اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرکانس متر + خازن سنج و سلف سنج .....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : فرکانس متر + خازن سنج و سلف سنج .....

سلام
    یک LCF متر هست که از همین روش در ساختش استفاده شده که جنابب خازما زحمتش رو کشیدن و در سایتشون قرار دادن...........
    تنها دو مورد داره اول اینکه یک مقاومت 100 کیلو از قسمت اسیلاتور در pcb لحاظ نشده......دوم اینکه از LCD Nokia 3310 استفاده کردن
    که باید تو اوراقی ها دنبالش بگردین............
    بنده دو تا LCR متر دارم یکی معمولی و یکی حرفه ای ...........چند ماه پیش که مشغله زیادی نداشتم از روی کنجکاوی مدار جناب خازما رو ساختم
    بعد از مقایسه با دو مدل خودم باید عرض کنم که در رنج زیر 100 میکرو هانری بسیار دقیق عمل میکنه که از مدل معمولی بازاری بسیار بهتره....
    فقط کافیه فایل هگز رو پرو گرام کنید و قطعات رو روی PCB سوار کنید ............البته زحمات جناب mahdi.7 قابل تقدیره شاید با عرض بنده ایشون
    هم کمتر به زحمت بیافتن........... :smile:

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

سلام
      در نقشه اقا مهدی چند جا از bs250 استفاده شده این مورد رو من تو تبریز هرچی گشتم پیدا نکردم چی رو با این ماسفت جایگذین کنم
      روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
        سلام
        یک LCF متر هست که از همین روش در ساختش استفاده شده که جنابب خازما زحمتش رو کشیدن و در سایتشون قرار دادن...........
        تنها دو مورد داره اول اینکه یک مقاومت 47 کیلو از قسمت اسیلاتور در pcb لحاظ نشده......دوم اینکه از LCD Nokia 3310 استفاده کردن
        که باید تو اوراقی ها دنبالش بگردین............
        بنده دو تا LCR متر دارم یکی معمولی و یکی حرفه ای ...........چند ماه پیش که مشغله زیادی نداشتم از روی کنجکاوی مدار جناب خازما رو ساختم
        بعد از مقایسه با دو مدل خودم باید عرض کنم که در رنج زیر 100 میکرو هانری بسیار دقیق عمل میکنه که از مدل معمولی بازاری بسیار بهتره....
        فقط کافیه فایل هگز رو پرو گرام کنید و قطعات رو روی PCB سوار کنید ............البته زحمات جناب mahdi.7 قابل تقدیره شاید با عرض بنده ایشون
        هم کمتر به زحمت بیافتن........... :smile:
        سلام
        بله این LC رو خیلی وقت پیش دیده بودم اما چون سورس رو نذاشتن و پولی هست (سورس خیلی مهمه شخصا هیچ وقت دنبال پروژه های بدون سورس کد نمیرم چون به قول جناب نوربخش ادمو یه جا لنگ میزاره و اصلا نمیشه پروژه رو دستکاری کرد و بهینه تر کرد) و همچنین رنج محدود و استفاده از LCD غیر معمولی که نمیشه توی جعبه های اماده که جای LCD دارن قرار داد و همچنین رنج اندازه گیری نسبتا محدودش خوشم نیومد ازش و دنبالش نرفتم. اما اون هم LC متر خوبیه و خیلی ساده تر از این LC متره به دلیل این که مراحل کالیبراسیون دقیق این LC متر رو نداره و طبیعتا به دقت این LC متر نمیتونه عمل کنه. ولی ساختش اسون تره.

البته اگه بخوایم بین این LC متر سایت خزاما و LC متری که جناب نوربخش طراحی کردن مقایسه کنیم باز این یکی ضعیف تره و اگر کسی بخواد یکی از این دو رو بسازه LC متر جناب نور بخش بهتر هست.

استاد Ghasede del من اصلا بدم نمیاد یا به زحمت نمی اگر کسی برای ساخت سوال کنه حرف من اینه که هرکسی میخواد اقدام کنه لطف کنه اول تمام راهنما و نکته هارو بخونه بعد اگر ابهام و مشکلی داشت من در خدمتش دربست هستم و خیلی هم خوشحال میشم کسی مایل باشه این پروژه رو بسازه :agree: اگه تو زحمت میافتادم که اصلا پروژه رو به اشتراک نمیزاشتیم!
        نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
        سلام
        در نقشه اقا مهدی چند جا از bs250 استفاده شده این مورد رو من تو تبریز هرچی گشتم پیدا نکردم چی رو با این ماسفت جایگذین کنم
        سلام
        از مشابه هاش اطلاعی ندارم یه mosfet P channel توان پایین کار رو راه میندازه برای سوییچ استفاده شده توی این مدار وظیفه مهمی نداره که حتما خودش باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
          سلام
          بله این LC رو خیلی وقت پیش دیده بودم اما چون سورس رو نذاشتن و پولی هست (سورس خیلی مهمه شخصا هیچ وقت دنبال پروژه های بدون سورس کد نمیرم چون به قول جناب نوربخش ادمو یه جا لنگ میزاره و اصلا نمیشه پروژه رو دستکاری کرد و بهینه تر کرد) و همچنین رنج محدود و استفاده از LCD غیر معمولی که نمیشه توی جعبه های اماده که جای LCD دارن قرار داد و همچنین رنج اندازه گیری نسبتا محدودش خوشم نیومد ازش و دنبالش نرفتم. اما اون هم LC متر خوبیه و خیلی ساده تر از این LC متره به دلیل این که مراحل کالیبراسیون دقیق این LC متر رو نداره و طبیعتا به دقت این LC متر نمیتونه عمل کنه. ولی ساختش اسون تره.

البته اگه بخوایم بین این LC متر سایت خزاما و LC متری که جناب نوربخش طراحی کردن مقایسه کنیم باز این یکی ضعیف تره و اگر کسی بخواد یکی از این دو رو بسازه LC متر جناب نور بخش بهتر هست.

استاد Ghasede del من اصلا بدم نمیاد یا به زحمت نمی اگر کسی برای ساخت سوال کنه حرف من اینه که هرکسی میخواد اقدام کنه لطف کنه اول تمام راهنما و نکته هارو بخونه بعد اگر ابهام و مشکلی داشت من در خدمتش دربست هستم و خیلی هم خوشحال میشم کسی مایل باشه این پروژه رو بسازه :agree: اگه تو زحمت میافتادم که اصلا پروژه رو به اشتراک نمیزاشتیم
          سلام
          اینکه کدام بهتره ...........باید با یک LC متر دقیق مقایسه بشن...........
          اما با نظر به اینکه عملکرد مشابهی دارن احتمالآ تلرانس عملکرد شون هم مشابه هست............
          قبل هم عرض کردم وقتی مبناء اندازه گیری اختلاف دو فرکانس هست هر چقدر اندوکتانس سلف مجهول بالاتر باشه
          ظرفیت خازنیش هم بالاتره پس وقتی سلف رو به مدار وصل میکنید یک خازن هم موازی اون وجود داره که نمیبینید
          فرکانس اسیلاتور هم بر مبنای سلف و خازن نامرئی تنظیم میشه این ایراد مبنایی هست و نمیشه در الگوریتم برنامه این مشکل رو بر طرف کرد
          چون بسته به توان سلف و نوع سیم پیچی مقدار خازن معادل متفاوت هست ..............در LC مترهای حرفه ای پارامترهای مختلف سلف ارائه میشه
          و میتوان به مقدار خازن معادل داخلی دست یافت............
          در مورد سورس هم وقتی ارزش استفاده داشته باشه ارزش پول دادن هم داره.........الان یک LC متر معمولی حدود100 تومن پولشه....
          اگر دوستان به جهت مقایسه عملکرد مرجع در دسترس ندارن بنده LCR متر حرفه ای تهیه کردم دوست داشتید یک نمونه از بورد رو برام بفرستید
          تا با مدل جناب خزاما و مدل حرفه ای مقایسه کنم و نتیجه رو خدمتتون ارائه بدم..........
          موفق باشید

دیدگاه

بله استاد حرف شما صحیحه. این نیاز های معمولی رو کاملا پاسخ میده و طبیعتا مقداری هم خطا داره که برای کار هایی که ما میخوایم قابل چشم پوشیه. سلف هایی که در مدارات مخابراتی استفاده میشن باید دقیق باشن که رنج نانوهانری رو این دستگاه پوشش نمیده اصلا. بیشتر برای اندازه گیری سلف های دست پیچ و ترانس های سوییچینگ و... کاربرد داره که منم همین انتظار رو ازش دارم و بسیار راضی هستم.

شما چه LCR متری خریدید؟ اون LC متر سایت جناب خزاما رو خودتون ساختید؟
            من برای کالیبره کردن نهایی و دقیق دستگاه همونطور که قبلا گفتم 2 تا خازن 1 و 100 نانو میخوام که توسط یه LC متر حرفه ای و مرجع اندازه گیری شده باشه تا باهاش کالیبراسون رو کامل کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
              بله استاد حرف شما صحیحه. این نیاز های معمولی رو کاملا پاسخ میده و طبیعتا مقداری هم خطا داره که برای کار هایی که ما میخوایم قابل چشم پوشیه. سلف هایی که در مدارات مخابراتی استفاده میشن باید دقیق باشن که رنج نانوهانری رو این دستگاه پوشش نمیده اصلا. بیشتر برای اندازه گیری سلف های دست پیچ و ترانس های سوییچینگ و... کاربرد داره که منم همین انتظار رو ازش دارم و بسیار راضی هستم.

شما چه LCR متری خریدید؟ اون LC متر سایت جناب خزاما رو خودتون ساختید؟
              من برای کالیبره کردن نهایی و دقیق دستگاه همونطور که قبلا گفتم 2 تا خازن 1 و 100 نانو میخوام که توسط یه LC متر حرفه ای و مرجع اندازه گیری شده باشه تا باهاش کالیبراسون رو کامل کنم
              سلام
              بله خودم سلف متر جناب خا زما رو ساختم ...............بعد از آموزش به مونتاژ کار خواستم 200 عدد ترانس سویچینگ برام بپیچه
              برای اینکه مطمئن بشم ایرادی ندارن و در مدار قرار بدم خواستم با LCR متر با یک نمونه که خودم پیچیدم مقایسه کنم...........
              مدل جناب خازما اندوکتانس بعضی از سیم پیچ های مشترک رو صفر نشون میداد...........و عملآ نا کارامد بود..........
              یک LC متر دیگه داشتم که کارایی خوبی نداشت اما باز کارم رو راه انداخت LVC6243 .................
              انوقت بود که فهمیدم lcr متر حرفه ای یعنی چی...............POPULAR PE-LCR520B
              ایرادی که وجود داره مختص مدار جناب خازما نیست هر مدلی که از این روش استفاده کرده باشه این مشکل رو داره.............

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                ... دارم به همون نتیجه ای میرسم که دوستان پیشکسوت و اساتید سایت بهش رسیدن که گذاشتن پروژه ای در سایت واقعا دردسر هست و ثوابش به کباب شدنش نمیارزه متاسفانه :sad:
                آقا خدا خیرت بده ، منت نهادی بر سر ما :agree:
                ولی وقتی مشکل پیش میآد باید چی کار کنیم ؟؟؟
                من مشکلی با متن و ترجمه ندارم ! مشکل بنده فقط در پروگرام کردن میکرو است ؛
                بنده از پروگرامر MULTI AVR Programmer استفاده میکنم که از سایت خودمون تهیه کردم :
                http://eshop.eca.ir/پروگرامرها/489-m...rogrammer.html
                همچنین برنامه کمی این پروگرامر progisp 1.72 میباشد :
                http://server4.eca.ir/eshop/Multi_AV...progisp172.rar
                حال مشکل بنده در تعیین فیوزبیت هاست و اینکه برای پروگرام میکرو باید از کریستال 16 m هم در حین پروگرام کردن استفاده کرد ؟

یک بار به صورت تصادفی مرحله اول پروگرام شد و دستگاه روشن شد ؛ اما با وجود , اعمال ولتاژ رگوله 9 ولت اخطار "باطری ضعیف" ظاهر شد !!!
                شما به ورودی مدارتون چه ولتاژی دادید ؟؟؟
                همچنین مراحل پاک سازی EEPROM , و صدای بیپ و تست کلید ها هم با موفقیت انجام شد , فقط نمیدونم کامل پروگرام شده یا نه !!!

مشکل بنده فقط در پروگرام کردن و تنظیمات مربوطه است ؛ ممنون میشم راهنمایی کنید :redface:
                یه سوال دیگه هم داشتم ؛ شما از چه پروگرامر و برنامه ای برای پروگرام کردن میکروتون استفاده کردید ؟؟؟

با تشکر
                - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
                ارتباط با من : ir02x6
                طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

نه دوست عزیز اصلا قصد من منت گذاشتن بر سر کسی نیست اشتباه برداشت نشه قبلا هم چند بار گفتم کسی راه رو رفته باشه و سوال داشته باشه با کمال میل جواب میدم

منم از همین پروگرامر multi avr و prog isp استفاده میکنم.
                  شما باید در قسمت تنظیم فیوز بیت ها (در تب navigation) فیوز بیت های:

[preserve EEPROM memory through chip erase cycle; [EESAVE=0

انتخاب کریستال خارجی با زمان استارت اپ 64 میلی (انگلسیشو ننوشتم دیگه)

فعال کنید. اگه اولین بار هست یک میکرو رو پروگرام میکنید همونطور که خودتون میدونید برای بار دوم باید یک کریستال خارجی روی پروگرامر بگذارید تا میکرو شناخته بشه چون منبع کلاک میکرو روی اسلاتور خارجی تنظیم شده.
                  خب شما مرحله اول رو انجام دادید (پیشنهاد میکنم یک بار دیگه با تنظیم این فیوز بیت ها انجام بدین) میکرو رو با برنامه دوم پروگرام کنید و از روی فایل ورد بقیه مراحل رو جلو برید (یادتون نره اول مقدار خازن کالیبراسیون رو همونطور که در فایل ورد نوشته شده اول در سورس برنامه تغییر بدید و بعد کامپایل کنید و بعد پروگرام کنید)
                  مقدار خارن رو حدودی بدین اگه LC متر دقیق ندارین که باهاش خازن رو اندازه بگیرین.

برای کریستال روی پروگرامر مهم نیست چه مقداری باشه 8 یا 16 جواب میده
                  زیاد به پیام مقدار باطری توجه نکن فقط حواست باشه به ورودی کمتر از 8 ولت ندی که دستگاه دچار اختلال نشه. من همیشه با 12 ولت یا 9 ولت روشن میکنم
                  وقتی مراحل برنامه اول انجام شده دیگه شک برای چی داری؟! میکرو پروگرام شده دیگه! البته بازم پیشنهاد میکنم با تغییر فیوز بیت ها دوباره از مرحله اول شروع کنی چون قبلش فیوز بیت پاک نشدن EEPROM در هنگام پروگرام رو فعال نکرده بودی

مشکلی بود بپرس داداش

دیدگاه

من که هر کاری کردم نتونستم قسمت سلف سنج رو کالیبره کنم...خازن سنج تنهام که بدرد نمیخوره..چون یه مولتی متر قدیمی دارم که خازن رو خیلی دقیق اندازه میگیره..غصم بخاطر جعبه و باقی خرجهاست که واسه این پروژه کردم..دیگه تقریبا کل word راهنما رو حفظ کردم..کاشکی یکی که این lc متر رو ساخته یه توضیحه کامل از نحوه کالیبره و تغییر دادن متغیر های برنامه توی تاپیک میذاشت.چون مطمءنن امثال این دوستی که تازه در حال پروگرام کردن هستش به مشکله من برخورد میکنه..راستی اینجا غیر از خود آقا مهدی کسی مدار رو ساخته که کامل جواب گرفته باشه؟؟؟؟؟
                    گر مسلمان،گر مسيحي،گر يهود.......آدمي باشيم،مذهب هرچه بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spgpayam
                      من که هر کاری کردم نتونستم قسمت سلف سنج رو کالیبره کنم...خازن سنج تنهام که بدرد نمیخوره..چون یه مولتی متر قدیمی دارم که خازن رو خیلی دقیق اندازه میگیره..غصم بخاطر جعبه و باقی خرجهاست که واسه این پروژه کردم..دیگه تقریبا کل word راهنما رو حفظ کردم..کاشکی یکی که این lc متر رو ساخته یه توضیحه کامل از نحوه کالیبره و تغییر دادن متغیر های برنامه توی تاپیک میذاشت.چون مطمءنن امثال این دوستی که تازه در حال پروگرام کردن هستش به مشکله من برخورد میکنه..راستی اینجا غیر از خود آقا مهدی کسی مدار رو ساخته که کامل جواب گرفته باشه؟؟؟؟؟
                      سلام
                      مثلا خازن 100 نانو رو چقد نشون میده ؟
                      برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                      راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spgpayam
                        مشکلتون دقیقا چیه؟ کجاش گیر کردین بگین با هم درستش میکنیم نمیشه که راه نیوفته!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                          مشکلتون دقیقا چیه؟ کجاش گیر کردین بگین با هم درستش میکنیم نمیشه که راه نیوفته!
                          دوست عزیز ممنون که وقت میزارید ، عمری باشه تا جبران کنیم :redface:
                          واما مشکلات !!!
                          بنده بلاخره با خود بسکام برنامه ها رو پروگرام کردم ( مشکل قبل با نصب ورژن جدید برنامه حل شد ( ورژن قبل تنظیمات فیوز بیت غیر فعال بود oo: )) .

مرحله اول با موفقیت به پایان رسید :
                          Pre-flight1 پروگرام و تست شد !
                          فیلم انجام مرحله اول :
                          http://ir02x6.persiangig.com/elmcie_...1.mkv/download

اما در مرحله دوم ( چون بنده نیز LC متر آماده ندارم , اندازه هارو از خودم دادم ) به جای مقدار دقیق خازن 100 نانو ، مقدار 100000 پیکو رو قرار دادم و برنامه رو پروگرام کردم ...
                          در قسمت Elm_nul عدد 6394626 نمایان شد

کد:
                          Remove DUT 
                          Press Null, so
                          - Remove any capacitor or other component from the test-terminals .... and yes, also a scope-probe !
                          - and press Null
                          - it does the job, and displays Elm_null followed by a number in the range 500 to 2500. 
                          Elm_null  1234
                          If your result is lower than 500: you did a very good job on using short wires to the terminals, or .... you made an error when building it.
                          If it's far more than 2500, there is too much capacitance in the wiring to the terminals. You can leave it like this, but better re-do the wiring.
                          - Write the following on a piece of paper:
                          Elm_null_cnts = the number that it shows
                          !!! Elm_null_cnts این قسمت اصلا نمایان نشد

از اونجایی که ورودی مدار شامل سه پایست :

بنده خازن 100 نانو رو رو پایه های 2 و 3 قرار دادم ؛ مقادیر زیر نمایان شد :
                          Elm_low_range = 4729.6890
                          Elm_hi_range = 639.6311
                          بعد با فشردن کلید سوم ، مقادیر مختلف روی نمایشگر نمایان شد ...

مرحله سوم کلا ...
                          چون سه پایه ورودی داریم و مشخص نیست که چه وقت باید سلف و چه وقت باید خازن 10 نانو رو قرار بدیم ، همچنین آیا در این مرحله نیاز به وارد کردن مقدار دقیق سلف نیست !!! اصلا چه وقت هایی باید خازن و سلف رو به مدار وصل کنیم و به کدام پایه ها oo:

باتشکر از راهنمایی هاتون :bye

دیدگاه

خدا امواتت رو بیامرزه آقا وحید...منم همش تو تاپیک میگفتم که word ناقصه ولی داداشمون آقا مهدی میگه نه...مثلا به عنوان مثال داخل word گفته خازن کالیبره رو وصل کنید...اما کدون خازن؟low یا high....?من خودم با هزار بدبختی و کلی مزاحمت واسه دوستانی مثل وحید جان و شما ویکی دیگه از دوستان و کلی تغییر توی روش کالیبره قسمت خازن رو راه انداختم..اما بدردم نمیخوره ،چون فقط بخاطر Lمتر این پروژه رو ساختم :sad: تازه کلی خرجه جعبه وpcb کردم :cry2:

اضافه شده در تاریخ :
                            البته خداییش خازن سنجش عالیه..تازه واسه راه اندازی همینشم آقا مهدی بنده خدا رو کلی اذیت کردم

اضافه شده در تاریخ :
                            البته وحید جان منظورش از

اینه که مقداری که بین 500 تا 2000 هستش و روی lcd نشون داده رو داخله برنامه اصلی که چهارمین بار پروگرام میشه یادداشت کنی..کلا" روش کالیبرش بهاین شکله که مقادیری که توی پروگرامه اول تا سوم بدست میاری داخله برنامه ی اصلی که اخر پروگرام میشه وارد کنی..البته داخل برنامه شماره 1 و 2 و 3 هم یه چیزایی رو باید تغییر بدی..
                            البته آقا مهدی ببخشید جسارت کردم
                            :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spgpayam
                              البته وحید جان منظورش از
                              اینه که مقداری که بین 500 تا 2000 هستش و روی lcd نشون داده رو داخله برنامه اصلی که چهارمین بار پروگرام میشه یادداشت کنی..کلا" روش کالیبرش بهاین شکله که مقادیری که توی پروگرامه اول تا سوم بدست میاری داخله برنامه ی اصلی که اخر پروگرام میشه وارد کنی..البته داخل برنامه شماره 1 و 2 و 3 هم یه چیزایی رو باید تغییر بدی..
                              اصلا این قسمت رو ال سی دی نمایان نمیشه !!! و تو مرحله قبل هم در قسمت Elm_nul عدد 6394626 نمایان میشه

دیدگاه

ببین عزیزم،شما بنامه شماره یک رو پروگرام کن...وقتی همه چی رو چک کرد برنامه شماره 2 رو پروگرام کن..البته قبلش توی سورسه برنامه مقدار خازن high رو تغییر بده و ماله خازنی که میخوای باهاش کالیبره کنی رو بزار..دقیقا خط هفتم برنامه باید تغییر کنه...بعدش برنامه رو کامپایل کن و برد رو رروشن کن..بعد کلید شماره 3 یا null رو بزن و اگه قطعه ای روی پایه ها هست بردار...باز کلید شماره 3 رو بزن تا ok بده..تا اینجاش رو انجام بده تا باقیشو برات بگم.....
                                خودمونیم ها،ما انتظار داشتیم شما به ما بگی چکار کنیم :biggrin:

اضافه شده در تاریخ :
                                وحید جان کارهایی که باید انجام بدی اینه:
                                اول از همه برنامه شماره 1 رو پروگرام کن و برد رو روشن کن و بزار کار خودش رو بکنه...فقط باید کلید ها و بلندگو رو چک کنی..تا مرحله 1 تموم بشه..
                                مرحله دوم اول از همه باید 2 تا خازن آماده کنی واسه کالیبره..مثلا" من یه 100 نانو و یه 1 نانو انتخاب کردم. فقط اول با یه مولتی متر دقیق مقدارشون رو اندازه گیری کن که واسه کالیبره لازم میشه...خب،حالا مقدار خازن بزرگ ( 100n ) v ) رو به پیکو فاراد توی خط هفتم برنامه شماره 2 تغییر بده یعنی 100000pf
                                Const C_cal1 = 100000
                                و بعد برنامه رو کامپایل کن و پروگرام کن..وقتی دستگاه رو روشن کردی کلید شماره 3 یا null رو بزن و اگه قطعه ای روی پایه های اندازه گیری هست بردار...
                                مجدد کلید 3 رو بزن...یه سری نوشته روی lcd میاد که یه عدد بین 500 تا 2000 داخلش هست..این عدد رو به عنوان عدد شماره 1 یادداشت کن..بعدش کلید 3 رو بزن..خب ، حالا کلید 2 رو نگهدار و همزمان کلید 3 رو بزن..خازن کوچک (1n ) رو وصل کن و کلید 3 رو بزن..عددی که روی lcd میاد به عنوان عدد شماره 2 یادداشت کن (فقط حواست باشه کلیدی رو نزنی)..بعد خازن رو بردار و خازن بزرگ (100n) رو وصل کن و حالا کلید 3 رو بزن..عدد رو به عنوان عدد شماره 4 یادداشت کن..
                                خب ، مرحله 2 تموم شد..تا اینجاش رو انجام بده اگه مشکلی نبود باقیشو میگم عزیزم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X