اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

نوشته اصلی توسط samiya72
    سلام
    شرمنده
    از این دیود می خوام برای یک فن استفاده کنم که زمانی که دما از یه حدی بالا رفت با استفاده از یک رله فن کار کنه
    از طرف دیگه این فن به یک رله دیگه وصله که زمانی که دما از یه حدی بالاتر رفت کار کنه
    هر کدوم که کار کنن برق توی اون یکی هم میره
    می خوام این اتفاق نیوفته
    سلام درست متوجه منظور شما نشدم یعنی شما می خواین که وقتی دما مثلا از 30درجه بالا رفت فن شماره 1 کار کنه و وقتی که دما از 40 درجه بالا تر رفت فن شماره 2 کار کنه منظور شما اینه اگه اینه در این صورت مدار شما باید دو تا خروجی داشته باشه یعنی دو تا رله داشته باشه نیازی به دیود هم نیست خواهشا کامل توضیح بدید تا بیشتر راهنمایی کنم :read:

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

سلام
      نه عزیز
      من می خوام اگه دما از 40 بالا تر رفت فن شماره 3 کار کنه و هوای تازه توی دستگاه بیاد تا دما به حالت عادی برگرده
      از طرفی می خوام زمان هچ چون تخما باز میشن رطوبت دستگاه که میره بالا (منطقه شرجی هستم) فن شماره 3 کار کنه و رطوبت رو پایین بیاره
      هر کدوم از رله ها به یک چراغ جداگانه وصل هستن
      هر وقت یکی از رله ها چه رطوبت چه دما کار میکنه هر دو تا چراغ روشن میشه
      می خوان این حالت پیش نیاد
      زمانی که رطوبت چراغ رطوبت
      زمانی که دما چراغ دما روشن بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط samiya72
        سلام
        نه عزیز
        من می خوام اگه دما از 40 بالا تر رفت فن شماره 3 کار کنه و هوای تازه توی دستگاه بیاد تا دما به حالت عادی برگرده
        از طرفی می خوام زمان هچ چون تخما باز میشن رطوبت دستگاه که میره بالا (منطقه شرجی هستم) فن شماره 3 کار کنه و رطوبت رو پایین بیاره
        هر کدوم از رله ها به یک چراغ جداگانه وصل هستن
        هر وقت یکی از رله ها چه رطوبت چه دما کار میکنه هر دو تا چراغ روشن میشه
        می خوان این حالت پیش نیاد
        زمانی که رطوبت چراغ رطوبت
        زمانی که دما چراغ دما روشن بشه
        یعنی در واقع شما دو تا رله دارید یکی برای رطوبت ویکی برای دما حتما شما چراغ ها رو از خروجی رله گرفتین در این صورت اگه خروجی هر دو مدار به یک فن متصل بشه هر دو همزمان روشن می شن شما باید چراغ ها رو به ورودی رله وصل کنی مدل چراغ چیه منظور ال ای دی هست یا رشته ای چند ولته چراغ ها ت ؟ :read:

دیدگاه

آره
          اگه از ورودی رله بگیرم که دائم روشن میمونه
          چراغ ها هم (برای تابلو های 3 فاز استفاده میشه 3 رنگ سبز و زرد و قرمز)
          چون ورودی رله برق 220 وصله

دیدگاه

نوشته اصلی توسط samiya72
            آره
            اگه از ورودی رله بگیرم که دائم روشن میمونه
            چراغ ها هم (برای تابلو های 3 فاز استفاده میشه 3 رنگ سبز و زرد و قرمز)
            چون ورودی رله برق 220 وصله
            دوست عزیز ورودی رله همیشه ولتاژ وجود نداره وقتی ولتاژ داره که مثلا مدار رطوبت سنج شما به رله دستور اتصال بده اگه می خوای مطمعن شی روی رله ها رو بخون ببین چند ولت نوشته چراغ های تابلو برق هم 220 ولت هستش اگه در ورودی رله 220 ولت هم باشه که نیست بازم مکشکلی پیش نمیاد برات اگه ممکنه با ولت متر ورودی رله هات رو اندازه بگیر بگو در حالت dc رله که با ac کار نمی کنه اوکی اگه هم ممکنه از مدارت یه عکس بگیر بزار بگم به کجا وصلش کن موفق باشی :read:

دیدگاه

(دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

اوکی
              منظورتو گرفتم
              ولی شما منظوره منو نگرفتی
              اون هم میشه
              ولتاژ سر رله 12 هستش
              من نیاز به 220 داشتم
              به همین خاطر از سر کنتاکت رله اتصال گرفتم
              من دقیقا یک نوع شیر یک طرفه توی الکترونیک می وام که از یک طرفش 220 رد بشه و از طرف دیگش رد نشه
              دسترسی مستقسم به سر بوبین رله هم نیست
              آخه رطوبت سنجم سام وان هست
              نمی خوام بازش کنم

دیدگاه

پاسخ : (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

نوشته اصلی توسط samiya72
                اوکی
                منظورتو گرفتم
                ولی شما منظوره منو نگرفتی
                اون هم میشه
                ولتاژ سر رله 12 هستش
                من نیاز به 220 داشتم
                به همین خاطر از سر کنتاکت رله اتصال گرفتم
                من دقیقا یک نوع شیر یک طرفه توی الکترونیک می وام که از یک طرفش 220 رد بشه و از طرف دیگش رد نشه
                دسترسی مستقسم به سر بوبین رله هم نیست
                آخه رطوبت سنجم سام وان هست
                نمی خوام بازش کنم
                الان افتاد نمی دونم تو الکترونیک چقدر سروکار داری در این صورت باید خروجی مدارت رو به تو تا رله بدی یکی برای لامپ یکی برای فن البته چند تا چیز میز هم باید سر راش بزاری درواقع باید یه مداری کوچکی سرهم کنی ولی اگه می خوای خیلی راحت مثل آب خوردن بشه دو تا کنتاکتور صنعتی بگیر خروجی کنتاکتورها رو به فن وصل کن و به ورودی کنتاکتورهات خروجی مدار رطوبت سنج ودماسنج رو وصل کن بدون درد سر و کارایی بالا :agree: تمام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سساماننن
                  سلام به همه دوستان
                  تو دیتاشیت hs1101 دو روش برای اندازه گیری رطوبت هست. یکی با استفاده از ای سی 555 که خروجی فرکانس است و با avr قابل اندازه گیری است. و روش دیگری که هست گرفتن خروجی ولتاژ هست و با توجه به ولتاژ رطوبت مشخص میشود. میخواستم ببینم که کسی مداری داره از hs1101 که خروجی به ما ولتاژ بده ؟
                  ممنون از تاپیک مفیدتون. :read:
                  نوشته اصلی توسط sami222
                  سلام به همه دوستان
                  در این تایپیک قراره آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی رو بذاریم. من و آقای رضا کاظمی که هردومون قبلا سابقه ساخت دستگاه های جوجه کشی رو داریم همراه دوستان تا ساخت یک دستگاه جلو میریم. و در اینجا من چند مدار رو برای دوستان میذارم و با همراهی آقای کاظمی قدم به قدم جلو میریم تا یک دستگاه با بیشترین بازده رو بسازیم
                  فکر کنم قبل شروع چند نکته رو عرض کنم بهتره
                  1.من و آقای کاظمی فقط برای آموزش دادن نحوه ساخت یک دستگاه این تایپیک رو زدیم و هیچ نفع مالی در اون نداریم پس در صحبت هایی که بین دوستان ردوبدل میشه چیزی نگید که مایه دل سردی ما بشه ویا یه دوستان بی احترامی بشه
                  2. این چند مداری که من میذارم من خودم برنامشو نوشتم و بصورت سخت افزاری هم توسط خودم ساخته شده و دوستانی هم که سوالی درمورد نرم افزار و سخت افزار داشته باشند میتونند بپرسند جواب بدم.
                  3. استفاده از دماسنج رطوبت سنج و تایمرهای آماده در بازار رو به دوستانی که تجربه و علم کافی در الکترونیک و میکرو ندارند پیشنهاد میکنم چون هم ساخت دستگاه نیاز به مقداری هوش و حوصله داره و هم نتیجه ای که میگیرید شاید خوش آیند نباشه پس دقت کنید چی گفتم چون مدارات زیر دست ساز بوده و مانند اثر انگشت هرکس احتمال داره نتیجه کار مثل هم نباشه
                  4. اینم بگم که دوستان دقت کنند که من و آقای کاظمی در حد توان به سوالات و مشکلات رسیدگی میکنیم و انتظار زیاد و دور از حد معقول نداشته باشید چون ما به کسی بدهکار که نیستیم!!!! :nerd:
                  با آرزوی اینکه همه دوستانی که سعی میکنند یک دستگاه جوجه کشی بسازند موفق بشند کارو شروع میکنیم
                  با صلوات بر محمد و آل محمد

************************************************** ********************************
                  مدار دماسنج با سنسور ds18b20 و دقت دهم درجه و رله هیتر و فن 12 ولت خنک کننده در صورت خارج شدن از محدوده دمای مشخص شده
                  این مدار با سنسور محبوب ds18b20 طراحی شده و دقتش دهم درجه هست همونطور که در شکل زیر میبینید این مدار رو میتونید برای دستگاهتون بسازید تغذیه مدار 12 ولت هست که توسط یک میکرو مگا 8 دما کنترل میشه و روی ال سی دی کارکتری نشون داده میشه برای این این مدار میتونید خیلی راحت pcb هم بسازید من طراحی کردم ولی هرچی میگردم نمیتونم پیداش کنم از دوستان کسی طراحی کرد بذاره دوستان هم استفاده کنند. فن وقتی دما از 37.7 بالاتر بره شن میشه و رله هم که نقش یک کلید رو داره وقتی که دما پایین تر از 37.4 میشه برق یک المت رو وصل میکنه. داخل پوشه غایل بسکام هم وجود داره دوستانی هم که میخوانند تغیراتی توش بدند دستشون باز باشه و واگر خواستین دمایی دیگر رو براش تعریف کنید در خط 21 برنامه همون جایی که چند خط رو ستاره چین کردم این عبارت L = 37.4 : H = 37.7 نوشته شده عدد ها رو تغییر بدن بسه و فایل رو وری میکرو بریزند چون وقت نکردم کلید افزایش کاهش براش بذارم شما همینو قبول کنید دیگه شرمنده!!!

لینک دانلود فایل دماسنج یا همون ترموستات
                  http://uplod.ir/iknbvckgagtu/ds18b20.rar.htm

************************************************** ********************************
                  مدار رطوبت سنج با سنسور hs1101 و دقت 5% داری رله تحرک شونده درصورت کم شدن رطوبت
                  این مدارهم توسط خودم ساخته شده وکاملا کار میکنه. فایل Rotobat sanj فایل شبیه ساز پروتیوس هست و فایل Rotobat sanj - PCB هم pcb مدار که میتونید بسازین و استفاده کنید در داخل پوشه هم یک عکس از مداری که ساختم هست که پتانسیومتر که برای کالیبره کردن باید تغییر بدین رو نشون داه. چون این سنسور نیاز به کالیبره شده داره پس شما نیاز به مرجع دارین میتونید از یک رطوبت سنج انالوگ پنج شش هزار تومنی استفاده کنید خیلی راحت هرچند که زیاد دقیق نمیشه ولی بازم از مداراتی که قیمت امرزوشون 140-150 هزارتومنه ارزونتر درمیاد از همه مهمتر اینه که خودتون ساختینش! برای دست کاری فایل بسکام بهتره از روژن های بروزش استفاده کنید یکی از دوستان مشکلش همین بود بعد کامپایل با ورژن های قدیمی برنامه درست اجرا نمیشد با تغییر ورژن بسکام مشکلش حل شد در زیر عکسش رو میبیند که فایل جهت دانلود هم پیوست شده

http://uplod.ir/nrc29r3j67or/rotobat_sanj.rar.htm

مدار تایمر برای چرخاندن تخم مرغ ها برای موتور 12 ولتی
                  این مدار ساده ترین مداریه که ساختم وقت نداشتم روش کار کنم شرمنده!!! همونطور که توی خیلی از سایتها گفته شده مرغ هر 35 دقیقه یک بار تخم مرغهارو میچرخونه پس ما هم میام بطور معمول هر کی ساعت یک بار یک بار شانه های مرغ رو 45 به راست و بعد یک ساعت دیگه 45 درجه به چپ میچرخونیم که میشه 90 درجه برای اینکه جوجه به پوسته نچسبه کافیه! این برنامه خیلی سادست فیوز بیت میکرو رو 4 مگ تنظیم کردم که هر یک ثانیه یک ثانیه می شماره (زمان بصورت تقریب هست چون زیاد مهم نیست) و وقتی رسید به 3600 ثانیه که میشه یک ساعت موتور شروع میکنه در یک جهت به چرخش و تا زمانی که یکی از دو کلید موجود کلیدی که برای متوقف شدن موتور تعبیه شدن فشرده نشن موتور به چرخش ادامه میده بعد متوفق شدن تا 7200 که میشه 2 ساعت ادامه میده و اینبار موتور در جهت عکس دفعه قبل شروع میکنه به چرخش و باید کلید دیگه فشرده بشه تا موتور متوقف بشه این عمل در 10800 هم تکرار میشه و در 10900 هم یک فن کوچیک 12 ولت هم برای تهویه بمدت 1 دقیقه روشن میشه وجو تهویه (این یکی) اجباری نیست و تهویه نذارین هم مشکلی پیش نمیاد. این مدار خیلی سادست چون در حد رفع نیاز ساخته شده!!! :nerd: :nerd:
                  یک فایل بنام 11 - To Make PCB وجود داره که میتونید برای ساخت pcb استفاده کنید چون من بعد ساخت تغییراتی توش دادم اون پی سی بی خودمو نمیذارم چون باعث سردرگمی میشه شما یکم وقت بذارین یکی طرحی کنید فایل وجود داره وقت زیادی نمیگیره oo:
                  برای چپ گرد راست گرد مدار از سه تا رله استفاده شده من قبلا این روشو هیچ جایی ندیدم و میتونم بگم خیلی جالبه. برای موتور هم میتونید از موتور شیشه پاک کن پراید یا سایپا که دو دور کم و زیاد و چپ گرد و راست گرد دارن استفاده کنید

http://uplod.ir/t8yvkkxi3ca4/Chrkhanande.rar.htm

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------از دوستان خواهش میکنم قبل درج سوالات در انجمن یک دوری بزنن چون مطالب به حد کافی وجود داره که جواب بعضی از سوالات هم هست برای اینکه این تایپیک هم زیاد شلوغ نشه ممنون از همه دوستان گل این انجمن

دیدگاه

دوستان من برای چرخش تخم از این مدار استفاده میکنم میزارم شما هم استفاده کنین برای کارکردن این مدار هم باید یکی از رله ها روشن باشه و دیگری خاموش و عکس این قضیه
                    سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

سلام من از این موتورا نو چینی زیاد دارم ولی اخه اینا تک فازه و قابلیت چپ و راست نداره.
                      آیا میتونه چپ و راست بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الماسی
                        سلام من از این موتورا نو چینی زیاد دارم ولی اخه اینا تک فازه و قابلیت چپ و راست نداره.
                        آیا میتونه چپ و راست بشه؟

اصلا نیازی به چپ گرد راست گرد نیست
                        اون مکانیزم انتقال نیرو خودش این کارو انجام میده فقط باید تو یه جهت حرکت کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیک تاک
                          اصلا نیازی به چپ گرد راست گرد نیست
                          اون مکانیزم انتقال نیرو خودش این کارو انجام میده فقط باید تو یه جهت حرکت کنه
                          امروز یه کارتن اونارو باز کردم و زدم به برق. حرف شما تایید میشود یه بار بزنی میره چپ و باز قطع کنی و وصل کنی میره راست. اما بعضی وقتها چپ و راست نمیشد، نمیدونم شاید موقع وصل کردن دوبار خاموش و روشن میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الماسی
                            امروز یه کارتن اونارو باز کردم و زدم به برق. حرف شما تایید میشود یه بار بزنی میره چپ و باز قطع کنی و وصل کنی میره راست. اما بعضی وقتها چپ و راست نمیشد، نمیدونم شاید موقع وصل کردن دوبار خاموش و روشن میشه
                            دوست من منظورم این نبود خود موتور چپگرد و راست گرد کنه کهههههههههههه
                            اون که تو میگی مال اینه هر بار 2 شاخ برق برعکس میزنی و جهت چرخش عوض میشه
                            من در مورد سیستم انتقال نیرو به رک ها گفتم
                            باید از مکانیزم خاصی استفاده کنی
                            و نیاز به چپ گرد و راست گرد نیست
                            فقط کافی موتور روشن کنی خود سیستم انتقال نیروت این کارو انجام میده و وقتی به
                            انتهای سیکل رسید باید توسط سنسور یا میکرو سویچ تشخیص داده بشه و موتور قطع بشه

بین موتور و رک یه سیستم انتقال نیرو هست که در مورد این دستگاه معمولا از اون اسستفاده میشه
                            و فکر کنم تو پست های قبلی عکسشو زده بودن تو همین تاپیک
                            بخاطر این نیاز به چپ گرد راست گرد کردن خود موتور نیست

و از این حرف ها بگذریم تو اگه از این موتور ها زیاد داری بیا این کارو کن
                            واسه هر رک یکی از این موتور ها بذار و نیازی به سیستم انتقال نیرو نیست
                            اما باید موتور چپ گرد راست گرد کرد
                            یعنی همه موتورا با هم
                            که امکان هست که با هم هماهنگی نداشته باشن
                            و اینکه سرعتشون تقریبا فکر کنم چند دور در دقیقه ست که کمی زیاد
                            بهتره از یه موتور استفاده کنی و سیستم انتقال نیرو که ازش حرف میزنم که تو پست های قبلی هست

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (د&

با سلام چجوری میشه به جای سنسور رطوبت سنج hs1101 از سنسور sht10 استفاده کرد
                              {خلاف قوانين - پاک شد}
                              زکات علم آموختن آن به ديگران است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadjavad_15
                                با سلام چجوری میشه به جای سنسور رطوبت سنج hs1101 از سنسور sht10 استفاده کرد
                                این تاپیک رو نگاه کن
                                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81046.msg492456#msg492456
                                خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                                [hr]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X