اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Xmega

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : Xmega

سلام
    منم با آقای سپاسیار موافقم

یه میکرو کنترلر 32 بیتی با سرعت حداقل 60 مگاهرتز اصلا قابل قیاس با یه میکرو 8 یا 16 بیتی با حداکثر سرعت 32mhz نیست

و فقط و فقط این سری میکروکنترلر بدرد این میخوره که تحت برنامه های قبلی که تا بحال برای mega مینوشتیم الان روی یه ورژن جدیدتر بنویسیم یعنی platform رو عوض نکنیم ولی سرعت دوبرابر (چون هنوز این سری هم رم کوچیکی داره و نا امید کنندست)

اصلا نمیدونم چرا بازار ما این ریختیه

یه جا بحث میشد که xmega میخوان بیارن که پوز ARM رو میزنه

مثل اینکه اصلا یه کاتالوگ از ARM رو هم ندیده بودن

من با ARM میخواستم شروع کنم رفتم سراغ LPC2106 واقعا عالی بود یه میکرو در ابعاد mega32 smd ولی 32 بیتی با 60mhz سرعت و 64kbSRAM
    ولی دیگه توی بازار نیست

فکر کنم سیاست بازاریهای گردن کلفته که اینطوری میشه چون اگه این میکرو توی بازار بود الان باید mega128 رو 1000 تومان میفروختن

الان هم 91sam7x256 براشون مزاحمه با قیمت 10000 تومن بخوان xmega بیارن باید قیمت avr های معمولی رو ببرن پایین تا ARM بالا باشه و xmega بین avr های معمولی

حالا اگه ARM کلا نباشه قیمت xmega میتونه تا جایی که راه داره بره بالا

اینو میدونم که اینا atmega8 که میفروشن 1100 تومان میخرن 270 تومان یعنی 500% سود oo:

حالا xmega که قیمتش 4$ با 500% سود باید بشه 20$ :mrgreen: که از ARM های 9 هم گرونتره

نمیدونم این حرف درسته یا نه: ولی انیشتن گفته که میدونم دو چیز پایان نداره و بی انتهاست 1. کهکشانها 2. حماقت انسانها البته اولی رو شک دارم ولی دومی رو حتم دارم که درسته
    به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

سلام
      آقا دهنم آب افتاد :wow:
      ببینم این ARM ها خوبه و بچه ای مثل من میتونه باهاشون کار کنه؟
      الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

سلام

من این مطلب رو نگفتم که بحث رو منحرف کنم

xmega خوبه ولی نه برای یه مطلب جدید ... بلکه فقط برای مبحث AVR

مثلا 10 سال پیش at90s بود الان mega هست دو سال دیگه xmega ... همین... چیز جدیدی خلق نشده هسته همون AVR خودمونه

(این ARM هم هم نیست اگه بود من از خدامه باهاشون کار کنم فعلا یه سری هیولا توی ایران هستن که کار باهاشون سخته)
        به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alitaroosheh
          سلام

من این مطلب رو نگفتم که بحث رو منحرف کنم

xmega خوبه ولی نه برای یه مطلب جدید ... بلکه فقط برای مبحث AVR

مثلا 10 سال پیش at90s بود الان mega هست دو سال دیگه xmega ... همین... چیز جدیدی خلق نشده هسته همون AVR خودمونه

(این ARM هم هم نیست اگه بود من از خدامه باهاشون کار کنم فعلا یه سری هیولا توی ایران هستن که کار باهاشون سخته)
          سلام،

منم نمیخوام بحث رو منحرف کنم اما شما باید رو بازار تاثیر بگذارید و نباید هرچی که وارد میشه بپذیربد.
          There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام

آقای سپاسیار من خیلی تلاش کردم بازار رو به میلم در بیارم ولی تنها بودم... شما یه مقایسه با lpc2106 و at91sam7s64 انجام بدید

خداییش lpc2106 خیلی سر تره ... lpc2148 رو با همه arm atmel مقایسه کنید ... خیلی هیولاتره ... اصلا ulink2 که دیباگر keil هستش توش یه دونه از lpc2148 داره و با usb2 و کلاک دیباگ کردن کمتر از 10mhz رو تامین میکنه و من مطمئنم با atmel نمیشه این کار رو کرد

توی مقایسه این دو نوع میگن اتمل 0.9MIPS/1MHZ ولی فیلیپس 1MIPS/1MHZ (اتمل با کلاک ماکزیمم 55mhz برابر 50mips ولی فیلیپس با ماکزیمم کلاک 72MHZ برابر 72mips)

یه سری مقایسه کردن که بحثش هم شده بود که مثلا spi توی Atmel خیلی سریعه و اونقد سریعه که داده منقطع ارسال میشه oo: خوب پس چه مقایسه ایه ... کلاک لایه phy ethernet توی اتمل نصف فیلیپسه (نمیدونم چطوره ولی حتما توی سرعت تاثیر داره حداقل 100%)
            مموری کارت توی فیلیپس توی حالت باس مد کار میکنه ولی توی اتمل نه

توی circuit cellar یه پروژه دادن که با lpc2138 یه اسیلوسکوپ روی تلویزیون ساختن ... خود نویسنده میگه البته میکرو حدودا با 30% توان کار میکنه و میتونید 70% توان بیکاری رو به کارای دیگه اختصاص بدید oo:

با این وجود چون همه با atmel آشنا هستن بخاطر 8051 و avr برای Arm هم دنبال atmel هستن ...

اصلا مگه قبل از این dspic نیومده بود که با همین سرعت کار میکرد یا بیشتر چرا کسی دنبالش نرفت یا کم استقبال شد واسه اینکه مایکروچیپ بود نه اتمل

الان هم یه سری حرفهای خطر ناک شنیدم که ما xmega رو میاریم و چون پوز ARM رو میزنه دیگه ARM نیارن یا اگه میارن مثله میوه نوبری بیارن

( oo: اصلا طرف از الکترونیک فکر کنم سیم یا باطری رو بیشتر نمیشناسه که این حرفو میزنه)

من هم هرچی در توان داشتم برای عمومی کردن ARM و نشون دادن فیلیپس تلاش کردم و توی فوروم ARM هست دیگه شما بگو من چی کار کنم

به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

علی جان
              انحصارطلبی توی ARMآ‌ هم نتیجه ی جالبی نداره.

راجع به بیسوادی شدید بازار باهات موافقم و اینکه اصلا کاسب ایرانی ریسک حالیش نیست و هیچوقت با یه آدم حسابی شریک نمیشه که قطعات خوب بازار رو وارد کنه و با تبلیغ همه گیرش کنه و ...

اما
              اگه یه میکرو همه گیر میشه دلیلش این نیست که بدرد نمی خوره. اگه اتمل تونست جایی در بین قشر عام مهندسین باز کنه بخاطر تولیدات خوب و ساپورت شاهکارشه.

اگه بخواهیم با شرکت های دیگه مقایسش کنیم حتما برنده میشه.

دومین چیزی که در نظر نمی گیریداینه که اصلا هنر نیست یک مدار بسازید که 70 درصد میکرو بیکار بمونه. من خیلی از مدارامو با تینی ساختم و در خیلی از اونا نزدیک به 100 درصد میکرو استفاده شد. مشتری راضی بود و من هم سود کردم و اینه که در نهایت مهمه.

هیچکس نمی تونه ادعا کنه براش یه میکروی 1000 تومنی با یه 10000 تومنی فرقی نداره! درسته هیچکدوم پولی نیستن اما خودتون هم می دونید اگه بتونید کاری رو با 1000 تومنی انجام بدید اصلا سراغ 10000 تومنی نمیرید.

گاهی که کار سنگین داشتم خواستم برم سراغ ARM اما دیدم یه بیسکوییت PCآ‌ خیلی خیلی بهتر از بردی که من خواهم ساخت کارایی داره و کلی زمان و هزینه های جانبی صرفه جویی میشه.

به هر حالاگه بخواهیم بحث کنیم صحبت زیاده.

از بحث Xmega هم منحرف نمی شم و جمله ی آخرم اینه که هیچ چیزی الکی تولید نمیشه و الکی میکروی اول سال نمیشه!

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با این وجود چون همه با atmel آشنا هستن بخاطر 8051 و avr برای Arm هم دنبال atmel هستن ...
                اصلا مگه قبل از این dspic نیومده بود که با همین سرعت کار میکرد یا بیشتر چرا کسی دنبالش نرفت یا کم استقبال شد واسه اینکه مایکروچیپ بود نه اتمل
                سلام،

به نکته ی جالبی اشاره کردید، اینکه افراد فکر میکنن AT91SAM چون ساخت ATmel است شباهت بیشتری به AVR خیلی ها رو فریب میده. در صورتی که تیم طراحی اینها کاملاً متفاوته و من کوچکترین شباهتی (حتی در نامگذاری رجیسترهای I/O) بین megaAVR و AT91SAM ندیدم!

در مورد فیلیپس هم شما نباید معطل بازار بمونید، مشابه همین LPC2106 رو که میفرمایید من سال گذشته سفارش دادم و راهش انداختم. :smile:

دیدگاه

خداییش lpc2106 خیلی سر تره ... lpc2148 رو با همه arm atmel مقایسه کنید ... خیلی هیولاتره ... اصلا ulink2 که دیباگر keil هستش توش یه دونه از lpc2148 داره و با usb2 و کلاک دیباگ کردن کمتر از 10mhz رو تامین میکنه و من مطمئنم با atmel نمیشه این کار رو کرد
                  جالبه، نمیدونستم داخل U-LINK از LPC2148 استفاده شده!

دیدگاه

سلام

در مورد ulink2 : این لینک مدارشه ولی کد هگزش نیست http://www.edaboard.com/ftopic309972.html

البته ulink1 اینجوری نبود ولی خود keil دیگه پشتیبانی ازشو توی ورژن جدیدا قطع کرد چون مدار و .bin برای eeprom لو رفته بود : اینم لینکش (البته فکر کنم)
                    http://www.edaboard.com/topic115538.html

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    در مورد آقای ahmadmn والا بحث در مورد کارایی میکروکنترلر بود ... بنظر شما میکرویی که با یه کار سنگین تصویری NTSC/PAL میتونه 70% توی مد IDLE باشه خوب نیست oo: ملاک رای شما چیه؟ (این پروژه یه مثال بود و اگه بخواید گسترشش بدید بنظر شما اتمل کم میاره یا فیلیپس با اینکه میدونید نمونه های اتمل از نظر اجرای دستورات حداقل 22mips عقب هستن و 22mips یعنی خودش یه میکروکنترلر)

بله هر میکرویی باید در جای خودش استفاده بشه ... شرکت تگزاس یه کار خیلی خوبی میکرد نمیدونم باقی میکنن یا نه این بود که راهنمایی میکرد برای کار شما چه DSP باید استفاده بشه که هم کار کنه و هم هزینش عقلانی بشه

مسلما هیچ کسی نمیاد برای یه کنترل از راه دور که قرار توی جاسوئیچی جا بشه از یه atmega2560 استفاده کنه ... اگه بخواد از میکرو استفاده کنه باید از pic یا attiny های 8پین استفاده کنه

در مورد قیمت باز هم نکته هست ... وقتی ملت همه میرن به فروشگاه ها میگن آقا ARM atmel ندارید طرف بخودش میاد پسر این ARM atmel چیه میره وارد میکنه .. اول کم کم بعد فله ای ... اول قیمتش بالاست مثل atmega128 که 4 سال پیش روی 10000 تومان بود الان 4000 تومان

اگه نصف ARM کار ها برن بگن فیلیپس مطمئنا اون وارد کننده هم فیلیپس رو بیشتر وارد میکنه و قیمت اتوماتیک میشکنه

من از فروشگاه الترونیک جوان پرسیدم چرا فیلیپس اینجوریه گفت مشتریش کمه ما مجبوریم توی سفارشهامون هر چند بار یه بار سفارش بدیم واسه همین اونا هم ما رو خریدار عمده نمیشناسن و دلیوری بیشتر از 2هفته دارن و باید 2 هفته فقط برای سفارش پولمون بخوابه ... تا بیاد ایران و جنس فروش بره ما هم نمیآریم ... راحت

قیمت At91sam7x256 رو توی اینترنت گرفتم حدود 13$ و lpc2138 هم حدود 14$ (از نظر قیمت فرقی با هم ندارن)
                    (هر چند این قیمتها اینترنتیه و قیمت واقعی خیلی کمتر از اینهاست توی این لینک حرف از 3$ و 8$
                    http://www.embeddedrelated.com/groups/lpc2000/show/20192.php )
                    حالا یه سوال دارم:
                    این لینک فروشگاه الکترونیک جوان ... توش قیمتها رو زده :
                    http://www.javanelec.com/Search.htm

میشه بگید atmega2561 رو چند زده (12000)
                    حالا میشه بگید at91sam7x256 رو چند زده (11000)

پس ملاک همیشه قیمت نیست
                    به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

ممنون، لینکا جالب بود! پس باینری U-LINK لو رفته! مثل اینکه این بلا رو سر MK-II اتمل هم آوردن:
                      http://cgi.ebay.com/AVR-JTAG-ice-mkii---cn-AVR32-JTAG-ISP-debugWIRE_W0QQitemZ130297617038QQcmdZViewItemQQims xZ20090402?IMSfp=TL090402159004r9583
                      برد 300 دلاری اتمل رو داره میفروشه 99 دلار! (به CN آخر اسمش دقت کنید :biggrin: )

دیدگاه

علی جان
                        موضوع بازار از موضوع مقایسه ی میکروها جداست. این دو خانواده جدا از هم اند و مقایسه ی شما به نظر من اشتباست. پس می خوام نقدش کنم.

این روزها خیلی ها از من می پرسند با چه میکرویی آغاز کنیم. من بهشون 8051 رو پیشنهاد می کنم با زبان اسمبلی. نه ARM و نه حتی AVR

چرا؟

چون کسی که می خواد آغاز کنه باید با ساختار داخلی یک میکرو آشنا بشه و معماری اونو با اطلاعاتی که از درس معماری کامپیوتر میخونه تو ذهنش تجسم کنه.

وقتی با یک میکروی ساده مثل 8051 تجربه کسب کنه به احتمال بسیار زیاد با میکروهایی که در آینده می بینه خیلی راحت کنار میاد و شاید حتی بدون کمک دیگران هم بتونه میکروهای جدید را بکار ببره.

حالا خود شما که با تجربه اید. آیا وقتی که یه پروژه می گیرید بدون هیچ فکری میکروی ARM رو براش استفاده می کنید؟

مطمئنا نه.

وقتی شما که با تجربه اید بزنید تو سر میکرویی مثل AVR یا 8051 دوستان تازه کار ما فکر می کنند چاره ای ندارند و حالا که قدرقدرت دنیای میکروها ARM هست باید برن سراغ اون و بیچاره ها راه رفتن کبک رو یاد نمی گیرن هیچ از دنیای الکترونیک هم زده میشن.

جالبه که من خیلی از بچه های همین سایت رو دیدم که هنوز یه پروژه ی کامل با 8051 یا AVR انجام ندادند اما بخاطر تعریف دوستان خوب دیگه از ARM، رفتن سراغش و یا نتونستن راش بندازن یا به زحمت Copy و Paste تونستند یک LEDآ‌ را باهاش خاموش و روشن کنند!

بله، ARM در واقع مثل یک تریلی میمونه که هر بار سنگینی رو میشه باهاش حمل کرد اما نمی تونی باهاش مسافر کشی کنی!

جالبه که همین ARMآ‌ عزیز به گرد پای خیلی از DSPآ‌ ها و FPGAآ‌ های بازار نمی رسه اما من نوعی که خیلی هاشو کامل میشناسم هیچوقت هیچکدوم رو نفی یا برتر نکردم!

پس بیاییم و حواسمون رو جمعتر کنیم و دوستان عزیز تازه کارمون رو گمراه نکنیم. اونها باید یاد بگیرند برای هر کاری میشه مناسبترین قطعات رو انتخاب کرد. اونها می تونن یاد بگیرند همین ATtiny که 800 تومنه اگه درست بکار بره می تونه یک سروودرایو بشه بدون یک خط برنامه!

شاید هم این وسواس بیمار گونه ی من باشه که از هر قطعه ای باید در حد خفه شدن استفاده کنیم! :smile:

Xmega هم یک میکروی 8/16 بیتیه که اصلا ربطی به خانواده ی 32آ‌بیتی ARMآ‌ نداره و بدون اینکه مقایسه بشه در جای خودش میشه بخوبی ازش استفاده کرد.

و اما راجع به فروشندگان ناچار بازار هم باید بگم چندین بار تجربه کردم. اونقدر 100 تا 100 تا AD7730 به ایران الکترونیک سفارش دادم که حالا جوان الکترونیک و بقیه میفروشنش. اونقدر TNYآ‌ گرون خریدم که الان دوستان ارزون تهیه می کنند. هنوز واسه یه رزوناس کنترلر چشمم به فروشنده های محافظه کار بازاره. هنوز باید به جوان بگم AD7796آ‌ بیار ضرر نمی کنی. قول میدم همشو یه ماهه بفروشی. میگه نمی خرن باد می کنه. همه به همون بردای قدیمیشون عادت کردن. کی میاد مدارشو عوض کنه ....

هر چی باشه تو ایرانیم. چه چیزمون شبیه دنیای آزاده که بازار الکترونیکمون باشه؟! oo:

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

فکر کنم این همه بحثی که کردیم از دید شخص سوم این ماجرا هر دو تا مون یه چیز میگیم

من نگفتم arm خوبه پس avr نه ... من حرف یکی از فروشنده ها رو بحث کردم که میگفت XMEGA میاریم و ARM نه و دیگر هیچ ... و جواب دوستمون رو که سوال پرسیدن XMEGA چه برتری نسبت به ARM داره رو دادم

من خودم اگه پروژه چشمک زن و درایو یه LCD معمولیه با کنترل رله میرم سراغ AT89C2051 چون هنوز واسم دوست داشتنیه (و میتونه اینکار رو انجام بده)

هر گز هم نمیگم کسی برای شروع حتی با AVR شروع کنه و موافقم که باید و باید و باید از 8051 و اسمبلی شروع کنه تا ساختار یه میکروکنترلر و حداقل یه چیز معمولی مثل یه LCD کارکتری رو بشناسه

الان خیلی ها هستن که با C یا بیسیک LCD رو درایو میکنن ولی یه 8051 و یه LCD 2X16 بدی بهشون با اسمبلی نمیدونن ... این خیلی بده
                          خیلی ها با بیسکام کار میکنن میگن این خیلی محدودیتها رو داره ولی اگه ساختار رجیسترها رو بلد باشن بیسکام هم یه کامپایلر معمولیه

یه بورد توی جمهوری دیده بود روش دوتا LCD کارکتری بود میگفت ... اااااا... این چی کار کرده چطور میشه روی یه میکرو دو تا CONFIG LCD داشت با بیسکام (حرف زشتی بود نه)

و این رو هم میگم اگه پروژه ای به من بخوره که با 91SAM7S64 میشه راش انداخت نمیرم سراغ اون تریلی بقول شما ولی خیلی بی انصافیه که چون اتمل شناخته شدست پس باقی رو ولش کن (فیلیپس حرف برای گفتن داره همونطور که میکروهای CYPRESS و PIC و DSPIC اینقدر بهشون اجحاف شد)

XMEGA هم اگه بیاد من یکی از مصرف کنندگانش هستم چون حتما مزایایی علاوه بر MEGA داره و مطمئنا از ARM هم ارزونتره (و برنامههای قبلی رو روش میشه بالا آورد :mrgreen

دوستان محترمی که میخوان شروع کنن برن جان هر کی که دوست دارن از 8051 شروع کنن :mrgreen:
                          به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

تو الکترونیک آنالوگ همه جای دنیا هنوز به صورت کلاسیک دارن تقویت کننده های BJT رو میگن در حالی که الان دیگه دنیای CMOSه و گرایش به MOSFET خیلی بیشتر از BJT است. تو بحث میکروکنترلرها هم اگرچه میگن الان دنیای ARMه اما هنوز 8051 پایه است و به صورت کلاسیک قبل از هر میکروکنترلر دیگه ای باید آموخته بشه. :smile:

دیدگاه

سلام
                              بچه ها بالاخره این XMEGA رو کسی اورده؟ کجا وچنده

دیدگاه

سلام
                                دوستان من تازه به این سایت اومدم

در دوران تحصیل استادمون z80 و 8051 رو به صورت اسمبلی به ما یاد داد عملی هم یک چیزکی با میکرو کنترل ساختم .. خداخیرش بده ..

حالا دو سه سالی هست که عملی نیاز پیدا کردم و نتیجتا برای سرعت در کار و راحتی در کد نویسی و فرار از هزار و یک سختی با بسکام و AVR شروع کردم و خیلی خوب بود و هست .. هم به خاطر وجود آی سی های با سایز بزرگ و هم پروگرامر داخلی و بسیاری مزایایی که با توجه به سال 2004 میشد در نظر گرفت

حالا نیاز به ADC های با دقت بالاتر پیدا کردم .. و خواستم از AD7708 که 16 بیتی هست استفاده کنم ..

نمیدونم که چه طوری باید به اون دستور داد .. ( شما حرف درستی زدی که باید با اسمبلی شروع کرد اما هزینه و وقت و اعصابی که میزاری براش خیلی زیاده)

جدیدا بین آی سی های اتمل کشتم و راحتترینشون یکی ATMEGA32HVB هست که پروگرامر داخلی داره و برای کنترل شارژر باطری تخصصی ساخته شده
                                دوم XMEGA هست که 12 بیتی داره و میتونم باهاش کنار بیام

حقیقتا کارهای صنعتی و کنترلی که من میشناسم نیازی به ARM نداره و هزارتا دردسر و وقت کشی هم برام جالب نیست و دیگه حوصله قدیمها رو ندارم که بشینم سرو کله بزنم

از دوستان چند سوال اساسی داشتم
                                روش ارتباط با ADC مثلا با پروتکل SPI چیست.. چه دستوری میتونه کانال ورودی یا گین رو عوض کنه
                                آیا برای XMEGA میشه از بسکام استفاده کرد ..
                                آیا برنامه ای به زبان بیسیک برای چنین میکروهایی هست
                                آیا میشه زبان سی رو بدون درد سر ظرف مدت 2 هفته یاد گرفت (چون من بسکام رو 2 هفته ای یاد گرفتم)
                                پروگرامر XMEGA فکر میکنم دیگه داخلی نیست ... ارزونترین بردی که بشه خرید یا ساخت برای پارالل یا سریال چی هست

دوستانی که مهارت و شناخت بیشتری دارند اگر تجربیاتشون رو در شرح بدن بسیار ممنون و متشکر میشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X