اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرکانس متر + خازن سنج و سلف سنج .....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : فرکانس متر + خازن سنج و سلف سنج .....

نوشته اصلی توسط mahdi.7
    این ترک ها چیزی نیست خیلی ظریف تر از اینها رو میسازن خیالت راحت!
    بازر رو که با مولتی متر تست نمیکنن بازر با 5 ولت روشن میشه اکثر مولتی متر ها نمیتونن روشنش کنن. بهش 5 ولت رو وصل کن ببین صدا میده یا نه (در ضمن بعد این که توی مدار گذاشتین باید اون کاغذ روش رو بردارین)
    http://zaylogm.persiangig.com/other/...3.zip/download
    دستت درد نکنه اقا مهدی.
    ولی شاید باورتون نشه.اولین بار بهش ولتاژ5 بعدش 7-8 دادم ولی انگار نه انگار!بعدش رفتم سراغ مولتی متر وتست دیود!
    الان بهش ولتاژ 5 دادم.برای لحضاتی بوق ممتو زد :eek:ودیگه کار نکرد دوباره بهش ولتاز دادم یک تیک خیلی کوچیک میکنه.
    الان یه سوالی دیگه واسم پیش اومد مگه نباید ممتد سوت بزنه کلا ببین یه قطعه نیم وجبی چه مارو سر کار گذاشته. :cry:
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

مهدی جان ،واقعا" خدا از دسته بچه های تاپیک بهت صبر بده ، آقا شرمنده....مرحله 3 چه وقت باید خازن 1 نانو رو به چه پایه ای وصل کنیم عزیز..یعنی وقتی رو lcd چه پیغامی داد باید وصل کنیم و اینکه به کدوم پایه ها وصل کنیم؟

اضافه شده در تاریخ :
      دوست عزیز که میگید بازر یه صدای تق تق میکنه..،.
      به بازر ولتاژ وصل کنید..یعنی اگه 12 ولته یا 5 ولت وصل کنید....همینطور که ولناژ بهش وصله یه سوزن از داخله سوراخی که بالای بازر هست داخل کنید و چند تا ضربه بزنید..سعی کنید یکمی فشار بهش وارد کنید..البته خیلی محکم نزنید....احتماله زیاد اینجوری راه میوفته
      گر مسلمان،گر مسيحي،گر يهود.......آدمي باشيم،مذهب هرچه بود

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : فرکانس متر + خازن سنج و سلف سنج .....

نوشته اصلی توسط ir02x6 - وحید اسدی
        ممنون دوست عزیز خدا خیرت بده :redface:
        :sad: همه قطعات و مسیرهارو تست کردم نشد که نشد ...
        اگر ممکنه یه لطفی کن ؛ ولتاژ پایه های LM311 رو (تو حالتی که مدار روشنه) نسبت به منفی منبع اندازه بگیر برام ؛ ممنون
        رو یه برد دیگه ببند و امتحان کن
        چارش همینه
        برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
        راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

ممنون دوست عزیز خدا خیرت بده :redface:
          :sad: همه قطعات و مسیرهارو تست کردم نشد که نشد ...
          اگر ممکنه یه لطفی کن ؛ ولتاژ پایه های LM311 رو (تو حالتی که مدار روشنه) نسبت به منفی منبع اندازه بگیر برام ؛ ممنون
          ممنون کاری نکردم
          داداش اندازه گرفتن ولتاژ پایه ها که بدرد نمیخوره! مدار اسیلاتوره و داره نوسان میکنه مولتی متر که نمیتونه درست اندازه بگیره و اشتباه نشون میده
          دستت درد نکنه اقا مهدی.
          ولی شاید باورتون نشه.اولین بار بهش ولتاژ5 بعدش 7-8 دادم ولی انگار نه انگار!بعدش رفتم سراغ مولتی متر وتست دیود!
          الان بهش ولتاژ 5 دادم.برای لحضاتی بوق ممتو زد :eek:ودیگه کار نکرد دوباره بهش ولتاز دادم یک تیک خیلی کوچیک میکنه.
          الان یه سوالی دیگه واسم پیش اومد مگه نباید ممتد سوت بزنه کلا ببین یه قطعه نیم وجبی چه مارو سر کار گذاشته.
          خواهش میکنم
          شما هنوز درگیر یه بازری؟؟
          اون بازرو ول کن دیگه جد و ابادشو اوردی جلو چشماش! یه بازر دیگه استفاده کن! ارزش نداره وقتتو سر یه بازر تلف کنی
          مهدی جان ،واقعا" خدا از دسته بچه های تاپیک بهت صبر بده ، آقا شرمنده....مرحله 3 چه وقت باید خازن 1 نانو رو به چه پایه ای وصل کنیم عزیز..یعنی وقتی رو lcd چه پیغامی داد باید وصل کنیم و اینکه به کدوم پایه ها وصل کنیم؟

داداش خودش با زبون ساده و سلیس میگه کی وصل کنی که! وقتی پیام
          Conn. Cal_Elcie
          and press Null
          رو نشون داد خازن رو وصل کن و ادامه مراحل رو برو

دیدگاه

آقا مهدی شرمنده میخام ببینم اعدادی که شما به دست آوردید چی بوده یه لطفی بکن برنامه ELMCIE2_0 که خودت اعداد بهش دادی اینجا قرار بده .

اضافه شده در تاریخ :
            از من راه افتاد . فقط من بیسیک بلد نیستم کسی هست که کاری کنه که فرکانس نمایش بده ؟؟؟

دیدگاه

سلام بر همه
              اول از همه یه تشکر حسابی میکنم از آقا مهدی که این پروژه با تمام جزئیاتش اینجا قرار دادن.
              من این مدار رو ساختم و کاملا جواب داد.فقط یه سری نکات هست که باید حتما رعایت بشه موقع ساخت:
              این مدار به روغن لحیم خیلی حساسه و برای پاک کردن هم میشه از اسپری contact cleaner استفاده کرد.اگر این اسپری دم دست نیست بنزین هم بسیار عالی و مثل این اسپری این کار رو انجام میده.فقط بعد از اسپری یا استفاده از بنزین، سریع باید پشت فیبر رو مسواک بزنین تا خوب تمیز بشه.
              موقع پروگرام کردن حواستون باشه EEPROM نباید پروگرام بشه. فقط باید حافظه فلش رو پروگرام کنین.فیوز بیت ها هم مثل عکس دوم آقا مهدی باشه.من از PonyProg2000 استفاده کردم.پروگرامرش رو هم خودم ساختم.
              برای قطعات سعی کنین از دقیق ترین و بهترین جنس استفاده کنین مثلا مقاومت ها رو 1درصد وبا اهم متر امتحان کنین تا نزدیک ترین مقدار رو به مقاومت پیشنهادی داشته باشن.خازن ها هم MKT باشن.
              سیمهای پراب اتصال خازن و سلف(DUT) رو تا حد امکان کوتاه کنین یا اگه امکانش هست حذف کنین.من حذف کردم و بجاش از پین هدر مادگی نظامی رو برد استفاده کردم.
              پاور هم 9-12 ولت باشه.هیت سینک رو رگولاتور هم نیاز نیست.خازن عدسی220 نانو(224) قبل و بعد رگولاتور رو میتونین بزرگتر کنین.من470 نانو گذاشتم(474).خازن صافی الکترولیتی قبل رگولاتور(470میکرو) باید از ولتاژ ورودی بزرگتر و ولتاژ خازن صافی الکترولیتی بعد رگولاتور(4*100 میکرو) رو میتونین 6.3 یا 10 ولت بگیرین.ظرفیتش رو هم میتونین افزایش بدین.من برا هردو طرف دوتا 1000میکرو گذاشتم.به خازن های 10 و 47 میکرو دست نزنین.
              کریستال یک قطعه بسیار مهمیه.اگر خراب یا اشتباه باشه نشون نمیده و شما رو به دردسر میندازه.یه مدار تست کریستال ساده بسازین و امتحانش کنین.تو نت خیلی فراوانه.گوگل کنین Crystal Tester
              من برا سلف L1 از این سلف های مقاومتی 100 میکرو گذاشتم ولی بعد فهمیدم که75 میکرو بود.البته حرف آقا مهدی در مورد این سلف کاملا درسته.خود طراح(Nard) هم از سلف84 میکرو استفاده کرده.اشتباه در طراحی!. فرکانس من حدود 560 بود
              بازم میگم مقاومت هارو دقیق با اهم متر امتحان و دقیق انتخاب کنین.حتما 1 درصد باشن.
              فقط برا کالیبراسیون باید دوتا خازن 100 نانو و 1 نانو که دقیق اندازه گیری شده باشه رو داشته باشین.برای مرحله دوم کالیبراسیون باید به قسمت C و COM خازن وصل بشه.برای قسمت سوم به L\C و COM.این نکته رو دقت کنین.
              همه چیز تو سایت اصلی خود طراح هست.راهنما هم بی اندازه آسونه!
              من فیبر رو هم خودم با روش اتو زدم.چاپ رو فیبر هم با همین روش که البته زیاد جالب در نیومد.
              من چون قصد ساخت جعبه براش نداشتم برا همین یه سری تغییرات تو pcb آقا مهدی دادم. کلید ها رو روی فیبر قرار دادم هچنین یه ورودی آداپتور هم گذاشتم.برای اینکه تو روش اتو به مشکل بر نخورم بعضی از پد ها و ترک ها رو هم کوچکتر کردم.
              در انتها هم بازم ازآقا مهدی تشکر میکنم.یه چند تا عکس هم پ کردم تا دوستان ببینن.4.2 مگ
              http://bfrmzn.persiangig.com/Image/MZN84.rar

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MZN84
                سلام بر همه
                اول از همه یه تشکر حسابی میکنم از آقا مهدی که این پروژه با تمام جزئیاتش اینجا قرار دادن.
                من این مدار رو ساختم و کاملا جواب داد.
                سلام ، تبریک خیلی تمیز در آوردید :applause:
                متاسفانه من هر کاری کردم ولی قسمت نوسان ساز هیچ نوسانی انجام نمیده :sad:
                - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
                ارتباط با من : ir02x6
                طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

ممنونم آقا وحید
                  شما کجا مشکل دارین؟
                  تو فیلم دوم جدیدتون که دیدم، مرحله دومتون بدون مشکل به پایان رسید.تو مرحله سوم مشکل دارین؟
                  به نظر من مهمترین بخش پروگرامش هست که اگه درست انجام نشه به جواب نمیرسین و شما رو به اشتباه میندازه.
                  به نظر من مدار شما مشکل نداره،مشکل پروگرام هست.شما PonyProg رو از سایتش بگیرین و نصب کنین تا کمکتون کنم.
                  پروگرامرتون پورت پارالل هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MZN84
                    شما کجا مشکل دارین؟
                    مشکل من اینه که تو مرحله سوم فرکانس صفر !!!
                    آی سی LM311p نوسانی نداره ! یعنی روی LCD مقدار Pre_flight_elcie_f_null و Pre_flight_l_elcie_null صفر است !!!
                    پروگرامرتون پورت پارالل هست؟
                    نه ، پروگرامر بنده MULTI AVR Programmer است و از نرم افزار progisp 1.72 استفاده میکنم .
                    ---
                    امروز دوباره مدار رو چک کردم ، متوجه یه چیزی شدم ؛ با توجه به شکل زیر قسمت مشخص شده کلا اتصال کوتاهه !!! حتی خازن 1 نانو !!!

آیا این قضیه عادیه ؟؟؟

در صورت امکان لطفا PCB تغییر داده شده خودتون رو هم قرار بدید ؛ با تشکر

دیدگاه

آقا مهدی شرمنده میخام ببینم اعدادی که شما به دست آوردید چی بوده یه لطفی بکن برنامه ELMCIE2_0 که خودت اعداد بهش دادی اینجا قرار بده .
                      اعداد مدار من به هیچ دردی نمیخوره دوست عزیز هر مداری اعداد خودش رو داره و نمیتونه شما رو راهنمایی کنه
                      سلام بر همه
                      من این مدار رو ساختم و کاملا جواب داد.فقط یه سری نکات هست که باید حتما رعایت بشه موقع ساخت:
                      این مدار به روغن لحیم خیلی حساسه و برای پاک کردن هم میشه از اسپری contact cleaner استفاده کرد.اگر این اسپری دم دست نیست بنزین هم بسیار عالی و مثل این اسپری این کار رو انجام میده.فقط بعد از اسپری یا استفاده از بنزین، سریع باید پشت فیبر رو مسواک بزنین تا خوب تمیز بشه.
                      موقع پروگرام کردن حواستون باشه EEPROM نباید پروگرام بشه. فقط باید حافظه فلش رو پروگرام کنین.فیوز بیت ها هم مثل عکس دوم آقا مهدی باشه.من از PonyProg2000 استفاده کردم.پروگرامرش رو هم خودم ساختم.
                      برای قطعات سعی کنین از دقیق ترین و بهترین جنس استفاده کنین مثلا مقاومت ها رو 1درصد وبا اهم متر امتحان کنین تا نزدیک ترین مقدار رو به مقاومت پیشنهادی داشته باشن.خازن ها هم MKT باشن.
                      سیمهای پراب اتصال خازن و سلف(DUT) رو تا حد امکان کوتاه کنین یا اگه امکانش هست حذف کنین.من حذف کردم و بجاش از پین هدر مادگی نظامی رو برد استفاده کردم.
                      پاور هم 9-12 ولت باشه.هیت سینک رو رگولاتور هم نیاز نیست.خازن عدسی220 نانو(224) قبل و بعد رگولاتور رو میتونین بزرگتر کنین.من470 نانو گذاشتم(474).خازن صافی الکترولیتی قبل رگولاتور(470میکرو) باید از ولتاژ ورودی بزرگتر و ولتاژ خازن صافی الکترولیتی بعد رگولاتور(4*100 میکرو) رو میتونین 6.3 یا 10 ولت بگیرین.ظرفیتش رو هم میتونین افزایش بدین.من برا هردو طرف دوتا 1000میکرو گذاشتم.به خازن های 10 و 47 میکرو دست نزنین.
                      کریستال یک قطعه بسیار مهمیه.اگر خراب یا اشتباه باشه نشون نمیده و شما رو به دردسر میندازه.یه مدار تست کریستال ساده بسازین و امتحانش کنین.تو نت خیلی فراوانه.گوگل کنین Crystal Tester
                      من برا سلف L1 از این سلف های مقاومتی 100 میکرو گذاشتم ولی بعد فهمیدم که75 میکرو بود.البته حرف آقا مهدی در مورد این سلف کاملا درسته.خود طراح(Nard) هم از سلف84 میکرو استفاده کرده.اشتباه در طراحی!. فرکانس من حدود 560 بود
                      بازم میگم مقاومت هارو دقیق با اهم متر امتحان و دقیق انتخاب کنین.حتما 1 درصد باشن.
                      فقط برا کالیبراسیون باید دوتا خازن 100 نانو و 1 نانو که دقیق اندازه گیری شده باشه رو داشته باشین.برای مرحله دوم کالیبراسیون باید به قسمت C و COM خازن وصل بشه.برای قسمت سوم به L\C و COM.این نکته رو دقت کنین.
                      همه چیز تو سایت اصلی خود طراح هست.راهنما هم بی اندازه آسونه!
                      من فیبر رو هم خودم با روش اتو زدم.چاپ رو فیبر هم با همین روش که البته زیاد جالب در نیومد.
                      من چون قصد ساخت جعبه براش نداشتم برا همین یه سری تغییرات تو pcb آقا مهدی دادم. کلید ها رو روی فیبر قرار دادم هچنین یه ورودی آداپتور هم گذاشتم.برای اینکه تو روش اتو به مشکل بر نخورم بعضی از پد ها و ترک ها رو هم کوچکتر کردم.
                      در انتها هم بازم ازآقا مهدی تشکر میکنم.یه چند تا عکس هم پ کردم تا دوستان ببینن.4.2 مگ
                      http://bfrmzn.persiangig.com/Image/MZN84.rar
                      بالاخره یکی کاملا این مدار رو راه انداخت و طلسم رو شکست!
                      خیلی خوشحال شدم خیلی تمیز کار کردی :applause: افرین :applause: منم کاری نکردم وظیفه بوده
                      نکات خیلی خوبی رو گفتی که قبلا هم بعضی هاش رو اشاره کردم مثل همین پاک کردن فیبر از روغن لحیم. چون مدار نوسان میکنه خیلی مهمه که فیبر تمیز باشه وگرنه اسیلاتور با اختلال مواجه میشه
                      اما چند تا نکته هست در مورد مدار خودت هست:

1. بهتر بود از فیبر فایبرگلاس استفاده کنی هم ظاهر کار بهتر میشد هم کیفیت خیلی بالاتری داره نسبت به فیبر استخونی
                      2. یکم زیاد از حد از لحیم استفاده کردی کمتر استفاده کن
                      3. بهتره از هیت سینک کوچک برای رگولاتور استفاده بشه وقتی با 12 ولت مدار رو روشن میکنیم. چون وقتی مدار در حالت سلف سنج قرار میگیره رله هم روشن میشه و رگولاتور داغ میشه و بهتره از هیت سینک استفاده شه
                      4. خازن 220 نانو قبل و بعد از رگولاتور طبق توصیه سازنده رگولاتور در دیتاشیت بهینه ترین مقدار هست که از هرگونه نوسان احتمالی جلوگیری کنه. هرچند اکثرا از 100 نانو استفاده میکنن ولی من مقدار توصیه شده رو گذاشتم که خیالمون از همه جهات راحت باشه. به 470 نانو نیازی نیست در واقع همیشه خازن بیشتر دلیل بر بهتر بودن نیست مقدار قطعات باید همیشه روی بهینه ترین حالت باشه
                      5. خازن قبل از رگولاتور 470 میکرو همونطور که گفتین باید بیشتر از ولتاژ ورودی باشه بهترین ولتاژش 25 ولته. خازن های بعد از رگولاتور که 4 تا 100 میکرو هستند رو میتونستم یدونه خازن 470 میکرو یا 1000 میکرو بزارم ولی اینکارو نکردم چون یدونه خازن ESR بالایی داره (جنس خازن های موجود در بازار ما که نیاز به تعریف نداره!) برای همین اومدم 4 تا خازن 100 میکرو رو موازی کردم که ESR اونها یک چهارم یدونه خازن تنها بشه. البته همه اینا رو برای محکم کاری در نظر گرفتم و ممکنه خیلی ها بگن نیازی نیست اما من عادت دارم همیشه بهترین حالت رو استفاده میکنم. ولتاژشون هم 2 برابر ولتاژ کاری مدار باشه بهتره یعنی 10 ولت. 6.3 ولت پیشنهاد نمیشه چون عمر خازن ها میاد پایین. در ضمن اصلا نیازی نیست از 1000 میکرو استفاده شه همونطور که گفتم همیشه خازن بیشتر بهتر نیست
                      6. شدیدا پیشنهاد میشه برای سلف مدار از سلف های بشکه ای یا تیروییدی استفاده بشه نه سلف های مقاومتی که شما استفاده کردین. چون سلف های مقاومتی مقدارشون دقت پایینی داره و مقاومت زیاد تری نسبت به تیروییدی و بشکه ای دارن. بهتره شما سلف رو عوض کنی (بالطبع باید مراحل پروگرام رو دوباره انجام بدی)
                      7. در مورد چاپ با اتو هرچند که ربطی به بحث ما نداره: اونجور که از عکس های مدارت معلومه شما زیاد از حد روی فیبر با اتو فشار میاری و مدت بیش از حد اتو کشی میکنی که هم ترک های مدار پهن و بد فرم شده هم نوشته ها پهن شده و بد شده. یکبار دیگه عکس روی فیبر مدار من رو نگاه کن ; نوشته ها واضح و دقیق چاپ شدن چون از کاغذ زرد پشت برچسب استفاده کردم و به اتو زیاد فشار نیوردم و حداکثر 1 دقیقه کل فیبر رو یکنواخت و اروم اتو کردم
                      8. در اولین فرصت مقاومت هایی که سری کردی رو دربیار و از یک مقاومت استفاده کن

این مواردی بود که به نظرم رسید اگه رعایت بشه مدارت بسیار عالی میشه و با نمونه های تجاری هیچ فرقی نمیکنه! در کل بسیار خوب کار کردی و یکی پیدا شد حرف من رو تایید کنه که فایل راهنما هیــــــــچ چیز خاصی نداره و بسیار راحته!

متاسفانه من هر کاری کردم ولی قسمت نوسان ساز هیچ نوسانی انجام نمیده
                      وحید جان همونطور که قبلا هم بهت گفتم یا فیبر مدارت اشکال داره یا یکی از قطعات اگه درست میکرو رو پروگرام کرده باشی. با حوصله روش وقت بزار حتما مشکلشو حل میکنی و مدار رو کامل راه میندازی

دیدگاه

امروز دوباره مدار رو چک کردم ، متوجه یه چیزی شدم ؛ با توجه به شکل زیر قسمت مشخص شده کلا اتصال کوتاهه !!! حتی خازن 1 نانو !!!
                        ...
                        آیا این قضیه عادیه ؟؟؟
                        وحید جان یعنی چی اتصال کوتاهه؟ :eek: :surprised: یک بار با دقت به کنتاکت های رله و شماتیک و PCB نگاه کن! PCB همینه تغییری داده نشده!

دیدگاه

ببین تا میکرو به bs205 دستور نده تغذیه lm311 وصل نمیشه . من 3 تا bs205 خریدم 2 تاش خراب بود من هم به جای 3 تا ترانزیستور از BD140 استفاده کردم ببین تغذیه LM311 وصل میشه ؟؟؟.
                          مثل چی کار میده . دقتش هم بااست فقط اگه میشد فرکانس متر میشد عالی بود . من خودم C کار کردم و از بیسیک چیزی نمیفهمم oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                            وحید جان همونطور که قبلا هم بهت گفتم یا فیبر مدارت اشکال داره یا یکی از قطعات اگه درست میکرو رو پروگرام کرده باشی. با حوصله روش وقت بزار حتما مشکلشو حل میکنی و مدار رو کامل راه میندازی
                            نوشته اصلی توسط mahdi.7
                            وحید جان یعنی چی اتصال کوتاهه؟ :eek: :surprised: یک بار با دقت به کنتاکت های رله و شماتیک و PCB نگاه کن! PCB همینه تغییری داده نشده!
                            سلام ، ممنون آقا مهدی که راهنمایی میکنید ، خدا خیرت بده :redface:
                            آقا من فیبر مدار رو بارها چک کردم ، قطعات رو هم همینطور ! ولی همه چی درسته !!!
                            اون پایه هایی که تو عکس با کادر قرمز مشخص کردم به هم راه دارن و اتصال کوتاهن !!! این عادیه ؟؟؟! oo:
                            تو قسمت 2 ، تست رله با زدن کلید صدای وصل شدن رله میآد ولی نمیدونم چرا پایه های خازن 1 نانو اتصال کوتاهه !!! خود خازن سالمه ، پین ها به هم راه داره ...
                            واقعا این مدار کلافم کرده ، اولین مدار که اینطور شده ! یه جورایی طلسم شده :evil:
                            مراحل 1 و 2 خیلی خوب پیش میره اما مرحله 3 فرکانس صفر ... :sad:

دیدگاه

اگه سلف در بیاری اون اتصال کوناه بین کنتاکت رله هم برطرف میشه . از من هم همینجوره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                                1. بهتر بود از فیبر فایبرگلاس استفاده کنی هم ظاهر کار بهتر میشد هم کیفیت خیلی بالاتری داره نسبت به فیبر استخونی
                                2. یکم زیاد از حد از لحیم استفاده کردی کمتر استفاده کن
                                3. بهتره از هیت سینک کوچک برای رگولاتور استفاده بشه وقتی با 12 ولت مدار رو روشن میکنیم. چون وقتی مدار در حالت سلف سنج قرار میگیره رله هم روشن میشه و رگولاتور داغ میشه و بهتره از هیت سینک استفاده شه
                                4. خازن 220 نانو قبل و بعد از رگولاتور طبق توصیه سازنده رگولاتور در دیتاشیت بهینه ترین مقدار هست که از هرگونه نوسان احتمالی جلوگیری کنه. هرچند اکثرا از 100 نانو استفاده میکنن ولی من مقدار توصیه شده رو گذاشتم که خیالمون از همه جهات راحت باشه. به 470 نانو نیازی نیست در واقع همیشه خازن بیشتر دلیل بر بهتر بودن نیست مقدار قطعات باید همیشه روی بهینه ترین حالت باشه
                                5. خازن قبل از رگولاتور 470 میکرو همونطور که گفتین باید بیشتر از ولتاژ ورودی باشه بهترین ولتاژش 25 ولته. خازن های بعد از رگولاتور که 4 تا 100 میکرو هستند رو میتونستم یدونه خازن 470 میکرو یا 1000 میکرو بزارم ولی اینکارو نکردم چون یدونه خازن ESR بالایی داره (جنس خازن های موجود در بازار ما که نیاز به تعریف نداره!) برای همین اومدم 4 تا خازن 100 میکرو رو موازی کردم که ESR اونها یک چهارم یدونه خازن تنها بشه. البته همه اینا رو برای محکم کاری در نظر گرفتم و ممکنه خیلی ها بگن نیازی نیست اما من عادت دارم همیشه بهترین حالت رو استفاده میکنم. ولتاژشون هم 2 برابر ولتاژ کاری مدار باشه بهتره یعنی 10 ولت. 6.3 ولت پیشنهاد نمیشه چون عمر خازن ها میاد پایین. در ضمن اصلا نیازی نیست از 1000 میکرو استفاده شه همونطور که گفتم همیشه خازن بیشتر بهتر نیست
                                6. شدیدا پیشنهاد میشه برای سلف مدار از سلف های بشکه ای یا تیروییدی استفاده بشه نه سلف های مقاومتی که شما استفاده کردین. چون سلف های مقاومتی مقدارشون دقت پایینی داره و مقاومت زیاد تری نسبت به تیروییدی و بشکه ای دارن. بهتره شما سلف رو عوض کنی (بالطبع باید مراحل پروگرام رو دوباره انجام بدی)
                                7. در مورد چاپ با اتو هرچند که ربطی به بحث ما نداره: اونجور که از عکس های مدارت معلومه شما زیاد از حد روی فیبر با اتو فشار میاری و مدت بیش از حد اتو کشی میکنی که هم ترک های مدار پهن و بد فرم شده هم نوشته ها پهن شده و بد شده. یکبار دیگه عکس روی فیبر مدار من رو نگاه کن ; نوشته ها واضح و دقیق چاپ شدن چون از کاغذ زرد پشت برچسب استفاده کردم و به اتو زیاد فشار نیوردم و حداکثر 1 دقیقه کل فیبر رو یکنواخت و اروم اتو کردم
                                8. در اولین فرصت مقاومت هایی که سری کردی رو دربیار و از یک مقاومت استفاده کن

این مواردی بود که به نظرم رسید اگه رعایت بشه مدارت بسیار عالی میشه و با نمونه های تجاری هیچ فرقی نمیکنه! در کل بسیار خوب کار کردی و یکی پیدا شد حرف من رو تایید کنه که فایل راهنما هیــــــــچ چیز خاصی نداره و بسیار راحته!
                                ممنونم آقا مهدی
                                در مورد خازن حرفاتون همه کاملا درسته و من دقت نکردم. اینم تجربه ای شد برای من.
                                چون فیبر فایبرگلاس دم دستم نبود دیگه از همین معمولیها استفاده کردم.
                                در مورد قلع هم حق باشماست ولی من این قلع رو از فروشگاه سایت خریدم و از بد شانسی من کیفیت قلع اصلا خوب نبود برای همین لحیمکاری بد شکل شد.
                                در مورد چاپ روی فیبر چون من پرینتر جوهر افشان دارم مجبورم از طرح روی A4 پرینت بگیرم و بعد بدم فتوکپی بیرون برام رو گلاسه بزنه(روی کاغذ پشت برچسب دار نمیزنن) و چون گلاسه رو باید کمی فشار داد اینجوری شد روی فیبر.پشت فیبر هم به همین روش زدم.حالا بعد عید باید یه 1102 لیزری بخرم.
                                مقاومت ها هم چون مقدار دقیق رو طراح خواست و من نداشتم مجبور شدم اینجوری سری کنم تا بعد عید جایگزین کنم.
                                در هر صورت این مشکلات من بود و حرفاتون کاملا درسته
                                بازم تشکر میکنم بخاطر راهنمایی شما.

مشکل من اینه که تو مرحله سوم فرکانس صفر !!!
                                آی سی LM311p نوسانی نداره ! یعنی روی LCD مقدار Pre_flight_elcie_f_null و Pre_flight_l_elcie_null صفر است !!!نه ، پروگرامر بنده MULTI AVR Programmer است و از نرم افزار progisp 1.72 استفاده میکنم .
                                ---

آیا این قضیه عادیه ؟؟؟

آقا وحید طرح PCB شما هیچ مشکلی نداره.
                                من چندتا نکته مهم رو در مورد کالیبراسیون براتون میگم دقیقا همین رو اجرا کنید:
                                یه کریستال سالم 8 تا 16 مگ روی پروگرامر بزار.
                                بعد مگا8 رو روش بزار
                                به بخش فیوز برو
                                http://www.uploadax.com/images/55319184395439443663.jpg
                                و فیوز ها رو به شکل زیر در بیار و رایت کن
                                http://www.uploadax.com/images/03281976020185869656.jpg
                                بعد کل مگا8 رو کامل پاک کن با روش زیر
                                http://www.uploadax.com/images/07243660760548401110.jpg
                                بعد فیوزها رو به شکل زیر برگردون و رایت کن
                                http://www.uploadax.com/images/82392257588602349164.jpg
                                بعدفایل هگز PRE-FLIGHT1.HEX رو اوپن کن و دکمه وسطی سبز رنگ پروگرام رو طبق شکل بزن
                                http://www.uploadax.com/images/12021262646316215472.jpg
                                بعد از تموم شدن مگا 8 رو روی مدار قرار بده،دستگاه رو به آداپتور زده و کلید3 رو بزن و تا انتها برو.وقتی زد Pre test ready [halted] مدار رو از برق بکش و مگا8 رو در بیار و روی پروگرامر قرار بده
                                این دفعه فایلPRE-FLIGHT2.HEX که قبلا مقدار خازن 100 نانو رو به پیکو توش وارد کردی (100000) رو با پونی اوپن کن و فقط دکمه سبز وسطی رو بزن و هیچ چیز دیگه ای رو عوض نکن مثل فیوز یا پاک کردن مگا8.حواست باشه فقط باید با دکمه سبز وسطی پروگرام کنی.
                                تمام خازن هارو از قسمت پراب مدار حذف کن ومدار رو روشن کن و دکمه 3 رو بزن و طبق راهنمای طراح که قبلا پرینت گرفتی برو و عدد ها رو به ترتیب دقیق یادداشت کن. خازن رو هر وقت گفت Conn. Cal_Elm and press Null به قسمت Cو COM قرار بده ودکمه 3 رو بزن.وقتی در مرحله آخر مقدار خازن 100 نانو رو تقریبی بهت نشون داد دست به هیچ چیزی نزن و فقط برق دستگاه رو قطع کن و مگا8 رو در بیار.
                                دوباره مدار رو روی پروگرامر بزار و این دفعه فایل 1 نانو رو که مقدار خازن رو با ضریب 0.1 وارد کردی (اگه دقیق مقدار رو نداری مقدار 10000 ده هزار رو وارد کن و کامپایل کن) وارد برنامه پونی کن و طبق دستور قبلی مثل قبل روی مگا8 بریز.
                                تمام خازن هارو از قسمت پراب مدار حذف کن ودوباره مگا8 رو روی مدار بزار
                                دکمه3 رو بزن تا مدار روشن بشه
                                دکمه 3 رو بزن
                                دکمه 3 رو بزن
                                صبر کن تا عدد فرکانس برات بیاد.عدد رو یادداشت کن.
                                دکمه 3 رو بزن
                                دکمه2 و 3 رو باهم بزن
                                موقعی که گفت Conn. Cal_Elcie and press Null خازن 1 نانو رو این دفعه به قسمت L\C و COM قرار بده ودکمه 3 رو بزن.خوب دقت کن.
                                حالا یه عدد بهت نشون میده که مقدار تقریبی مقدار سلف شماره 1 کذایی هست به میکروهانری! یادداشت کن
                                دکمه 3 رو بزن
                                عددی که نشون میده مقدار خازن 1 نانو داخل مدار هست به پیکو.یادداشت کن
                                دکمه 3 رو بزن
                                وقتی مقدار خازن 1 نانو بیرونی رو نشون میده هیچ کاری نکن و فقط برق مدار رو قطع کن.
                                مرحله آخر:
                                حالا باید تمامی عددهارو توی برنامه اصلی یعنی ELMCIE2_0 در بخشstart of user customizing areaوارد و کامپایل کنی و مثل قبل پروگرام کنی و تمام!
                                این دفعه از روش من برو یا اگه خواستی عدد ها رو بده تا من برات فایل ها رو بسازم.فقط یادت باشه وقتی داری کالیبراسیون انجام میدی نباید هیچ مرحله ای رو دوباره تکرار کنی.اگه فکر کردی جایی رو اشتباه کردی باید از صفر شروع کنی یعنی پاک کردن مگا 8 و فیوزها وEEPROM و ...
                                امیدوارم درست بشه.

اون پایه هایی که تو عکس با کادر قرمز مشخص کردم به هم راه دارن و اتصال کوتاهن !!! این عادیه ؟؟؟
                                آقا وحید شما عکس پشت فیبرتو نشون بده ببینم کجاش اتصال کوتاهه؟
                                پی سی بی آقا مهدی کاملا درسته.فیبرتو با اون چک کن باید یکی باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X