اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل نویز در ورودی میکروکنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل نویز در ورودی میکروکنترلر

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
    با درود
    اسم پولیگان اوردی ؟ این یعنی تمام گراند ها با هم ادغام شدن تمام پولیگان شما گراند شده این خودئش میتونه حتی مثل انتن نویز ها رو به مدار منتقل کنه
    در استفاده از پولیگان باید گراند ها یکی نشن بلکه پولیگان خودش یک شاخه جدا باشه و در ابتدای گراند اصلی قرار بگیره
    این همه خازن هم نیاز نیست
    جعبه هم فلزی باشه و به گراند وصل بشه باز کار پولیگان رو انجام میده
    البته نکته های خیلی کارشناسانه تری هم وجود داره که برخی دوستان اطلاعات بیشتری دارن
    بله منظورم همین بود که تمام پولیگان گراند ها یکی نمیشن بلکه پولیگان خودش یک شاخه جدا میشه و در ابتدای گراند اصلی قرار میگیره تا نویز از بین بره و حرف شما کاملا صحیح است

و من میخواستم ببینم با همین حالتی که من در این مدار کلی که اینجا آپلود کردم کافی هست و مدار نویز نداره؟
    بعد من یه سوال دیگه داشتم و اونم اینکه من میخواستم سنسور های فتوسل نوری-سنسور PIR یا حرکت -LED مادون قرمز و میکروفون آنالوگ موبایلی رو هر کدوم رو جداگونه با سیم حدود 3 سانتی متر از سطح مدار بالا بیارم تا در کنار دوربین قرار بگیرند و میخواستم بدونم در این حالت نویز زیاد نمیشه و اگه هم زیاد بشه با یک خازن 100 نانو در ورودی ولتاژ و یا سیگنال این سنسور ها مشکل نویزشون حل میشه؟
    این کل مدار من هست بیزحمت اگه میتونید نگاهی بندازید بهش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط keyhankm نمایش پست ها
      بله منظورم همین بود که تمام پولیگان گراند ها یکی نمیشن بلکه پولیگان خودش یک شاخه جدا میشه و در ابتدای گراند اصلی قرار میگیره تا نویز از بین بره و حرف شما کاملا صحیح است

و من میخواستم ببینم با همین حالتی که من در این مدار کلی که اینجا آپلود کردم کافی هست و مدار نویز نداره؟
      بعد من یه سوال دیگه داشتم و اونم اینکه من میخواستم سنسور های فتوسل نوری-سنسور PIR یا حرکت -LED مادون قرمز و میکروفون آنالوگ موبایلی رو هر کدوم رو جداگونه با سیم حدود 3 سانتی متر از سطح مدار بالا بیارم تا در کنار دوربین قرار بگیرند و میخواستم بدونم در این حالت نویز زیاد نمیشه و اگه هم زیاد بشه با یک خازن 100 نانو در ورودی ولتاژ و یا سیگنال این سنسور ها مشکل نویزشون حل میشه؟
      همون جور که تو کامنت قبل گفتم کسانی هستن که در سطح اطلاعاتی بالا تری قرار دارن
      و اینکه شما یه سرچ در سطح نت در رابطه با نویز و مقابله با اون داشته باشید و تا جای ممکن از اطلاعات استفاده کنید
      من هم یک روزی دقیقا نگران همین مسئله بودم و تجاربی کسب کردم .. یعنی شما باید این برد به عنوان برد نمونه بسازید و سعی کنید اون توی محیط مختلف قرار بدید تا عملا تاثیرات ببینید
      کافی یه موتور در کنار مدارتون روشن کنید و همه عملکرد مدار زیر نظر بگیرید و هر تستی که به نظرتون میاد
      توی عمل و شرایط محیطی گوناگون میشه فهمید و توی تئوری موارد خودشونو نشون نمیدن
      و اینکه خیلی مواقع برنامه ما باعث ایجاد هنگ میشه و یا مدارات انالوگ ما
      در ورودی خروجی ها روی تغذیه ها که باید از خازن 100 نانو استفاده کنید
      ورودی خروجی های سیمی شبیه انتن عمل میکنن و بستر خوبی برای انتقال نویز به مدار هستن ولی نه اونقدر ها که شما میترسید
      مثلا توی اون موارد بیشتر از همه خود میکروفن هست که خودش میتونه دچار نویز بشه بهتره سیم خروجیش شیلد دار باشه و به گراند خودش وصل بشه
      اون سنسور ها مشکلی ایجاد نمیکنن
      توی تراک ها زوایا 90 درجه استفاده نکنیم
      تغذیه انالوگ و دیجیتال جدا کنیم
      یک رله روی برد میتونه نویز بیشتری توی مدار شما ایجاد کنه
      من فایل موفق نشدم باز کنم ولی اینقدر ها نیاز نیست بترسید و فقط یه سرچ کنید و هر چیزی که به ذهنتون میرسه برای مقابله اقدام کنید
      و تجربه عملی کسب کنید و مدار توی شرایط سخت قرار بدید
      و یاد اور میشم وجود یک رله یا برنامه مبتدی در میکرو و یا برنامه های حاوی پورت های ارتباطی بیشتر از هر چیزی میتونن براتون مشکل ایجاد کنن
      تا این تصورات شما از نویز های سرگردان

دیدگاه

همون جور که تو کامنت قبل گفتم کسانی هستن که در سطح اطلاعاتی بالا تری قرار دارن
        و اینکه شما یه سرچ در سطح نت در رابطه با نویز و مقابله با اون داشته باشید و تا جای ممکن از اطلاعات استفاده کنید
        من هم یک روزی دقیقا نگران همین مسئله بودم و تجاربی کسب کردم .. یعنی شما باید این برد به عنوان برد نمونه بسازید و سعی کنید اون توی محیط مختلف قرار بدید تا عملا تاثیرات ببینید
        کافی یه موتور در کنار مدارتون روشن کنید و همه عملکرد مدار زیر نظر بگیرید و هر تستی که به نظرتون میاد
        توی عمل و شرایط محیطی گوناگون میشه فهمید و توی تئوری موارد خودشونو نشون نمیدن
        و اینکه خیلی مواقع برنامه ما باعث ایجاد هنگ میشه و یا مدارات انالوگ ما
        در ورودی خروجی ها روی تغذیه ها که باید از خازن 100 نانو استفاده کنید
        ورودی خروجی های سیمی شبیه انتن عمل میکنن و بستر خوبی برای انتقال نویز به مدار هستن ولی نه اونقدر ها که شما میترسید
        مثلا توی اون موارد بیشتر از همه خود میکروفن هست که خودش میتونه دچار نویز بشه بهتره سیم خروجیش شیلد دار باشه و به گراند خودش وصل بشه
        اون سنسور ها مشکلی ایجاد نمیکنن
        توی تراک ها زوایا 90 درجه استفاده نکنیم
        تغذیه انالوگ و دیجیتال جدا کنیم
        یک رله روی برد میتونه نویز بیشتری توی مدار شما ایجاد کنه
        من فایل موفق نشدم باز کنم ولی اینقدر ها نیاز نیست بترسید و فقط یه سرچ کنید و هر چیزی که به ذهنتون میرسه برای مقابله اقدام کنید
        و تجربه عملی کسب کنید و مدار توی شرایط سخت قرار بدید
        و یاد اور میشم وجود یک رله یا برنامه مبتدی در میکرو و یا برنامه های حاوی پورت های ارتباطی بیشتر از هر چیزی میتونن براتون مشکل ایجاد کنن
        تا این تصورات شما از نویز های سرگردان
        مدار تغذیه آنالوگ و دیجیتال اینطوری از هم جدا میشن دیگه با سلف 10 میکروهانری و یه خازن موازی 100 نانو دیگه؟

من برای مدار LED مادون قرمز یه رله 5 ولت دارم و برای اینکه بتونم نویزشو دفع کنم باید چیکار کنم؟
        و اینکه برنامه نویسی مدارم برای STM32 مبتدی نیست و برای میکروکنترلر من که 256 کیلو بایت حافظه داره برنامه پیشرفته و زیاد روش می ریزم.

این مدار میکروفونمه میخوام بدونم خازن 3.3 نانو فاراد که براش گذاشتم کافیه برای نویز گیری آخه یکی بهم گفت 100 نانو بزاری سیگنال رو کاهش میده حالا 100 نانو جاش بزارم برای کاهش نویز خوبه؟ در کنار این که سیم شیلد دار براش میزارم؟

بعد خود مدار میکروفون مشکلی نداره از لحاظ اتصالات چون میکروفون ریز آنالوگ چهار پین موبایلی هست؟
        جدیدترین ویرایش توسط keyhankm; ۰۱:۳۰ ۱۴۰۱/۰۴/۲۱.

دیدگاه

مدار تغذیه آنالوگ و دیجیتال اینطوری از هم جدا میشن دیگه با سلف 10 میکروهانری و یه خازن موازی 100 نانو دیگه؟

من برای مدار LED مادون قرمز یه رله 5 ولت دارم و برای اینکه بتونم نویزشو دفع کنم باید چیکار کنم؟
          و اینکه برنامه نویسی مدارم برای STM32 مبتدی نیست و برای میکروکنترلر من که 256 کیلو بایت حافظه داره برنامه پیشرفته و زیاد روش می ریزم.

این مدار میکروفونمه میخوام بدونم خازن 3.3 نانو فاراد که براش گذاشتم کافیه برای نویز گیری آخه یکی بهم گفت 100 نانو بزاری سیگنال رو کاهش میده حالا 100 نانو جاش بزارم برای کاهش نویز خوبه؟ در کنار این که سیم شیلد دار براش میزارم؟

بعد خود مدار میکروفون مشکلی نداره از لحاظ اتصالات چون میکروفون ریز آنالوگ چهار پین موبایلی هست؟
          این یک فیلتر برای قسمت ای تو دی هست بله و همچنین یک خازن 100 نانو به پایه اورف در صورتی که از پایه اورف استفاده نکنم
          در واقع شما قبل اینکه بخواید با مدارات ای تو دی کار کنید باید این موارد اطلاع داشته باشید
          منظور من از جمله همون شاخه های جداگانه بود و حتی با رگلاتور های جداگانه در صورت لزوم بود

برای رله تا حدودی میشه از دیود هرزگرد و وریستور و یا مدارات کامل تر که سرچ کنید
          البته همین رله بیشترین تاثیر روی همون میکروفن میذاره و نه اینکه حتما باعث هنگ میکرو بشه و البته اگه اقدامات لازم انجامندیم به هنگ میکرو هم منجر میشه
          مثلا من یک رله در برد دارم و وقتی قطع وصل میشه یک ال ای دی در نزدیکی رله خود به خود روشن میشه حال میکنی نویز رله رو

با اس تی ام ها کار نکردم ولی نمیدونم چرا کاربراش زیاد شدن

در مورد مدار میکروفنت نظری ندارم چون از مدارات صوتی خوشم نمیاد ولی نمونه مدارات توی نت زیاده
          اون خازن 100 نانو برای تغذیه های ورودی خروجی گفتم نه خود سیگنال سنسور یا غیره
          این خازن روی شکل موج سیگنال اثر میذاره و احتمالا از فیلتر های مثل بالا و پایین گذر استفاده میکنن

البته نمیدونم چرا از میکروفن استفاده کردی شاید بشکل یک سنسور صوتی .. نمیدونم
          سیم شبلد دار هم که بد نیست ولی برای سه سانت نمیدونم ارزشش داره یا نه البته به حساسیت های ما بستگی داره
          و خیلی از موارد ذکر شده به مدارات حساس ما بستگی داره مثلا مدارات حساس و سیگنال های ضعیف صوتی یا غیره که نویز میتونه اختلال و خطا زیادی ایجاد کنه
          نه اینکه اینقدر از نویز به صورت کلی بترسیم
          این لینک هم مطالعه کن
          آموزش اتصال میکروفن به آردوینو را آماده کردیم. در این مقاله با راه اندازی میکروفون و برنامه نویسی برای ایجاد یک رویداد با صدا آشنا میشویم.

آموزش کامل مدار فیلتر صوتی را آماده کردیم. در این مقاله با انواع مدار های فیلترینگ صوتی آشنا میشویم و مقادیر را محاسبه میکنیم.
          جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۳:۱۸ ۱۴۰۱/۰۴/۲۱.

دیدگاه

دوست عزیز
            این فایلی که گذاشتین شماتیکه! اما اون چیزهایی که منم گفتم در واقع باید تو ترسیم قایل PCB رعایت بشه.
            الان شما چی رو تو شماتیک رعایت کردین؟!! تو شماتیک فقط درست بودن نقشه اهمیت داره و عملکرد مدار در برابر نویز ربطی به شماتیک برد نداره.
            قدرت دفع نویز خازنها به ESR شون مربوطه. ESR علاوه بر جنس و تکنولوژی و کیفیت ساخت خازن، به پارامترهای دیگه ای مثل ولتاژ و ظرفیت هم بستگی داره و با افزایش اونها بیشتر میشه.
            بنابر این همینطوری نمیشه گفت فلان نوع خازن خوبه یا بد.
            درستش اینه که در جای مناسب، خازن با ظرفیت و ولتاژ مناسب، و نوع مناسب قرار بگیره.
            گاهی اوقات بجای استفاده از یک خازن، ناچاریم تعدادی خازن رو با هم موازی کنیم. اصولا این مدل در محیط های پر نویز بهتر جواب داده.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

این یک فیلتر برای قسمت ای تو دی هست بله و همچنین یک خازن 100 نانو به پایه اورف در صورتی که از پایه اورف استفاده نکنم
              در واقع شما قبل اینکه بخواید با مدارات ای تو دی کار کنید باید این موارد اطلاع داشته باشید
              منظور من از جمله همون شاخه های جداگانه بود و حتی با رگلاتور های جداگانه در صورت لزوم بود

البته همین رله بیشترین تاثیر روی همون میکروفن میذاره و نه اینکه حتما باعث هنگ میکرو بشه و البته اگه اقدامات لازم انجامندیم به هنگ میکرو هم منجر میشه
              مثلا من یک رله در برد دارم و وقتی قطع وصل میشه یک ال ای دی در نزدیکی رله خود به خود روشن میشه حال میکنی نویز رله رو

در مورد مدار میکروفنت نظری ندارم چون از مدارات صوتی خوشم نمیاد ولی نمونه مدارات توی نت زیاده
              این خازن روی شکل موج سیگنال اثر میذاره و احتمالا از فیلتر های مثل بالا و پایین گذر استفاده میکنن

سیم شبلد دار هم که بد نیست ولی برای سه سانت نمیدونم ارزشش داره یا نه البته به حساسیت های ما بستگی داره
              و خیلی از موارد ذکر شده به مدارات حساس ما بستگی داره مثلا مدارات حساس و سیگنال های ضعیف صوتی یا غیره که نویز میتونه اختلال و خطا زیادی ایجاد کنه
              این لینک هم مطالعه کن
              آموزش اتصال میکروفن به آردوینو را آماده کردیم. در این مقاله با راه اندازی میکروفون و برنامه نویسی برای ایجاد یک رویداد با صدا آشنا میشویم.

https://irenx.ir/electronic/audio-filters/
              یعنی برای دفع نویز از سیگنال میکروفون باید اون سیم سیگنال رو بایک سلف 10 میکروهانری سری کنم و قبلش هم یه خازن 100 نانو بزارم برای نویز گیری و همچنین عدم تغییر شکل موج سینوسیش؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                دوست عزیز
                این فایلی که گذاشتین شماتیکه! اما اون چیزهایی که منم گفتم در واقع باید تو ترسیم قایل PCB رعایت بشه.
                الان شما چی رو تو شماتیک رعایت کردین؟!! تو شماتیک فقط درست بودن نقشه اهمیت داره و عملکرد مدار در برابر نویز ربطی به شماتیک برد نداره.
                قدرت دفع نویز خازنها به ESR شون مربوطه. ESR علاوه بر جنس و تکنولوژی و کیفیت ساخت خازن، به پارامترهای دیگه ای مثل ولتاژ و ظرفیت هم بستگی داره و با افزایش اونها بیشتر میشه.
                بنابر این همینطوری نمیشه گفت فلان نوع خازن خوبه یا بد.
                درستش اینه که در جای مناسب، خازن با ظرفیت و ولتاژ مناسب، و نوع مناسب قرار بگیره.
                گاهی اوقات بجای استفاده از یک خازن، ناچاریم تعدادی خازن رو با هم موازی کنیم. اصولا این مدل در محیط های پر نویز بهتر جواب داده.
                بله منم سوالم اینه که المان های نویز گیر مثل خازن و بعضی از مقاومت ها باید به مدار نزدیک تر باشند در محیط PCB یا به میکروکنترلر؟ تا نویز گیری انجام بشه
                و همچنین برای نویز گیری از دوربینم میتونم در ورودی نزدیک به خود دوربین در تمام پایه ها از مقاومت های 10 کیلو اهم smd استفاده کنم یا زیاده مقدارش و باید از فقط از 22 اهم استفاده کرد؟
                من برای نویز گیری مدار بیشتر از خازن های تانتالیوم که دفع نویز و esr بالایی طبق گفته های شما دارن استفاده کردم که نتیجه بهتری میتونن بدن

دیدگاه

این لینک هم مطالعه کن

https://irenx.ir/electronic/audio-filters/

میخواستم بدونم میشه با فیلتر rc متصل به رله هم نویزش رو کم کرد شما میدونید طبق این مدار باید به کدوم قسمت های رله مدار این فیلتر متصل بشه و اینکه مقدار خازن و مقاومت و ظرفیت خازن و ولتاز خازن باید چقدر باشه طبق توضیحات؟

دیدگاه

دوست عزیز

وقتی شما الفبای سخت افزار رو بلد نیستی چرا وقت خودت و بقیه رو روی مساله نویز فرضی هدر میدی ؟
                    سطح این فوروم هم که بحمدالله والمنه در حد کودکستان افت کرده
                    واقعا برای من سواله ( کسی اگر جوابش رو میدونه لطف کنه منت بر سر ما بگذاره یه توضیح کلی بده )

ال ای دی ۱ وات رو بجای اینکه با درایور ال ای دی ( برای رعایت راندمان و عدم آسیب رسوندن به ال ای دی در شرایط خاص ) یا نه با همین شماتیک فله ای که گذاشتی هم قراره درایو بشه یه ترانزیستور npn معمولی سوییچ low side کنی برداشتی رله بستی ! بعد دنبال روش حذف نویز رله میگردی ؟؟
                    کسی ندونه فکر میکنه قراره تجهیز radhard بزنی بره توی نیروگاه اتمی یا روی هواپیما و سفینه فضایی نصب بشه اونجا تشتعشات کیهانی و پرتوهای آلفا و بتا و گاما تجهیزات الکترونیکت رو دچار اختلال کنن !

در مدار میکرو دار بزرگترین منبع تولید نویز خود میکرو هستش ... اون خازنای بای پاس و فیلتر های مختلف RC و LC و جدا کردن رگولاتورهای بخش آنالوگ از دیجیتال و روت کردن استار و همه این داستانها برای اینه که نویز سوییچینگ بخش دیجیتال وارد بخشهای آنالوگ نشه و این فیلترها کار دکوپلاژ رو انجام میدن .... خود تریسها و ترکهای اتصال به شکل سلف پارازیستیک ظاهر میشن که با خازنهای دو سر خط بای پاس میشن .

اگر داری با میکروهای اس تی کار میکنی یه نگاه کوچولو به دیتاشیت میکرو انداخته بودی توش بوضوح روش دکوپلاژ تغذیه دیجیتال ( روی هر پین تغذیه یک خازن ۱۰۰ نانو ... باضافه یک خازن ۲.۲ تا۴.۷ میکرو بعنوان فیلتر اصلی فرکانس پایین لاین دیجیتال ) و دکوپلاژ آنالوگ ( مجموع خازنهای ۱۰ نانو ، ۱۰۰ نانو و ۱ تا ۲.۲ میکرو همراه با گرند ac ایزوله شده با سلف یا بدون سلف با گرند استار ... تمام قطعات هم اس ام دی معمولی سرامیک یا مولتی لایر هستن ، روش صحیحش تا حد ممکن چسبیده به پایه های اصلی یا پشت میکرو هست ) همه اش با شماتیک و توضیحات مبسوط و نمونه تریس موجوده .

نمیشه که شما زحمت ۴ صفحه مطالعه به خودت ندی بعد فکر کنی علم میان بر داره و میریم یه چرخی توی نت میزنیم چند تا شماتیک نامرتبط رو میکنیم الگو ... توی تحلیلش که موندیم با چند تا سوال در زمینه طراحی پی سی بی و emi و emc شیلد یه شبه متخصص میشیم !

شما میکروهای اس تی ام ۸ و ۳۲ رو بدون پی سی بی ، بدون رعایت شیلد و برد پولیگون دار و غیره همینجوری بردار با سیم به تغذیه وصل کن از پایین ترین فرکانسها با اسیلاتور rc داخلی ۴۰ کیلوهرتز تا کریستال tcxo خارجی و pll در حد ماکزیمم فرکانس مجاز پردازنده در پر نویز ترین محیطهای معمول الکترومغناطیسی کوچکترین اتفاقی از نظر هنگ و ریست و از دست دادن دیتا و خراب شدن اطلاعات براش نمی افته .

مواردی که قراره از adc و dac همین میکروها استفاده کنن برای حفظ دقت بخشهای آنالوگ و جدا کردنشون از نویز تولیدی دیجیتال تکنیکهای موصوف استفاده میشن ... سوای سخت افزار کلی تکنیک نرم افزاری هم نیازه که بگذریم ...

در هر صورت موفق باشی
                    جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۶:۴۷ ۱۴۰۱/۰۴/۲۱.

دیدگاه

یعنی برای دفع نویز از سیگنال میکروفون باید اون سیم سیگنال رو بایک سلف 10 میکروهانری سری کنم و قبلش هم یه خازن 100 نانو بزارم برای نویز گیری و همچنین عدم تغییر شکل موج سینوسیش؟
                      اون سلف و خازن برای تغذیه مبدل ای تو دی میکرو استفاده میشه در ای وی ار و من این موضوع فراموش کردم متذکر بشم
                      در میکروی شما اطلاع ندارم طیق گفته های دوستمون باید به دیتاشیت مراجعه کنی در سربرگ ای تو دی
                      دیگه نیازی نیست کاری کنی در قسمت میکروفن البته تا جای که من میدونم و بستگی هم به نوع کاری داره که قراره انجام بدی و حساسیتش
                      میخواستم بدونم میشه با فیلتر rc متصل به رله هم نویزش رو کم کرد شما میدونید طبق این مدار باید به کدوم قسمت های رله مدار این فیلتر متصل بشه و اینکه مقدار خازن و مقاومت و ظرفیت خازن و ولتاز خازن باید چقدر باشه طبق توضیحات؟

درکتون از خازن های نویز گیر گویا اشتباه ست
                      این خازن ها که معمولا هم خازن عدسی یا مولتی لایر هستن روی تغذیه قسمت های مختلف مدار نصب میشن مثلا کنار پایه های تغذیه میکرو روی مثبت و منفی یکی
                      روی قسمت تغذیه فلان سنسور یکی و روی تغذیه ال سی دی یکی
                      و باز اشتباهاتی در طراحیتون وجود داره همون جور که دوستمون فرمودن برای اون ال ای دی یک رله نیاز نیست اونم نحوه استقرارش در امیتر ترانزیستور درست نیست
                      شما اول باید با این موارد اشنایی پیدا کنید و بتونید با یک رله یک خروجی قطع وصل کنید بعد برید سراغ مباحث پیشرفته تر مثل نویز
                      تک تک مدار شما میتونه پر از اشتباهات فاحش باشه
                      شما سعی کنید اول روی برد بورد مدارتونو تست کنید و همچنین قسمت های مختلف
                      هر مداری هم تو نت دیدیم به معنای درست بودنش نیست و از من به شما نصیحت 99 درصد مدار های توی نت کامل نیستن و نقص دارن
                      باید اطلاعاتتون راجب مدار های مورد نظرتون بالا ببرید و تست کنید توی محیط مجازی و همچنین برد بورد و با مشکلاتش مربوطه مواجه بشید و کم کم تجربه تونو بالا ببرید
                      این جمله درسته و ما یک شبه رشد نمیکنیم .. ولی اگر اموزش ببینیم بشدت رشد میکنیم
                      من هم یک زمانی در سطح شما بودم ولی با این تفاوت گام های کوچکتری برمیداشتم یا لقمه های کوچک تری
                      الانم بخاطر اموزش ندیدن در همین حد متوقف شدم و با این تفاوت که دیگه متوجه شدم هیچ علاقه ای به این علوم ندارم
                      تازه متوجه شدم ای کاش رشته دانشگاهی خودمو دنبال میکردم
                      به هر حال شما از راه اندازی رله با میکرو شروع کنید و همین عبارت سرچ کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                        دوست عزیز

وقتی شما الفبای سخت افزار رو بلد نیستی چرا وقت خودت و بقیه رو روی مساله نویز فرضی هدر میدی ؟
                        سطح این فوروم هم که بحمدالله والمنه در حد کودکستان افت کرده
                        واقعا برای من سواله ( کسی اگر جوابش رو میدونه لطف کنه منت بر سر ما بگذاره یه توضیح کلی بده )

ال ای دی ۱ وات رو بجای اینکه با درایور ال ای دی ( برای رعایت راندمان و عدم آسیب رسوندن به ال ای دی در شرایط خاص ) یا نه با همین شماتیک فله ای که گذاشتی هم قراره درایو بشه یه ترانزیستور npn معمولی سوییچ low side کنی برداشتی رله بستی ! بعد دنبال روش حذف نویز رله میگردی ؟؟
                        کسی ندونه فکر میکنه قراره تجهیز radhard بزنی بره توی نیروگاه اتمی یا روی هواپیما و سفینه فضایی نصب بشه اونجا تشتعشات کیهانی و پرتوهای آلفا و بتا و گاما تجهیزات الکترونیکت رو دچار اختلال کنن !

در مدار میکرو دار بزرگترین منبع تولید نویز خود میکرو هستش ... اون خازنای بای پاس و فیلتر های مختلف RC و LC و جدا کردن رگولاتورهای بخش آنالوگ از دیجیتال و روت کردن استار و همه این داستانها برای اینه که نویز سوییچینگ بخش دیجیتال وارد بخشهای آنالوگ نشه و این فیلترها کار دکوپلاژ رو انجام میدن .... خود تریسها و ترکهای اتصال به شکل سلف پارازیستیک ظاهر میشن که با خازنهای دو سر خط بای پاس میشن .

اگر داری با میکروهای اس تی کار میکنی یه نگاه کوچولو به دیتاشیت میکرو انداخته بودی توش بوضوح روش دکوپلاژ تغذیه دیجیتال ( روی هر پین تغذیه یک خازن ۱۰۰ نانو ... باضافه یک خازن ۲.۲ تا۴.۷ میکرو بعنوان فیلتر اصلی فرکانس پایین لاین دیجیتال ) و دکوپلاژ آنالوگ ( مجموع خازنهای ۱۰ نانو ، ۱۰۰ نانو و ۱ تا ۲.۲ میکرو همراه با گرند ac ایزوله شده با سلف یا بدون سلف با گرند استار ... تمام قطعات هم اس ام دی معمولی سرامیک یا مولتی لایر هستن ، روش صحیحش تا حد ممکن چسبیده به پایه های اصلی یا پشت میکرو هست ) همه اش با شماتیک و توضیحات مبسوط و نمونه تریس موجوده .

نمیشه که شما زحمت ۴ صفحه مطالعه به خودت ندی بعد فکر کنی علم میان بر داره و میریم یه چرخی توی نت میزنیم چند تا شماتیک نامرتبط رو میکنیم الگو ... توی تحلیلش که موندیم با چند تا سوال در زمینه طراحی پی سی بی و emi و emc شیلد یه شبه متخصص میشیم !

شما میکروهای اس تی ام ۸ و ۳۲ رو بدون پی سی بی ، بدون رعایت شیلد و برد پولیگون دار و غیره همینجوری بردار با سیم به تغذیه وصل کن از پایین ترین فرکانسها با اسیلاتور rc داخلی ۴۰ کیلوهرتز تا کریستال tcxo خارجی و pll در حد ماکزیمم فرکانس مجاز پردازنده در پر نویز ترین محیطهای معمول الکترومغناطیسی کوچکترین اتفاقی از نظر هنگ و ریست و از دست دادن دیتا و خراب شدن اطلاعات براش نمی افته .

مواردی که قراره از adc و dac همین میکروها استفاده کنن برای حفظ دقت بخشهای آنالوگ و جدا کردنشون از نویز تولیدی دیجیتال تکنیکهای موصوف استفاده میشن ... سوای سخت افزار کلی تکنیک نرم افزاری هم نیازه که بگذریم ...

در هر صورت موفق باشی
                        خیلی ممنون از حسن نظر شما و راهنماییتون

پس میشه بفرمایید چجوری میشه بدون رله این مدار مادون قرمز رو بایه درایو 1w LED مادون قرمز طوری راه اندازی کرد که با فتوسل یا LED در روز LED مادون قرمز خاموش باشه و در شب روشن بشه شما مدارش رو دارید شماتیکش رو منطورم هست؟
                        در مورد پایه های بلا استفاده میکروکنترلر STM32 اطلاعی دارید چجوری باشد توسط خازن یا مقاومت گراند یا پول آپ یا پول داون بشن؟
                        در مورد مقاومت های ورودی تمام پایه های دوربین هم میشه بفرمایید 10 کیلو اهم خوبه یا باید همشون 22 اهم باشن تا افت ولتاژ و سیگنال نداشته باشن؟

من خیلی ممنونم از شما که اینقدر مطالب مفید برای بنده نوشتید و وقت گذاشتید و فقط از حضور محترمتون میخوام به بنده راهنمایی کنید و گرنه اصلا قصد پایین اوردن سطح فروم رو ندارم.
                        با تشکر از شما

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اون سلف و خازن برای تغذیه مبدل ای تو دی میکرو استفاده میشه در ای وی ار و من این موضوع فراموش کردم متذکر بشم
                        در میکروی شما اطلاع ندارم طیق گفته های دوستمون باید به دیتاشیت مراجعه کنی در سربرگ ای تو دی
                        دیگه نیازی نیست کاری کنی در قسمت میکروفن البته تا جای که من میدونم و بستگی هم به نوع کاری داره که قراره انجام بدی و حساسیتش

درکتون از خازن های نویز گیر گویا اشتباه ست
                        این خازن ها که معمولا هم خازن عدسی یا مولتی لایر هستن روی تغذیه قسمت های مختلف مدار نصب میشن مثلا کنار پایه های تغذیه میکرو روی مثبت و منفی یکی
                        روی قسمت تغذیه فلان سنسور یکی و روی تغذیه ال سی دی یکی
                        و باز اشتباهاتی در طراحیتون وجود داره همون جور که دوستمون فرمودن برای اون ال ای دی یک رله نیاز نیست اونم نحوه استقرارش در امیتر ترانزیستور درست نیست
                        شما اول باید با این موارد اشنایی پیدا کنید و بتونید با یک رله یک خروجی قطع وصل کنید بعد برید سراغ مباحث پیشرفته تر مثل نویز
                        تک تک مدار شما میتونه پر از اشتباهات فاحش باشه
                        شما سعی کنید اول روی برد بورد مدارتونو تست کنید و همچنین قسمت های مختلف
                        هر مداری هم تو نت دیدیم به معنای درست بودنش نیست و از من به شما نصیحت 99 درصد مدار های توی نت کامل نیستن و نقص دارن
                        باید اطلاعاتتون راجب مدار های مورد نظرتون بالا ببرید و تست کنید توی محیط مجازی و همچنین برد بورد و با مشکلاتش مربوطه مواجه بشید و کم کم تجربه تونو بالا ببرید
                        این جمله درسته و ما یک شبه رشد نمیکنیم .. ولی اگر اموزش ببینیم بشدت رشد میکنیم
                        من هم یک زمانی در سطح شما بودم ولی با این تفاوت گام های کوچکتری برمیداشتم یا لقمه های کوچک تری
                        الانم بخاطر اموزش ندیدن در همین حد متوقف شدم و با این تفاوت که دیگه متوجه شدم هیچ علاقه ای به این علوم ندارم
                        تازه متوجه شدم ای کاش رشته دانشگاهی خودمو دنبال میکردم
                        به هر حال شما از راه اندازی رله با میکرو شروع کنید و همین عبارت سرچ کنید

بله میدونم یکی از دوستان محترم شما در این فروم در مورد خازن های نویز گیر 100 نانو و 3.3 نانو به من گفتند که اگر سیگنال میکروفون هست 3.3 نانوفاراد کافیه و 100 نانو شکل موج خازن رو تخریب میکنه و باید همون رو به صورت موازی با خط تغذیه و اتصال به اون المان پر نویز متصل کرد و حالا میخوام بدونم که باید چند عدد متصل باشن در مدار یعنی باید یکیش به قطعه پر نویز نزدیک تر باشه و دیگریش به میکروکنترلر نزدیک تر باشه؟ میشه خواهش کنم توضیح بدید خیلی ممنون میشم از حضورتون

دیدگاه

دوست عزیز فکر کنم کامنت قبلی بنده رو درست نخوندید !

شما فکر میکنی مشکلت با یدونه شماتیک برای جایگزینی رله حل میشه ؟

( خروجی کلکتور 2n2222 دومی رو وصل کن به کاتد ال ای دی ... رله هم دیگه لازم نداری ...
                          تا ۸۰۰ میلی آمپر جریان میده که ال ای دی شما بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلی آمپره نهایتا )

یا مثلا بهتون بگن مقاومتهای پورت پریفرال ( اینجا دوربین ) در صورتیکه هر دو سیستم io هم ولتاژ باشن میتونن صفر اهم تا ۵۶۰ اهم باشن ( اینم بستگی به ظرفیت خازنی پورت ها و سرعت باس داره ) تفاوتی در کار شما ایجاد میکنه ؟

مشکل مدار شما خیلی عمقی تر از طریقه درایو ال ای دی و مقدار مقاومت آی او هست ...
                          توی شماتیکی که گذاشتی ( از وضعیت شماتیک کشیدن و بهم ریختگی و عدم رعایت استاندارد نت ها فعلا فاکتور میگیریم ) نصف اتصالات یا غلطه یا از قطعات و بلوک بندی اشتباه استفاده شده یا برداشتی ورودی خروجی رو مستقیم بهم وصل کردی ! ( از باتری لیتیومی ورودی که با مبدل بوست ولتازش رو بردی بالا بعد با یک رگولاتور کند با دروپ اوت زیاد دوباره آوردیش پایین و این وسط ورودی خروجی مبدل رو بهم وصل کردی رو شامل میشه تا اتصالات میکرو و خیلی موارد دیگه ... پایه تب ۱۱۱۷ پایه خروجی رگولاتور هم هست که شما گرندش کردی ! )

کل سیستم رو ۳ ولت یا ۳.۳ ولت میگرفتی با یدونه رگولاتور خطی uldo مستقیم با باتری لیتیومی تک سلول هم با کمترین تلفات کار میکرد ، هم باتری رو مانیتور میکردی ، هم شارژر باتری روش بود هم اینقدر قطعات و اتصالات درهم و برهم نداشتی ، هم شمایی که اینقدر راجع به نویز پرسیدی برداشتی تغذیه اصلیت رو با یک تغذیه سوییچینگ فرکانس پایین بستی که خودش منبع اصلی نویزه ! اونم با ریپل بالای ۱۰۰ میلی ولت !

سیستمی که شماتیکش غلطه و روی کاغذ کلی ایراد داره و راندمان انرژی هم که چه عرض کنم رو شما روی چه حسابی فکر کردی در وضعیتیه که براش برد بزنی ؟!

برای منافع خودت هم که شده حداقل یک تست از این مدار میگرفتی ببینی اصلا روی برد برد کار میکنه بعدا تکثیرش میکردی .

من یکی دلم برای اون میکروی کورتکس ام ۴ میسوزه که دارم اینجا نظر میدم ... درسته به نسبت قدیمیه ولی خیلی حیفه که قراره بره روی یه همچین بردی کار یه همچین طراحی !

یک نمونه از دستگاههایی که با کورتکس های ام ۴ ( شبیه همین میکرو هست تقریبا ، فلشش بیشتره ) چند سال قبل زدیم میفرستم صرفا مقایسه بفرمایید ببینید عمق دسته گلی که قرار بوده به آب بدید چقدره .

اگر فکر میکنید با صرف دیدن شماتیک و برد مشکلتون حل میشه و طراحی اتون ردیف میشه ، بفرمایید استفاده کنید ...
                          باور کن بدون مطالعه و اطلاعات پایه و تجربه هیچ چیزی در طول تاریخ ساخته نشده که کار هم بکنه که حالا چرخ ابداعی شما دومیش باشه ...
                          جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۲۳:۲۳ ۱۴۰۱/۰۴/۲۲. دلیل: حذف لینک

دیدگاه

خیلی ممنون از حسن نظر شما و راهنماییتون

پس میشه بفرمایید چجوری میشه بدون رله این مدار مادون قرمز رو بایه درایو 1w LED مادون قرمز طوری راه اندازی کرد که با فتوسل یا LED در روز LED مادون قرمز خاموش باشه و در شب روشن بشه شما مدارش رو دارید شماتیکش رو منطورم هست؟
                            در مورد پایه های بلا استفاده میکروکنترلر STM32 اطلاعی دارید چجوری باشد توسط خازن یا مقاومت گراند یا پول آپ یا پول داون بشن؟
                            در مورد مقاومت های ورودی تمام پایه های دوربین هم میشه بفرمایید 10 کیلو اهم خوبه یا باید همشون 22 اهم باشن تا افت ولتاژ و سیگنال نداشته باشن؟

من خیلی ممنونم از شما که اینقدر مطالب مفید برای بنده نوشتید و وقت گذاشتید و فقط از حضور محترمتون میخوام به بنده راهنمایی کنید و گرنه اصلا قصد پایین اوردن سطح فروم رو ندارم.
                            با تشکر از شما

بله میدونم یکی از دوستان محترم شما در این فروم در مورد خازن های نویز گیر 100 نانو و 3.3 نانو به من گفتند که اگر سیگنال میکروفون هست 3.3 نانوفاراد کافیه و 100 نانو شکل موج خازن رو تخریب میکنه و باید همون رو به صورت موازی با خط تغذیه و اتصال به اون المان پر نویز متصل کرد و حالا میخوام بدونم که باید چند عدد متصل باشن در مدار یعنی باید یکیش به قطعه پر نویز نزدیک تر باشه و دیگریش به میکروکنترلر نزدیک تر باشه؟ میشه خواهش کنم توضیح بدید خیلی ممنون میشم از حضورتون
                            ساده ست
                            هدف نزدیک ترین محل به این تغذیه هاست
                            برای میکرو نزدیک ترین محل به پایه های تغذیه میکرو
                            برای ال سی دی نزدیک ترین محل به پایه های مثبت و منفی ال سی دی
                            برای هر کدوم از این موارد یک عدد 100 نانو من استفاده میکنم
                            این خازن ها مثل قورباقه هستن و نویز ها مثل پشه
                            و این تمام کاری نیست که ما برای مقابله با نویز انجام میدیم .. این یکی از کار های که برای مقابله انجام میدیم و تا حدودی به ما کمک میکنه
                            شما فعلا نگران نویز نباشید .. هر وقت هیچ مشکلی در طراحی ها و مداراتتون در این برد نداشتید و همه چی اوکی بود گام اخر سراغ نویز برید
                            جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۳:۵۴ ۱۴۰۱/۰۴/۲۲.

دیدگاه

( خروجی کلکتور 2n2222 دومی رو وصل کن به کاتد ال ای دی ... رله هم دیگه لازم نداری ...

یا مثلا بهتون بگن مقاومتهای پورت پریفرال ( اینجا دوربین ) در صورتیکه هر دو سیستم io هم ولتاژ باشن میتونن صفر اهم تا ۵۶۰ اهم باشن ( اینم بستگی به ظرفیت خازنی پورت ها و سرعت باس داره ) تفاوتی در کار شما ایجاد میکنه ؟

توی شماتیکی که گذاشتی ( از وضعیت شماتیک کشیدن و بهم ریختگی و عدم رعایت استاندارد نت ها فعلا فاکتور میگیریم ) نصف اتصالات یا غلطه یا از قطعات و بلوک بندی اشتباه استفاده شده یا برداشتی ورودی خروجی رو مستقیم بهم وصل کردی ! ( از باتری لیتیومی ورودی که با مبدل بوست ولتازش رو بردی بالا بعد با یک رگولاتور کند با دروپ اوت زیاد دوباره آوردیش پایین و این وسط ورودی خروجی مبدل رو بهم وصل کردی رو شامل میشه تا اتصالات میکرو و خیلی موارد دیگه )

کل سیستم رو ۳ ولت یا ۳.۳ ولت میگرفتی با یدونه رگولاتور خطی ldo مستقیم با باتری لیتیومی تک سلول هم با کمترین تلفات کار میکرد ، هم باتری رو مانیتور میکردی ، هم شارژر باتری روش بود هم اینقدر تلفات توان نداشتی ، هم شمایی که اینقدر راجعبه نویز پرسیدی برداشتی تغذیه اصلیت رو با یک تغذیه سوییچینگ فرکانس پایین بستی که خودش منبع اصلی نویزه ! اونم با ریپل بالای ۱۰۰ میلی ولت .

سیستمی که شماتیکش غلطه و روی کاغذ کلی ایراد داره و راندمان انرژی هم که چه عرض کنم رو شما روی چه حسابی فکر کردی در وضعیتیه که براش برد بزنی ؟!

برای منافع خودت هم که شده حداقل یک تست از این مدار میگرفتی ببینی اصلا روی برد برد کار میکنه بعدا تکثیرش میکردی .

من یکی دلم برای اون میکروی کورتکس ام ۴ میسوزه ... درسته به نسبت قدیمیه ولی خیلی حیفه که قراره بره روی یه همچین بردی !

یک نمونه از دستگاههایی که با کورتکس های ام ۴ ( شبیه همین میکرو هست تقریبا ، فلشش بیشتره ) چند سال قبل زدیم میفرستم صرفا مقایسه بفرمایید ببینید عمق دسته گلی که قرار بوده به آب بدید چقدره .

اگر فکر میکنید با صرف دیدن شماتیک و برد مشکلتون حل میشه و طراحی اتون ردیف میشه ، بفرمایید استفاده کنید . باور کن بدون مطالعه و اطلاعات پایه و تجربه هیچ چیزی در طول تاریخ ساخته نشده که کار هم بکنه
                              این ۴ صفحه شماتیک همین دستگاهه

آپلود فایل، عکس، آهنگ و فیلم رایگان و با لینک مستقیم و ماندگاری دائمی و سرعت بالا در آپلود سنتر عکس و فایل بیست اسکریپت

برد مدار فوق

درسته ولی من بخاطر این 3.7 ولت لیتیومی رو اول به 5 ولت با مدار بوستر بردم بالا چون که سنسور PIR حرکتی مادون قرمز با 3.3 ولت کار نمیکنه و 5 ولت رو میخواد و بعدشم اون مدار مادون قرمز اولش با 30 تا ال ای دی بود که میشد 12 ولت و رله 12 ولت داشت ما برش داشتیم و رله 5 ولت گذاشتیم البته الان که پس لازم نیست رله پس میتونه مدارش با 3.3 ولت راه بیوفته ولی در کل سنسور حرکت 5 ولت هست

توی شماتیکی که گذاشتی ( از وضعیت شماتیک کشیدن و بهم ریختگی و عدم رعایت استاندارد نت ها فعلا فاکتور میگیریم ) نصف اتصالات یا غلطه یا از قطعات و بلوک بندی اشتباه استفاده شده یا برداشتی ورودی خروجی رو مستقیم بهم وصل کردی ! ( از باتری لیتیومی ورودی که با مبدل بوست ولتازش رو بردی بالا بعد با یک رگولاتور کند با دروپ اوت زیاد دوباره آوردیش پایین و این وسط ورودی خروجی مبدل رو بهم وصل کردی رو شامل میشه تا اتصالات میکرو و خیلی موارد دیگه )

کل سیستم رو ۳ ولت یا ۳.۳ ولت میگرفتی با یدونه رگولاتور خطی ldo مستقیم با باتری لیتیومی تک سلول هم با کمترین تلفات کار میکرد ، هم باتری رو مانیتور میکردی ، هم شارژر باتری روش بود هم اینقدر تلفات توان نداشتی ، هم شمایی که اینقدر راجعبه نویز پرسیدی برداشتی تغذیه اصلیت رو با یک تغذیه سوییچینگ فرکانس پایین بستی که خودش منبع اصلی نویزه ! اونم با ریپل بالای ۱۰۰ میلی ولت .

من یکی دلم برای اون میکروی کورتکس ام ۴ میسوزه ... درسته به نسبت قدیمیه ولی خیلی حیفه که قراره بره روی یه همچین بردی !

اگر فکر میکنید با صرف دیدن شماتیک و برد مشکلتون حل میشه و طراحی اتون ردیف میشه ، بفرمایید استفاده کنید . باور کن بدون مطالعه و اطلاعات پایه و تجربه هیچ چیزی در طول تاریخ ساخته نشده که کار هم بکنه
                              این ۴ صفحه شماتیک همین دستگاهه

آپلود فایل، عکس، آهنگ و فیلم رایگان و با لینک مستقیم و ماندگاری دائمی و سرعت بالا در آپلود سنتر عکس و فایل بیست اسکریپت

برد مدار فوق

یعنی الان این شکل درسته برای رسم شماتیک خط قرمز رو درست رسم کردم؟میشه اگه اشتباه هست خودتون درستشو بیزحمت رسم کنید.

فتوسل در شب و روز درست کار میکنه و بواسطه ترانزیستور ها فرمان رو از میکروکنترلر میگیره ؟ چون یکی از دوستان گفتن برای فرمان گیری از میکروکنترلر باید بیس ترانزیستور دومو به امیتور ترانزیستور اول و همچنین با یک مقاومت 4.7 کیلو اهم به پایه PA15 متصل کنی میخواستم بدونم درسته یا نه؟
                              جدیدترین ویرایش توسط keyhankm; ۱۵:۰۰ ۱۴۰۱/۰۴/۲۲.

دیدگاه

عزیز جان اینی که شما میخوای اجرا کنی قبلا گفتم از پایه اصلا اشتباه طراحی شده ( برداشت من اینه میخوای یه دوربین رو درایو کنی اون ال ای مادون قرمز هم برای نایت ویژنه ... سنسور pir هم برای دیتکت کردن ورود اشخاص لازم داری )

خیلی وقته موشن سنسورها رو بجای pir که تکنولوژی ۲۵ سال پیش بود با سنسورهای راداری مایکروویو باند ۵ تا ۱۰.۸ گیگاهرتز جایگزین کردن ...
                                سنسور فتوسل هم روی خودش داره ، آستانه تحریک و اشمیت تریگر و تایم اکتیو موندن و غیره همه اش با هم روی یک برد کوچک ( اندازه اش کوچکتر از یک اینچه ) و خروجی های دیجیتال ( یا آنالوگ اگر بخوان سرعت حرکت آبجکت رو مشخص کنن ) و خیلی موارد دیگه منجمله قابلت کار در ولتاژهای ۲.۵ تا ۳.۳ ولت و ... از چراغ اتوماتیک راه پله تا سنسورهای دزدگیر و درب اتوماتیک و مواردی از این دست دارن استفاده میشن . مشکلات pir که با تغییر دما و افتادن انعکاس نور و حرکت جریان هوا و اینجور موارد فالش تریگر داشت رو این سنسورها ندارن .
                                قیمتشون هم تقریبا مفت حساب میشه .

اینکه اولش خدمتتون میگم شما بدون اطلاعات پایه سخت افزاری و وضعیت تکنولوژی تجاری داری با سعی و خطا یه سری قطعه سرهم میکنی که مثلا یه ابزار بشه بخاطر مجموع موارد فوقه .

آخرش اگر موفق بشی آفتابه رو خرج لحیم کردی .
                                من نوعی این سبک کار کردن وصله پینه ای و عاریه ای رو کلا قبول ندارم که حالا کسی وقت بگذاره ایراداتش رو رفع و رجوع کنه .

بنظر من یه نفر که تجربه و اطلاعات کافی داره پیدا کن بده کل سیستم رو به شکل اصولی از اول طراحی کنه .
                                ضمن اینکه کل سیستم ( دوربین اتوماتیک doome با پروتکلهای مختلف بیسیم و باسیم و آی پی بیس و گیمبال دار و ... ) آماده با قیمت خیلی پایین ( خیلی پایینتر از یک نمونه پی سی بی دو روی تستی ) موجوده . وقتی آدم تجربه و اطلاعات کافی در یک حوزه نداره ابزار رو آماده میخره .
                                اینا چند نمونه از سنسور مورد بحثه :

فتوسل در شب و روز درست کار میکنه و بواسطه ترانزیستور ها فرمان رو از میکروکنترلر میگیره ؟ چون یکی از دوستان گفتن برای فرمان گیری از میکروکنترلر باید بیس ترانزیستور دومو به امیتور ترانزیستور اول و همچنین با یک مقاومت 4.7 کیلو اهم به پایه PA15 متصل کنی میخواستم بدونم درسته یا نه؟
                                در شماتیکی که گذاشتی امیتر Q1 به گرند وصل میشه ...
                                ال ای دی با یک مقاومت لیمتر چند اهمی سری میشه بجای R39 بسته میشه ... بقیه مدار بعد از از سمت راست Q1 کلا حذف میشه .
                                این دو ترانزیستور 2n2222 دارلینگتون بسته شدن ... ولتاژ بیس q2 از حدود ۱.۴ ولت که بگذره ( بدلیل افزایش مقاومت فتوسل ) زوج دارلینگتون بایاس میشه و در خروجی Q1 کلکتور به گرند کامل وصل میشه ( در حالت اشباع وصل میشه )

هرچند نمیدونم این توضیحات چه کاربردی ممکنه برای شما داشته باشه .

مدار نمونه ای که فرستادم هم اگر دانلود کردی پاکش کنم ؟
                                جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۶:۲۰ ۱۴۰۱/۰۴/۲۲.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X