اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقایسه بین AVR,PIC,ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مقایسه بین AVR,PIC,ARM

سلام
    در مورد قیمت پیک بحث نکنید پیک گرونتره
    ولی خب امکاناتشونم در نظر بگیرید
    مثلا avr فقط حافظش زیاد میشه نه امکاناتش
    pic18f45k22 مثلا 28 تا ورودی آنالوگ داره ولی 40 پینه
    خب avr بیشتر از 8 تا داره؟
    pic صنعتی تره با avr نمیشه مقایسش کرد چه از نظر امکانات چه از نظره قیمت

دیدگاه

سلام
      یه سوال داشتم کسی از دوستان می تونه تفاوت های بین میکرو کنترلر pic و میکروی avr بگه؟
      هم از نظر سخت افزاری هم از نظر نرم افزاری؟؟؟

دیدگاه

سوالتون خیلی کلی هست، اگر بخواید جزئیات رو بررسی کنید تفاوتهای زیاد دارند اما از نظر کلی خیر، PIC18 ها مغادل MEGA AVR ها هستند.هر دو خانواده میکروکنترلرهای 8 بیتی هستند که با تفاوتهای جزئی در شماره های مختلفشون تقریبا امکانات مشابهی هم دارند اما به سبب تفاوتهای معماری داخلی و دستورالعمل هاشون هر کدام در بعضی موارد نسبت به دیگری مزیت دارند یا کمبود دارند. به طور کلی در کشور ما قیمت AVR ها کمتر هست، حالا شما اگر تفاوت یا دیدگاه های خاصی مدنظرتون هست بگید تا در مورد اون قسمت و تفاوت هاش صحبت بشه.
        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
        شاد و موفق باشید

دیدگاه

معذرت می خوام دوستان ولی کسایی گه پی آی سی رو میگن پیک چرا به ای وی آر نمی گن اَور یا اِور یا آور؟

میکروکنترلرهای PIC دیتاشیت و داکیومنت خیلی قوی دارن.دیتاشیتشون اونقدر منظم و خوبه که اصلا قابل مقایسه نیست با ARM و AVR.
          من خیلی کم با ARM و AVR کار کردم.تمام اساتیدی که دستی و این کار دارن چه دانشگاه چه بازار کار رو PIC تاکید داشتن.
          البته تعصب بنده رو این میکروکنترلر رو هم لحاظ کنید :redface: :redface:

سرعت میکرو PIC ها کمتر از AVR ها هستش.نسبت به قیمت AVR ها امکانات بیشتر ولی قیمت کمتری دارند.ولی PIC ها امکانات کمتر و قیمت بیشتر دارن.مثلا شما ببینید PIC16F84A که فقط یه تایمر 8 بیتی داره و WDT و یه وقفه ی خارجی و وقفه ی تغییر حالت 4 پین از پورت B چه قیمتی داره و با این پول میشه چه AVR دیگه با چه امکاناتی خرید.
          سادگی کار با PIC باعث شده هیچوقت ازش دل نکنم.حتی به زبان اسمبلی هم راحت می تونید برنامه بنویسید و لازم نیست دستورای زیادی رو حفظ کنید.
          با انواع کامپایلرها هم کار کردم.بیسیک و PICC و mikroC و Hi-Tech.بین اینا Hi-Tech عالی هستش.البته اگه لایسنس هم داشته باشین که دیگه تمومه

دیدگاه

با عرض سلام خدمت دوستان
            منم یه مدتی روی avr کار میکردم و همان دلایلی که در مورد نویز و صنعتی بودن و.... گفته شد میخوام بیام سراغ pic حالا به نظر شما کدام یکی را برای همیشه انتخاب کنم .AVR-ARM-PIC
            و چه کامپایلری؟؟؟(چون در زمینه avr اول امدم سراغ بیسیک بعد از مشورت شروع به کدویژن و بالاخره اتمل استودیو کردم.اما این دفعه نمیخوام همه این راهها را برم.لطفا راهنماییم کنید کدام میکرو و چه کامپایلری؟؟؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369 نمایش پست ها
              منم یه مدتی روی avr کار میکردم و همان دلایلی که در مورد نویز و صنعتی بودن و.... گفته شد میخوام بیام سراغ pic حالا به نظر شما کدام یکی را برای همیشه انتخاب کنم .AVR-ARM-PIC
              و چه کامپایلری؟؟؟(چون در زمینه avr اول امدم سراغ بیسیک بعد از مشورت شروع به کدویژن و بالاخره اتمل استودیو کردم.اما این دفعه نمیخوام همه این راهها را برم.لطفا راهنماییم کنید کدام میکرو و چه کامپایلری؟؟؟)
              دوست عزیز شما هر چی یاد بگیری خوبه
              هر کدوم کاربرد خودشه داره...
              ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amirlopez نمایش پست ها
                دوست عزیز شما هر چی یاد بگیری خوبه
                هر کدوم کاربرد خودشه داره...
                من برای تو صنعت میخوام استفاده کنم.از پایه و تا حرفه ای شدن هم میخوام بخونم.لطفا یکی از اونها که بیشتر کاربرد دارند و نویز کمتری میگیرند معرفی کنید
                ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369 نمایش پست ها
                  با عرض سلام خدمت دوستان
                  سلام پیشنهاد دوستان خودم برای یادگیری بیشتر ARM بوده بعد AVR منم مثل شمام اطلاعات زیادی ندارم
                  ولی طبق پیشنهادات دوستانم arm بهتره و استفاده از کامپایلر keil ....برای شروع
                  باز مهندسین راهنمایی کنن مارا ...

دیدگاه

با سلام
                    دوستان عزیز این سوالات رو نباید کسی که می خواد بره سمت صنعت بپرسه بلکه اینا سوالات یک دانشجو هستش که نمی دونه هدف از خوندن رشته الکترونیک یعنی چی!
                    هر تراشه ای جایگاه خودش رو داره و اینکه میگید AVR نویز می گیره و صنعتی نیست کاملا اشتباهه- حداقل 100 تا برد با همین AVR دارم که در میحط های صنعتی داره کار می کنه و بعد از چندین سال هنوز نویزی ندیدیم!
                    اینکه برم سراغ چی و با چه کامپایلری کاملا سوالات اشتباه و بی اساسی هستش. هدف شما باید این باشه که زبانی مثل C رو به درستی یاد بگیرین تا برای هر پروژه بر حسب نیاز میکروکنترلر مورد نظر رو انتخاب کنید. در صورتی که شما تا الان از AVR استفاده کردین و نویز داشته لطفا سراغ میکروکنترلرهای دیگه نرید چون وضعشون داغون تره و مطمئنم با PIC و بقیه هم مشکل نویز رو خواهید داشت.
                    نتیجه گیری:
                    1- تمرکز روی یک زبان برنامه نویسی خوب و کارآمد مثل C
                    2- مشاهده بردهای صنعتی و مطالعه اموزش های قرار داده شده در نت توسط اساتید برای گرفتن ایده و ریزه کاری های طراحی سخت افزار

راستی برای شروع کاملا دور کتاب های موجود خط بکش چون انگار کتاب ادبیات فارسی هستن!
                    فقط کتاب اموزش ARM استاد سپاس یار رو اگر پیدا کردی بخر.
                    چرا ناراحتی پاتریک!
                    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                    - از دیدنش ناراحت شدی؟
                    + نه
                    پس چی ناراحتت کرده
                    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    محصولات

دیدگاه

جناب اقای اراسته متشکرم از راهنماییتون
                      منظورم تمرکز روی یه میکرو بود که کاملا روی ان کار کرد..به این احوال شما بین ARM-AVR-PIC میکرو ARM را انتخاب میکنید؟؟؟؟؟

دیدگاه

ببینید من برای هر پروژه ای مطابق با اون میکروکنترلر رو انتخاب می کنم اما اگر می خواین شروع کنید روی سری STM32 مانور بدین که در حال حاضر پر رونق تره.
                        چرا ناراحتی پاتریک!
                        - از دیدنش ناراحت شدی؟
                        + نه
                        پس چی ناراحتت کرده
                        محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
                          ببینید من برای هر پروژه ای مطابق با اون میکروکنترلر رو انتخاب می کنم اما اگر می خواین شروع کنید روی سری STM32 مانور بدین که در حال حاضر پر رونق تره.
                          ضمن تشکر از شما .
                          خوب میشه در مورد خود کاپایلرش هم توضیح بدین کدوم کامپایلر استفاده کنم که باگ کمتر داشته باشه
                          2- منبع خوب سراغ دارین که بتونم بصورت پایه ای یادبگیرم؟؟

دیدگاه

به صورت کلی انتخاب کامپایلر با ذوق و سلیقه شما ارتباط مستقیم داره.
                            اما دلایلی مثل وجود نمونه کد و پشتیبانی هم از مهمترین ویژگی ها هستن. من از IAR استفاده می کنم ولی به نظرم برای کسانی که دوس دارن از کدهای اماده استفاده کنن کیل بهتر باشه.
                            چرا ناراحتی پاتریک!
                            - از دیدنش ناراحت شدی؟
                            + نه
                            پس چی ناراحتت کرده
                            محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
                              ببینید من برای هر پروژه ای مطابق با اون میکروکنترلر رو انتخاب می کنم
                              سلام
                              دوستان کسی یه میکرو pic که spi اون 32بیتی باشه سراغ داره. میخوام 32 بیت دیتا رو یه باره بفرستم ولی هیچ میکرویی رو نمیشناسم.
                              ترجیحا 40 پایه باشه و نوع DIP هم داشته باشه.
                              با مگا 32 خواستم این کار رو انجام بدم (در کدویژن) هر کاری کردم نشد چون 8 بیتی ساخته شده

دیدگاه

سلام و ادب
                                تجربه ای دارم که خدمتتون عرض میکنم.
                                من مدتی ایران نبودم و جایی که بودم بیشتر از پََی آی سی استفاده میشد و تو بازار هم ای وی آر به سختی گیر می اومد. برای همین هم وقتی برگشتم ایران پروژه ها رو با پی آی سی انجام میدادم تا بالاخره به سفارش یکی از دوستان شیفت کردم رو ای وی آر. روی یه پروژه کار میکردم که توی سیستم یه های ولتاژ ۲۰ کیلو ولت داشتم. وقتی این قسمت فعال میشد، اختلالی روی واچ داگ میکرو ایجاد میکرد و سیستم ریست میشد. اون قسمت از مدار که درایو های ولتاژ بود رو با ای وی آر کار کرده بودم. میکرو رو عوض کردم و پی آی سی گذاشتم. مشکل حل شد*.
                                باید بگم که سیستم های حذف نویز در هر دو مدار یکسان بود.
                                ارادتمند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X