اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت برد arm9 با چیپ At91sam9260

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت برد arm9 با چیپ At91sam9260

نظرات کسانی همچون شما که تجربه کار با ARM دارید برای انتخاب قطعات مناسب تر برای استفاده در برد خیلی در روند کار می تونه کمک باشه
    آقای AlirezaT اگر برای شما مقدور هست درباره قطعات مهمی که برای برد لازم هست مطلبی بنویسید تا تازه کارایی مثل بنده بیشتر با آنها اشنایی پیدا کنیم.

من پست های مختلف رو مطالعه کردم با توجه به آنها می تونیم از AT91SAM9263 در سری آرم9 یا LPC2478 از سری آرم7 انتخاب کنیم (اما در برخی موارد مطالعه کردم برای بوت سیستم عامل باید از ARM9 به بالا استفاده بشه) با این حال که با توجه به نقل از دوستان; 9263 می تواند عمل بوت را از روی SD/MMC انجام دهد و مطابق لینک زیر از LCD پشتیبانی می نماید. خلاصه نسبت به بقه همخانواده های خودش دارای امکانات کاملتری هست رو انتخاب می کنم
    فقط نمی دونم قابل سفارش هست؟ و اینکه قیمتش نهایی چقدر در بیاد هم باید مد نظر بگیریم.

دیدگاه

اگه میخواید با پکیج BGA کار کنید ، همون 9263 از بقیه بهتره . علاوه بر پشتیبانی از LCD ، شتاب دهنده 2بعدی برای نمایش سریعتر منو ها و پنجره ها هم داره .

دیدگاه

آقا امروز من جمهوری بودم . برد mini2440 با ال سی دی و لینوکس و ... 160000 تومن توی پاساژ فرشته . یه لحظه می خواستم بزنم تو سرم ولی خودمو کنترل کردم و اینجوری خودمو توجیح کردم که : "تو کلی چیز از درست کردن این برد یاد گرفتی " یا "اگه این برد رو میگرفتی بهت میگفتن علی کیت باز" و از این جور چیزا . :cry: :cry: :surprised:
        حالا بگذریم ......
        من که با AT91SAM9260 یه مقدار کار کردم و مقدار زیادی سرچ کردم این چیزا رو فهمیدم که شاید به درد بخورن :
        1. برای بوت حتما باید یا Data Flash یا NAND Flash داشته باشین .
        2. اگه می خواین لینوکس بوت کنین به SDRAM , (Data Flash + (USB Flash OR MMC)) OR NAND Flash نیاز دارین .
        3. NOR Flash که برای من راه نیفتاد . یعنی با SAM-BA پروگرم نشد .
        فرق ما با جهان غرب در اینه که اونا هیچی نمیدونن! و تحقیق میکنند ولی ما همه چیزو می دونیم! و تحقیق برای ما معنی نداره!!!!!!!!!!!! .(از یه آدم اینکاره)

دیدگاه

البته استفاده از میکرو های arm اتمل هرچند ساده تره اما این رو ببینید : http://e2e.ti.com/videos/m/digital_signal_processors/97394.aspx
          این فیلم مربوط به AM3517 با 600 مگاهرتز و هسته ی cortex A8 هستش . به قیمت 24 دلار برای 1000 عدد و اینو مقایسه کنید با AM3715 با 1گیگاهرتز و هسته ی cortex A8 و با قیمت 26 دلار برای هزار عدد!
          arm9 در مقابل این پردازنده ها هیچند.
          Gracias A La Vida
          [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
          http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
          زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

arm9 در مقابل این پردازنده ها هیچند.
            درسته ولی این جا ایرانه , همین at91sam9260 هم کسی ازش استقبالی نکرد چون قیمتش کاذبه و در مقابل سرعتش هم به نسبته هزینه ای که میکنین زیاد هستش

ti هم خیلی خوب داره پیش میره , البته اگر بخایم با هسته های cortex-a8 کار کنیم زیاد هم سخت نیست
            فقط و فقط مشکل هزینه های زیادی هستش که سرسام آوره
            یعنی حداقل هزینه ای که باید برای شروع خرج یک omap3530 به همراه مخلفات کردش , حداقله حداقلش 1 تومن هستش
            خوده omap3530 هم 515 تا پین داره و پکیجش هم bga هستش و هزینه ی بیشتری هم بابت بردش باید بدیم
            البته من آدابتور omap3530 که bga رو به dil تبدیل میکرد رو دیدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدرضا حسینی
              درسته ولی این جا ایرانه , همین at91sam9260 هم کسی ازش استقبالی نکرد چون قیمتش کاذبه و در مقابل سرعتش هم به نسبته هزینه ای که میکنین زیاد هستش

ti هم خیلی خوب داره پیش میره , البته اگر بخایم با هسته های cortex-a8 کار کنیم زیاد هم سخت نیست
              فقط و فقط مشکل هزینه های زیادی هستش که سرسام آوره
              یعنی حداقل هزینه ای که باید برای شروع خرج یک omap3530 به همراه مخلفات کردش , حداقله حداقلش 1 تومن هستش
              خوده omap3530 هم 515 تا پین داره و پکیجش هم bga هستش و هزینه ی بیشتری هم بابت بردش باید بدیم
              البته من آدابتور omap3530 که bga رو به dil تبدیل میکرد رو دیدم
              دقیقا همینطوره بزرگترین مشکل فعلا این ساخت برد های چندلایست که هزینه خیلی زیادی داره :cry2: تازه بعد از اون هزینه ی قطعات هست که حداقل توی ایران دو برابره قیمت جهانیه . البته اگه بازار خریدش واقعا تو ایران باشه میشه این برد هارو تماما توی چین ساخت و وارد کرد که هزینه ی به مراتب کمتری نسبت به تولید داخل داره.
              Gracias A La Vida

دیدگاه

دقیقا همینطوره بزرگترین مشکل فعلا این ساخت برد های چندلایست که هزینه خیلی زیادی داره :cry2: تازه بعد از اون هزینه ی قطعات هست که حداقل توی ایران دو برابره قیمت جهانیه . البته اگه بازار خریدش واقعا تو ایران باشه میشه این برد هارو تماما توی چین ساخت و وارد کرد که هزینه ی به مراتب کمتری نسبت به تولید داخل داره
                سلام
                برد 6 لایه رو من قیمت گرفته بودم , زیاد هم گرون نیستش ولی تعداد کم که بگیریم به صرفه نیست این قیمتی که گرفتمه:
                هر دو برد 6 لایه با اندازه ی 10*10 سانتی متر هستن:
                تعداد 10 عدد >>>>>>>> قیمت:600 تومن
                تعداد 20 عدد >>>>>>>> قیمت 700 تومن

پس میبینین زیاد هم گرون نیست , تعداد هم بره بالای 1000 تا قیمتش خیلی مناسب در میاد

کسی اگر پایه باشه(رفیق نیمه راه نباشه :rolleyesو تعداد به حد نصاب برسه میتونیم خودمون یه برد پیشرفته embeddad پیشرفته بزنیم
                -----------------------

مشکل قطعات هم بازم سره تعداده (البته مستقیم باید بگیریم), تعداد زیاد بخایم بگیریم خوب مطمئنا ارزون در میاد
                به هر حال بازم چنین هزینه هایی برای کار های تحقیقاتی به صرفه نیست

دیدگاه

به نظر من بهتره یه پروژه عملی در نظر بگیرید و برای اون طراحی بکنید . اینکه برای یادگیری یک پردازنده بیاید یه بورد آموزشی براش بسازید نقض غرضه ! حالا برای میکرو هایی مثل avr , pic شاید (به ندرت) این کار ها رو بکنن ولی منطق میگه : یا با اون پردازنده آشنایی دارید و یا ندارید؛ اگه دارید که چرا برد آموزشی میسازید ؟!، اگرم آشنایی ندارید که چطور میخواید بسازید ؟! چون برد خیلی پیچیده تر از بردهای avr خواهد بود و درنتیجه طبیعتا احتمال خطا تو هر کدوم از مراحل طراحی ، مونتاژ و نرم افزار بیشتره . باید از یه نقطه ای شروع کرد که از اون نظر مشکل و ابهامی نباشه . هزینه و زمانی هم که لازم داره خیلی بیشتره و نباید ریسک . حتی برای همون avr هم هممون با برد بورد شروع کردیم نه ساخت برد آموزشی!
                  اگرم قرار باشه یه برد طراحی و ساخته بشه ، خب مسلما یه پروژه عملی واقعی ! خیلی با ارزش تراز یه برد آموزشی هست . برد های آموزشی آماده برای هر پردازنده ای که بخواید راحت پیدا میشه . اونم با قیمتی معادل و شاید کمتر از چیزی که برای ساخت و مونتاژش باید هزینه کرد ، وقت و انرژی ای هم که صرف میشه جدا ! :agree:

دیدگاه

آقا فرزاد گل گفتی . من نمی دونم این چه عشقیه که همه ایرانیا دارن , همیشه می خوان بهترین رو داشته باشن در حالی که یک هزارم این بهترین هم کارشونو راه میندازه
                    آقای عزیز مگه شما می خواین چیکار کنین که میکروی 1 گیگاهرتزی لازم دارین ؟؟؟ آره خیلی خفنه ولی خفن ترش هم هست !!!! Intel® Xeon® Processor 7000 Sequence !!!! هشتا هسته داره -24 مگ هم L3 داره . یه دونه بخر باهم یه برد آزمایشی یه رو با دست درست میکنیم و ... . فقط یه یا علی بگو ..... !!!!! :icon_razz: :icon_razz:
                    حالا از شوخی گذشته بهتره یه سر به تایپیک تیم لینوکس یا خیلی های دیگه بزنی . اونا هم مثل من و تو اولش که شروع کردن حسابی جوگیر بودن .آخرش نفهمیدم اونا چیکار کردن ولی خودم یه چشمکزن ساختم و بعدش دوباره برگشتم سراغ همون AVR . اول ببین هدفت از آرم چیه ؟ میخوای چیکار کنی که سرعت بیشتری نیاز داری ؟ پردازش تصویر میکنی - پولو هوا میکنی یا .... . اول مشخص کن از جناب آرم چه کاری می خوای که انجام بده بعدش کار کردن با اونو شروع کن .
                    آقا فرزاد هم که من ارادت خاصی بهشون دارم حرف قشنگی زدن . آخه آدم برد آموزشی رو که خودش درست نمیکنه !!!!!! برد آموزشی رو تو داهات ما می خرن تا آموزش ببینن !!!
                    فرق ما با جهان غرب در اینه که اونا هیچی نمیدونن! و تحقیق میکنند ولی ما همه چیزو می دونیم! و تحقیق برای ما معنی نداره!!!!!!!!!!!! .(از یه آدم اینکاره)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدرضا حسینی
                      سلام
                      برد 6 لایه رو من قیمت گرفته بودم , زیاد هم گرون نیستش ولی تعداد کم که بگیریم به صرفه نیست این قیمتی که گرفتمه:
                      هر دو برد 6 لایه با اندازه ی 10*10 سانتی متر هستن:
                      تعداد 10 عدد >>>>>>>> قیمت:600 تومن
                      تعداد 20 عدد >>>>>>>> قیمت 700 تومن

پس میبینین زیاد هم گرون نیست , تعداد هم بره بالای 1000 تا قیمتش خیلی مناسب در میاد

کسی اگر پایه باشه(رفیق نیمه راه نباشه :rolleyesو تعداد به حد نصاب برسه میتونیم خودمون یه برد پیشرفته embeddad پیشرفته بزنیم
                      -----------------------

مشکل قطعات هم بازم سره تعداده (البته مستقیم باید بگیریم), تعداد زیاد بخایم بگیریم خوب مطمئنا ارزون در میاد
                      به هر حال بازم چنین هزینه هایی برای کار های تحقیقاتی به صرفه نیست
                      آخرش نگفتین یه دونش چقدر درمیاد؟
                      برای لایه های کمتر چطور؟

دیدگاه

آخرش نگفتین یه دونش چقدر درمیاد؟
                        برای لایه های کمتر چطور؟
                        حدود 1 تومن , شاید کمتر شایدم بیشتر باید دقیق تر استعلام بشه :rolleyes:

دیدگاه

مسئله این نیست که من چی می خوام :smile:. هسته های مولتی پروسسور با 8 هسته و 32 WAY هم تگزاس داره که بچه مدرسه ای های آمریکا هم باهاش می تونند کار کنند . من نظرم نه برد آموزشی بود نه اولوشن نه اینجور چیزا. من فقط یک مبدل برای یکی از سری های درست حسابی arm مد نظرم بود که روش حافظه های مروبطه هم قرار بگیره . حالا هرکی خواست هر مدل بردی خواست طراجی کنه و اینو مثل یک قطعه روی بردش قرار بده!!!
                          ما دستگاه های مخابراتی داریم که پردازش سیگنال نیم بندشون دود یه لبتاپ رو در میاره (تمثیل میگم مناقشه نکنید حالا :mrgreen: ) . من نظرم اینه وقتی یه تکنولوژی جدید قیمت کمی داره باید رفت دنبال اون . البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که اگه تو ایران موندید فقط باید به فکر کار با آخرین تکنولوژی باشید که اونور میسازند . واقعیت اینه که استادای این مملکت هم دارند با تکنولوژی کار می کنند که اونور سازندش بوده . اگه یه میکرو 8 بیتی ما ساخته بودیم حتما من میشستم فکر می کردم با این میکرو 8 بیتی چی کار میشه کرد و چجور میشه گسترشش داد اما....
                          100 سال پیش خدا یه پروسور 4 گیگا هرتز ننداخت رو زمین که اونا پیداش کرده باشند تا به اینجا برسند . فکر کنم اگه ما از نتیجه سختی ها و مشقات شبانه روز اونا خیلی راحت استفاده کنیم تا از قافله عقب نمونیم بهتر باشه
                          Gracias A La Vida

دیدگاه

در مورد اینکه دیگران چرا کارشون به نتیجه نرسید : ببینید وقتی اونجا میریم داد میزنم بابا این مدل lcd ساپورت نمیکنه اونا هم گوش نمی دن معلومه دل سرد میشند. منم تا چند سال پیش تا هرچی در قابلیت خودم می دیدم می ساختم ! اما هر کاری روش و اصولی داره. مهمترین اصل هم پوله! اما نه! مهمتر از اونم هست که تحقیقاته! اگه بچه های اون تیم میرفتن تحقیق می کردند و می دیدند شرکت اتمل واسه اون میکرو اصلا سیستم عامل گرافیکی پورت نگرده دیگه خیلیاشون وقت روش نمیگذاشتند.
                            آدم اول نیاز خودش رو میسنجه بعد میره سر وقت کار ! حالا وقتی خواستید یه دستگاه به مردم برفوشید می بینید اگه توش فرندلی-آرم باشه کسی نمی خره
                            Gracias A La Vida

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AlirezaT
                              آقا فرزاد گل گفتی . من نمی دونم این چه عشقیه که همه ایرانیا دارن , همیشه می خوان بهترین رو داشته باشن در حالی که یک هزارم این بهترین هم کارشونو راه میندازه
                              آقای عزیز مگه شما می خواین چیکار کنین که میکروی 1 گیگاهرتزی لازم دارین ؟؟؟ آره خیلی خفنه ولی خفن ترش هم هست !!!! Intel® Xeon® Processor 7000 Sequence !!!! هشتا هسته داره -24 مگ هم L3 داره . یه دونه بخر باهم یه برد آزمایشی یه رو با دست درست میکنیم و ... . فقط یه یا علی بگو ..... !!!!! :icon_razz: :icon_razz:
                              حالا از شوخی گذشته بهتره یه سر به تایپیک تیم لینوکس یا خیلی های دیگه بزنی . اونا هم مثل من و تو اولش که شروع کردن حسابی جوگیر بودن .آخرش نفهمیدم اونا چیکار کردن ولی خودم یه چشمکزن ساختم و بعدش دوباره برگشتم سراغ همون AVR . اول ببین هدفت از آرم چیه ؟ میخوای چیکار کنی که سرعت بیشتری نیاز داری ؟ پردازش تصویر میکنی - پولو هوا میکنی یا .... . اول مشخص کن از جناب آرم چه کاری می خوای که انجام بده بعدش کار کردن با اونو شروع کن .
                              آقا فرزاد هم که من ارادت خاصی بهشون دارم حرف قشنگی زدن . آخه آدم برد آموزشی رو که خودش درست نمیکنه !!!!!! برد آموزشی رو تو داهات ما می خرن تا آموزش ببینن !!!
                              با این موافقم که برای پروژهای دانشگاهی همون AVR ها هم اگه مدار خوبی ببندیم خودش خیلی عالیه و کار رو راه میندازه
                              اگر مبحث ARM و بردی برای ان مطرح شد برای دلایلی که بیان میکنم هستش
                              1) در فرایند انجام این کار طی تحقیقاتی که انجام میشه کسانیکه پیگیر مباحثش هستند تجربه های خوبی می تونند از آن کسب کنند
                              2) خوب اگر قیمت تمام شده برد طراحی شده نسبت به مشابه بازار بیشتر باشه لازم نیست که برد رو حتما بعد از طراحی به صورت عملی پیاده کنیم میشه به عنوان تئوری مطرح کرد و آنرا به صورت یک پروژه کامل شده ایرانی مطرح نمود

3) فکر میکنم بهتره که با کسب تجربه از چیپ های مختلف برای آینده پیش زمینه ای داشته باشیم که اگر خواستیم پروژه ای هرچند بزرگ رو طراحی کنیم به بهترین نحو ممکن از بهترین قطعات استفاده کنیم و بسازیم
                              (شاید روزی پولو هم هوا کردیم :biggrin: )
                              4) درباره CPU اینتل چرا که نه اگر منبعی درباره معماری ساختش باشه میشه تحقیقات گسترده کرد و به نتایج مطلوبی رسید اونوقت چرا بشینیم و با همون چیپ های کنترلر محدود AVR کار کنیم (البته بجز ساخت پروژه های با بودجه محدود) شاید از لحاظ عملی به مشکل برخوریم اما مطمئنا این کارها رو همون تولید کنندگان امروزی با قبل از ما بدون وجود حداقل امکانات انجام دادند که به اینجا رسیدند یادمه زمانیکه PIC و AVR ها مرسوم شدند خیلی ها 8051 ها رو کنار گذاشتند
                              اگر قرار باشه که به خریدن یک برد آموزشی قناعت کنیم دیگه از تجربه ساخت ان برد محروم میشیم .خیلی چیزها رو میشه آماده خرید ولی تجربه رو چی؟

نوشته اصلی توسط farzadsw
                              به نظر من بهتره یه پروژه عملی در نظر بگیرید و برای اون طراحی بکنید . اینکه برای یادگیری یک پردازنده بیاید یه بورد آموزشی براش بسازید نقض غرضه ! حالا برای میکرو هایی مثل avr , pic شاید (به ندرت) این کار ها رو بکنن ولی منطق میگه : یا با اون پردازنده آشنایی دارید و یا ندارید؛ اگه دارید که چرا برد آموزشی میسازید ؟!، اگرم آشنایی ندارید که چطور میخواید بسازید ؟! چون برد خیلی پیچیده تر از بردهای avr خواهد بود و درنتیجه طبیعتا احتمال خطا تو هر کدوم از مراحل طراحی ، مونتاژ و نرم افزار بیشتره . باید از یه نقطه ای شروع کرد که از اون نظر مشکل و ابهامی نباشه . هزینه و زمانی هم که لازم داره خیلی بیشتره و نباید ریسک . حتی برای همون avr هم هممون با برد بورد شروع کردیم نه ساخت برد آموزشی!
                              اگرم قرار باشه یه برد طراحی و ساخته بشه ، خب مسلما یه پروژه عملی واقعی ! خیلی با ارزش تراز یه برد آموزشی هست . برد های آموزشی آماده برای هر پردازنده ای که بخواید راحت پیدا میشه . اونم با قیمتی معادل و شاید کمتر از چیزی که برای ساخت و مونتاژش باید هزینه کرد ، وقت و انرژی ای هم که صرف میشه جدا ! :agree:
                              اینجا صرفا یک برد آموزشی قرار نیست طراحی بشه میتونه یک برد مبدل برای چیپ BGA ها باشه بدون نیاز به طراحی های چندین لایه و یک بردی هم اضافه برای اتصال به آن جداگانه طراحی میشه با امکانات لازم برای راه اندازی چیپ و اسلات هایی برای ارتباط با ماژول های مختلف که هر شخص با توجه به پروژه های خودشون طراحی می کند اینجوری در وقت دیگر محقحین در طراحی و آزمایش کارشون صرفه جویی هم میشه

سوالی راجع به BGA ها هم دارم که این چیپ 9263 ARM پایه های بلندی هم داره (مثل CPU ها) یا فقط از توپ قلع هستش

دیدگاه

پکیج BGA رو نمیشه روی برد 2 لایه زد! باید حتما چند لایه باشه و البته پکیج CPU فرق داره و اون هم فقط بخاطر قابلیت انتخاب دادن بهشه وگرنه این CPU ها باید روی سوکت هایی سوار بشند که خود اون سوکت ها BGA هستند. مادر بردها هم یه 12 تا 24 لایه ناقابل و بلکن بیشتر دارند.
                                رم های مربوطه هم اکثرا پکیجشون BGA هست.
                                Gracias A La Vida

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X