اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشکیل گروه تحقیقاتی برای آموزش آرم!

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تشکیل گروه تحقیقاتی برای آموزش آرم!

سلام من بیشتر با avrکار کردم ولی تازه شروع به یادگیری armکردم منم خوشحال میشم باشم
    hrgz rah pymode shodaro naro chon b hamun jai miresi k baqie residan

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد مهری
      سلام دوستان

میخوام یه تیم تحقیقاتی راه بندازیم برای آموزش کامل آرم.البته این رو بگم که منظور از کامل از ب بسم الله تا ن پایان هستش(اگه خدا بخواد).

من این مسئله رو با آقای بلورچیان در میان گزاشتم ایشون هم قول همکاری بالایی رودادند :applause:

البته بگم که قراره بعد از آرم روی موضوعات دیگه ای هم کار کنیم.

اما فعلا روی موضوع آرم کار میکنیم ...

خوب الان نیازی که ما داریم ، اعلام آمادگی افراد علاقه مند و فعال در کار در این گروه

دوستانی که تمایل فعالیت در این گروه را دارند ، در همین تاپیک اعلام همکاری کنند و در ضمن سوابق خودشون رو هم بنویسند!

ممنون از همه ی دوستان

دیدگاه

باسلام خدمت دوستان من بی صبرانه منتظر شروع کار تیم هستم، تا بتونم درکنار دوستان چیزی یاد بگیرم
        ممنون

دیدگاه

سلــــــــــــــــــــــــــام به همه رفقا !
          منم آمادم تا با تمام قوا به ARM حمله کنم ! :job:
          با AVR خیلی کار کردم . البته به زبون های (!) C و Basic و یکم Assembly .
          با visual basic و ++C هم برنامه نوشتم .
          با اکثر آیسی های مهم و کاربردی هم آشنایی دارم .
          با پروتئوس و از این قبل نرم افزارها خیلی کار کردم.
          با Altium8 هم PCB طراحی میکنم.
          یکم کار عملی بکنیم دیگه ! من پیشنهاد میدم بیایم با ARM9 به بعد (مثلا 9260 یا بهتر از اون 9263 ) یا cortex-A8 کار کنیم. چون هم پیشرفته اند و هم کار کردن با اونا میتونه کلـــــــــــــــــــی اطلاعات و تجربه بهمون بده :applause:
          احتمالا نباید نگران بسته بندی های BGA باشیم. چون من یکی رو میشناسم که می تونه اون فرمت ها رو حتی روی برد یک رو ( :eek بزنه !!!!!!!!!!! اما تا حالا گمنام مونده !!! :cry2:
          میدونین که برای مثال AT91SAM9263 با فرمت BGA دارای 324 تا پایه هست !!! ( :eek: )
          من با اون بنده خدا صحبت کردم . میگه قبلا یه BGA رو (البته تعداد پایه هاش کمتر بوده ) روی یه برد یک رو مونتاژ کرده ! :job: و البته PCB اون رو هم خوذش زده !!!!!
          منم بهش دیتا شیت AT91SAM9263 رو دادم و قراره تا چند روز دیگه خبرش رو بهم بده !!!!
          من میگم اگه با این تراشه کار کنیم و Linux یا یه سیستم عامل دیگه روش نصب کنیم ، خیلی خوب میشه هااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا !!!
          منتظر نظرات شما هستم!!!!!!!!!
          در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
          اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

میدونین که برای مثال AT91SAM9263 با فرمت BGA دارای 324 تا پایه هست !!! ( :eek: )
            من با اون بنده خدا صحبت کردم . میگه قبلا یه BGA رو (البته تعداد پایه هاش کمتر بوده ) روی یه برد یک رو مونتاژ کرده ! :job: و البته PCB اون رو هم خوذش زده !!!!!
            عکسی چیزی از این برد دارید؟
            هر جور فکر میکنم نمیتونم متوجه بشم چطوری با برد یک رو اونم دستی انجام داده!!!!
            [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

سلام!
              اون بردی رو که مونتاژ کرده ، پروژه یه دانشجو بوده که متاسفانه در دسترس نیست که بتونم عکسی ازش بذارم ! :sad:
              توی دیتا شیت at91sam9263 فاصله بین پین ها رو 0.8 میلیمتر ذکر کرده که اتفاقا من هم اولش یکم شک کردم ! ولی یه طوری با اطمینان حرف میزد که تقریبا باورم شد ! اما چون امتحانش مجانی بود و چند تا کار خیلی بزرگ ازش دیده بودم ، بهش اطمینان کردم . فعلا منتظرم تا خبرش برسه !!! :agree: شما رو هم حتما از نتیجه کار با خبر میکنم ! :nice:
              راستی نمیدونین که sam9263 تو ایران پیدا میشه یا نه ؟

دیدگاه

به هیچ وجه امکان نداره بتونید این قطعه ای که گفتید رو توی 1 لایه که هیچ در 2 لایه روت کنید . قطعات BGA هستند که تعاد پایه های کم و پیتچ بالا دارند که میشه خیلی ساده روتشون کرد حتی در یک لایه. اما نمیتونید هیچ یک از میکرو های آرم با پکیج BGA رو توی 2 لایه روت کنید . فقط پکیج مخصوصی از BGA هست که استانداردش در 4 لایه میشه روتش کرد و من توی 2 لایه روتش کردم که فقط واسه دست گرمی بود و ارزش علمی و تولیدی نداره!
                اسم این پکیج هم CUS هست .
                می تونید توضیحاتی در این باره هم توی تاپیک زیر ببینید :
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=46124.0
                عکس اون قطعه که در 2 لایه روت کردم !:

میکرو at91sam9263 هم ارزش وقت گذاشتن نداره . از همه نظر از رده خارجه!

راستی هر BGA رو می تونید روی برد 1 رو مونتاژ کنید! نمونش توی جمهوری پشت ویترین برای معرفی مونتاژ کارا هست! مهم روت کردنشه
                Gracias A La Vida
                [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

سلام !
                  ممنون از راهنماییتون آقای پژوهان !
                  گفتم که من هم در این مورد یکم شک دارم اما عرض کردم که منتظر جواب میمونم ! :angry:
                  اما در مورد at91sam9263 نگفتین چرا از رده خارجه ؟ از نظر شما از رده خارجه (!) یا جریان چیز دیگه ای هست؟
                  شما چی رو پیشنهاد میکنین ؟ :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط یه بنده حقیر
                    سلام !
                    ممنون از راهنماییتون آقای پژوهان !
                    گفتم که من هم در این مورد یکم شک دارم اما عرض کردم که منتظر جواب میمونم ! :angry:
                    اما در مورد at91sam9263 نگفتین چرا از رده خارجه ؟ از نظر شما از رده خارجه (!) یا جریان چیز دیگه ای هست؟
                    شما چی رو پیشنهاد میکنین ؟ :nerd:
                    شرکت ARM تو دسته بندی جدیدش پردازنده هاش رو دو دسته کرده: Classic و Cortex که ARM9 تو دسته ی اول قرار میگیره.
                    همونطور که می دونید کلاسیک جایگزین محترمانه ای است برای فسیل! و به همین دلیله که دوستمون گفتن این قطعه از رده خارج شده.
                    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
                      شرکت ARM تو دسته بندی جدیدش پردازنده هاش رو دو دسته کرده: Classic و Cortex که ARM9 تو دسته ی اول قرار میگیره.
                      همونطور که می دونید کلاسیک جایگزین محترمانه ای است برای فسیل! و به همین دلیله که دوستمون گفتن این قطعه از رده خارج شده.
                      با سلام
                      با احترام به نظر آقای رضا سپاس یار
                      درسته که cortex-m جایگزینی برای ARM7 و cortex-a جایگزینی برای ARM9 و ARM11 می باشد ولی هنوز هم ARM7 و ARM9 و ARM11 دارد تولید می شود و در وسایل مختلف استفاده می شود. اگر از این لحاظ بخواهیم بگیم AT91SAM9263 از رده خارج اشتباه چون در این صورت کلیه محصولات ATMEL و PHILIPS که مبتنی بر ARM7 و ARM9 می باشند از رده خارج است و فقط محصولاتی که مبتنی بر cortex-m می باشد به روز می باشند. به قول گفتنی هر کس را برای کاری آفریدند. AT91SAM9263 در برابر سری های AT91SAM9G و AT91SAM9M می شه گفت کمتر کاربرد دارد دلیل اصلی می شود به فرکانس کاری آنها اشاره کرد. حتما ATMEL برای تولید AT91SAM9263 مشتری های خود را دارد که هنوز آنها را دارد تولید می کند. مثلا ARM10 از تولیدات ARM بود ولی من نمی دونم به چه دلیل از محصولات خود حذف کرده و در لیست محصولاتش دیگر نمی باشد. سری AT91SAM7A هم در محصولات ATMEL بود ولی در حال حاضر دیگر تولید نمی شود و در لیست محصولات ATMEL هم نمی باشد. در ضمن همین AT91SAM9263 به راحتی در ایران گیر ما نمی آید که بتوانیم با آن کار کنیم :angry: ببخشید پر حرفی کردم.

دیدگاه

بازم سلــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــام به همه ! :biggrin:
                        از همه نظرات بسیـــــــــــــار بسیار مشعوف شدم ! :agree:
                        خلاصه بگم ، با این همه تفاصیل پس با کدوم میکرو شروع کنیم که اون امکانات مورد نظر ما رو داشته باشه ؟
                        مثلا کنترلر LCD و داشتن MMU و .... . (البته این نظر منه :redface: )
                        اگه کسی منبعی داره که این دو دسته کلی ARM رو بشناسیم لطفا بذاره !
                        بازم از همگی ممنون !!! :nice:

دیدگاه

بازم سلــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــام به همه ! ::
                          از همه نظرات بسیـــــــــــــار بسیار مشعوف شدم ! ::
                          خلاصه بگم ، با این همه تفاصیل پس با کدوم میکرو شروع کنیم که اون امکانات مورد نظر ما رو داشته باشه ؟
                          مثلا کنترلر LCD و داشتن MMU و .... . (البته این نظر منه :: )
                          اگه کسی منبعی داره که این دو دسته کلی ARM رو بشناسیم لطفا بذاره !
                          بازم از همگی ممنون !!! ::
                          بستگی داره بخواید چیشو یاد بگیرید . اگه می خواید برنامه براش بنویسید که تحت یه سیستم عاملی مثل ابونتو ، ویندوزهای امبدد ,آندروید و ... کار کنه می تونید یه برد آماده و ارزون مثل همین برد های آرم 9 با LCD 3.5" توی بازار (friendly arm!) استفاده کنید که فکر کنم 120 تومن شده قیمتش هست. اگر می خواید باهاش کارهایی مثل پردازش تصویر (البته در حجم پردازشی متوسط!)و اینجور کارا انجام بدید می تونید از بیگلی برد و پاندا برد و از اینجور برد ها استفاده کنید که قیمت کمی دارند ولی توی ایران جایی ندیدم داشته باشند و باید سفارش بدید .
                          اگر می خواید برد طراحی کنید باید با طراحی برد های چند لایه آشنا باشید و این تازه اول کاره! باید بخش های مختلف یه همچین سیستمی رو کاملا بشناسید و کلی داستان دیگه که برای شروع به صرفه نیست .
                          و البته این هم معمول نیست (یعنی من ندیدم!) از یه SOC،GPU و از این دست تراشه ها بیان مثل یه میکروکنترلر براش برنامه بنویسند اون هم به خاطر اینکه مثلا فرکانس کاریش بالاست! روش مناسب برای اینجور کارها استفاده از DSP و FPGA هست.
                          در آخرم باید بگم واقعا این قطعات از رده خارجند! از نظر قیمت!مصرف انرژی! پرفورمنس!سرعت!واحد های جانبی و هر جنبه ای که فکرش رو کنید! علت اینکه هنوز هم تولید میشند برای مصرف کننده هایی هست که محصولاتشون رو بر اساس این قطعات طولید ([glow=red,2,300]الان دیدم چی نوشتم !تولید! از اثرات تایپ سریعه![/glow]) می کنند و خط تولیدشون بر اساس این قطعات هست! برای اون شرکت ها نمی صرفه هر بار یه قطعه جدید اومد خط تولیدشون رو تغییر بدند برای همین مشتری دارند!
                          شرکت اتمل هم زیاد نباید جدیش گرفت .
                          Gracias A La Vida
                          [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                          http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                          زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

من هم هستم فقط آرم بلد نیستم و دوست دارم یاد بگیرم و استفاده کنم :read:
                            وقتي به نعمتآ‌ها عادي نگاه ميآ‌كنيد حجاب عادت شما را كور ميآ‌كند.
                            کلید همه بدبختیآ‌ها در دو چیز است؛ تنبلی و بیآ‌حوصلگی.
                            حضرت امیر علیه السلام فرمودند: کسی که چشم فکر خود را بیدار نگه میآ‌دارد به اوج خواستهآ‌های خود میآ‌رسد .
                            اگر کسی توانست تو را تحریک حسادت کند و یا تو را عصبانی کند و در همین دنیا توانست به تو فشار وارد کند درواقع این فشار نشانه فشار قبر توست چرا که نفس تو همان قبر توست

دیدگاه

خیلی ممنون از آقای پژوهان ! :applause:
                              مخاطبم همه اعضای این گروه اند .
                              ببینید من فکر میکنم هدف از ایجاد این تاپیک ، استفاده همه جانبه از یه ARM هست ! منظورم از همه جانبه اینه که حتی بورد میکرو رو هم خودمون بسازیم ! :nice:
                              میدونم کار سختیه :angry: و شاید هم با توجه به امکانات موجود ، غیر منطقی باشه ! اما من میگم حتی اگه مشکلمون بورد یا مونتاژ یا هر چیز دیگه ای هم که باشه ، نباید ما رو از هدف اصلیمون دور کنه . یا اینکه دوباره مصرف گرا بشیم و بریم از اون بورد های آماده استفاده کنیم . اگه اینطوریه پس چرا اصلا دارین وقتتون رو میذارین و هی از این موضوع به اون موضوع میپرین ؟ خب بر فرض که ما اون برد کذایی ( ) رو خریدیم و هر کاری که خود اتمل و سامسونگ و فیلیپس هم بلدن ، رو اون بورد انجام دادیم . در یک کلام ، خدای ARM شدیم . اما حالا میخوایم از این همه علم استفاده کنیم . خب قدم اول چیه ؟
                              بذارین بگم . اگه اینطوری پیش بریم ، برا قدم اول 2 راه داریم :
                              راه اول : دوباره از اون برد ها بخریم و اگه هم میخوایم کاری بکنیم روی همون بورد ها انجام بدیم . که باز هم میشیم مصرف کننده .
                              راه دوم : بریم و به یه شرکت خارجی سفارش بدیم که چند تا بورد برامون بزنن !
                              خب نتیجه چی شد ؟ بازم تو یه قسمت بزرگ کار مصرف کننده موندیم ! تازه کلی هم برا بورد ها هزینه کردیم .
                              من از کلیه رفقا خــــــــــــــــــــــــــیلی ممنونم که اینقد با حوصله وقتشون رو روی کار میذارن !
                              اما من میگم درسته که ما این تکنولوژی بورد های multilayer رو نداریم و یا در حد ضعیف داریم ، اما بیاین فکرامونو رو هم بریزیم که چطوری این کار رو بکنیم . من قبلا تو همین سایت یه چیزایی خوندم اما چیز زیادی دستگیرم نشده (شاید به خاطر IQ هست !!!!!! )
                              یه میکرو انتخاب کنیم که همه بریم دنبالش و جیگرشو در بیاریم ! oo:
                              ما مسلمونیم . ما ایرانی هستیم . ما انسان هستیم .فکرمون به خیلی جاها قد میده (!) بذارین اون حدیث پیامبر (ص) رو دوباره براتون بگم : « اگر علم در ثریا هم باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت.»
                              ببخشید که خیلی حرف زدم اما خدا میدونه هدف من جز افزایش علم و عمل خودم و هموطنیهام نیست . شاید حرفام خیلی آرمانی بود اما فکر کنم میشه همه کار بکنیم .
                              بازم از آقای پژوهان و همه رفقا تشکر میکنم که اهمیت میدن .

دیدگاه

با سلام
                                با احترام به نظر آقای رضا سپاس یار
                                درسته که cortex-m جایگزینی برای ARM7 و cortex-a جایگزینی برای ARM9 و ARM11 می باشد ولی هنوز هم ARM7 و ARM9 و ARM11 دارد تولید می شود و در وسایل مختلف استفاده می شود. اگر از این لحاظ بخواهیم بگیم AT91SAM9263 از رده خارج اشتباه چون در این صورت کلیه محصولات ATMEL و PHILIPS که مبتنی بر ARM7 و ARM9 می باشند از رده خارج است و فقط محصولاتی که مبتنی بر cortex-m می باشد به روز می باشند. به قول گفتنی هر کس را برای کاری آفریدند. AT91SAM9263 در برابر سری های AT91SAM9G و AT91SAM9M می شه گفت کمتر کاربرد دارد دلیل اصلی می شود به فرکانس کاری آنها اشاره کرد. حتما ATMEL برای تولید AT91SAM9263 مشتری های خود را دارد که هنوز آنها را دارد تولید می کند. مثلا ARM10 از تولیدات ARM بود ولی من نمی دونم به چه دلیل از محصولات خود حذف کرده و در لیست محصولاتش دیگر نمی باشد. سری AT91SAM7A هم در محصولات ATMEL بود ولی در حال حاضر دیگر تولید نمی شود و در لیست محصولات ATMEL هم نمی باشد. در ضمن همین AT91SAM9263 به راحتی در ایران گیر ما نمی آید که بتوانیم با آن کار کنیم ببخشید پر حرفی کردم.
                                سلام، ممنون،

اما واقعیت اینه که همونطور که دوستمون گفتند علت تولید این قطعات پشتیبانی و تامین قطعات برای مصرف کننده هایی است که قبلاً محصولاتشون رو تولید کردن اما برای طراحی های جدید به هیچ وجه توصیه نمیشن. همونطور که 8051 هنوز تولید میشه اما کسی که بخواهد محصولی رو طراحی و تولید کنه الان دیگه سراغ 8051 نمیره.

به علت تنوع و کارایی بالای قطعات مبتنی بر Cortex-M و Cortex-A (اولی برای سیستم های Embedded و دومی برای نصب OSهای عمومی) وقتی یه شرکتی که می خواهد محصولی رو طراحی کنه، براورد کنه میبینه که استفاده از قطعات مبتنی بر ARM7 و ARM9 مقرون به صرفه نیست و آینده هم نداره.
                                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X