اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقایسه بین AVR,PIC,ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مقایسه بین AVR,PIC,ARM

نوشته اصلی توسط mahdihir نمایش پست ها
    میکرو رو عوض کردم و پی آی سی گذاشتم. مشکل حل شد*.
    باید بگم که سیستم های حذف نویز در هر دو مدار یکسان بود.
    بارها این خاطره را شنیدم و تجربه هم دارم. تماما نه؛ اما بیشتر به خاطر ساختار کلاک در این دو میکرو هست

دیدگاه

سلام خدمت دوستان. من هم قبلا با میکروهای 8 بیتیاتمل کار میکردم، الان مدتیه شیفت زدم روی میکروهای ارزان 8 بیتی و 32 بیتی شرکت st که دلایل من از این قراره:
      -سرعت بسیار بالاتر و غیر قابل مقایسه با میکروهای دیگر (البته این مورد بدلیل هسته متفاوت چندان دور از انتظار نیست)
      -نمونه کدها و کتابخانه های بسیار زیاد و متنوع
      -وجود انواع ide ها مثل iar و keil و کامپایلر های رایگان
      -قیمت بسیار ارزان (1500 تومن برای یک نمونه 8 بیتی و 7000 تومن برای یک نمونه 32 بیتی همه چی تموم که 64 پین هستش)
      -امکانات بسیار متنوع و زیاد برای یک نمونه ارزان از جمله adc با رزولیشن 12 بیت و سرعت نمونه برداری یک میلیون سمپل حتی برای میکروهای بسیار ارزان و تایمر های متنوع و...)
      -استفاده از هسته کورتکس که جدید هستش و قابلیت اجرای سیستم عامل رایگان rtos
      -پایداری بسیار بالا در مقابل نویز و حساسیت کم به عوامل بیرونی
      -ازهمه مهمتر نرم افزار کدویزارد اراوه شده توسط شرکت بنام cubmx که شمارو از تنظیم رجیسترها که بسیار زمانبر و طاقت فرساست بی نیاز میکنه و کافیه در یک محیط گرافیکی امکاناتی که احتیاج دارید انتخاب و تنظیم کنید و بدون فوت وقت برید سمت کدنویسی(این مورد حتی از avr هم آسونتره و نیازی به دانش زیاد نداره و راحتتر از میکروهای دیگه برنامه مینویسید، فقط کافیه c بلد باشید، بقیه کار به عهده نرم افزاره، البته ناگفته نماند یادگرفتن رجیسترها خالی از لطف نیست.
      -امکان شیفت کردن از یک آی سی به آی سی دیگر به راحتی و بدون تغییرات زیاد
      -پشتیبانی بسیار کامل شرکت از نظر ارائه سمپل ها و کتابخانه ها و همچنین منابع آموزشی فراوان
      -اجرای برنامه در سیکل های کمتر بدلیل استفاده از معماری جدید
      -کاربرپسند بودن نسبت به همه میکروهای موجود
      -ارائه ی رفرنس های دقیق برای محصولات
      -فراوانی و در دسترس بودن
      -مصرف توان پایینتر
      -سخت افزار مجزا برای ارتباط با رم خارجی و ال سی دی در برخی مدل ها که سرعت بسیار بالاتر میره
      -عدم وجود نمونه های فیک (مثل avr) بدلیل معماری متفاوت. کارکرد یکسان تمام میکروها بدون مشکل
      -وجود pll برای بالا بردن سرعت کلاک و همچنین امکان تغییر سرعت کلاک برای هر بخش سخت افزار بصورت مجزا
      -امکان تعریف حالتهای مختلف برای gpio ، بسیار متنوع تر از دیگر میکروها
      -وجود هدربرد های متنوع و ارزان که هم بصورت آماده قابل خرید هست و سخت افزار اونها بصورت رایگان برای عموم گذاشته شده که میتونید استفاده کنید و لذت ببرید!
      -وجود فوروم st برای طرح سوالات و ابهامات
      -وجود سخت افزاری بنام dma در میکرو که چیزی درموردش نمیگم، هرکسی علاقه داره میتونه بره بخونه و ببینه که چه قابلیت جالبیه.
      -وجود بردهای آردوینو بر پایه ی این میکروها، مناسب برای آردوینو کاران!
      و....
      بقیشو خودتون بگید من خسته شدم!
      پیشاپیش ممنونم.
      جدیدترین ویرایش توسط hamedtaran; ۲۱:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷.
      انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

به نظر من میکروهای AVR بیشتر کاربرد آموزشی دارن. به خاطر اینکه سمپل های زیادی ازشون برای یه فرد مبتدی دانشجو وجود داره . دلیل اصلی هم که هنوز تولید میشه همینه. هنوز مرجع اول آموزشیه چه در ایران چه در کشورهای خارجی . البته برای کارهای نیمه صنعتی هم خوبه . ولی برای کار صنعتی سری های STM از همه بهترن هم از لحاظ کارایی هم از نظر صرفه اقتصادی. البته PIC هم طرفدارای خاص خودشو داره به خاطر bitrate بالاش و رجیسترای خاصی که داره . یکیشونم خودمم

دیدگاه

بنظرم اگر کسی میخواد سادگی AVR رو داشته باشه و امکانات ARM، بهترین گزینه ماژولهای ESP8266 و ESP32 هستن.
          انگار در محیط آردوینو دارین برای یک میکروی ساده برنامه مینویسین. خیلی لذت بخشه. سرعت، ارتباطات قوی و البته امکانات خوب با قیمت یک میکروی ساده!!

دیدگاه

سلام
            ایا افرادی که در ابتدا با میکرو کنترلرهای avrکار میکردن پس از رفتن سراغ میکرو کنترلر های با پردازنده ارم ایا هنوز هم در پروژه های خود از avr استفاده میکنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mj_15 نمایش پست ها
              سلام
              ایا افرادی که در ابتدا با میکرو کنترلرهای avrکار میکردن پس از رفتن سراغ میکرو کنترلر های با پردازنده ارم ایا هنوز هم در پروژه های خود از avr استفاده میکنن
              سلام.
              خب معلومه که نه.
              هر میکرویی کارایی و جایگاه خودشو در کاربری و استفاده در پروژه های متنوعی میتونه داشته باشه.
              و
              هیچ دلیل منطقی برای اینکه یه میکروی جدید و پیشرفته ای یاد گرفتیم و نخواهیم از میکروی قبلی استفاده کنیم وجود ندارد
              فرض کنیم قبلا avr استفاده میکردم و امروز arm کار میکنم خب در پروژه هایی که avr میتونه جوابگو باشه از اون استفاده کنید و در پروژ هایی که avr نمیتونه جوابگو باشه میتوتید از میکروهای دیگر که جوابگو هستند استفاده کنید
              حالا این جوابگو نبودن می تونه اعم از : پکیج میکرو - امکانات میکرو - سرعت - سایز و اندازه و .... مربوط باشه.

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                من با 8051 , AVR و ARM کار کردم . اینها نسل های مختلف میکرو هستن.
                مقایسه شون مثل مقایسه بین شمشیر ، تفنگ سرپور و موشک کروز تو ادوات جنگی هست که هرکدوم مال یه دوره از تاریخ اند. واضع الان کسی دنبال شمشیر نمیره . باید دنبال اخرین نسل رفت . برای کسانی که می خوان تازه شروع کنن حتما ARM ( پسشنهاد من سری STM32 ) , برای قدیمی های این راه هم بگم ای وی ار هم مثل 8051 به زودی به تاریخ می پیونده بهتره زودتر بروز بشن

دیدگاه

سلام
                  من واقعا چی بگم نوپای نو پا توی میکروکنترلر هستم و فقط یه مدار از میکرو اونم بصورت کپی پیست بستم که نفهمیدم کدوم پایه ورودیه و کدوم خروجی اونم روی avr اتمگا 16
                  من از لحاظ وضع مالی آنچنان سرمایه ای ندارم که هر دو نوع پروگرام و میکروکنترلر رو بگیرم و با هرکدوم که بیشتر حال کردم ادامش بدم و از طرفی قیمت پروگرامر pic معادل 120000 تومن هست که برای یک نو پا خیلی بالاست اما پروگرامر avr که تست ال سی دی هم داره 50000 تومنه
                  از لحاظ کارایی به قیمت هم فهمیدم که نسبت قیمت میکروکنترلر pic بیشتراز avr هست و برای فرد تازه کار خوب نیست و اگه میکروکنترلری بسوزونه باید کلی پول بده تا نو بخره ( اگه پروگرامر pic بسوزه که بدتر)
                  من برای اولین کارم میخوام رقص نور تابلو ثابت ها رو یاد بگیرم و چند تایی بسازم
                  به نظر شما با کدوم شروع کنم که سریع یاد بگیرم و هزینه اش هم زیاد نباشه؟؟؟
                  البته جای پیشرفت هم داشته باشه
                  اگر این مدار رقص نور که من مد نظرم هست رو بتونم بسازم کلی پول میتونم به جیب بزنم و اون یکی نوع رو یاد بگیرم و ...
                  حالا با این وضعیت بگید که من کدوم رو شروع کنم و ادامه بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                  این مشکل رو تجربه کردم
                  یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
                  بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
                    سلام
                    من واقعا چی بگم نوپای نو پا توی میکروکنترلر هستم و فقط یه مدار از میکرو اونم بصورت کپی پیست بستم که نفهمیدم کدوم پایه ورودیه و کدوم خروجی اونم روی avr اتمگا 16
                    من از لحاظ وضع مالی آنچنان سرمایه ای ندارم که هر دو نوع پروگرام و میکروکنترلر رو بگیرم و با هرکدوم که بیشتر حال کردم ادامش بدم و از طرفی قیمت پروگرامر pic معادل 120000 تومن هست که برای یک نو پا خیلی بالاست اما پروگرامر avr که تست ال سی دی هم داره 50000 تومنه
                    از لحاظ کارایی به قیمت هم فهمیدم که نسبت قیمت میکروکنترلر pic بیشتراز avr هست و برای فرد تازه کار خوب نیست و اگه میکروکنترلری بسوزونه باید کلی پول بده تا نو بخره ( اگه پروگرامر pic بسوزه که بدتر)
                    من برای اولین کارم میخوام رقص نور تابلو ثابت ها رو یاد بگیرم و چند تایی بسازم
                    به نظر شما با کدوم شروع کنم که سریع یاد بگیرم و هزینه اش هم زیاد نباشه؟؟؟
                    البته جای پیشرفت هم داشته باشه
                    اگر این مدار رقص نور که من مد نظرم هست رو بتونم بسازم کلی پول میتونم به جیب بزنم و اون یکی نوع رو یاد بگیرم و ...
                    سلام
                    چندان فرقی نداره ولی به نظر من برای شروع کار AVR بهتره. همونطور که خودتون گفتید هم ارزونتره، هم منابع فارسی براش زیاده. با این روال که پیش میریم، کم کم میکروکنترلرهای 8 بیتی از دور خارج خواهند شد؛ چون میکروکنترلرهای ARM هم کارایی و امکانات بالایی دارن، هم به نسبت قیمت خوبی. به نظر من شما بهتره AVR یا PIC رو یاد بگیرید و بعد که مسلط شدید برید سراغ ARM. من خودم دارم همین کار رو میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
                      ..
                      پیچیدگی ، نبود منابع و در اینجا بالا بودن هزینه تجهیزات می*تونه هر کسی رو از ادامه راه یادگیری دلسرد کنه ، اگر این نکته رو در نظر بگیرید که علاوه بر برنامه نویسی ، به دانش الکترونیک هم نیاز دارید و به موازات یادگیری میکرو برای الکترونیک هم زمان بگذارید نتیجه خواهید گرفت ، پیشنهاد من یادگیری آردوینو هست که می*تونه به راحتی شما رو به خواستتون برسونه ، آردو تنها یک واسط برنامه نویسی هست که روی گروهی از avr و آرم و stm نصب شده تا کدنویسی رو راحت کنه ، کاربرد راحت ، منابع در دسترس و زیاد ، عدم نیاز به پروگرمر و قیمت مناسب می*تونه دلایل خوبی برای جذب مخاطب باشه . البته این نظر مخالفانی هم داره ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                        پیچیدگی ، نبود منابع و در اینجا بالا بودن هزینه تجهیزات می*تونه هر کسی رو از ادامه راه یادگیری دلسرد کنه ، اگر این نکته رو در نظر بگیرید که علاوه بر برنامه نویسی ، به دانش الکترونیک هم نیاز دارید و به موازات یادگیری میکرو برای الکترونیک هم زمان بگذارید نتیجه خواهید گرفت ، پیشنهاد من یادگیری آردوینو هست که می*تونه به راحتی شما رو به خواستتون برسونه ، آردو تنها یک واسط برنامه نویسی هست که روی گروهی از avr و آرم و stm نصب شده تا کدنویسی رو راحت کنه ، کاربرد راحت ، منابع در دسترس و زیاد ، عدم نیاز به پروگرمر و قیمت مناسب می*تونه دلایل خوبی برای جذب مخاطب باشه . البته این نظر مخالفانی هم داره ...
                        عذر میخوام اما من هفت سالی هست که دارم الکترونیک کار میکنم و با مباحث آنالوگ و دیجیتال بصورت کامل آشنام
                        اما مشکل من اینه که هر جوری میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم نمیشه . اون معلم یا مربی که میاد یاد بده میگه این دستور رو بزار بعد این عدد و بعد این علامت
                        اما نمیگه که این دستور چی کار میکنه و در چنین مواردی کار میکنه
                        توی گوگل هم درباره زبان Cسرچ میکنم فقط زبان کامپیوتر رو میاره
                        شما کتاب جامعی میشناسی که بصورت کامل AVR یاد بده؟ بعد اگه فروش اینترنتی داره کجا ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                        سلام
                        چندان فرقی نداره ولی به نظر من برای شروع کار AVR بهتره. همونطور که خودتون گفتید هم ارزونتره، هم منابع فارسی براش زیاده. با این روال که پیش میریم، کم کم میکروکنترلرهای 8 بیتی از دور خارج خواهند شد؛ چون میکروکنترلرهای ARM هم کارایی و امکانات بالایی دارن، هم به نسبت قیمت خوبی. به نظر من شما بهتره AVR یا PIC رو یاد بگیرید و بعد که مسلط شدید برید سراغ ARM. من خودم دارم همین کار رو میکنم
                        برای من نسبت قیمت به کارایی مهمه
                        یعنی بتونم با این میکرو که این مدار رو بستم یه مدار دیگه هم بتونم ببندم
                        یادگیریش هم برام مهمه من که این همه دارم خرج میکنم جای پیشرفت و آینده داره یا نه
                        بعد یه چیز دیگه این درس و یادگیری باید بتونه خرج خودشو در بیاره (یعنی باید با این آموزشی که دیدم بتونم یه کسب و کاری راه بندازم و پولی که خرج کردم رو بدست بیارم)
                        این مشکل رو تجربه کردم
                        یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
                        بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X