساختار IC همینطوره، شما یه کپسول مشکی میبینی که چند تا پایه ازش اومده بیرون و از اونا استفاده می کنی. دیگه دردسر اینو به خودت نمیدی که چند تا دیود و ترانزیستور و ... با چه ساختاری توش استفاده شده.
    تو مهندسی نرم افزار هم اگه این Encapsulation نبود و کامپوننت ها و زیر برنامه ها ساخته نمیشدند قول هایی مثل Windows هم وجود نداشت.
    واما پیشنهاد:
    اساتید محترم اگه با این کتابخانه obdev و VirtualUSB و ... کار کردن، لطفا فقط نحوه استفاده از اونا رو برای ما شاگردا بذارن.
    مثلا بگن آقا تو کدویژن، این 100 خطو به برنامه اضافه کنید و به این صورت و با این پایه ها و با این شماتیک از اون استفاده کنید و کاری نداشته باشید که این کده چیکار میکنه. چیزی که من خیلی دنبالش بودم و هنوز پیدا نکردم. این چه کاریه که من بدونم پروتکل USB چه جوریه و بیت هفتم فلانش به چه دردی می خوره و ... مگه من میخوام یه اینترفیس جدید اختراع کنم و یا از این پروتکل به صورت ویژه استفاده کنم؟ مگه کسی که تلویزیون میبینه لازمه که بدونه این تصویر از چند تا پیکسل یا چند تا رنگ تشکیل شده؟ و ... فقط استفاده می کنه.
    بابا ما شاگردا فقط میخوایم یه دو تا LED روشن کنیمو یه دو تا کلید وصل کنیم به PC اونم با قیمت ارزون و قطعات کم روی بورد.
    .
    اونایی که با من موافقن بسم ا...

دیدگاه

با سلام
      اقا ممنون
      ولی اگه می شه طریقه راه اندازی شو با یک مثال عملی در قالب یک پی دی اف بزارید

دیدگاه

سلام

http://www.fischl.de/usbasp/bilder/usbasp_circuit.png
        پایه های rxd و txd رو که به پورت idc برده، به چه دردی میخوره؟
        من یه شماتیک دیدم که اول اومده usb رو به ft232rl برده بعدش پایه rxd میکرو رو به txd ft232 وصل کرده و پایه txd میکرو رو به پایه rxd ft232 وصل کرده.
        اگه میشه کامل درباره این برد و اینکه نیازی به میکرو هست یا نه رو بگید؟
        در ضمن اون جامپر ها به چه دردی می خورن؟
        دیدگاه

نوشته اصلی توسط stuart
          سلام

http://www.fischl.de/usbasp/bilder/usbasp_circuit.png
          پایه های rxd و txd رو که به پورت idc برده، به چه دردی میخوره؟
          من یه شماتیک دیدم که اول اومده usb رو به ft232rl برده بعدش پایه rxd میکرو رو به txd ft232 وصل کرده و پایه txd میکرو رو به پایه rxd ft232 وصل کرده.
          اگه میشه کامل درباره این برد و اینکه نیازی به میکرو هست یا نه رو بگید؟
          در ضمن اون جامپر ها به چه دردی می خورن؟
          وبا اجازه استاد گرامی آقا حیدری
          (اینی که می گم حدس خودم (اگه اشتباه اساتید تصحیح کنن))
          این دو پایه به احتمال فراوان برای ارتقا نرم افزاری این پروگرمر استفاده می شه که به ما مصرف کننده ها ربطی نداره.البته بعضی کنجکاون و بیشتر بررسی می کنن و اگه بلد باشن یه شیطونی هایی می کنن.شما اگه تو بردت اینارو در نظر نگیری هیچ مشکل خاصی پیش نمی یاد.
          اما در مورد جامپر ها:
          یکی مربوطه به منیع تغذیه مدار که می تونی تغذیه برد تو هم ازش بگیری
          دومی مربوطه به فرکانسی که برنامت می خواد کار کنه که اگه کم هست باید وصلش کنی
          سومی ام مربوط می شه به برنامه ریزی اولیه آی سی پروگرمر
          موفق پیروز باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد احمدزاده
            سلام،موافقم.موافقم!اینم موافقم!!! oo:
            یه پیشنهاد دارم.
            یکی از روش های پیشرفت بشر Encapsulation هست :nerd:
            Encapsulation یعنی یه کپسول دور جزئیات بکشی تا جزئیات از دید کاربرها مخفی بمونن و فقط با یه سری ورودی و خروجی سروکله بزنن.
            مثلا ساختار IC همینطوره، شما یه کپسول مشکی میبینی که چند تا پایه ازش اومده بیرون و از اونا استفاده می کنی. دیگه دردسر اینو به خودت نمیدی که چند تا دیود و ترانزیستور و ... با چه ساختاری توش استفاده شده.
            تو مهندسی نرم افزار هم اگه این Encapsulation نبود و کامپوننت ها و زیر برنامه ها ساخته نمیشدند قول هایی مثل Windows هم وجود نداشت.
            واما پیشنهاد:
            اساتید محترم اگه با این کتابخانه obdev و VirtualUSB و ... کار کردن، لطفا فقط نحوه استفاده از اونا رو برای ما شاگردا بذارن.
            مثلا بگن آقا تو کدویژن، این 100 خطو به برنامه اضافه کنید و به این صورت و با این پایه ها و با این شماتیک از اون استفاده کنید و کاری نداشته باشید که این کده چیکار میکنه. چیزی که من خیلی دنبالش بودم و هنوز پیدا نکردم. این چه کاریه که من بدونم پروتکل USB چه جوریه و بیت هفتم فلانش به چه دردی می خوره و ... مگه من میخوام یه اینترفیس جدید اختراع کنم و یا از این پروتکل به صورت ویژه استفاده کنم؟ مگه کسی که تلویزیون میبینه لازمه که بدونه این تصویر از چند تا پیکسل یا چند تا رنگ تشکیل شده؟ و ... فقط استفاده می کنه.
            بابا ما شاگردا فقط میخوایم یه دو تا LED روشن کنیمو یه دو تا کلید وصل کنیم به PC اونم با قیمت ارزون و قطعات کم روی بورد.
            .
            اونایی که با من موافقن بسم ا...
            این ادبیات که شما و چند از دوستان بکار می برید یه مقدار بی انصافی؛
            اگه پست از اول بررسی کنید می بینید که هر آنچه نیاز هست برای اینکه این LED ها روشن بشه واقعا بطور مبسوط هست
            منتها فقط یه کم همت می خواد
            نوشته اصلی توسط محمد احمدزاده
            این چه کاریه که من بدونم پروتکل USB چه جوریه و بیت هفتم فلانش به چه دردی می خوره و ... مگه من میخوام یه اینترفیس جدید اختراع کنم و یا از این پروتکل به صورت ویژه استفاده کنم؟ مگه کسی که تلویزیون میبینه لازمه که بدونه این تصویر از چند تا پیکسل یا چند تا رنگ تشکیل شده؟ و ... فقط استفاده می کنه.
            این حرف از شما که رشته تون کامپیوتره بعیده اگر ما منطق ارسال و دریافت ندونیم فقط یه کار بیهوده انجام دادیم عملا. اینکه کدوم خط کجا کپی کنیم به هر آدم کم سوادی هم بگن می تونه انجام بده منتها فرق یه مهندس اینکه می فهمه چه قانونی وجود داره و اونو طبق مطلوب خودش تطبیق می ده و ازش استفاده می کنه.
            قصد جسارت نداشتم
            موفق باشید.

دیدگاه

سلام
              آموزش ارائه شده کامله و اگه دوستان برنامه نویسی رو خوب بلد نیستن ربطی به این تاپیک نداره. هدف از ایجاد این تاپیک آموزش کار با کتابخانه obdev هستش و کسی که این تاپیک رو مطالعه میکنه باید از حداقل اطلاعاتی برخوردار باشه.

با تشکر
              سلامی مجدد به اساتید محترم
              استاد گرامی مطالب گفته شده خیلی عالیست ولی ممکن است یه تایپ جدید بزنید و استفاده از usb را برای ما بیسوادها که فکر کنم 80% دوستان که این تایپ را دنبال کرده اند نتوانستند کار عملی انجام دهند
              نگوئید یه تایپ دیگه است چون من خودم چندین تایپ با عنوان های مختلف ایجاد کردم ولی کسی جواب درست و حسابی برای پرسش هایم نداد
              درسته شما استادید و ما برنامه نویسی بلد نیستیم بابا ما با کدویژن برنامه نوشتیم و نمیتوانیم با winavr کار کنیم تو تمامی تایپ هاهم با شرح حرفه ای گذری از winavr شرح داده شده
              شما کجا پیدا میکنید که یه مدار ساده را با winavr توضیح داده باشد بگید ما مطالعه و انجام بدهیم
              قبلا از زحمات شما متشکرم

و اما :NO:
              نوشته اصلی توسط mir elk
              این ادبیات که شما و چند از دوستان بکار می برید یه مقدار بی انصافی؛
              اگه پست از اول بررسی کنید می بینید که هر آنچه نیاز هست برای اینکه این LED ها روشن بشه واقعا بطور مبسوط هست
              .....
              دوست گرامی شما تایپ را از اول دنبال کردید مدار عملی بسته اید ؟ اگر جواب مثبت است لطف کنید با زبان ساده با توجه به نیاز دوستان با یک مثال ساده ما را راهنمایی فرمائید
              باز از شما نیز متشکرم :applause:
              مشکل اصلی فکر کنم راه اندازی اولیه است که بیشتر دوستان مشکل دارند. کسی به مطالب مفید دوستان جسارت نکرده و همه ای دوستان دوست دارند یاد بگیرند به خاطر این به این صفحات مراجعه میکنند

یادش بخیر استادتیدی مثل آقای یارمحمدی چه ساده و کامل جواب میدادند :cry2:

قصد جسارت نبود لطفا برای راه اندازی اولیه من و دوستان را کمک کنید :nerd: متشکرم
              کمتر سخن گویم
              بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

سلام
                ضمن تشکر از همه دوستان
                با توجه به اینکه خیلی ها میگن تاپیک پیچیدست و ... من به سری از اول همه چیز رو توضیح میدم(هز چند 90 درصد تکراری خواهد بود) ولی باز هم باید بگم که یادگیری winavr در دستور کار من نیست و نخواهد بود. البته هر چقدر فکر میکنم چه چیزی باید میگفتم که نگفتم چیزی به نظرم نمیرسه و دلیل اصلی کارم اینه که هم obdev با نام جدید vusb یکم تغییرات کرده و هم libusb که در سمت کامپیوتر استفاده میشد ورژن جدیدش خیلی متفاوت شده. در پایان توجه داشته باشید که در حال حاضر من سربازم و وقت آزادم به روزی 5 ساعت هم نمیرسه پس به این زودیها این کار کلید نمیخوره ولی سعی خودم رو میکنم.

موفق باشید
                بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
                اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

سلام استاد مصطفی حیدری
                  بنده بعد از کلی سر کله زدن با پی دی افی که نوشته بودید و مداری که خودم ساختم به یه جواب های مختصری رسیدم (نرم افزار avr sutdio)
                  که بد نیست تجربه خودم را بنویسم.
                  اول اینکه اگر ویندوز شما 64 بیتی هست باید از کتابخانه ی 64 بیتی استفاده کنید که اگر یه سری به لینک بزنید به نتایج شیرینی دست پیدا می کنید.
                  http://jaxov.com/2010/08/install-libusb-windows-7-vista-64-bit/
                  و دوم اینکه مدار بنده باید از تغذیه ی خارجی استفاده کند یعنی با تغذیه ی مستقیم usb کار نکرد مدارم با بگولاتور بود یعنی تغذیه را به ولتاژ 3.3 می رساند و چون آی سی بنده هم نوع A بود خب به راحتی کار می کند.
                  با تشکر فراوان از همه ی دوستان
                  دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
                  وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
                  او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafahk
                    سلام
                    ضمن تشکر از همه دوستان
                    با توجه به اینکه خیلی ها میگن تاپیک پیچیدست و ... من به سری از اول همه چیز رو توضیح میدم(هز چند 90 درصد تکراری خواهد بود) ولی باز هم باید بگم که یادگیری winavr در دستور کار من نیست و نخواهد بود. البته هر چقدر فکر میکنم چه چیزی باید میگفتم که نگفتم چیزی به نظرم نمیرسه و دلیل اصلی کارم اینه که هم obdev با نام جدید vusb یکم تغییرات کرده و هم libusb که در سمت کامپیوتر استفاده میشد ورژن جدیدش خیلی متفاوت شده. در پایان توجه داشته باشید که در حال حاضر من سربازم و وقت آزادم به روزی 5 ساعت هم نمیرسه پس به این زودیها این کار کلید نمیخوره ولی سعی خودم رو میکنم.

موفق باشید
                    سلام
                    متشکرم از لطف شما که وقت میگذارید تا دوستان از معلومات شما استفاده کنند . مطالب شما کامل و مفید است - مشکل کار نکردن من و دوستان با winavr است که منبع مناسبی پیدا نکردیم
                    دوست گرامی اگر ممکن است یک مثال کوچک برای USB( همان روشن و حاموش کردن یک led و خواندن یک کلید) با winavr را شرح دهید بقیه مطالب مفید شما را میتوانیم استفاده کنیم

اگر دوستان دیگر هم با نرم افزار دیگری این کار را برای USB توضیح دهند کمال تشکر را داریم

جسارت نباشد دوستان که در بحث شرکت کرده اند بیسواد نیستند فقط یه استارت میخواهند که شروع کنند

با تشکر از همه عزیزان که در این بحث شرکت و ما را یاری میکنند :applause: :applause:

کمتر سخن گویم
                    بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

سلام باز هم یک تجربه

فیوز بیت ckopt را نیز باید فعال می کردم وقتی این کار را انجام دادم مدارم را توانستم بدون تغذیه ی خارجی راه اندازی کنم

با تشکر از همه ی دوستان لطفا اگر کسی تجربه ای در این رابطه دارد بگوید
                      دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
                      وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
                      او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

دیدگاه

سلام
                        اقا ما 20 صفحه الکی خوندیم و هیچی نفهمیدیم.چدر سوال پرسیدید.،که هیچ کدوم کار منو راه نمیندازه

از اساتید حرفه ای درخواست میکنم که بیاید یه دونه چشمک زن با تمام توضیحات در قالب یک PDF و زبان برنامه نویسی بسکام و تمام متعلقاتش بذارید،شاید شاید مشکل ما غیر حرفه ای ها رفع بشه.
                        بعدم یک حرفه ای نیومده از این 20 صفحه یه جمع بندی یکنه با USB یه LED را خاموش و روشن کنه.

فقط مشکل منو حل کنید،هرچی میخواید بگید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الماسی
                          سلام
                          اقا ما 20 صفحه الکی خوندیم و هیچی نفهمیدیم.چدر سوال پرسیدید.،که هیچ کدوم کار منو راه نمیندازه

از اساتید حرفه ای درخواست میکنم که بیاید یه دونه چشمک زن با تمام توضیحات در قالب یک PDF و زبان برنامه نویسی بسکام و تمام متعلقاتش بذارید،شاید شاید مشکل ما غیر حرفه ای ها رفع بشه.
                          بعدم یک حرفه ای نیومده از این 20 صفحه یه جمع بندی یکنه با USB یه LED را خاموش و روشن کنه.

فقط مشکل منو حل کنید،هرچی میخواید بگید
                          جناب الماسی جوان (سوم دبیرستانی الان؟)سلام
                          تا صبح قیامت هم صبر کنی (البته شاید )هبچ چیز حاضر آماده ای (در این سطحی که گفتی) هیچ کس حرفه ای یا غیر حرفه ای ونیمه حرفه ای ... هیچ وقت در اختیارت قرار نمی ده (کلمه آرایی «هیچ»)
                          من خودم حداقل نزدیک به 20بار مقاله رو خوندم تازه یه چیزک هایی(توجه نکردی چی شد «چیزک») دستگیرم شد.تازه زبان برنامه نویسی اصلیم بیسیک بود.روال براینه که بری خودت عین یه مرد روش کاری کنی.وقتی کاری کردی واقعا؛ بعد به مشکل خوردی سوال بپرسی.نشونه ی خوب کارکردن هم اینه که سوالات پدر ومادر داره(یعنی سوال های جون دار )می پرسی.
                          جسارت نباشه ها چون خودمم یه مدت اینطوری بودم(یه سوزن به خودم زدم ها) می گم:بعضی ها نه نتها لقمه آماده می خوان بلکه جویده می خوان و در پاره ای از موارد زحمت قورت دادن هم نمی خوان بکشن

دیدگاه

با سلام برای بسکام من یه فایل پیدا کردم که میشه به usb وصل شد
                            http://mortezark.persiangig.com/document/Weblog/USB%20Tutorial.rar

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید محترم
                              من میخام بدونم چطوری میشه مثالهای انجام شده در سایت obdev رو با میکرو های دیگه انجام داد مشکل اینجاست که فایل هگز mega168 رو نمیشه روی mega8 ریخت. سوال من اینه چطوری makefile ش رو درست کنم توی winavr همش Err میده :cry2:.آیا تنظیمات v-usb رو باید تغییر داد یا فقط تعیین نوع میکرو هنگام کار با makefile کفایت میکنه؟ اگه میشه در مورد این هم یه توضیحی بدبد که کدوم قسمت کدهای v-usb نوع ارسال وقفه ای-کنترلی و ... رو تعیین می کنن.
                              اگه جواب بدید یه دنیا ممنون میشم.

دیدگاه

سلام باز هم یک تجربه

فیوز بیت ckopt را نیز باید فعال می کردم وقتی این کار را انجام دادم مدارم را توانستم بدون تغذیه ی خارجی راه اندازی کنم

با تشکر از همه ی دوستان لطفا اگر کسی تجربه ای در این رابطه دارد بگوید
                                بنده بعد از کلی سر کله زدن با پی دی افی که نوشته بودید و مداری که خودم ساختم به یه جواب های مختصری رسیدم (نرم افزار avr sutdio)
                                که بد نیست تجربه خودم را بنویسم.
                                سلام دوست گرامی میشه یه برنامه کوچکی که با winavr نوشتید را برایمان در سایت قرار دهید :question: لطفا
                                تا مشکل دوستان هم خل شود اگر ممکن است چند خطی هم توضیح به زبان ساده بنویسید :redface: متشکر میشیم
                                کمتر سخن گویم
                                بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X